Mamici anti-stress de ianuarie-februarie 2009 (60)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CADIA spune:

Apropo de mancare. Si eu am trei mese pe zi + 2 de fructe, iar inainte daca mancam de 2 ori/zi.Asa ca

Problema este ca nu pot manca deloc carne in mancare sau friptura, ci doar carne tocata: sarmale, chiftele, carnati si mezeluri (dar pe astea le ocolesc la maxim).Inainte sa raman gravi nu puteam sa mananc carne tocata ca mi se facea rau de la ea.
Ce ciudateniiiiii!!!!!!

22+cu CLARA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Flo,am uitat sa-ti zic.Am citit la fetele de sept-oct acum ceva timp,ca multi dr de fam nici nu stiu de chestia asta cu cele 10 zile libere si spuneau ca nici nu au unde sa te trimita sa faci cursul..si multe din ele voiau pt sot,ca sa stea 10 zile cu ele acasa sa le ajute si pur si simplu le-a dat hartiuta cum ca sotul a absolvit acest curs!Ar trebui sa intrebi dr de fam..

POZE
Minunica mea
25+ cu David Christian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flowerbee spune:

Ledi, asta este legea, ea se aplica in mod egal tuturor. Legea nu poate fi interpretata de catre firma la care lucrezi dupa bunul lor plac. Ei trebuie sa o aplice ca atare pentru ca altfel ii poti da in judecata.

Am mai intrat si pe alte forumuri de discutii cand am dat cautare pe google despre aceasta problema si majoritatea sustin acelasi lucru.

Acum vreau sa vad ce este cu cele 10 zile pt cursul de puericultura. Daca pot sa le iau, de ce nu?



Bee22+
http://bd.lilypie.com/6jfFp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Citat:
citat din mesajul lui flowerbee

Ledi, asta este legea, ea se aplica in mod egal tuturor. Legea nu poate fi interpretata de catre firma la care lucrezi dupa bunul lor plac. Ei trebuie sa o aplice ca atare pentru ca altfel ii poti da in judecata.

Am mai intrat si pe alte forumuri de discutii cand am dat cautare pe google despre aceasta problema si majoritatea sustin acelasi lucru.

Acum vreau sa vad ce este cu cele 10 zile pt cursul de puericultura. Daca pot sa le iau, de ce nu?



Bee22+
http://bd.lilypie.com/6jfFp3.png

Ei,stiu si eu asta!Dar..crede-ma ca nu pot posta aici multe chestii si cand zic asa scurt o chestie ins ca stiu eu ce stiu.
Dar cum spuneam,eu voi face toate acele cereri si hartii si vom vedea ce si cum..

POZE
Minunica mea
25+ cu David Christian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mvb spune:

Vreau sa pun si eu poza cu BB, insa nu stiu.....in galerie foto a vazut poza pusa.....cum sa fac?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Citat:
citat din mesajul lui mvb

Vreau sa pun si eu poza cu BB, insa nu stiu.....in galerie foto a vazut poza pusa.....cum sa fac?



Ori iti faci un cont pe webshots sau alte site-uri de genu' unde poti pune poze..ori poti pune chiar aici pe forum.

POZE
Minunica mea
25+ cu David Christian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iris2002 spune:

Buna fetele,

Am venit sa fac prezenta, citesc cat cand am timp ca ati scris mult si zilele astea nu am intrat pe net...am avut un weekend plin, Francesca e cam racita (prima data din decembrie, cand eram in Ro) si Paul a racit si el si evident ca si pe mine ma durea gatul azi-dimineata. In rest ok, ieri am avut iarasi ameteli, tensiunea 7 cu 4, dead woman walking...
Insa enorm de mult de munca la job, asa ca mai trecem peste asta.

Am vazut ca ati discutat (iarasi) despre cine cit sta acasa...aici nu ai de ales(daca vrei sa nu pierzi slujba) asa ca dupa trei luni esti iarasi la computer... norocul nostru e ca nu o facem fulltime, in cazul meu Francesca si bebe2 vor fi doua zile pe saptamina fara noi si pe maini foarte bune, asa ca vom supravietui si de data aceasta.
Sunt absolut pentru mancarea FOARTE SANATOASA pentru prunci, tot Naty zicea parca, si Francesca mea maninca legume, fructe, carne de peste sau pui sau vita slaba, NU PRAJELI, nu prajituri (doar chec facut de bunicul o data pe saptamina), nu dulciuri si alte aiureli. Pentru cine poate (financiar) recomand steamerul, noi l-am cumparat cind am inceput diversificarea si il folosim cu succes si acum, si pentru noi...mancarea preparata la aburi e cea mai sanatoasa! Apoi, daca se poate si aveti timp si chef (Paul are) paine de casa cat se poate pentru bebei, suc (doar) facut in casa, de fructe si legume. E important sa le dam puilor ce e mai bun. (noi mai mancam prajit, rar e drept dar o data pe luna fac si eu chiftele, insa desi sunt de carne de vita slaba nu ii dau Francescai- mama mea, care e o scumpa, zice ca sunt exagerata. Poate are dreptate, dar asa raman.)
Pe langa fructe si legume pe cat pot buzunarele bio, de sezon, recomand doar paine integrala, orez integral, paste integrale, cuscus integral.
Bine, poate zic aiureli si nu le gasiti pe toate in Ro, dar pe cat se poate.
Si chiar cu riscul de a fi si aici catalogata ca exagerata, eu as zice NU iaurturilor indulcite (danonino etc), (fata mea maninca iaurt biologic cu fructe proaspete), pufuletilor, pufarinilor, etc, cremvurstilor si tuturor produselor de patiserie sau mezelurilor. Si aici i se ofera fetei peste tot cite ceva, la macelar, la brutar, in supermarkt, eu nu accept dulciuri si acadele, doar bucati de paine proaspata sau de cas.
Da, aveti dreptate, sunt o exagerata. (si nu, nu aplic tot ce am zis la mine, eu mai "fur" cite o cioco sau o bucata de sunca, dar fetei tot nu ii dau)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mvb spune:

Leditia m-ai bagat si mai rau in ceata...LA PARTEA DE INFO NU EXCELEZ DELOC....
25+ si voinicul mamii DENIS CRISTIAN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristi_2003 spune:

IRIS - asa ma gandeam si eu sa ii dau la pui sa manance. da ce ma fac cu tatal copilului - pt el si numai sa vorbesti de mancare sanatoasa si moare? l-am avertizat deja ca nu voi accepta cola (e dependent) in casa - n-are decat la birou sa isi faca plinul. cum o sa mi-l fac si eu cand o sa merg la sibiu cu mcdonald's - am mare noroc ca la noi in oras nu exista asa ceva. cu sucurile - si eu daca am de ales le prefer pe cele facute din fructe proaspat stoarse sau doar apa minerala. de restul m-am cam saturat.

noroc ca nu mancam mezeluri - am ajuns la greata - si nici iaurturi cu fructe - ne plac alea acre.

cu dulciurile o sa fie cel mai greu - cred ca o sa imi fac stoc in dormitor in sertarele de la pat sa mananc dupa ce adoarme bebele.

25+ cu T. Carol

sa fii sanatos pana la 40+ iubi lui mama
http://bd.lilypie.com/z4XWp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CADIA spune:

Fetelor, am cumparat azi o revista foarte dragutza in care am gastit o groaza de info:
-cum, cand faci baie lui bebe
-sport in timpul sarcinii
-limba bebelusului
-schimbare scutec pas cu pas

Oare pot sa va dau numele, sau este reclama????

22+cu CLARA

Mergi la inceput