Mamici de Ghiocei de Martie-Aprilie 2009 (20)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ciresica5 spune:

Inapreda, nici eu nu stiu cum stau lucrurile in maternitatile din Bucuresti, decat tot de pe net. Cred ca e dupa noroc si mai ales dupa buzunar. Desi am auzit destule gravidute care ziceau ca au platit cu varf si indesat si tot au fost lasate sa se chinuie ore in sir cu chinurile nasterii.
Ai dreptate, cred ca peste tot e la fel: clinicile private te primesc doar daca nu reprezinti niciun risc, adica sa nu intervina nimic in timpul nasterii. Iar asta nu poate garanta nimeni!
Totusi daca alegi cezariana, nu vad niciun motiv sa mergi la privat: este totul programat la o anumita ora, stii exact ce ai de facut. Pentru ce sa platesc 50-60 milioane lei vechi sau poate mai mult cand doctorul face oricum acelasi lucru??? Asta e parerea mea...
Voi ce ziceti?

16+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Timi07 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ciresica5

Timi, poftim la masa, esti invitata mea la niste muraturi asortate !!!

16+ cu



Multumesc pt invitatie, papa tu si sa te gandesti si la mine

Timi, mama Mariei Sophie(05.08.2007)
Iepurasul ne aduce un bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ZoRi spune:

Ciao burtici!
Timi esti o figura subscriu la tot ce ai spus, ai dreptate.
Si mie mi se urca tensiunea cand aud astfel de "sfaturi".
Putem manca tot ce vrem important e sa fie cat mai sanatos, daca ceapa si ustoroiul(bine nu in catitati uriase) nu sunt sanatoase atunci ce e sanatos?
Si mierea naturala ce rau ar putea face? Chiar dr. mi-a spus acum ca sunt racita sa beau mult ceai cu miere si lamaie.

Referitor la vopsit dr. mea a spus ca pot sa ma vopsesc linistita asa ca m-am imediat ce am trecut in trim II.
Toate vopsele de par au amoniac si oxidant, altfel nu ar prinde culoarea. Cele fara amoniac sunt doar pt improspatarea culorii.

Va

ZoRi 17+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ZoRi spune:

Eu as vrea cezariana, pt ca am o varsta, pt ca e prima sarcina si pt ca acest copil e dorit de foarte mult timp si n-as vrea sa risc absolut nimic.
Dar vom vedea ce spune si dr. ca inca n-am discutat despre nastere.


ZoRi 17+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leeloo21 spune:

buna fetelor..mult mai scrieti..greu greu tin pasul cu voi

am citit printre randuri ce ati mai spus..nici eu nu am un carnet al gravidei..dar am un dosar cu toate analizele si ecografiile si toate retetele de medicamente pe care le-am luat..no-spa,utrogrestan si acid folic..le am puse in ordine..si pe langa mi-am mai fcaut eu o foaie ca un calendar..cu datele in care am fost la control,unde si pt ce..si alte observatii..ce am observat..mie nu mi s-a luat tensiunea niciodata de nimeni pana acum..dar nu cred k este o problema..in timp ce ma simt foarte bine..

bebe creste pe zi ce trece..si burtica parca se mareste vazand cu ochii..voi simtiti la fel?

pupici pe burtici,

Cristina cu bebe mic 16+

nasterea in apa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leeloo21 spune:

veste de ultima ora!

pt fetele cu doi bebiti in burtica..a fost o stire pe pro tv in care era prezentat cazul unei mame de tripleti(fetite) din romania care a dat in judecata statul roman pt a i se oferii 600 ron pt fiecare copilas in parte plus cei 200 ron lunari alocatia copilasului..si a castigat!!!..asa ca fetelor sa va interesati si poate puteti afla mai multe detalii..ca statul ca rezultatul sa fie in favoarea voastra si a copilasilor!

succes!

Cristina cu bebe mic 16+

nasterea in apa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgyiuly spune:

Buna seara fetelor!
Si ca sa fiu si eu in ton cu subiectul de azi- stomatologia- va anunt ca la cina am ramas fara plomba la o masea!Zic si eu: daca a rezistat vreo 10 ani, nu putea sa mai astepte vreo 5 luni, e posibil asa ceva???
Asa ca acum urmeaza programare la doctor...si sa speram ca va fi bine!
Nu mai spun ca eu si stomatologul...ne intelegem de minune, mai ales fara anestezie!!!
Noapte buna mamicilor!

17

georgiana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Vad sa-n seara asta nu e nimni prezent.
Va spun noapte buna.


14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

buna seara
am vazut si eu stirile azi..si sunt fericita..de mult urmaresc cazul tipei din alba..e vechi..si ma bucur ca a castigat.acum toti parintii de gemeni tripleti, vor primi ce li se cuvine pentru copiii lor inclusvi retroactiv
ciresica..eu o sa anunt sapt viitoare la lucru..oricum..eu nu sunt obligata prin lege sa anunt urgent..adik postul meu e vacant..ca si altele..inca 6 luni dupa terminarea maternitatii. Am niste sefi super..si nu cred ca sunt probleme de nici un fel. oricum..ei stiu ca daca incearca ceva "necurat"..am destul "soate"cat sa-i fac sa-mi plateasca si daune morale..de n lei..daca ma supara rau:))

Bogdana
17+ Andrei Luca -15.12.2006

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina_kin spune:

Buna seara fetele!!!
Am tot citit ce ati scris referitor la miscarile pestisorilor si mi-am adus aminte ca am simtit si eu acele "aripioare" undeva in stanga ,de doua ori, la inerval de 10 min ,exact cu o zi innainte sa-mi faca chiuretaj si-mi vine sa.
In alta ordine de idei, nu stiu ce se intampla cu mine , ma apuca din orice, sunt nervoasa si plina de draci si la munca si acasa, am o neliniste sufleteasca care nu stiu cum s-o traduc...visez urat tot timpul, in majoritatea viselor sunt in noaptea nuntii, mireasa, si se intampla numai belele...Si cand ma gandesc ca mai am 3 sapt pana la nunta, cred ca o sa innebunesc dat nelinistei ...
Fetele unde ma sfatuiti sa fac rezervare pt luna de miere, avand in vedere ca nu putem sta decat 3 zile , si trebuie sa luam si catelul cu noi ca n-am cu cine sa-l las, .???

CIRESICA la ce medic mergi??? Am si eu o vecinica care naste tot in aprilie , si merge la doc. Haiduc Catalin care am inteles ca-i la Filantropia si colaboreaza cu Medlife

Felicitari la toate care ati aflat sexul bb-ului!!!!


Poze

Mergi la inceput