Colectia de toamna-iarna 2005 (210)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxisialexia spune:

daca tot astept sa se faca ora sa ii dau antitermicul alexiei sa va povestesc ce zi horror am avut.
de aseara matei tuseste groaznic( uno), alexia s-a trezit cu febra peste 39, 2 matei cu 38.
nu stiam ce sa le mai fac matei urla, alexia vomita de la tuse + expectoratii..nu vroia cu nimic sa scada febra alexiei..nu stiam ce are matei asa ca am chemat salvarea...au venit in 10 minute nimic de zis insa matei se linistise si mi-au zis ca nu tuseste ...ca nu are nimic. iar alexiei i-au gasit faringo amigadalita acuta.
nu trece mult timp si incepe si matei sa vomite din cauza tusei, nu a mancat mititelul mai nimic azi, alexia cand s-a trezit a dat afara tot, antibioticul l-a varsat asa ca dupa amiaza am pus copii in masina si am mers la grigore alexandrescu..unde a fost de nedescris, puhoi de lume si pitici bolnavi..ma rog la dumnezeu sa nu fi luat si altecav de acolo, se colnsultau cate 5 copii in cabinet
dupa ce dimineata am chelt 70 de lei pe medicamente acum mi-au dat altele, sunt obosita si siderata de ce am vazut..medici tineri care nu aveau habar de nimic mi-au spus sa ii dau 6 ml de augumentin cand cei de la salvare mi-au dat 2,5 cat scrie si in prospect...se consultau intre ei( cei doi medici tineri de pe garda)pe niste chestii de imi venea mie sa ma ascund.
Si colac peste pupaza are si diaree de 3 zile, veni-le-ar rau alora ce au gandit meniul cu pateu, cremursti, branza , mamaliga, ou si casvacal in aceeasi zi.
Doamne ajuta sa am o noapte linistita si am sa intru maine sa raspund si eu la cateva chestii..sport si alte subiecte.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

uau,roxana, sanatate multa! noaptea asta esti de garda inteleg... sa le spui la gradinita de meniu. dk tot le dau crevursti, macar nu in aceeasi zi cu mamliga, vorba ta.

tania, multumesc de disponibilitate, o sa indraznesc sa te sun zilele astea, ori dimi ori seara tarziu zici. mai bine dimi. am gasit pe net:)))), unde sunt si bazaconii pe orice domeniu, desigur, dar cum spuneam, am gasit ca nu am nici rau de apa nici de inaltime, care se manifesta foarte diferit, cu blocarea respiratiei, ameteala, voma pot ajunge pana la atac de cord etc, ci am 2 fobii mici:)) care ziceau ca au aparut in copilarie, de la evenimente unde mi s-a indus o frica mai mare decat trebuia. tratarea fobiilor se face prin expunere. deci sa ma arunc de pe vapor in mijlocul marii. vad io cum ajung la mal. dupa aia cica dispare fobia. si sa ma plimb cu telescaunul toata ziua:)) pana inghet de frig.
in fine, o sa te sun sa-mi spui dk sunt bazaconii astea sau sunt corecte.


mami de poet(09.12.2005)
poze cu puiutul meu, Nichita-Andrei
www.dropshots.com/nichita" target="_blank">filme cu puiutul meu, Nichita-Andrei
www.onetruemedia.com/shared?p=1b0ac86d3df77a7c0a7ba6&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj anual

"cel mai bun dar pe care il putem face copiilor nostri este sa stie ca sunt iubiti"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pumba spune:

roxi- sanatate multa!trebuie s afi fost groaznic sa-i ai pe amndoi bolnavi in acelai timp,putere multa si tie sa rezisti si o noapte linistita.
alinus- tot fecioara eu.acum nu stiu daca o fi de bine de rau?misto la cules de mere.
anda - si eu am frica de inaltime.am fost in parc, saptamana trecuta si cea mica a vrut sa ma dau cu ea in topogan,nu iti spun cu ce frica m-am urcat. erau alti copii dupa mine ,ca altfel coboram cu siguranta...imi era jena de pustimea de acolo
miri- sa nu fie decat asa o faza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catutza spune:

Roxana , multa sanatate la copii, sa dea Dumnezeu sa aveti o noapte linistita si fara febra/voma
Am patit-o si eu la Emilia Irza cu un tip tot rezident care era doctor cica : se uita la Bia in gura si apoi ii spune asistentei sa se uite si ea...apoi o intreaba tu ce parere ai zici ca faceau experiente pe copilul meu sau ca cine stie ce avea -doamne fereste! asa se consultau si discutau in loc sa-mi spuna mai repede ca are rosu in gat si sa ii dea tratament.


Alina , ce livada frumoasa si ce mere rosii ca in reclama asa sunt de incarcati pomii aceea dar si miss e o draguta

Tania , eu chiar ma bucur ca ne scrii asa detaliat, e bine sa avem un sfat de la tine

gata, plec la



Cata si Bianca-Maria(2.11.2005)


Fii intelept ca un batran , dar priveste lumea cu ochi de copil


Bucatareala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

avertisment: are catutza un link sub semnatura. bucatareala ii zice. sa nu intrati decat dk tocmai v-ati sculat de la masa, nu daca aveti doar un ceai la dispozitie, ca mine. ma duc sa ma culc ametita, o sa visez cotlete de vitel...


mami de poet(09.12.2005)
poze cu puiutul meu, Nichita-Andrei
www.dropshots.com/nichita" target="_blank">filme cu puiutul meu, Nichita-Andrei
www.onetruemedia.com/shared?p=1b0ac86d3df77a7c0a7ba6&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj anual

"cel mai bun dar pe care il putem face copiilor nostri este sa stie ca sunt iubiti"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pumba spune:

ando- nu mai vorbesc in veci , cu tine .de ce ? pt ca ne-ai zis de bucatareala.
catutza-pai, asa se face? si chiar ,ma gandeam ce vom manca pt cina.in nici un caz ce se vede in pozele tale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meems spune:

Roxi, sanatate muuuuulta pt amandoi piticii tai! Cred ca a fost o zi cumplita, sper sa aveti parte de o noapte mai linistita.

Pumba, bine ai revenit! Nu ne povestesti cum a fost in Romania?

Catutza, am admirat pozele voastre, ce ochi superbi are Bia (cred ca spun asta de fiecare data cand o vad in poze), iar tu parca te-ai tuns, nu? Sunteti

Alinus, sa va fie de bine culesul de mere. Tare faina livada si toate cele. Ah, si bicicletele, bineinteles

Anda, si eu am frica de inaltimi. Da' asa, la fel ca tine. In avion n-am nici o treaba, da' sa nu ma urci mai sus de et. 1 si sa ma pui sa ma uit in jos.

Sport: Rianna sigur va invata tenis, nu scapa de taica-sau care e antrenor de asa ceva. Eu as vrea si inot, dar ezit pt motive enumerate de Anda. Iarna asta incercam si patinajul.

Editez ca sa va spun c-am trimis si eu in contul comun invitatie la un album cu poze.

Si Noki... cu intarziere... sa traiasca Adila!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Valeeeeu, Anda & Catutza ce ne-ati facut!
Si-asa ma plangeam eu ca as vrea sa slabesc vreo 2-3-4 kile dar nu pot ca-mi place mancarea

pumba deci suntem colege de situatiune

Roxi naspa de naspa cu rezidentii, stiu. Cand a mancat Nati lacrimioare in Vinerea Mare anul trecut (sun supravegherea bonei, nu a mea!) m-am dus si eu la Gr Alex si m-au trimis din garda in garda, nimeni nu era in stare sa spuna daca sunt sau nu otravitoare cum ma invatase pe mine in copilarie bunica, m-au dus si la ORL si s-a uitat aia in nas daca nu are lacrimioara in nas . Prima oara a zis ca n-are nimic, dupa ce i-am bagat spaguta a inceput s-o purece . Oricum de forma ca n-avea ce sa aiba ORL.

Cat despre celebrul Toxapel, raspunde o asistenta care habar n-are, poate e secretara de fapt. Si care iti zice sa vii cu copilul la control. Unde dai de rezidenti care habar n-au.

De ce nu recurgi la pediatrul vostru uzual?
Sanatate multa puiutilor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Ma bucur ca va place costumasul pt botez.

Alinus costumasul a fost relativ ieftin pt Ro ; cele marca Bufi incepeau de la 320 RON costumas simplu, din lana, pe la 5-600 erau cele cu sacouas si pantaloni. Or fi fost si mai scumpe, ca nu m-am uitat.
Pe la 100-150 RON gasesti turcisme din BBC dar super-incarcate cu sclipiciuri. Si mai ieftin -> chinezarii din poliester.

De ce crezi ca dam noi iama in magazine cand mergem in "tarile cu apa calda"? Sau de ce si-a gasit Redoute-ul atatea cliente?

Am mai luat pt finutzu' sambata un puloveras de la Zara cu 790 RON, adica 21-22 de EUR. Am dezlipit eticheta cu pretul Ro si dedesubt era pretul in EUR: 16.90 La pantaloni cam la fel. Dar sunt super-frumosi si daca iau ceva cadou, macar iau ceva ca lumea.

Tricourile cu maneca lunga pt fete la Zara sunt 44 RON si imi amintesc ca in Spania erau sub 10 EUR, doar camasutele erau mai scumpe. Si nu am prins perioada de reduceri acolo, pret normal.

Daca vrei sa-ti imbraci copilul cu haine ne-de bazar trebuie sa scoti bani seriosi, cale de mijloc nu prea este la noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Tania uitai sa spun ca eu sunt super-fana explicatii profesioniste. Multumim!

Noki cum a fost intoarcerea acasa dpdv termic? Ai gasit o surpriza placuta in calorifere?
La noi se da caldura de vreo 2-3 zile si deja e alta viata, sunt 23 de grade in casa.

Mergi la inceput