Gravidute & Mamici de IASI(66)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kriss79 spune:

eu am dat drumul la centrala..desi am citit ca vremea e in incalzire..dar mi se pare mai frig in casa decat afara
Am fost ieri la tuffli sa fac comanda pt. 18 oct. mi s-a spus clar ca nu se face comanda decat cu o zi inainte..caci tortul se face in dimin.cand ai nevoie..samd..m-am uitat in albumul cu torturi..m-am hotarat la cel in forma de 1, cu martipan deasupra, iar inauntru tuffli sau ceva combinat(frisca si cioco..)Va avea 2 kile juma..desi aveam nevoie de max 2 kile, au zis ca e stas, nu se poate mai mic..
De unde pot lua o artifica din aia de pus pe tort?

de targ de cojoace habar nu am ,sigur insa ca vor veni,dar nu stiu unde ii baga..ca am inteles ca la hala pe esplanada nu mai vor sa faca tiganeala din alti ani..si au dreptate!
Sa va zic ca deja de alaltaieri s/au instalat 2 masini langa casa vecina, la trotuar,unde e un mic teren gol..si/au delimitat locul cu sfoara de copaci, ziua sta cate unul cu randul sa nu care cumva sa ii ia sfoara cred , iar noaptea dorm in masini. am vazut ca-s de neamt..
NU mai zic ca acum vreo saptamana niste maicute imi intrebau bona daca nu vreau sa le inchiriez garajul pt. sarbatori sa isi vanda acolo obiectele religoase..



www.totsites.com/tot/alessiastefana" target="_blank">paginuta mea
Avem 11 luni!!
Cristina fericita de Alessia Stefana (16.10.2007)

De vanzare 1
De vanzare 2



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyelle005 spune:

Offf....chestia asta cu intarcatul mi se pare o grea incercare pt mame. Oana te inteleg perfect. Si Amalia se trezeste de cateva ori pe noapte si vrea tzatza; cateodata o mai pacalesc si cu biberonul ( eu am noroc ca bea din biberon) dar de adormit nu adoarme decat la san, indiferent daca e zi sau noapte. De cele mai multe ori mor de dragul ei cand o vad cum suge, dar uneori nu mai rezist, toata ziua trage de mine, de tricou sa-i dau san, cateodata din ora in ora, indiferent daca abia a papat. Bine ea face chestia si de alint.

Si eu m-am gandit de multe ori sa o intarc mai ales ca nu se mai gaseste EXLUTON in farmacii si alt mijloc de contraceptie nu prea vreau. Chiar mai ia cineva Exluton, ma refer la fetele care alapteaza?


daniela, mami de Amalia Maria-10.10.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyelle005 spune:

La mine e cald si bine, au dat astia drumul la caldura de cand a venit frigul prima data. V-as chema la mine dar nu prea am spatiu.

KRISS eu ti-am scris de ieri ca se fac comenzi cu o zi inainte. Chiar, si eu vreau artificii din alea, oare pe unde se gasesc?

Mai frate barbata-miu asta e nebun, a invitat pana acum vreo 28 de oameni la ziua fetii

daniela, mami de Amalia Maria-10.10.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyelle005 spune:

ALINTA sa treaca mai repede perioada asta cu greturi si sa se faca bine David.

MICHELLE cu ce ti-ai innoit ieri?

daniela, mami de Amalia Maria-10.10.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kriss79 spune:

Daniela, stiu ca ai zis..dar m-am dus si eu ca baba sa vad ce si cum..vroiam si eu sa vad catalogul cu modele..
Am luat si eu excluton vreo 2 luni..cred ca mai si am o folie..ca am renuntat la un moment dat..am auzit ceva ca nu se mai gasesc, dar nu m-a interesat..
28 de pers?wau! faceti acasa sau la un local? eu am vreo 17 cu tot cu noi..si tot mi se pare mult..desi stau la casa, dar pe mine ma cam enerveaza lume multa in casa, ca nu se descalta, ca misuna peste tot..cred ca-s cam batuta in cap, dar asta e..
Vor fi doar inca 2 copilasi, fetita nasilor nostri de cununie de 5 ani si finuta noastra de 3 ani jumate..
Am luat si baloane pt. atmosfera..vroiam si o chestie din aia care se prinde sus..Happy B-day!! dar nu am gasit decat "the party is here" Pt. copilasi am luat farfurii de unica folosinta cu desene animate pe ele plus pahare tot la fel..servetelele mi se pareau f scumpe..cele mai ieftine vreo 7 lei 20 buc!lasa, ca se pot sterge cu din alea normale..
Cu mancarea va veni cineva sa faca, ca eu sunt total pe dinafara..nici meniu nu stiu..oricum ceva aperitive, friptura si garnitura, salata si cam atat..adica tort si prajituri..
Daniela, voi cand faceti anivers?sambata asta?
Irina, voi ce pregatiri faceti pt. Iustina?
In leg. cu traditiile la taiere turta..tre sa facem/cumparam noi ceva? stiu ca se face o turta/colac ..dar stiu ca nasii il aduc. voi faceti? Noi vom da un cadou nasilor ei si atat, ca la botez nu am dat si m-am simtit prost..



www.totsites.com/tot/alessiastefana" target="_blank">paginuta mea
Avem 11 luni!!
Cristina fericita de Alessia Stefana (16.10.2007)

De vanzare 1
De vanzare 2



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kriss79 spune:

Michelle, vineri se deschide targul acela..





www.totsites.com/tot/alessiastefana" target="_blank">paginuta mea
Avem 11 luni!!
Cristina fericita de Alessia Stefana (16.10.2007)

De vanzare 1
De vanzare 2



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyelle005 spune:

Cristina noi o sa sarbatorim vineri, chiar de ziua fetei; am inchiriat un spatiu pt copii care e chiar langa noi. Initial am zis ca o sa facem ceva restrans adica noi, nasii, parintii si fratii si tot eram vreo 15. Apoi au inceput prietenii sa ne intrebe daca facem ziua fetei si n-am avut de ales si i-am invitat si pe ei ( pe cei care ne-au intrebat, pe ceilalti care n-au intrebat nu i-am invitat, ca asa eram vreo 30 si ceva). Pana sa se nasca Amalia la zilele noastre sau de sarbatori noi chemam toata lumea, si asa sarbatoream cate 3 zile, ca ii grupam in cate 3 zile ca sa incapem toti...dar s-au dus zilele alea.

Si noi tot asa o sa avem: niste aperitive, gratar, ceva garnitura si dulciuri. Copii vor fi doar Amalia, baietelul nasilor de 4 luni si fratele meu de 10 ani asa ca nu mai dau bani pe servetele si farfurii pt copi, o sa iau din alea obisnuite.

Legat de obiceiuri, eu tin minte cand am taiat motului finului nostru acum vreo 4 ani ca i-am taiat motul in forma de cruce deasupra unui colac (ei sunt dintr-astia cu traditii) dar parca nu tin minte sa-l fi cumparat noi. Noi o sa dam colacii la nasi, o sa luam zahar, ulei, faina, orez, ceva de baut, colacul bineinteles si niste prosoape...asa am inteles ca se face. Cadou nu le mai luam ca vineri am fost la ei la cumatrie si le-am pus mai multi banuti in plic ca si asa nu stiam ce sa le luam. Unde mai pui ca sapt viit e si ziua nasei si o sa-i iau ceva dragut atunci.
Hai ca m-am lungit la povesti ...si vorba acea: vorba lunga saracia omului.(asta pt ca doarme Amalia si pot sta linistita la calculator...hihihi)

daniela, mami de Amalia Maria-10.10.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyelle005 spune:

A dormit f. mult, 10 minute

daniela, mami de Amalia Maria-10.10.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aeperju spune:

Aha, deci laptic cumparat. Eu cumpar de la o tanti si e gras rau de-aia intrebam sa-i dau diluat si cam cat diluat?

emma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kriss79 spune:

Citat:
citat din mesajul lui aeperju

Aha, deci laptic cumparat. Eu cumpar de la o tanti si e gras rau de-aia intrebam sa-i dau diluat si cam cat diluat?

emma

Unii spun ca Laptele din comert nu trebuie diluat (pt. ca este deja normalizat adica are mai putina grasime), in schimb cel de vaca (de la tara) trebuie indoit cu ceai (1/2lapte+1/2ceai+putin zahar) pentru ca este mult mai gras..
Altii indoaie cu apa,neindulcit ,in proportie de 70%lapte 30%apa
Altii dilueaza si cel din comert 50% initial, dupa care incep sa scada..
acum nu stiu ce sa zic..mai bine intreaba pediatrul tau.



www.totsites.com/tot/alessiastefana" target="_blank">paginuta mea
Avem 11 luni!!
Cristina fericita de Alessia Stefana (16.10.2007)

De vanzare 1
De vanzare 2



Mergi la inceput