Gravidute curajoase de Noiembrie-Decembrie(86)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bebecris spune:

nu fac eco....am facut la inceputul lunii....acum merg sa vada cum este colul si rezultatele de la analizele facute la medicul de familie....dr meu nu are in cabinet ecograf...

32+ DAVID ANDREI
http://bd.lilypie.com/4s2Jp3.png

http://community.webshots.com/user/bebecris78


Copilul este o minune dumnezeiasca, dar din dragoste umana!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancaoradea spune:

Si eu merg maine la control la ginecolog. Dr de fam a zis ca bebelina noastra creste ca-n povesti, inaltimea fundului uterin de la 23 la 27cm, iar circumferinta abdominala de la 89 la 95cm, in 4 sapt. Dupa parerea dansei se pare ca Sara nu va astepta DPN-ul.

36+ cu Sara
http://community.webshots.com/user/ancaoradea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana28 spune:

Buna seara burtici!
Am citit tot ce s-a scris despre nastere astazi si m-a cam apucat tremuratul, cu toate ca ma credeam viteaza, mi-e frica de sonda aia, in rest, am mai trecut printr-o operatie.
Dar...toate vor trece, important este sa ne tinem puiutii sanatosi in brate si vom uita de durere.
Si ...pana atunci sa ne bucuram de burticile noastre si de fiecare miscare pe care o simtim.
Eu nu pot decat sa va multumesc ca existati acolo si ca v-am intalnit pe acest forum, sunt dependenta de el si abia astept sa va citesc in fiecare zi, sa zambesc si sa ma intristez alaturi de voi!

Si daca vreti sa vedeti o burtica de 30 de saptamani, am facut poze chiar acum cateva minute pentru voi, vom schimba si noi semnatura
http://community.webshots.com/album/567350525Ddyhxi


29+baietel

http://good-times.webshots.com/album/567279092qngjIG

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana28 spune:

Am scimbat si noi semnatura si prefixul

30 + baietel, poate Matei

http://community.webshots.com/album/567350525Ddyhxi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amalia spune:

Mariana ai o burtica tare frumoasa! Multa sanatate si sarcina usoara si-n continuare!

Citat:
citat din mesajul lui mariana28

Am scimbat si noi semnatura si prefixul

30 + baietel, poate Matei

http://community.webshots.com/album/567350525Ddyhxi


Ami, mamica lui David Alexandru ( 7 ani) bobocel de clasa 1
si 34+ Luca Gabriel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns wndyctygirl spune:

Buna de ziua turma draga...nici nu stiu daca sa rad sau sa plang , caci sunt mult prea consumata de efervescentza de care ati dat dovada in ultima zi juma'...io nu pot tine pasul, copii, de abia imi mai clatin parashuta pe picioare si efortul 'telectual de dashtaptat copii americani la cerebel eeste istovitor...dar voi da la coasa voioasa si grasa pana la marea intalnire cu minunea mea cu ochi albastrii...ca altfel imi fac norma de calciu halind peretii de nervi si spume...
Beeeeeeeeeeeiii...stai asha... MAV, MIRTHA...imi facusem popcorn si imi luasem berea fada fara alcool in brate...si pentru ca sunt VIP luasem loc comfortabil in primul rand, exact in fatza ringului....da vad ca v-ati scos manushile si probabil ca v-ati caftit puternic pe PM, caci decentza din voi nu va lsasa sa va ucideti in vazul lumii..nu-i coreeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeect...ati uitat ca io tre sa fac bani, tai bilete, etc????Hai, la vedere va rugam...
Pe bune acum, si lasand mishto-ul tampit la o parte, cred ca meritam o impacare publica, nu? Ati uitat ca sunteti veterane, voi nashteti primele( well, cu aproximatie, da?)...asa ezemplu dati voi, pui de dace ???? Cred ca amnadoua ati luat anumite afirmatii prea personal....grija mare bei, baloturi de hormoni..nah, hai, luati-va de mine ca v-am insultat acum...io ma bat cu amndoua, cu toata lumea daca e nevoie, dar vreau pace si intelegere....luati exemplu de la ISABELA...make love not warrrrrrrrrrrrrrrr....a propos,
Babyzapi scuzoaie pentru mucii infasole si invartit cutatu'-n rana acum cateva zile referitor la omu' care te-a lasat gravida....n-am vrut baby...da vad ca taci in continuare, nu trebuia s-ti fii venit insamantatorul acasa? Si nu zici nimic????
OTI, AMALIA,MIRTHA, ELI, OCEANBORN, MAV....multu' pentru tot dragele mele..nu va parasesc, dar zau n-am timp...si n-am apucat sa citesc nimic ref la alaptare, prim ajutor, care nou nascuti, etc...si deja ma panichez ca n-am timiiiiiiiiiiiiiiiiip si uite ca in loc sa ma documentez stau la barfe cu voi....pai ce ma fac io dupa ce nasc, heeeeeeeee?

32+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns wndyctygirl spune:

Mirtha tzitzishor......ma cutremur de ras cand ma gandesc la ochi tai plini de pampoane de majorete pe drum....de-abi asthept sa ne spui si noua ce ti-a comunicat omu' de stiintza dupa ecografie...
Si breeeeeee....mi-am dat cateva palme ca sa fiu sigura ca nu visez....sa ma asigur ca citesc mesajele semnate de tine...dupa care am realizat ca trebe sa ai o dubla personalitae...caci posedata in mod sigur nu esti...ce-i cu frica asta tantiiiiiiiiiiiiiiiiiii????? Pai tocmai tu, calmitatea/intelepciunea,echilibrul in persoana??? Ai inceput sa respiri teama prin toti porii si nu e bine...
si restul panicoaselor la fel...nu va mai anumar ca va stiti voi bine...unde e ganditul vostru pozitiv? Normal ca o doza de frica avem fiecare, da' daca stati cu neuronu; toata ziua buna-ziua acolo o sa vi se faca si mai frica....mai bine bagati capu' in nisip si strutzuitzi-va profund...o sa fie bine...si tine-ti minte...puteti a va face voi zanelor planurile planurilor, copilu' dicteaza tot...mie sincer imi pare rau ca va lasa sa alegeti cezariana in romania, ( merci frumos de info, MIRTHA< By the way)...face parte din aceeasi atitudine de caca cu tona de ecografii de care bine vorbea VON HELEN...
Gicilor, cu riscul de a parea simplista , cu mintea-ngusta si taranca...tre sa va spun...mu-ie-ri-le nasc de 2 mii de ani pe camp si prin copaci fara atatea figuri si comforturi sportite....si sunt ok....restul e DARWIN fratilor, capisci?????Si Dumnezeu....Bravo atitudine MAV si Babyzapi...Asta nu inseamna ca oi fi vreo tampita ignoranta care nu apreciaza avantajele progresului( si le si foloseste masiv)...dar...bottom line, ok?Keep it simple, please!!!!

Restu' gashtii...capu; sus si joc puternic de glezne...si mie mi-e putin fricutza si probabil ca pe masura ce vom inainta in sarcina ma va apuca tremuratul si mai profund, dar ata ete, incerc sa imi tin mintea ocupata, sa ma informez si sa evit potentialele probleme cat pot si sa am incredere in mine si in Dumnezeu...


32+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criss703 spune:

Ceau burtici
Acum am ajuns si noi de la ecografie .
A fost destul de rapida 2 D , inafara celor 2-3 min care pt. mine au fost cat 2-3 secole in care dr. nu a zis nimic doar a privit si masurat ....am intepenit de frica , dar a zis ca doar s-a uitat mai atent la organe si e in grafic totul (eu nascandu-ma doar cu 1 rinichi , bebelina se pare ca are 2 ).
Mi-a zis ca se afla deja in prezenta craniana , cord ritmic tetracameral , DBP= 7,58 CM ,CC=26,7 CM ,CA=24,8 CM ,LF=5,87 ,rinichi aspect normal , vezica prezenta ,...prezenta gastrica ?! (nu am inteles exact), LA= normal cantitativ , placenta anterioara mat. gr. I ,cordon cu 3 vase (asta nu stiu ce e!!) voi stiti?
Cand am intrebat de modul de nastere a zis ca vb. peste 1 luna cand poate sa-mi zica mai exact cat de mare e copilul si are mai multe date . Uuuf sincer as fi vrut sa stiu de acum sa ma obijnuiesc psihic ...bineinteles ca nici nu a avut rost sa intreb de bagaj de spital si alte amanunte . Deci dupa cum zice medicul gine bebelina e in grafic , iar eu mai trebuie sa astept 1 luna sa aflu mai multe despre nastere .
Inca nu am citit din urma , urmeaza s-o fac .
Pana atunci va pup

Criss 31+
http://community.webshots.com/user/criss703

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns wndyctygirl spune:

Vroiam sa-mi dau cu parerea despre ceva si am uitat..early Alzheimer, deh...a, mi-am adus aminte...aftele si gura incarcata a bebeului se datoreaza in mare masura candidozei, asadr, incercati sa o tratati cat de cat cat puteti...
azi e miercuri si de-aia ma intind mai mult la barfa...miercuri am in general o zi mai usoara...dar nu e batut in cuie! In 5 minute tre sa plec...
Asadar..felicitari tuturor fetelor cu rez bune la eco ...in alta ordinde de idei, tzin pumnii pentru fetele cu problemutze cu contractii,/spate, etc....Leeloo,Von Helen, Mirtha, ELI....
Iar sunt taranca toanta..io nu stiu ce-s alea contractii nene si nu ma doare nimic ( deocamdata) sau sunt mult prea nesimtita sa realizez...burta mi se intareshte seara dar dupa ce fac nani trece...si daca se intareshte ce????ha?????????Pai parca astea sunt Brxaton-HIcks, nu? probleme o s aimi fac cand o sa am contractii ritmice la interval regulat de 10 minute...nu???Asta pentru ca n-am avut probleme in sarcina...ca daca aveam niscaiva antecedente ma panicam... pe bune acum,sper ca al meu corp imi va da de veste cand vine bebelina...
Am fost la doca ieri, colul e lung si inchis ( dar moale..n-am avut timp sa googlelesc ce inseamna asta), la tusheu i-a atins capul Anei cu degetul si-mi spunea ca e bine pozitionata,si nu a coborat pelvian ...deci, de bine...eco peste trei saptamani gagici...valtrex pentru herpes tot de atunci...mi-a gasit o candidoza( cred ca e a 10-a in sarcina asta drept pentru care stau pe ovule cu monistat)....si gata...cu Dumnezeu inainte!!!!!
Gata, paaaaaaaaaa..........

32+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nebunica-zapacica spune:

Citat:
citat din mesajul lui bebecris

nu fac eco....am facut la inceputul lunii....acum merg sa vada cum este colul si rezultatele de la analizele facute la medicul de familie....dr meu nu are in cabinet ecograf...

32+ DAVID ANDREI
http://bd.lilypie.com/4s2Jp3.png

http://community.webshots.com/user/bebecris78


Copilul este o minune dumnezeiasca, dar din dragoste umana!!!!


Ups , am incurcat borcanele. Scuze pentru confuzie , oricum bafta la control

Criss felicitari pentru bebelina in grafic!

33+ Victor-Nicolas

Bebe in burtica

Bubu drag

Mergi la inceput