la 6 ani nu stie cifrele?!...

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Rares,4 ani si 10 luni,e de-a dreptul analfabet.Nu stie decit Z de la zoro si numara ,insa nu in ordine,aiurea.Daca-l stresez cu probleme de genul asta la scoala nu se va plictisi?
Avem un laptop cu activitati,unde are invatarea literelor si a cifrelor,dar nu are rabdare sa-i povesteasca despre fiecare.Ar trebui sa ma impacientez?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Nu ar trebui sa te impacientezi dar nu-l lasa nici asa. Cand intra in clasa I-a copiii care nu stiu sa socoteasca cat de cat pana la 10, care nu au facut in viata lor o liniuta, etc. sunt foarte rari. Deci nu, la scoala nu o sa se plictiseasca daca stie cifrele pentru ca le stiu toti si se lucreaza altceva, mai complicat (de exmplu la noi - baiatul meu e in clasa I-a - se fac ecuatii deja si culmea, toata lumea se descurca foarte bine). Ba ,mai mult, am avut surpriza sa constatam ca 3/4 din clasa scrie si citeste la inscrierea in clasa I-a iar noi am avut un mic handicap (surmontabil, ce-i drept) pentru ca Vlad nu citea cursiv si de scris facuse la gradinita numai elemente de litere si nu litere intregi.

Sfatul meu este sa incepi de pe acum sa-l obisnuiesti sa "invete" unele lucruri cu tine acasa (fie si 10 minute de 2-3 ori pe sapamana). In felul acesta ii faci mai usoara trecerea catre clasa I-a si nu va mai avea un soc cand va vedea ca trebuie sa lase jocul pentru a face lectii.

Pentru familializarea cu cartea si cu ideea de citit cumpara carticelele care-i plac si citeste-i mereu 1/2 de ora inainte de culcare. Poti sa-i mai arti din cand in cand pe titluri "uite M", "uite A". Poate ca te ignoara la inceput dar o sa vezi ca incet incet va deveni interesat.

Desigur, tot acest "invatat" trebuie facut cu o mina vesela, cu multa rabdare, sub forma de joc, adaptat, la varsta copilului, etc.

alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Citat:
Rares,4 ani si 10 luni,e de-a dreptul analfabet.Nu stie decit Z de la zoro si numara ,insa nu in ordine,aiurea.Daca-l stresez cu probleme de genul asta la scoala nu se va plictisi?
Avem un laptop cu activitati,unde are invatarea literelor si a cifrelor,dar nu are rabdare sa-i povesteasca despre fiecare.Ar trebui sa ma impacientez?


Depinde de ce faci cu el in timpul liber. Daca aveti alte activitati nu este cazul sa te impacientezi, mai ales daca merge la gradinita.
Unii copii isi dau mai greu "drumul" la scris/citit/socotit.

Este adevarat ca in clasa I majoritatea stiu sa citeasca, dar tot alfabetul se face...este mai greu pentru cel care nu stie, dar nu ramane repetent...Cand a intrat in clasa I, Adi nu stia tot alfabetul, iar singurele cuvinte erau ASIA si ADI...scrise cu litere mari...a fost mai grea clasa I pentru el, dar acum in a doua se descurca foarte bine, mai ales tinand cont ca este un copil ocupat.
Nu-i place sa scrie si sa citeasca...a invatat de nevoie, dar n-ar citi nimic in plus fata de ce ii trebuie...in schimb se descurca foarte bine sa faca tabele in EXCEL . Are cu totul alte preocupari fata de cele de la scoala...eu tot sper sa vina momentul cand se vor intersecta preocuparile astea.

Si tine cont ca mai aveti cel putin doi ani pana la scoala...parerea mea...nu te impacienta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Citat:
citat din mesajul lui filofteia
...in schimb se descurca foarte bine sa faca tabele in EXCEL . Are cu totul alte preocupari fata de cele de la scoala...eu tot sper sa vina momentul cand se vor intersecta preocuparile astea.

Si tine cont ca mai aveti cel putin doi ani pana la scoala...parerea mea...nu te impacienta.

Rares stie tatal nostru,ca sa ma laud si eu un pic si are un vocabular surprinzator.De ex. acum il aud spunind"am o impresie neplacuta".Probabil de pe la desene animate?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andruskandu spune:

Citat:
citat din mesajul lui amoga


Poate-i plac joculete cu cifre de genul celor de pe www.poissonrouge.com/123/index.htm" target="_blank">Poisson Rouge. Daca "il prind", imi inchipui ca n-o sa fie o problema retinerea lor. (Idem si cu literele.)

Eu mai folosesc "intrebarile spontane" (nu sh' daca exista vreun nume pentru metoda asta), adicatelea imi intreb copilul tot felul de chestii in cele mai variate imprejurari ("Ce cifra-i asta?" cind suntem la cumparaturi si ne pica ochii pe cite o eticheta cu pret, "Ce scrie acilea?" cind frunzarim o revista cu trei-sfert de pagini reclama, "Daca ai cinci morcovi, si-mi dai mie doi, cu citi mai ramii?" in timp ce mincam 'baby carrots', etc., etc.). Si nu insist niciodata prea mult daca vad ca nu are chef sa-mi raspunda. (Da' de cele mai multe ori se "prinde-n joc", uneori continuind cu tot felul de alte intrebari interesante.)

Partea faina e ca astfel copilul are mereu un context cu care sa asocieze ceea ce invata (i.e. cifrele sunt bine de stiut pentru preturi, literele si cuvintele pentru aflat cit a mai slabit Britney :-), scazutul si impartitul la cum sa faci dreptate cind imparti mincarea cu altii, etc.); si contextul asta trebuie ca ajuta la fixarea in memorie.

Aaa, si unde mai pui ca nici macar nu-si da seama ca invata; totul curge "natural", adica in fluxul activitatilor in care oricum era angrenat.


A.M.


"Invatatul nu e un produs al activitatii profesorilor. Invatatul e un produs al activitatii celor care-nvata." -- John Holt


Amoga, multumesc si eu pentru Poisson Rouge, e super!
Andrei se joaca la greu pe el, si descopera zilnic lucruri noi. Ii place, desi are doar 2,7 luni. Isi alege singur jocul, fie sparge baloane sau sticle, curata balena, sau pune copiii sa cante... ori desenam noi tractorasul sau pestele... ii place teribil de mult.



Inima nu e judecata dupa cat iubesti, ci dupa cat te iubesc altii
(Vrajitorul din Oz)


Sunt PUTERE si IUBIRE pentru pretioasa EMMA!


Poznele lui Andrei

Nasterea lu' Andrei

www.dropshots.com/andruskandu" target="_blank">PozeAndrei

Andreea lui Andreiut Puiut 11.06.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kores spune:

Sunt datoare in primul rand fata de baietelul meu, pe care l-am subestimat, dar si fata de alte mamici care trebuie incurajate, sa revin spuneam , cu noutati, dupa 1 an jumate de la deschiderea acestui subiect.
Acum baiatul meu are 7 ani jumatate, e in clasa I.La inceputul scolii nu stia foarte bine decat despartirea in silabe cu mana sub barbita si cifrele!!! le invatase, intre timp, chiar foartye repede, dupa momentul acela de blocaj de care vorbeam....
Ideea e ca in timp de iata 5-6 luni a ajuns sa stie sa citeasca foarte bine,sa scrie corect gramatical, in dictari, sa socoteasca(fac chiar si ecuatii, din pacate, in cls I , gen 26-a=12...)si ...sa-mi faca placuta surpriza de a fi printre cei mai buni din clasa....intr-o clasa considerata varf si cu coada la inscrierea din toamna...
Chiar si invatatoarea l-a remarcat pentru saltul urias fata de nivelul de incepator cu care venise....

Asadar revin si eu cu mult auzitul sfat: lasati-i sa fie liberi, zburdalnici, aiuriti, sa nu ii obligam sa stie lucruri care se invata in clasa I oricum, daca ni s-a spus si vedem ca e un copil istet in alte domenii ,fara frica,sigur va prinde repede si la scoala, chiar daca la 6 ani nu stia cifrele...
Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Kores,
Bravo!! Ma bucur pt. voi si multe succese si pe mai departe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

Citat:
citat din mesajul lui kores

Sunt datoare in primul rand fata de baietelul meu, pe care l-am subestimat, dar si fata de alte mamici care trebuie incurajate, sa revin spuneam , cu noutati, dupa 1 an jumate de la deschiderea acestui subiect.
Acum baiatul meu are 7 ani jumatate, e in clasa I.La inceputul scolii nu stia foarte bine decat despartirea in silabe cu mana sub barbita si cifrele!!! le invatase, intre timp, chiar foartye repede, dupa momentul acela de blocaj de care vorbeam....
Ideea e ca in timp de iata 5-6 luni a ajuns sa stie sa citeasca foarte bine,sa scrie corect gramatical, in dictari, sa socoteasca(fac chiar si ecuatii, din pacate, in cls I , gen 26-a=12...)si ...sa-mi faca placuta surpriza de a fi printre cei mai buni din clasa....intr-o clasa considerata varf si cu coada la inscrierea din toamna...
Chiar si invatatoarea l-a remarcat pentru saltul urias fata de nivelul de incepator cu care venise....

Asadar revin si eu cu mult auzitul sfat: lasati-i sa fie liberi, zburdalnici, aiuriti, sa nu ii obligam sa stie lucruri care se invata in clasa I oricum, daca ni s-a spus si vedem ca e un copil istet in alte domenii ,fara frica,sigur va prinde repede si la scoala, chiar daca la 6 ani nu stia cifrele...
Va pup




kores...in mesajul asta ai spus TOT !!! greseala nu este a ta, ca ai vrut ca baietelul tau sa fie ca ceilalti, ci educatoarea aceea ca a incercat sa-l alinieze la standardele ei...pe vremea noastra nu faceam litere, socoteli, integrale si derivate, meditatii inca din gradinita! toate au momentul lor prielnic, sunt concepute pt o anumita varsta, de ce sa-i grabim??? bine, eu nu inteleg nici acum rostul integralelor la orice varsta ...
oricum, felicitari ca ai inteles lectia data de puiul tau . mereu sa ai incredere in el si sa-i arati asta! si chiar daca nu va fi as in matematica, tot puiul tau va fi, tot minunat si istet

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
" SAVE THE EARTH, IT'S THE ONLY PLANET WITH CHOCOLATE!"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Kores, si baietelului tau dulce.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Foarte interesante concluzii, chiar daca nu suntem inca in apropierea varstei de scoala. Tare mult as vrea sa stiu cum as putea sa evit "scolarizarea" precoce, mai ales in contextul in care programa este asa cum este.

In cazul nostru, mai avem o problema: Dudu chiar cere sa invete anumite lucruri in avans, ambitionat de verisoara lui mai mare. Am incercat discret sa il temperez, intrucat chiar nu mi s-a parut benefic sa il incurajez sa stie la 3 ani literele. Dar din pacate nu am reusit decat sa il ambitionez si mai mult.

Am fost surprinsa de faptul ca educatoarea considera normal lucrul acesta, ca doar sunt colegi de grupa de-ai lui Dudu care chiar stiu sa isi scrie numele.

Nu contest capacitatea intelectuala a copilasilor din generatia de astazi si nici faptul ca este bine sa fie stimulata, dar nu pot sa nu fiu ingrijorata de aceasta tendinta de a invata de timpuriu notiuni abstracte.

Adriana, mami de Tudor alias 'Dudu'(26sept2006)

Uite ce mare am crescut...
www.totsites.com/tot/tudorandrei" target="_blank">Povestea merge mai departe...

Mergi la inceput