Mamici de Ghiocei de Martie-Aprilie 2009 (20)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Ciresica, si eu tot la munte cautam aseara pe net pana cand iubitul meu sot m-a lamurit ca nici sa nu ma gandesc sa mergem la munte pt ca eu nu ma gandesc la mine cum o sa fiu la 7 luni ??
Si abia atunci am realizat si eu ca nu prea am ce sa caut la munte...o sa fiu tot in spagat pe acolo..

Asa ca am deliberat si cu gasca si mergem in Ungaria la Gyula (bai termale, caldurica, )!

Fetelor intreba cineva (scuze dar nu am retinut numele) de ceapa si usturoi eu va intreb daca e ok sa mananci miere ?? cica produce dilatatie ?!

18+ cu Alexandra

www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Eram 2,vom fi 3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia2008 spune:

dyana merci , ma lamurisi, clar sa faca vaccin

dorana la asta nu m-am gandit chiar trebuie intrebat, dar poate ne spune tot dyana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia2008 spune:

legat de dresuri am studiat oferta celor de la fiore, au doar de 20 si 40 deni pentru gavide, pentru mine ar fi interesanti doar cei de 40 si au disponibili pe negru si culoarea piciorului, maro deschis, ma tenteaza doar cei negri, cai maro deschis pe dres mai gros mie nu imi place cum se vede


fetelooooor ???? daca mai stiti si de alte dresuri eu va astept sugestiile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia2008 spune:

eu stiam de ceapa si usturoi ca este recomandat consumul redus in sarcina deoarece ar incetini fluxul sanguin in abdomenul inferior

usturoi nu prea mananc ca nu il tolerez se lasa cu crampe desi am o pofta uneorii..... nu pot spune acelasi lucru despre ceapa intr-o seara nu mi-a venit sa mananc decat fix ceapa cruda cu rosie

cand am citit asta cu fkuxul sanguin era mentionat si ardeiul gras, merita intrebat doctorul la urmatoarea vizita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madymar spune:

novus ce bine suna!! bai termale,caldurica, si noi mergeam de obicei la munte dar acum cu burtica cred ca vom sta acasa

ciresica si eu sunt mare amatoare de muraturi, daca nu o sa mai am voie nu-i mai dau nici sotului cel putin cand suntem la masa amandoi ca nu stiu cum as rezista,dar sa vedem ce mai zic si fetele care au copilasi acasa

18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MADYN spune:

Mey, io n-am auzit ca nu se recomanda acrituri in sarcina! De unde a mai venit si ideea asta? Si vorba aia, ca am cam studiat lista cu alimente interzise in sarcina, dar nu imi amintesc de muraturi. Eu oricum am mincat si in prima sarcina si acum si n-am avut nimic. Am mincat si maninc si ceapa si usturoi, care cresc imunitatea organismului. Eu zic sa nu luam de bun tot ce auzim ci doar ce ni se pare ca are o explicatie logica ...



m12+ & m - (1-aug-2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florinela79 spune:

Fetelor si eu am tot amanat vopitul, dar acum daca-mi leg parul in coada parca am mesa (coada e blonda)pe cap saten.
Am sunat coafeza..si nu vrea sa ma vopseasca nici cu vopsea fara amoniac (de la Loreal - ea a zis, ca Loreal au si se gaseste in comert),DOAR CU ACORDUL MEDICULUI.
Asa ac astept data de 15 octombrie, sa vad ce-mi spune medicul.
Sunt cam trista zilele aste bebe din burtica nu pre ma mai deranjeaza si asta ma ingrijoreaza .
Dar mai este putin pana miecruri, voi avea si rez. de la analize si va fi si ECO.
Cred ca ma incearca raceala, m-am trezit dimineata cu gatul intepenit si cam stranut. Sper sa ma ocoleasca.



fbruma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Timi07 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ciresica5

Deci se pare ca pe undeva e adevarat cu condimentele... Ceapa, usturoi... of... tare mai sunt bune!

Madymar, acum chiar ma sperii si cu acriturile... eu numai de-astea as manca... Pentru prima data in viata mea am pus la murat conopida si acum abia astept sa se mureze sa mananc. Si cand colo...
In luna a 5 a intram din saptamana a 19 a, nu?

Dyana, chiar uitasem de hrean... si eu mananc la greu... si vorba ta: chiar imi fac ocazii! Of...

Emilia, eu una nu port dresuri lungi, ci numai scurte. Si asta pentru ca ma imbrac numai in pantaloni. In fustite si rochite - numai la ocazii. Cu dresurile scurte nu sunt probleme: se gasesc oriunde, sunt practice si se potrivesc si masurilor XXXXXL ( pe care cred ca le voi avea eu la finalul sarcinii... Doamne pazeste! )



16+ cu


Singurul adevar este ca niste babe nesatisfacute sau femei inculte va baga tot felul de prostii in cap si nu va lasa sa va bucurati de privilegiul de-a fi insarcinate.
TRECETI INFORMATIILE PRIN FILTRUL GANDIRII PERSONALE!!!!!!! VA ROOOOG!
Plus ca daorita netului aveti acces la atat informatie.

Iarta-ma Ciresica ca nu pe tine sunt nervoasa ci pe alea care va toarna idiotenii. Turb de nervi!

In sarcina nu trebuie sa-ti schimbi dieta, trebuie doar evitate cateva alimente cu un risc clar demonstrat: oua, carne negatite bine, lactate nepasteorizate. In cultura europeana se recomanda evidarea mancarurilor iuti (care in alte culturi e aliment ok in sarcina) cum ca ar provoca contractii, eu in sarcina precedenta am manacat din cand in cand un pic iute, dar daca veti avea pr cu hemoroizii sigur nu va va trebui iute.
Tocami pe baza principiului ca babe simte ce mancati i-am oferit fiicei mele o varietate foarte mare de gusturi, coincidenta e ca acum n-am treaba cu ea cu mancarea (am continuat si dupa cele 6 luni de alaptat exclusiv)

Si acum ca nu-mi pot stapani ironia ce-o sa va recomande acele persoane atotstiutoare sa nu va alaptatii copii ca orbesc sau mai stiu eu ce si sa-i unflati cu lapte praf sau de vaca? sau daca totusi ii alaptati sa le dati apa sau ceai ca le e sete? sau sa le dati pe stomacelul fraged lamaie cand sughit? (btw e normal sa sughita bebelusii si in burta si cand au iesit)


Uf ca mi-am varsat oful si ma simt mai bine!
Scuze inca o data dar chiar ma revolta sfaturile astea aberante care va complica inutil viata.



Timi, mama Mariei Sophie(05.08.2007)
Iepurasul ne aduce un bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lysbeth spune:

Maaaaaaaaaaa!!! Cum adicatelea nu muraturi??!??!?!?!
Pai "alea e baza" acuma
Adicatelea ma chinuii acu 3 saptamani degeaba sa pun conopida si gogonele si pepenasi la murat??
S-apoi cu ce trece mai bine mahmureala si greata dimineata decat cu muraturi??
Eu nu cred deloc partea asta
Si la prima sarcina am mancat ceapa la greu , mai ales in salata orientala si muraturi cat s-a putut de mult si nu s-a intamplat nik... decat ca ii si puiu obsedat de ele acuma

13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Timi07 spune:

ADA1974 si Lysbeth multumesc frumos pt sfaturi dar eu aici n-am acces nici la no spa nici la algocalmin. Dr mi-a recomandat panadol dar si ala prefer sa-l iau cand nu mai pot. Mai intai incerc sa ma autostimulez ca trece cu o bucatica mica de cioco

Timi, mama Mariei Sophie(05.08.2007)
Iepurasul ne aduce un bebe

Mergi la inceput