Mamici de Ghiocei de Martie-Aprilie 2009 (20)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

dragelor
am aparut si pe aici.

Azi am fost la terapii cu Bogdi cand ne-am intors am "papat"si-am facut "nani",acum sunt fresh(el inca doarme)

Cat despre ce zice"baba Ghisa" ca-i voie sau nu sa fie "baba" sanatoasa de mancat manac orice in cantitati mici si mese dese
.
Cat despre vopsit nu stiu ce sa spun am mers la coafor sa-mi fac traditionalele mele suvite,in fata mea o se vopsea nu a terminat sa-i puna vopseau pe par si a lesinat.Cu greu a/am /au reusit sa o mute sa-i spele parul sa cheme in acelasi timp salvarea....Am plecat dupa ce-si revenise cu doctorul la cap.Nu ma mai vopsesc pana dupa nastere.Cumnata mea s-a vopsit si nu a patit nimic dar sincer acum mie imi este frica am vazut eu nu mi-a povestit nimeni.





Blogul lui Bogdan-Andrei

Varsta lui BB2

Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la
Dumnezeu imposibilul!


Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ciresica5 spune:

Buna fetelor,

Timi, este foarte incurajator raspunsul tau si tocmai de aceea am si intrebat aici, caci in alta parte nu am unde. Cum aud ceva, cum va inteb....
Cred ca asa e la prima sarcina, nu? La urmatoarele mai ai ceva experienta...

Lysbeth, vezi ce zic majoritatea fetelor... cred ca ne putem manca linistite muraturile! Ca doar n-am muncit in zadar...

Va pup pe toate!!!

16+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Timi07 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ciresica5

Buna fetelor,

Timi, este foarte incurajator raspunsul tau si tocmai de aceea am si intrebat aici, caci in alta parte nu am unde. Cum aud ceva, cum va inteb....
Cred ca asa e la prima sarcina, nu? La urmatoarele mai ai ceva experienta...

Lysbeth, vezi ce zic majoritatea fetelor... cred ca ne putem manca linistite muraturile! Ca doar n-am muncit in zadar...

Va pup pe toate!!!

16+ cu


haha nu-mi pasati si mie niste muraturi adevarate?
Papati-le sanatoase oricum o sa vedeti ca daca nu-i place ceva la bebe o sa va dea de stire. Eu la sarcina precedenta spre sfarsitul ultimului trimestru n-am mai putut mnaca fasole ca ma cotonogea Sophie de credeam ca iasa prin burta, probablil dupa ce ca era locul mic ma balonam si o inghesuiam mai tare.
E important sa fiti informate si sa nu plecati urechea la orice idiotenie chiar si dupa ce nasteti.

Timi, mama Mariei Sophie(05.08.2007)
Iepurasul ne aduce un bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Saluti la toate!!!

Va citesc in fiecare zi dar de scris nu prea stiu ce.
Nu am avut probleme pina acum. In afara de greturi si somnolenta, inerete acestei perioade.
Mai am uter retrovers si placenta jos inserata dar am inteles de la dr-ul meu ca nu reprezinta motive de ingrijorare.
Deocamdata astept sapt.viit. sa merg la eco si la TT.

Eu de vopsit, ma vopsesc.

Voi v-ati hotarit cum nasteti? Natural 100%? Cu epidurala? Cu cezariana? La stat sau la privat?

Sper ca nu sint indiscreta si ca nu va deranjeaza intrebarea mea.

Multu.

14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Galushca spune:

Timi pui, dar de ce nu poti pune muraturi? Eu am pus aici si au iesit super.
Cu ceapa, usturoiul, ardeiul gras si alte mancaruri normale, eu nu cred ca se poate intampla ceva. Pai cate generatii de gravide au halit, mai ales acrituri. Nici condimentele nu cred ca fac buba, mancate cu masura. La prima sarcina, citisem ca patrunjelul si cimbrul sunt avortive, dar in cantitati foarte mari. De genul daca toci 20 de legaturi si le mananci cu paine :)
In rest, de acord cu ce a zis Timi, mai ales dupa nastere se gasesc tot felul de inteligenti (cu cat sunt rude mai apropiate, cu atat mai mari dumele - in cazul meu cel putin) care sa iti explice ca lu bebe ii e sete daca nu bea apa, ca cum sa nu-i faci un ceiut, ca de ce il tii numai in brate sau in wrap si nu-l obisnuiesti in patul lui. Si mai lasa-l draga sa planga, ca nu pateste nimic... Noroc ca tati e mai realist si nu asculta de toti.
Ca sa nu povestim despre teoria ca e mai bine sa ai baiat. Si cu varianta "Aveti o fetita, mda. Poate macar acu iese baiat" Daca stia din proprie experienta avantajele de a avea cocosel si nu pasarica, l-as fi rugat respectuos sa ma informeze. Dar cum deocamdata sunt mai multi barbati care vor sa devina femei decat invers...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ciresica5 spune:

Timi, poftim la masa, esti invitata mea la niste muraturi asortate !!!

Inapreda, pe mine ma bate gandul sa nasc normal, dar cu epidurala! Intre stat si privat inca nu m-am hotarat. Doctorul meu activeaza la Filantropia, care tocmai a avut inaugurarea de dupa renovare. Am vazut ca arata bine. Eco le fac tot cu el, dar la Medlife. Eu intre asta oscilez: Filantropia sau Medlife.
Vom vedea pe parcurs...

16+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Galushca spune:

Ina, eu oscilez intre a naste natural, fara epidurala, in apa, la maternitate si a naste acasa. A doua varianta mai trebuie studiata (sunt doar 10-15 % pentru, mai ales ca e a doua nastere si prima a fost fara probleme).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ciresica5

Timi, poftim la masa, esti invitata mea la niste muraturi asortate !!!

Inapreda, pe mine ma bate gandul sa nasc normal, dar cu epidurala! Intre stat si privat inca nu m-am hotarat. Doctorul meu activeaza la Filantropia, care tocmai a avut inaugurarea de dupa renovare. Am vazut ca arata bine. Eco le fac tot cu el, dar la Medlife. Eu intre asta oscilez: Filantropia sau Medlife.
Vom vedea pe parcurs...

16+ cu




Nu stiu cum stau lucrurile in spitalele din Bucuresti (decit, de aici, de pe forum) dar Spitalul Judetean din Bistrita este sub orice critica. Din toate punctele de vedere!!!
Imi pot doar imagina ca, fiind vorba de capitala, lucrurile stau cu totul si cu totul altfel.
Ma gindesc ca la Spital, in caz de probleme (Doamne fereste!!!!) au alte resurse si, deci, alte posibilitati de a interveni de urgenta.
Acest aspect lasa de dorit la privat. Cel putin la Bistrita: in caz de urgenta, tot la spital ajungi!
deci

14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Timi07 spune:

Ia uite o Galushca belgiana
Te avertizez ca de cate ori sa postezi tale eu voi vedea in loc de nikul tau: gaufre, praline si tot felul de ciocolati belgiene si bere Kriek
Probablil ca si in la tine sotul a avut mai mare incredere in judecata mea decat in sfaturile lui baba Leana din vf dealului.
Nu pun murraturi pt ca pe lanfa faptul ca ar fi scump si n-am spatiu de depozitare nu gasesc materie prima satisfacatoare aici. Varza nu-i ca in Ro e tare si cu frunza groasa, castraveti gasesc doar din aia maaari, gogonele nici n-am vazut asa ca merg la Lidl si cumpar muraturi nemtesti sau sfecla rosie.
Ah chiar mi-am amintit de ardeii umpluti cu varza ce-i pune bunica...
Cred ca o sa ne plangemm una la alta din cauza vremii. Tu unde locuiesti? (daca-s indiscreda da-mi "ignore") da nu cred ca este o parte mai insorita in Belgia


Timi, mama Mariei Sophie(05.08.2007)
Iepurasul ne aduce un bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Timi07 spune:

Ina eu sper sa nasc natural dar cu epidurala.

Timi, mama Mariei Sophie(05.08.2007)
Iepurasul ne aduce un bebe

Mergi la inceput