Spiridusi de ianuarie-februarie 2006 (301)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Buna seara,

Vaaai ce citesc, acum am intrat!
Silvie insanatosire grabnica lui Alain, sper sa ajungeti acasa cat mai repede si sa scapati de necazuri Imi imaginez ce a fost in sufletul tau cand ai vazut cum s.a chinuit baiatul....pai exact ca Alain este si Angelo in privinta doctorilor, sa nu se apropie de el cu nimic!!! Ai grija si de tine ca este nevoie sa fii in putere pt Alain Incearca sa te alimentezi ca tu esti baza la tot
Toanca imi pare rau de ce citescAti trecut si voi prin probleme de santate....Important este ca au trecut acum
Astery felicitari, felicitari,felicitari Il facem moldovean pe Razvanel Sa se ia de mana cu Angelo ca si al meu incepuse cu " aishi "Noi tot la cateva cuvinte am ramas, octo la 8, una la 1( ca asa a invatat cand numaram treptele )aici,mama,tata,baba,nu mai imi vin in minte acum....Inca nu am reusit sa-i facem testul de auz cum trebuie, nu sta deloc sa-i puna castile doctora.
Azi nu s.a lucrat la Germanica,ploua, este frig.....nu stiu ce sa mai scriu

edit: Astery felictirari pt admitere

Monica
http://www.community.webshots.com/user/maraki36
mamica de bebe Angelo ( 29 Dec. 2005 )
Foto Angelo
Angelo1
Angelo2
Angelo3
Angelo4
filmulete maraki5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

Salutare tuturor.
Silvi , sanatate multa la pitic, imi pare rau sa citesc asa ceva, bine ca ati aflat la timp. Tu esti prima data cu el in spital... sa vezi la Romanika ce fain este in spital cu copilul, ce conditii... ramai socat de-a dreptul.

Maraki, hai fata, ce admitere ??? Am depus un dosar, am platit taxa de "admitere" si prima rata din taxa anuala, si gata, sunt maaaare studenta. Da' ce sa fac, daca trebuie , nah. Pupaturi lui Angelo, hai ca venim si noi din urma cu "mutalaii" nostri, nu?

Bianca, tu ce mai faci? Ce mai zici azi?

Eu tot cu treaba, l-am terminat pe Razvan cu ABA, pe la 13.30 mergem la un viitor fin, la masa, isi serbeaza ziua. Razvan va ramane dormind, il las cu tanti pe care am avut-o la el, sper sa nu aiba vreun soc la trezire.
Abia aseara i-am scos branula (a 3-a la numar ), ar mai trebui antibiotic (a avut 8 zile!!!), dar are o diaree teribila de 5-6 zile, nu stiu cu ce a trait zilele astea, am fost foarte suparata. N-i bai ca a slabit (asta chiar ma bucura, are acum 18,6 kg), baiul este ca nu are aportul necesar de vitamine si minerale, asa cum ar fi normal sa fie. Ii dau artificiale, dar... el nu papa NICIO fructa, mancare ca vai de el, mai nimic pe paine, ca sa zic asa... ca naiba. Foarte bun este Omega 3 ulei de peste, el il ia fara probleme, desi are un gust de mori pe loc.
Gata, ca v-am plictisit.

Gio, ati ajuns la Alba, ce frumos ca sunteti in familie.

O sa mai pun si eu niste poze cand mai am timp.
Pupicei tuturor!

Cristina, mami de Nicolae-Razvan (31.01.2006)

www.dropshots.com/asteryaro
www.dropshots.com/asteryaro1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmi1975 spune:

salutare gagici

eu pe aici cu treaba...o ciorba pe foc,lectii cu bianca si curatenie...papan doarme ,vreau as merg sa i cumpar o caciula ,chiloti si dresuriapoi sa trecem pe la parc ...aseara am stat pana la 8 in parc


SILVI iti doresc multa sanatate
ASTERY bravo ac te ai inscris la facultatecat despre puiul tau
BIANCA,MARAKI ce faceti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

Sunt in culmea fericirii ca ne-a externat si suntem acasa nici nu imi vine sa cred ca al meu pitic a facut febra mare si aseara si a inceput si cu ceva scaune diareice azi dar analizele de sange au ieist f bine, i-au scazut leucocitele de la 19000 cat avea la 10000 si ceilalti markeri la fel si a zis ca daca e pe antibioticele bune il lasa asa sa ia pe gura medicamentele si sa nu mai stea in mediul de spital ca nu reactioneaza bine la asta. a fost horror ca a stat conectat nonstop la perfuzii, la ceva aparat care ticaie mereu de m-a innebunit noptile astea, ca sa nu ii infunde branula.Alain a plans nonstop cand intra cineva la el, l-au si mesterit asistentele si in cabinet la ele singure, si i-au tot luat analize, de urina si de scaun, radiografia l-au si intepat, innebunea cand le vedea. Conditiile de "cazare " ca sa zic asa au fost execelente, cu camera individuala, baie super ok, tv cu plasma pe perete, masa de schimbat copilul si chiuveta la ea,dulap in perete,peste tot servetele si dezinfectante...numai ca atunci cand esti acolo nu iti mai pasa de nimic, al meu sot ma tot lamurea ca si peisajul de pe geam era tare frmos ca se vedea raul . In fine nu ma mai intind cu povestile, ma bucur ca e acasa piti, vedem noi cum reusim sa facem cu medicamentele, .
Cristina, ca uitasem sa iti zic in legatura cu conditiile, cred ca prima diferenta o fac banii de care se dispune in sanatate aici, aici o zi de spitalizare in pediatrie e 1000 de euro ( in reanimare unde lucreaza sotul meu e 2300) daca nu aveam asig suplimentara scoteam noi 600 din buzunar pe 2 zile, asa am platit doar suplimentul meu de pat si ceva mic dejun o suma infima fata de cat era spitalizarea. M-am si gandit la tine ca ai fost cu Razvanel cu pb si ma si gandeam ca esti terminat in cond super ok dar sa mai si fie aiurea in spital cred ca e groaznic. E diferenta enorma si in comportamentul personalui sanitar ca eu am termeni de comparatie acum, se poarta toti ireprosabil de amabil si de dragut, vin imediat ce suni alarma, daca rogi asitenta sa trimita infirmiera sa goleasca cosul, pune ea mana urgent pe el si ti-l duce..sa vad eu in Romania asta dar si acolo revin la ideea daca ar avea salariile de aici si ar depinde de job cred ca ar fi numai lapte si miere; e vb binenteles si de educatie si de cultul de a respecta bolavul, care in ro lipseste cu desavarsire.
Maraki cred ca inteles faza cu plasturele anestezic pt intepatura de la injectia ca am scris ca porcul de rau atunci cu greseli de ortografie si in graba mare.Alain plangea si la ala va tin pumnii la analize, ma bucur de progresele pitiului tau.
Va multumesc tuturor de ganduri, fug sa termin treaba cat doarme el, e si el mort de obo ca nu putea sa doarma nici noaptea ii tot faceau cate ceva la 2 sau 3 ore.

Silvi si strumf mic Alain 19.01.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:


of...of...eu sunt asa de prapadita, dar cand intru si citesc prin ce a trecut Alain, nu ma mai jelesc atat.
Silvia ma bucur ca ati ajuns acasa, si ca analizele i-au iesit bune. conteaza foarte mult si cond. si cum se poarta personalul. aici pot eu sa am asig. de sanatate suplimentara, ca nu am clinica privata unde sa merg si sa nu platesc o groaza de bani.
La noi totul e la pamant.
spor la munca si sa se faca bine cat mai repede, puiul mic.
Cristina felicitari d-na studenta. ma bucur pt. tine, spor in noul an studentesc, boboaco.
Razvanel e cel mai tare!!! puiul mic si vorbaret.
Maraki bafta si voua cu analizele. fain ca nu s-a lucrat la voi.
Cosmi spor la treaba. lectii...brrrrrr....si nepoata a plecat acasa sa faca, saracii de ei.

Noi????
Am ajuns cu bine, dupa 4 ore, daca nu eram opriti de 2x ca se lucra la drum, ajungeam mult mai repede.
Aseara am iesit cu finii, Marco la mama.
Dim. m-am trezit cu o stare de si o durere cumplita de cap. Asta-mi trebuie daca am mancat la 23 noaptea pup cu varza. acum bolesc in pat. Bunicul m-a si cicalit, ca sunt femeie maritata, am nascut, si eu nu stiu ca varza nu se mananca inainte de culcare pai ce sa fac daca aveam pofte....acum trag...mai rau ca si cainii.
Imediat vine la mine prietena mea-finuta. Marco a adormit tarziu, aproape de ora 15,dar mamanca bine si nu ne duce lipsa.
Copro i-a iesit negativ, dar mai repetam marti inca odata.
Clau va merge la nunta, treaba lui, nu ma intereseaza catusi de putin.
am eu altele pe cap.
In rest e vreme frumoasa, pacat ca sunt imobilizata la pat, dar la cate vizite primesc...de mult nu m-am mai simtit asa ingrijita si importanta. of.....
va , revin mai tarziu, dupa ce pleaca finutza.
weekend fain sa aveti.

_
Gio si Marco (6 ian. 2006)
poze si filmulete Marcowww.dropshots.com/giova2" target="_blank">(1),www.dropshots.com/ioana_purdea#" target="_blank">(2),www.dropshots.com/giova#" target="_blank">(3)
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=20b0170d301bd72a22e2bb&skin_id=0&large" target="_blank"> Marco- ingerashul nostru(montaj)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:


vad ca nimeni nu mai scrie nimic....
eu sunt mai bine, am mancat doar paine prajita cu unt si ceai de sunatoare.
A fost Cosmina la noi, i-a a dus lui marco o masina de la F1 cu telecomanda, e innebunit dupa ea.
Sper sa mai ajung maine in Diverta sa le iau si lor Albumul nuntii, pe langa ce le-am mai luat. Mi-au zis ca lucreaza pt. bb, asa ca, daca DD ajuta, la anul vom boteza.
Vara-mea se apuca de bb numai de la anul, dupa ce intra in posesia apartamentului.

Marco mananca de sparge, a ajuns si el la 15 kg si 94 cm.
De sapt. viitoare incepe optionalul la dans, asa ca miercurea si vinerea il iau la ora 17. Din ianuarie vor incepe si cu engleza, abia astept, caci acum e pasionat de CD-urile in engleza cu M.Mouse. I-a luat mama un set, carti de colorat, vreo 8 cd-uri, jetoane cu Disney, engleza pt. copii.

Ce ma aberez eu pe-aici, si nu am cu cine...daca tot dorm in seara asta cu piticul la mama....am timp de net

_
Gio si Marco (6 ian. 2006)
poze si filmulete Marcowww.dropshots.com/giova2" target="_blank">(1),www.dropshots.com/ioana_purdea#" target="_blank">(2),www.dropshots.com/giova#" target="_blank">(3)
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=20b0170d301bd72a22e2bb&skin_id=0&large" target="_blank"> Marco- ingerashul nostru(montaj)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

hai sa mai scriu putin...imediat ma pun sa adun hainele/jucariile de pe aici, maine sa nu mai alergam prin 2 apartamente dupa bagaje.

Dupa ce m-am chinuit si am pus protectia pe pat, acum musai sa o scot. Domnului sot nu-i place, cica transpira la spate de la ea. In plus, salteaua noastra care e din ceva material care se pliaza dupa forma corpului, acum e cam rigida, nu-i permite protectia aia sa mai fie asa flexibila si moale.
Cica, marco sa doarma la el in camera si eu sa scot protectia de sub cearceaf.

_
Gio si Marco (6 ian. 2006)
poze si filmulete Marcowww.dropshots.com/giova2" target="_blank">(1),www.dropshots.com/ioana_purdea#" target="_blank">(2),www.dropshots.com/giova#" target="_blank">(3)
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=20b0170d301bd72a22e2bb&skin_id=0&large" target="_blank"> Marco- ingerashul nostru(montaj)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela10 spune:

am dfost si noi in spital saptamana trecuta cu dani.a inceput dde sambata cu durerid de burta iar dduminica se tavalea pe jos.i-a facut o eco si-a zis ca-i posibil sa-l opereze dde diverticulita si apoi l-au tinut in observatie .i-au pus branula,calmante,recoltat sange(analize bune).cica de la raceala a facut addenita mezenterica (inflamatia ganglionilor abdominali).ne-am speriat rau,dai era molatec rau si palid.
eu de fapt il suspectez si de ceva viermisori.a iesit din spital si tot il ddoare burta,ddoar ca nu asa rau..
andrei a urlat intr-una,saraca soacra mea a facut febra musculara la maini cat l-a tinut in brate.eu plecam la spital dimineata devreme si venam seara .noaptea statea iulian cu el.
acum sunt eu varza de racita,si cu laringita,abea vorbesc.andrei ma termina si noaptea,stau cate 2-3 ore cu el in brate.am slabit saptamana asta...si incep si munca
hai ca m-am plans si eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

of mai Mirela, saracul dani. Fai un copro pt. linistea ta, repeta-l la 4-5 zile, cam de 3x. La Marco i-au iesit lamblii din tura 2. sa vedem acum, dupa tratatemnt.
Doamne prin multe mai treceti, insanatosire grabnica tie si piticului. imi pare rau ca va necajeste si Andrei....bine ca e soacra la voi, sa-l tina in brate, daca asa se linisteste. Poate asa isi spala si ea pacatele.

va , incerc sa-mi culc si eu copilul, dar ca s-a trezit la 17.50....asa ca e mai greu.

_
Gio si Marco (6 ian. 2006)
poze si filmulete Marcowww.dropshots.com/giova2" target="_blank">(1),www.dropshots.com/ioana_purdea#" target="_blank">(2),www.dropshots.com/giova#" target="_blank">(3)
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=20b0170d301bd72a22e2bb&skin_id=0&large" target="_blank"> Marco- ingerashul nostru(montaj)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miraklucker spune:

Hallooo.
De cand nu am mai intrat pe aici......
Silvi, off imi pare rau de voi, multa sanatate la Alain. Oricum ar fi tot mai bine e acasa.
Astery, Felicitariiii, cat de mult ma bucur pentru primele cuvinte a lui Razvan. Nu am citit mult in urma, ati fost iar cu laringita??
Bombonica, felicitari pentur printesa mica. am vazut pozele...e perfecta. O papusica vie. Si ce ajutor de nadeje ai. Bravo, ai fetita mare, sa vezi ce frumos va fi cand mai cresste si REbecca si se vor juca impreuna.
Giova, da tu ce ai mai patit??? sunteti iar la Alba?

....noi suntem bine, mama a plecat azi. Selin a plans de ti se rupea inima dupa ea. "si eu merg a Lomania cu buni cu busu"...cand a vazut ca noi plecam acasa si buni nu-i "mamiii, cand vine buni a noi acasa???.....Nici MC` nu i-a trebuit. Cand sa se culce a inceput iar tragedia ca nu e buni. Asa a obisnuit-o mama, n-a mai vrut sa adoarma singura. mama statea cu ea, doar ca eu nu stau langa ea 2 ceasuri pana cadaricseste don`soara sa adoarma. noroc ca azi nu a dormit de pranz si a fost franta.
David e in vacata urmatoarele doua saptamanai. Fetele la cresa, nu.
Eu sunt singura, barbatu a plecat cu doi fosti colegi de scoala in austria...asa sa se intalneasca. Maine ma duc sa-l recuperez de la socri. cica soacra-mea sa imbrac copii bine ca acolo a nins si e zapada. Offf, nu vreau sa vina iarna.
...tocmai ce terminai o prajitura, am avut 1kg de iaurt de fructe pe care moftorosii mei nu l-au vrut asa ca am facut un diplomat cu el. sper sa se inchege pana maine, altfel il mancam cu lingurita

...eu am inceput de 2 zile serviciul cel nou. Deocamdata e o adevarata harababura la firma pentru ca se schimba multe, nimeni nu stie exact ce va face cum si cand, mai erau si in concediu o parte, asa ca nimeni nu s-a prea putut ocupa de mine. am facut mai mult munca administrativa, multa hartogaiala. programul nu e prea bun, cel putin pentru moment. Incep pe la 8 sau chiar 9, am pauza de pranz de 1.5 ore (eventula numai 1ora), si apoi termin cel mai devreme la 6.30 sau chiar 7. Daca ne vom muta acolo va fi bine. Pot pregati copii de gradi/scoala, ii pot duce, apoi ajung acasa la pranz. Dar oricum drumul e mult mai scurt chiar si acum in 20-30 min sunt acasa.

v-am pupat, va doresc multa, multa sanatate, o noapte linistita si o duminica placuta.

Mira mami de DAVID (15.08.2002) DARIA(20.11.2004) si SELIN (07.02.2006)

Poze noi.....cu noi

Mergi la inceput