Mamici anti-stress de ianuarie-februarie 2009 (57)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns deliafairais spune:

ttenzika, si al meu e cam linistit azi...
andreea, eu stau in fagaras, si dr mi-a mai zis si ca aici nu se face epidurala...deci daca vreau neaparat natural si epidurala, merg la bv. sincer, nu prea ma atrage ideea de plimbare la bv (65 km) in timpul travaliului, asa ca... sunt cam nehotarata. ma gandesc sincer sa accept oferta de cezariana (mi-a spus ca in sapt 39) daca nu nasc pana atunci, sau daca nu gasesc o alternativa. fetelor care ati facut cezariana, e chiar asa greu dupa? e adevarat ca nu vine laptele decat dupa cateva zile? cam astea sunt aspectele care ma sperie... in rest, nar fi o problema sa nu simt durerile nasterii sau sa scap de celebrele broderii :)

24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalucaAlexa spune:

cristi - nu vreau sa-mi incerc norocul!! :)) mai stii cat de inventivi pot sa fie!...
roxy - bine ai venit!

25+ cu Matei Teodor

miscaretu lu' mama :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Ira Liza, o doza de adevar exista in documentarul lui Michael Moore, insa este exagerat in multe privinte (el e un tip mai extremist). Dar, este adevarat ca industria companiilor de asigurare medicala in USA asta fac, storc banii de la pacient. Spitalele sunt diferite de aceste companii, spitalele administreaza serviciile si primesc banii fie de la compania de asigurari, fie de la pacient. Datorita faptului ca aceasta industrie trebuie sa hraneasca o multime de angajati (unii dintre ei cu niste salarii fenomenale), pretul serviciului medical in usa este f f f mare. Lasand la o parte calitatea serviciului, care intr-adevar este f buna (eu cel putin sunt multumita), cand vine momentul sa platesti, iti vina sa iti iei campii. sincer intre serviciile "gratis" din Romania si astea de aici, le aleg indubitabil pe cele de aici (chit ca se poate intampla sa platesc pana imi ies ochii din cap).

In ceea ce priveste vaccinul gardasil, nu stiu cat de adevarate sunt zvonurile cu sterilizarea. Ce stiu, este ca nu a fost testat indeajuns de mult ca sa se cunoasca efectele pe termen lung. Drept urmare eu nu mi l-as administra si nu l-as administra fetitei mele, cel putin pe o perioada de 5-10 ani incolo.

“Vietile noastre se incheie in ziua cand ramanem tacuti in privinta lucrurilor care conteaza.”
Martin Luther King Jr.
www.eklipsse.net/gallery/main.php" target="_blank">Fine Art Photography
www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank"> Photo Album


Aidan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Roxana, sa-ti traiasca fetita! Ce-au domle copii astia de stau cu mana la fata? e o dulcica!
Eu azi am chef sa-mi iau o rochie. Am vazut ieri una care mi-a placut (plecasem sa cumparam farfurii si hasbandul nu m-a lasat sa-mi iau si rochia,dar azi il fentez si primul drum acolo il fac). este neagra, cu decolteu in V, stransa sub sani, si cu maneci bufante lungi pana la coate, seamana cu rochiile alea de printese stranse sub sani, numai ca e lunga pana la genunchi.

“Vietile noastre se incheie in ziua cand ramanem tacuti in privinta lucrurilor care conteaza.”
Martin Luther King Jr.
www.eklipsse.net/gallery/main.php" target="_blank">Fine Art Photography
www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank"> Photo Album


Aidan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ttenzika spune:

Citat:
citat din mesajul lui deliafairais

ttenzika, si al meu e cam linistit azi...
andreea, eu stau in fagaras, si dr mi-a mai zis si ca aici nu se face epidurala...deci daca vreau neaparat natural si epidurala, merg la bv. sincer, nu prea ma atrage ideea de plimbare la bv (65 km) in timpul travaliului, asa ca... sunt cam nehotarata. ma gandesc sincer sa accept oferta de cezariana (mi-a spus ca in sapt 39) daca nu nasc pana atunci, sau daca nu gasesc o alternativa. fetelor care ati facut cezariana, e chiar asa greu dupa? e adevarat ca nu vine laptele decat dupa cateva zile? cam astea sunt aspectele care ma sperie... in rest, nar fi o problema sa nu simt durerile nasterii sau sa scap de celebrele broderii :)

24+

ce bebei lenesi avem

,poate e din cauza vremii si le este somnic

22+
mandra si fericita posesoare a unei burtici cu ochi Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Aaaaa...si o faza tare, aseara tot incercam sa-l conving pe Luc sa ma astepte sa probez rochia, si unul din argumente a fost "uite ce frumoasa este, s-ar potrivi pt petrecerea de revelion!" si el imi raspunde: "lasa, ca atunci o sa fii gravida in 9 luni si oricum o sa-ti stea urat"!!! Imi venea sa-i sparg farfuriile in cap.

“Vietile noastre se incheie in ziua cand ramanem tacuti in privinta lucrurilor care conteaza.”
Martin Luther King Jr.
www.eklipsse.net/gallery/main.php" target="_blank">Fine Art Photography
www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank"> Photo Album


Aidan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

multumesc tuturor care au vazut-o pe donsoara.
Roxy-Tizo am sa te trec imediat pe listuta.
Miericico muahahahahaha ce magarie cu rochia... ba o sa fii radioasa de revelion
nu stiu ce au copchiii astia cu mainile pe fata.. al meu asta mare nu a stat vreodata asa credeam ca doar fetele o fac
Delia daca e musai poti merge la Brasov. dar... nu iti face de pe acum planuri. incearca sa iei lucrurile la rece. nimeni nu spune ca e tragic sau nasol dupa cezariana dar nici usor nu este. ca totusi este o operatie majora, cu riscuri ca orice interventie chirurgicala... etc. dusul la Bv mai implica si gasirea unui medic aoclo pe care sa il vizitezi tot asa macar in ultimele doua luni... ca sa nu nasti cu medicul de garda, nu? cred ca intra extrem de multe elemente in balanta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IRA_LIZA spune:

Citat:
citat din mesajul lui Naty

ira liza ai grija cu starea aia, cred ca umbla o enterocolita prin oras, am auzit in ultimele zile de multe cazuri. Eu una am patit-o rau.

Raluca, mami de Ioana - Alexandra (10.10.2004) si 23+ cu
Ioana la 3 ani
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52035" target="_blank">POVESTEA BEBELINEI



Naty, m-a pocit o ushoara greatza dupa ce am mancat castravetzi - murati, dealtfel, insa cam dulci, nu mi-a placut gustul deloc; la modul general, cu combinatzia de acru & dulce nu m-am impacat niciodata, de asta nici nu ma omor dupa mancare chinezeasca; insa chestia cu enterocolita e de retzinut, k sa ma feresc sa mananc de prin orash; da' chiar, ce-ar fi sa nu mai mananc io de la astia (cantina de la Connect in Platforma Pipera - f f curatzica, insa...tot "carciuma" ramane)si-mi iau pachetzel, k in gradinitza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IRA_LIZA spune:

Citat:
citat din mesajul lui miereamara

In ceea ce priveste vaccinul gardasil, nu stiu cat de adevarate sunt zvonurile cu sterilizarea. Ce stiu, este ca nu a fost testat indeajuns de mult ca sa se cunoasca efectele pe termen lung. Drept urmare eu nu mi l-as administra si nu l-as administra fetitei mele, cel putin pe o perioada de 5-10 ani incolo.

“Vietile noastre se incheie in ziua cand ramanem tacuti in privinta lucrurilor care conteaza.”
Martin Luther King Jr.
www.eklipsse.net/gallery/main.php" target="_blank">Fine Art Photography
www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank"> Photo Album


Aidan




Q.E.D.!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Delia, confundasem. Aveam impresia ca stai pe undeva pe la Deva. Deh, sunt gravida. Nu stiu ce sa zic, grea decizie. Cezariana nu-i nici ea floare la ureche. Durerile dupa ea sunt mari.
Laptele la mine a venit mai greu, dar a venit. Macar avantajul a fost ca am scapat de furia laptelui.
Sper sa iei decizia cea mai buna pentru tine. (nu pentru dr.)



Andreea, mami de Tudor- 10.08.200524+ Am tot ce am visat

Delu Prichindelu'
Prichinduta

Mergi la inceput