Povestea mamarutei cu cifra sapte,ziua joi

Povestea mamarutei cu cifra sapte,ziua joi | Autor: ladymina77

Link direct la acest mesaj

"-Nu te mai agita Cosmi,Andreea o sa se nasca intr-o zi de joi pe data de 7!".Acestea sunt cuvintele lui Bogdan cu
vreo doua saptamani inainte sa nasc.Cine ar fi crezut atunci cand eu sustineam sus si tare ca se naste in iulie daca
se poate si de ziua mea pe 23 daca nu oricand numai sa fie o zi din luna lui cuptor.
Acum poate ca va intrebati de ce joi? si de ce 7? Pai sa va explic cum stau lucrurile: 7 este numarul preferat al micului nostru baschetbalist avandul si pe tricou pe terenul de joc iar joi este pentru ca suntem in ordine cronologica nascuti in formatia asta,adica :
Andreea-joi
Bogdan-vineri
Cosmina-sambata
Adi-duminica
Deci totul bine stabilit la fel cum sunt si initialele numelor desi am vrut initial ca pe fetita sa o cheme Daria sau Diana sa fie si un "D" in alfabetul nostru.N-am avut sansa de reusita pt ca sotul tinea mortis "Andreea" si cu asta basta.
Nici prin cap nu mi-ar fi trecut ca o sa se prelungeasca asteptarea donsoarei pana in saptamana 41 de sarcina si o sa se adevereasca spusele lui Bogdan.Si asa a fost exact ca prezicerea.
Eram atat de nerabdatoare sa-mi cunosc mamaruta mult dorita poate mai nerabdatoare decat la prima sarcina cand nu stiam multe detalii si totul m-a luat pe nepregatite la 39 de saptamani.A fost o sarcina frumoasa,eram atat de fericita pe data de 21.11.2007 cand aveam in fata cele 2 liniute ale testului dar aveam undeva in suflet o teama
motivata de cele 2 pierderi de sarcini suferite in urma cu 6 luni si respectiv un an.Teama asta m-a macinat usor timp de 3 luni,eram in fiecare zi atenta la orice amanunt legat de organismul meu,gen greturi,dureri de sani si mai ales sa nu apara vreo pata undeva...,efectiv eram obsedata.Am decis sa nu merg la medic pana nu trece aceasta perioada critica sa las lucrurile asa cum vrea Dumnezeu sa fie.Intre timp m-am lasat si de fumat lucru pt care ma felicit si azi.(inaite n-aveam vointa sa fac treaba asta,spre rusinea mea).
In fine au trecut toate si greturile si perioada critica,eram in al 9-lea cer ca m-a ajutat Cel de SUs sa pot duce aceasta sarcina.Va imaginati cu cata emotie am fost la primul control undeva pe la 12 saptamani.De ziua sotului,mai exact pe 08.04.08 am aflat ca vom avea o fetita pe care o visam deja si asta imi doream din tot sufletul.
Si cum va spuneam 07.08.08 a sosit!
Undeva in jur de ora 3 dimineata,eu neavand somn ca de obicei in ultima perioada ma ia frate un junghi din vagin pana in capul pieptului.Atunci am stiut ca a venit momentul.Si nu m-am inselat deoarece la 3.28 au si inceput primele contractii pe care le-am urmarit si erau la interval de 5 minute.Nu m-am panicat deloc doar eram extrem de surprinsa stiind ca la prima sarcina le aveam din 30 in 30 de minute.Buun,daca vaz care-i treaba zic cu glas incet catre sot "bobo vremea-i de nascut" la care el sare ca ars din pat cand ii spun ca am contractii la 5 minute si ma intreaba "sa ma barbieresc"? sau mergem la spital? Stai fratele meu calm ii zic,ca tre` sa fac o baie ca de cand nu m-am mai lafait in cada si acu e momentul pt ca apa calda inteteste contractia si eu asta vroiam,sa-mi fac freza,sa
ma machiez si apoi decolam.Asa am si facut,intre timp se face ora 5 si sotul o suna pe Simona,o verisoara care lucreaza si ea la spital si care a zis ca vine cu mine la orice ora cand se apropie momentul numai sa o sunam.Mi-era pe unde greu sa o deranjez si pe ea la ora aia avand in vedere ca era si ea insarcinata in opt luni.In fine am
sunat-o ,a fost sotul dupa ea,am mancat amandoua timp in care Adi era cu gura pe mine ,hai ,hai sa mergem ca ai contractii si la 3 minute.Le aveam ,e drept insa nu erau ff dureroase si nu erau inca cele pe care le stiam eu de la prima nastere.
Ajungem intr-un final la spital,sus pe masa,control,dilatatie 2 cm,clisma si etc tot tacamul,intre timp mi-i s-au rupt si membranele si fuguta sus la sectia de "nascatoare" .Acum mi-aduc aminte ca nici n-am mai apucat sa-l pup pe Adi decat pe Bogdan pe care l-am lasat dormind acasa.(Atunci mi-au dat tarcoale vreo 2 lacrimi pe obraz).
Eu cu verisoara alaturi ajungem sus la etajul 9 si surpriza:nu erau locuri in paturile de travaliu pt ca se nastea ca pe banda frate.Buun si atunci ce=i de facut?Stam noi cuminti intr-un salon unde suferinta era in toi pana se pregateste un pat si pt mine.Si cum stam eu ca pe spini ca ma lua cate o durere aud deodata un urlettttt de parca rageeee leul turbat in padure.Iesim pe hol si ce ce-mi vad ochii: in salonul alaturat o ditamai namila de 150 kg intinsa in pat dezvelita (frumoasa imagine) urla ca din gura de sarpe,la care eu atunci fara sa stau pe ganduri ii zic vara-mi "eu aici nu intru mai bine nasc pe hol!!!"punct.Intre timp se pregateste patul pt mine,care eram din ce
in ce mai "in calduri" cum s-ar zice si ghiciti unde ma plaseaza din lipsa de spatiu? OOo daa,intr-o sala de nasteri,adica eu si calul balan eram colegi de suferinta.Bun trec si peste asta in speranta ca nu naste nimeni inaintea mea acolo ca m-as fi prapadit desi mi-am dorit mereu sa vad o nastere live.Incetul cu incetul se face ora
8.30,naste si leul din camera alaturata de a stiut tot spitalul,va dati seama ce m-a incurajat, iar durerile mele erau tot asa de dese insa din ce in ce mai puternice.Incercam sa-mi aduc aminte ce-mi zicea Mada,colega de la odisee sa fac transee,si asta si faceam prin salon,eram de la geam la usa.Am si vazut o femeie jos in curte fugea saraca la serviciu si ma gandeam "Doamne ,ce bine ti-=e tie tanti".Si tot asa a mai trecut o ora.Deja privirea mi-era incetosata si inca judecam bine si faceam calcule dupa cate citisem ca undeva in jur de ora 13-14 ar trebui sa nasc daca nu cumva mai repede.Am ajuns si la ora 9.30 la care ii zic Simonei ca tre sa ma asez pe pat ca simt ca ma lasa picioarele si cad jos,lucru pe care il si fac desi n-aveam stare.Ma pun pe pat cu papucii de casa in picioare in ideea ca imediat ma dau jos.Tot asteptam sa vina vreo moasa,am vazut ca sunt 2 sa-i plasam banii uneia care se ocupa de mine,insa nu stiam care din ele si stiind ca la prima nastere eram tot un sus-jos pe masa ,credeam ca si acum e la fel.Vezi de treaba frate ca nu m-a urcat nimeni decat atunci la internare si moasa nu mai dadea Domnu sa vina si pe la mine.A venit in final,a intrebat SImo daca ea se ocupa de mine,i-a plasat plicul si a plecat.Dar durerea mea nu ma slabea neica ,si lupta si da-i o strangeam pe Simona de mana de a durut-o frate vreo 3 zile dupa.
Ora 10.00 : si gemmmm lung da` nu de prune ci de durere ii zic Simonei soptit:dute cheama pe cineva ca io nasc acum si-mi vine sa imping la greu.ZIs si facut,vine moasa,sus pe masa si cum stateam eu acolo cocotata vad pe cearceaful meu alb ca laptele adus de acasa o pata marisoara de sange.SI mi-am zis in gand :NASC.Aud strigate,domnule doctor se naste in sala zeceeeeeeeeeeeeee!Doamne ajuta-mi!Apare nenea doctorul imi zice sa ma relaxez,sa impinnggggg cand vine contractiaaa,mai cu putereeeeee faca sa gemeti din gat,haiidetiii inca odataaaa ,relaxati-va trageti aer in piept si
inca odata cand vine contractia.Si tot asa vreo 4 ture grele de-am crezut ca-mi ies ochii din cap la care la un moment dat simt ca iese ceva:ii iesise caputul printese mele si doctorul iarasi "acummmmm ultima data cu putere" si asa am facut!
"Bravo mami" ai fost foarte cuminte -exclama nenea dr.care m-a ajutat enorm desi era un rezident tanar pe care nu l-am vazut in viata mea.
De acum incolo chinul s-a terminat,m-au napadit lacrimi,usurare .ce mai eram de-a dreptul fericita.Atat mai asteptam sa-mi zica ,ca este intreaga si mai ales ca este fetita pt ca m-au tinut in suspans pana n-am intrebat eu.Simona care asistase la tot filmul radia de fericire si mi-a zis ca-i asa de frumoasa si grasunica si intradevar este fetita.Atunci mi-am zis in gand:Doamne-ti multumesc!
Un final fericit,o mamaruta si o poveste cu "7 si cu joi"





Mami de Andreea Maria 07.08.08
Mami de Bogdan 28.05.99
http://community.webshots.com/user/ladymina77

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns SunSmile spune:

Cosmina sa va traiasca Andreea mica, sa fie sanatoasa si papacioasa! Pupam

------------------------------------------------------------------------

SUN - mamica minunii luptatoare THEA-PATRICIA(16.06.2008)
Cand Dumnezeu saruta suflete...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladymina77 spune:

Multumesc ,Sun si voua de asemenea micuta luptatoare sa va aduca numai bucurii in viata.

Mami de Andreea Maria 07.08.08
Mami de Bogdan 28.05.99
http://community.webshots.com/user/ladymina77
povestea mamarutei cu cifra 7, ziua joi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnnaBaby spune:

Ladymina frumoasa poveste, sa-ti traiasca familia, sa fiti cu totii sanatosi si fericiti impreuna!!!

Anna de Ioana Maria
printesa noastra poze cu ariciul
povestea nasterii www.totsites.com/tot/ioana-maria" target="_blank">pagina mea web
www.onetruemedia.com/shared?p=676cf86b3431cbc69b663e&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">could this be love

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladymina77 spune:

Multumim Ana la Ioana.

Mami de Andreea Maria 07.08.08
Mami de Bogdan 28.05.99
http://community.webshots.com/user/ladymina77
povestea mamarutei cu cifra 7, ziua joi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maitreyi spune:

felicitari mina ! sa va traiasca copiii, andreea grasunica si bogdanul tata omidu

-------

Cine-ti saruta genele-n somn ?
Si cine-i acolo cand ingerii dorm ?
Toate zanele bune sa te ocroteasca...
Toate florile campului sa te infloreasca...

Minunea de la Doamne-Doamne 17.06.2008

www.onetruemedia.com/shared?p=508af3efc5477841c88707&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">THE WEDDING DAY

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Felicitari!!!!!!Sa-ti traiasca printesuca!!!E tare frumoasa!!!!

Ramonel,mami de Bea(08.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladymina77 spune:

Multumesc, Maitrey bebelina
Sarna` Ramo,unde vad si eu poze cu Beea?

Mami de Andreea Maria 07.08.08
Mami de Bogdan 28.05.99
http://community.webshots.com/user/ladymina77
povestea mamarutei cu cifra 7, ziua joi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxie spune:

Ce frumos ai povestit, Cosmina. Sa iti traiasca bebita si sa fiti toti 4 fericiti!

Roxie, bubulutza Denisa (23 decembrie 2005)si bebe Mihnea Sebastian (11 ianuarie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta29 spune:

SA va traiasca micut, si fratiorul ei, sa aiba o viata lunga frumoasa si plina de impliniri.

Speranta moare intotdeauna ultima!

Violeta de Alexandra Valentina - 2.09.2008


www.flickr.com/photos/26288269@N04/" target="_blank">in asteptarea unei minuni
minunea care ne-a luminat viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladymina77 spune:

Roxie,Vio,multumesc

Mami de Andreea Maria 07.08.08
Mami de Bogdan 28.05.99
http://community.webshots.com/user/ladymina77
povestea mamarutei cu cifra 7, ziua joi

Mergi la inceput