Spiridusi de ianuarie-februarie 2006 (301)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

Salutari si de la noi, pana la urma ieri a venit si cei de la Ikea pe la 17 si cei cu aragazul si masina de spalat. Urmeazaoperatiunea instalare care nu tsiu cat va dura mai ales ca Jean are o groaza de garzi in perioada asta, vedem noi ca u e asa urgenta.
Bombo ma bucur tare ca minunile tale sunt bine, de la noi, tare frumos ai povestit de ele, cred ca esti o mamica fericita.
Giova trebuie sa iei si ceva decontractant muscular si masaj cu diclofenac cat de mult si eu am avut de vrea saptamana de la urcat cu bb intr-o mana scarile, a trecut abia in 5 zile si nu eram asa rau ca tine.
Cristina sanatate multa si sa se faca piticul tau bine, bravo de progrese .
Maraki nu trebuie sa astepti as inceapa gradi pentru a face activitati cu el poti sa faci colaje din alea simple si sa lipiti tot felul de prostiute de pe acum, asa descoperi ce ii place mai repede si is dezvolta mai bine indemanarea si imaginatia. Asa ca te asteptam la discutii chiar as fi curioasa care ar fi lui Angelo.
Cosmi salutari si pupici de la noi,
Noi nu suntem bine deloc Alain e tot cu febra si racit, azi la 14 a vb Jean cu ceva coleg de la Pediatrie sa il vada, il duc la spital deci , mi-a zis sa il pregatesc ca il asteapta probe de sange si facu de radiografie cum a tot tusit si nu ii trece....ma asteapta circ mare. O sa povestesc cum a fost...
A si mai vroiam sa zic ceva, care poate nu o sa placa tuturor dar e parerea mea si daca tot suntem intre prieteni ne spunem parerile. Nu mi se pare chiar cea mai buna ...alegere...ca sa zic asa fobia cu copiatul nostru sau al activitatilor care le facem cu copilasi si hai sa nu discutam ca ne copiaza forumul asta de asta este facut, sa citesti unde vrei, sa te inspiri de la alte mamici, sa auzi lucruri noi si sa pui in aplicare ce crezi ca te intereseaza. Asta e parerea mea si sa o luati ca atare, eu voi posta aici tot ce aflu si cred ca ar putea interesa pe altcineva si de asemea ce nu intereseaza pe nimeni dar ma aflu si eu in treaba vb aici cu voi despre toate nimicurile care mi se intampla;
O zi buna tuturor si sanatate spiridusilor bolnavi


Silvi si strumf mic Alain 19.01.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:


la dr. tot nu am ajuns, m-am rastit la clau, asa ca nu a mai insistat.
am condus mai greu, dar parca e mai bine ca ieri...sau imi fac eu o iluzie?
merg imediat afara. am venit sa-mi dau eu toacele jos, nu puteam merge asa in parc.
Bianca pai are idei sotul tau...eu si clau stam tare prost la capitolul asta....
Silvia imi pare tare rau de ce aud. Sa intri dupa ce vii de la spital neaparat. bolnaviorul si insanatosire grabnica ii doresc.
Chair voi merge la farmacie sa vad de ceva de ceva decontractant muscular, mersi de sfat.
In ce priveste copierea...stai linistita ti-ai spus parerea, am spus si eu ca nu ma deranjeaza, mai citim pe ici pe dincolo si uite asa ne vin idei.
eu am facut multe chestii, mai ales colaje, doar ca am uitat din ele. de 6 ani nu mai sunt in invatamant....imi reamintesc asa cu timpul, mai caut pe net, caci cartile nu le-am adus din Alba.
Anasol ma bucur ca nu a mai plans david la gradi. incepe sa se obisnuiasca. ianis ce mai face?

Fiu-mio si-a descoperit o noua iubire: Ritterul cu marzipan. si mi-e ciuda de mor, acum ne batem pe ciocolata asta.
gata, fug in parc cu el, ca-mi distruge toata mobila cu moto aia a lui.


_
Gio si Marco (6 ian. 2006)
poze si filmulete Marcowww.dropshots.com/giova2" target="_blank">(1),www.dropshots.com/ioana_purdea#" target="_blank">(2),www.dropshots.com/giova#" target="_blank">(3)
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=20b0170d301bd72a22e2bb&skin_id=0&large" target="_blank"> Marco- ingerashul nostru(montaj)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Eheeei, salutari si de la noi

Silvi ai dreptate sa spui asa despre copiere Sincer, nu ma deranjeaza sa citeasca cine vrea la noi, scriam asa sa dau putina culoare Stateam si ma intrebam cum ai putut sa urci cu Alain intr-o mana? Banuiesc ca aveai si sacose, eu dupa cateva trepte as fi fost terminata Sa ne scrii cum au iesit analizele baiatului, de unde i.a luat sange? Noi santem programati pt analiza de sange si am intrebat cum vor recolta, raspunsul a fost: din vena Angelo nu sta sigur, ma gandesc sa-i mai fac sau nu analizele ca nu vreau sa fie chinuitActivitati nu stiu cam ce ar prefera Angelo, astazi l-a pus la Montessori sa picteze si nu prea l-a atras. Mi-a fost mila de el ca nu intelegea germana, cand termina o plansa,vorbea dr. cu el si-l intreba daca a terminat sau mai vrea, el saracul avea impresia ca-l punea sa mai picteze si o lua de la capat Pupici la baiat si insanatosire grabnica
Giova ai rezolvat cu cumparaturile? Ai luat de parca ar fi Craciunul Sa ne spui ce ai luat pt fina ca amintire De ce ti-e frica sa mergi la dr? Du-te sa stii o treaba, oricum te ajuta si-ti da tratament
Cosmi vai de mine ce a patit Stefanel Nici nu ma gandesc, cred ca lesinam acolo Ti s-a dus lipsa, sa fii sigura
Bianca deci te.ai hotarat sa aveti catel Mare responsabilitate vei avea! Este mic si scump dar tot trebuie scos sa isi faca nevoile, ploaie, vant, frig, ninsoare, etc. tu trebuie sa il scoti si nu stiu cum te vei imparti.Eu il scot pe Dixi dimi cand il iau cu mine la sv, mai face pe la 9.00 cand ne intoarcem si pana seara la 22.00 nu mai iese. Este obisnuit asa pt. ca deja e batran, cateii mai mici trebuiesc scosi de cel putin 3x pe zi( sa nu zic 5x )Mama are doi catei si aia daca vor afara incep sa latre si nu se potolesc pana nu vad ca se imbraca tata sa-i scoata La 7 dimineata le da scularea Vezi si tu, te mai gandesti
Astery insanatosire grabnica la baiat si felicitari pt progrese Imi pare rau ca este asa sensibil si se imbolnaveste des

Hai sa va spun cum a fost cu pictatul astazi: erau 3 culori-rosu, albastru si galben, 3 pahare de plastic cu capace si gaura in mijloc pt pensula si fiecare cu pastila de culoare in fatza. L-a dus la ghiuveta sa umple paharele cu apa si sa puna capacele, l-a asezat la masuta si Angelo trebuia sa picteze si sa puna pensula rosie de expl. in paharul cu pastila de culoare rosie. Si tot asa.....S-a descurcat dar nu-i place sa picteze dupa cum am vazut---la sfarsit a trebuit sa duca paharele la ghiuveta, sa le goleasca. sa spele pensulele si sa duca tavita la locul ei.A mai facut o chestie cu forme care intra una in alta( cum sant ouale rusesti gen papusele ) Erau de la mare la mic, deschidea fiecare forma si gasea una mai mica, la sfarsit de desfacea pe fiecare in doua si urma sa le asambleze la loc, sa le puna iar una in alta pana ramanea forma cea mare singura. A mai avut doua activitati de data trecuta si asta a fost totul.

Silvie aseara am vazut un film mai vechi "Away from her" cu Jullie Christie. Nu stiu daca va place voua, este mai de casa, tipa dupa o casnicie de 44 ani, se imbolnaveste ( nu stiu exact ce boala are dar are momente cand vorbeste total aiurea, uita ) si ajunge intr-un sanatoriu. De aici nu stiu ce urmeaza ca am adormit

revin, fug pe la active sa vad ce mai e....

Monica
http://www.community.webshots.com/user/maraki36
mamica de bebe Angelo ( 29 Dec. 2005 )
Foto Angelo
Angelo1
Angelo2
Angelo3
Angelo4
filmulete maraki5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:


parca sunt mai bine, am fost si la farmacie si tot ce am si eu in casa a vrut sa-mi dea: diclofenac, Ketonal, Lioton, etc. asa ca ma tratez cu astea si cu cate un supozitor de ketonal la noapte, sa ma pot invarti de pe o parte pe alta.

Prin parc cuminte, a alergat, s-a batut cu o fetita, mai nu se lasa nici pitica aia. a sarit si prietenul lui Alex...of...ce zile om avea cu astia 2. fac echipa nu gluma.

am pregatit o parte din bagajele pt. Alba: haine de care nu mai avem nevoie, vrem sa ducem si scaun lui Polly, numai ocupa loc degeaba... si cam atat. ne pregatim de culcare acum.

Hai sa va zic faza tare:
stateam intinsa pe canapea, vine marco ma magaie pe fata si zice: "dlaga mea!!! vlei sa fii pietena mea?"
am crezut ca ma topesc in momentul ala. Clau l-a pus sa repete, ca nu a fost pe faza. nu stiu de unde le scoate, cica de la gradi, dar ma indoiesc. Mi-a mai zis ca sunt iubita lui si ca numai pe fete le pupa pe gura, pe baieti pe frunte (asta e de la gradi) si Mihnea tot replica asta o are. cum sunt doar baieti in grupa, se pupau la greu, asa ca educatoarea le-a explicat cum sta treaba cu pupatul.

Maraki am rezolvat-o pe mama, pe vara-mea(finuta de anul asta) si atat. La cosmina zau de stiu ce sa-i iau, iar la nasicul mic...mai trebuie o jucarie, caci hainute i-am luat. Poate gasesc ceva in Alba pt. Cosmina, sa vedem...e si cu avionul, asa ca trebuie sa tin cont de asta.
E nasol pt. Angelos ca nu intelege germana, dragul de el, i-ar fi mult mai usor si ar putea sa execute ce zice dr. Nu-i poti traduce tu in romana sau greaca?
Silvia vad ca nu da nici un semn...nici pe mess. nu e. sper ca e ok Alain, fara complicatii.

merg sa-l culc pe turbat, caci iar face tobogan din canapeaua din living.



_
Gio si Marco (6 ian. 2006)
poze si filmulete Marcowww.dropshots.com/giova2" target="_blank">(1),www.dropshots.com/ioana_purdea#" target="_blank">(2),www.dropshots.com/giova#" target="_blank">(3)
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=20b0170d301bd72a22e2bb&skin_id=0&large" target="_blank"> Marco- ingerashul nostru(montaj)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinatunza spune:

Buna dimineata!

Giova, iti trece in citeva zile; dar cum ai reusit sa o patesti asa rau ? Ai stat in curent ? Asa a patit Sorin asta primavara , a mers cu geamul deschis pina la Bucuresti si probabil si inapoi, si cind a ajuns acasa nu s-a mai putut misca de spate vreo 2 zile. Tot asa , diclofenac si un antiinflamator , Aulin, parca a luat el. Multa sanatate!
Dulceata de Marco deja stie cum sa agate fete ? Scump mai e cu faza asta.

Maraki, foarte interesant ce face Angelos acolo. Si probabil daca ar intelege mai bine germana , ar face chiar cu f mare placere activitatile de-acolo.

Silvia, multa sanatate lui Alain.

Noi ok, alaltaieri eu am iesit cu o prietena , iar sabi a ramas cu soacra si cu bona. A plins la inceput, dar dupa aia a fost cucerita de bona. A plins cind a plecat acasa bona. Cind m-am intors mi-a recitat o poezie pe care a invatat-o in alea doua ore cit a stat cu bona. tare mindra a mai fost.
Insa ieri eram si eu acasa, asa ca nu s-a mai dezlipit de mine ca sa se joace cu bona. "Nu peca, mami"
Am fost pe-afara pt. ca a fost f cald; a jucat fata sotron, a desenat cu creta, a alergat.

La Iasi incep de duminica Sarbatorile Iasilor ; sa vezi de-cu oras aglomerat.


Irinutza si Sabina Maria (23 februarie 2006)
poze Sabina

http://www.dropshots.com/irinamav

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biancas spune:

Buna dimineata si eu pe aici...
Giova, drum bun sa aveti si distractie placuta intre neamuri. Marcolino tare dulce a fost cu cererea de prietenie . Cred ca m-as fi topit si eu toata.
Silvi cum sunteti? Ce v-a spus medicul?
Irinatunza deci pana la urma Sabina sta cu alta bona. E foarte bine ca o place si ca a invatat poezia atat de repede.
Maraki pacat ca Angelo nu pricepe germana, dar si asa el aude 2 limbi tot timpul ceea ce e mult pt un copil. Activitatile le poti reproduce si acasa daca vezi ca i-au placut. Noi cand am umblat la cursul ala de socializare ( o data ) am observat ca lui Dani i-a placut sa insire margele pe sfoara dar nu i-am cumparat niciodata sa ii dau de lucru acasa. Sandra are margele dar sunt mai mici ca cele de acolo. Dar a trecut aproape un an de atunci cine stie daca ii mai place sau nu.
Fiu-meu e tot cu pinochio dupa el, "hai mami citeste-mi" ma pune sa repet aceleasi lucruri de n ori..."cine e asta" dar "asta ce e" "cu culoare are asta" . E ciudat ca le stie toate...o data am facut pe proasta si i-am spus ca nu stiu cine e acolo si ce culoare e sa imi spuna el si bineneteles ca stie. De asta nu inteleg de ce ii place sa repet de n ori cine e intr-o poza sau ce culoare are. La culori am vazut ca sta foarte bine, stie multe si le recunoaste. Numerele le-a uitat pe perioada vacantei si parca nu ii mai intra in cap. Peste cifra 7 sare intotdeuna.
Am notat si cum spune la bucatarie..."butacarie" e simpatic si se distreaza si el . Sunt unele cuvinte pe care nu le poate spune sau le scalceste. Dar il corectez de fiecare data, nu il las sa spuna gresit.
La gradinita este un copil care nu spune litera C. La caca spune tata..., pe tatal lui il striga tata normal. E ciudat...dar nu poate copilul, mi-a povestit mama lui ca si el se distreaza ca face kk si arunca olita in wc si spune ca trage apa dupa tata .
La mine a inceput distractia...incep orele la facultate, duminica am primele ore . Of ca e ultima sesiune...si m-am saturat pana peste cap. Si avem vreo 7 examene ca sunt ultimele...in vara e licenta dar nu avem semestrul 2....avem pregatire pt lucrarea de licenta pe care luna asta trebuie sa ma decid cu cine mi-o fac si din ce materie .


Bianca , mami de Sandra( 8.07.1997) si de Daniel (17.01.2006)
www.dropshots.com/biancas" target="_blank">Poze cu noi, www.dropshots.com/biancas1" target="_blank">Alte poze cu noi
Poti sa ai orice valoare,sa fii DOMN(A) e o-intamplare,sa fii OM e lucru mare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:


dus copil la gradi, dus copro la laborator, acum sa vedem, mai iasa lamblia sau nu. Oricum il mai repet de cateva ori, la un interval de 5 zile.
acum am ajuns sa fac bagajele pt. noi, caci restul e facut.

Da mai fetelor, toata m-am topit cand l-am auzit, scoate cateodata din el de ma si mir de unde. la gradi cum sunt numai baieti in grupa, nu cred ca aude expresii dintr-astea. la desenele de pe Minimax...iar nu cred. asa ca inca ma minunez.

eu sunt mult mai bine, aseara am primit iar un masaj, mama ce bine a fost....inca ma mai doare, dar macar intorc mai mult capul, ma misc mai bine.

irinatunza eu am facut intinderea de la sala. Am facut o pauza de 10 zile si cand am inceput m-a pus naiba sa fac tractiuni cu mai multe kg decat faceam de obicei...si uite rezultatul.
Ma bucur ca Sabina s-a acomodat cu bona. tot aia e: sora soacrei? fost cadru didactic? e un pas mare, oricum. bravo ei.
Bianca ce dulce e dani cu butacarie.
Ii place pinochio? super!!! marco nu stie decat ca daca minte ii creste nasul mare ca la pinochio. trebuie sa-i cumpar si lui povestea ca sa-i arat personajul, sa stie despre cine e vorba.
Mai ai putin si ai terminat cu faculta. mai bine ma apucam si eu de una, pierd majoritatea timpului....
dar nu prea am chef de invatat, asta e....
Mor cand vad cate joburi sunt pe net pt. contabili si ingineri in constructii. ce bine era de ma pasiona latura asta reala, faceam si eu poli si acum imi ajutam mai mult sotul.

gata, nu ma mai intind ca ma asteapta gentile si eu nu am pus nimic.
, ne auzim din Alba.

_
Gio si Marco (6 ian. 2006)
poze si filmulete Marcowww.dropshots.com/giova2" target="_blank">(1),www.dropshots.com/ioana_purdea#" target="_blank">(2),www.dropshots.com/giova#" target="_blank">(3)
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=20b0170d301bd72a22e2bb&skin_id=0&large" target="_blank"> Marco- ingerashul nostru(montaj)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

Da, pa, tei (trei), tata, a-papapa (ciudat, dar in traducere inseamna apa ) mama, hai, ham, hei, cinshi (cinci).
Cuvintzele spuse de Razvan, de cateva zile incoace. Le notez pe toate. Incet, sper sa-si dea drumul. Inca nu pot sa spun ca vorbeste, dar iata, ceva rosteste... si desigur: contact vizual prelungit, atentie sporita, afectiv, linistit, nu mai este hiperactiv, lucreaza la masuta aproape cu placere...

SUNT STUDENTA , yeah! La drept si administratie publica, ioaaaaiii .
Numai bine tuturor.



Cristina, mami de Nicolae-Razvan (31.01.2006)

www.dropshots.com/asteryaro
www.dropshots.com/asteryaro1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

Salutare si de la noi.
Sper ca nu ne-ati dat disparuti....
Am avut foarte mult de lucru la servici pentru ca am lipsit cateva zile (concediu medical).
Si eu si Matei am avut o ''frumoasa'' bronho-pneumonie si am bagat la medicamente in noi
Acum suntem relativ mai bine dar nu refacuti in totalitate. I-a dat medicul lui Matei niste vitamine sa ia acum, dar vreau sa-i dau si ceva de intarire a sistemului imunitar (gen Imuno Grip); ce parere aveti?
Si azi inca e cu SN...dar l-am dus la gradi ca nu am ce sa fac.
Avand in vedere ca a lipsit de la gradi cateva zile, s-a comportat foarte bine la intoarcere; nu a plans, nu a facut scandal; deja la gradi nu mai folosim deloc pampersi.
Si Matei a primit ieri o steluta rosie (pentru ca a fost cuminte); dar nu vrea sa-mi povesteasca nimic din ce face la gradi.

Cam astea sunt noutatile noastre


Toanca si Matei Alexandru 06.01.2006

poze

http://www.dropshots.com/toanca
http://www.dropshots.com/toanca1
http://www.dropshots.com/toanca2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

Hai ca intru in graba mare, profitand ca doarme in sfarsit Alain si ca nu l-a trezit alarma care anunta ca s-a terminat antibiotiul. Noi suntem inspital de ieri nu mi-a venit sa cred cand mi-a zis Jean ca ne propune pediatra asta; Alain e cu ceva bronsita urata care nu s-a manifestat clinic f tare dar f bine ca am venit ca avea leucocitele 19.000 si mai nu stiu ce indice enorm de mare. Totul s-a desfasurat cu circ mare, la radiodrafie, la consult, la recoltat sange si la pus de branula la sfarsit, e pe un antibiotic si pe ceva cefalosporina administrate intravenos, cu seringa din aiai automata si are o perfuzie care ii ramane tot timpul cuun debit mic de tot de 10 ml pe ora ca sa tina desfundata branula cica, mor cu zile ca nu vrea sa stea deja si-a stricat branula o data asta noapte si azi chin mare si intepaturi sa ii puna alta. I-a adus tati laptopul sa vada desene ca aici la tv la ce posturi sunt nu prea dau si e necaz mare.
Fetelor multumesc mult de gandurile bune, sper sa ne lase in vreo 2 zile acasa si sa ne chinuim pe gura cu antibioticul inca o saptamana, vedem maine ce zic analizele, multumesc tuturor care ati intrebat de noi.
Maraki hai casa iti zic cum fac aici la recoltare, aplica prima data un palsture cu aneetzic care il lasa o ora, cateodata cica pun si masca cu gaz 3 min ca sa il toropeasca un pci, lui alain nu i-au pus ca urla la plasturle lipit si au concluzionat ca mai tare il streseaza.Recolteaza cu branula si eprubete individuale.
Crsitina felicitari, Giova sper ca esti ok cu gatul, pupici si merci de gaduri.
Va salut pe toate, sunt cam pierduta in spatiu acum ca m-a luat faza asta in cel mai prost moment posbil, in plina mutare cu lucrurile impartite in 2 case, eu cu o multime de acte de tradus si de chestii de facut, o nebunie. Sper sa se faca piticul meu bine ca ma tremina sa il vad asa , sunt pe apa si cafea doar de ieri dimineata ca nu imi intra nimic pe gat cand il vad asa.

Silvi si strumf mic Alain 19.01.2006

Mergi la inceput