PCOS (10)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Mirimir multumesc mult pt raspuns.
am aflat ca se da dupa punctie dar mie mi l-au dat inainte de punctie.
A zis ca face bine. sa speram ca asa va fi si o sa raman insarcinata.
Multa bafta va doresc si bebei in burtica cat mai repede.

elena***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns persephonna spune:

Citat:
citat din mesajul lui gudinde

Citat:
citat din mesajul lui persephonna

Am gasit ceva interesant pe site-ul NHS (national health services din UK).
Este harta cum medicul vede problema PCOS si cum reuseste sa iti ofere cel mai un tratament

http://healthguides.mapofmedicine.com/choices/map/polycystic_ovary_syndrome_pcos_1.html


Eu nu pot sa vad schema de tratament.
Nu ma lasa sa accesez pagina web.
Mai e cineva in aceeasi situatie?


Am salvat pe calculator harta (daca nu este interactiva ca pe net). Aveti idee cum as putea sa o atasez???

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns montelimar spune:

Persephonna, multumesc pentru linkuri, sunt foarte utile, chiar daca pe alocuri informatia nu apare in totalitate, de exemplu, informatiile despre acnee :(.
In unul din linkurile din bibliografie se spune ca cea mai buna perioada pentru ecografiile de depistare a PCOS sunt zilele 1-3 ale ciclului. Eu stiam 15-21.Ma lamureste cineva cand e cel mai bine sa fac ecografia ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns margabadea spune:

buna, fetelor

mai, eu nu mai stiu ce sa ma mai fac cu greutatea corporala:(
ma deprima ingrozitor chestia asta; orice asa face, oricat de echilibrat as manca, oricata miscare as face, pe cuvant ca nu se misca acul cantarului....inebunesc.
Ce sa ma fac?
as incepe sa beau ceai de sanziene, am citit undeva ca este bun in curele de slabire...
stie cineva daca dauneaza afectiunii PCOS daca beau ceai din asta?
multumesc.

Marga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirimir spune:

Persephonna,
Multumim, acum se pot vizualiza.
Gudinde,
Multumesc.
Margabadea,
Nu trebuie sa conteze atat de mult acul cantarului, tine seama si cum te simti tu si ai rabdare.Eu cred ca noi nu tinem cura de slabire ci dieta si cel mai important, dupa un orar.Nu ma pricep la ceaiuri, din pacate.Succes si sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns persephonna spune:

Citat:
citat din mesajul lui montelimar

Persephonna, multumesc pentru linkuri, sunt foarte utile, chiar daca pe alocuri informatia nu apare in totalitate, de exemplu, informatiile despre acnee :(.
In unul din linkurile din bibliografie se spune ca cea mai buna perioada pentru ecografiile de depistare a PCOS sunt zilele 1-3 ale ciclului. Eu stiam 15-21.Ma lamureste cineva cand e cel mai bine sa fac ecografia ?



Daca citesti la pagina 5 din studiul facut de cei care sunt implicati in Reproducerea Umana (UK), este sugerat sa faci ecografia in ziua 3-5 daca ai mentruatie regulat iar daca nu ai menstruatie ar trebui sa faci ecografia ori dupa ce menstruatia a fost indusa ori oricand.


http://humupd.oxfordjournals.org/cgi/reprint/9/6/505

Daca ai timp citeste tot ce scrie ca poate gasesti si altceva interesant

PS: sa imi zici daca merge link-ul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codru23 spune:

Citat:
citat din mesajul lui gudinde

Citat:
citat din mesajul lui codru23



gudinde draga mea,
poate ca nu ai vazut postarea mea, as fi vrut sa stiu parerea ta daca as putea sa iau utrogestan impreuna cu vitex; eu cred ca as putea insa daca il iau intravaginal si nu oral .
iarta-ma daca sunt insistenta sau daca am facut ceva sa te supar!
fetelor o zi frumoasa sa aveti!


Codru,

Scuze, dar nu ti-am vazut postarea. Sincer, sunt foarte obosita, stau multe ore la servici si cand ajung acasa intru 5 min sa vad ce faceti, timp in care citesc efectiv pe diagonala.

Teoretic, tratamentul naturist si cel alopat nu ar trebui combinate. Dar eu stiam ca si tratamentele alopat cu homeopat nu trebuie combinate si uite ca am invatat ca se poate. Evident depinde ce combini cu ce. Nu se pot combina chiar oricum.

Nu am experienta cu aceasta combinatie deci nu-ti pot da niste sfaturi din practica.
Cel mult pot sa-ti spun ca daca vrei sa incerci vitex+utrogestan sfatul meu este sa fi atenta la semnalele pe care le da corpul tau. Daca simti ca ceva nu-i ok, intrerupi.

gudinde , multumesc pentru raspuns
am stat si am cugetat si am hotarat ca poate ar fi mai bine sa nu continui sa iau vitex pentru ca are ca efect cresterea lh... ori al meu lh e si asa ridicat
raspund cu intarziere pentru ca ieri am fost la Szeged la un medic endocrinolog si vestea buna e ca voi intrerupe progresiv cortizonul, insa in urma consultatiei am semne unele de intrebare...
mi-a dat sa repet analizele dupa ce termin cu cortizonul (sfarsitul lunii noiembrie)si desi i-am spus ca nu am menstruatie (amenoree)decat indusa cu un progestativ nici nu a vrut sa auda de asa ceva...
intrebarea mea este unde voi incadra valorile rezultatelor daca eu nu stiu in ce faza a ciclului sunt?, raportul lh/fsh >1 in diagnosticul pcos are relevanta doar in faza foliculara ...sau nu?
am intrebat-o de 2 ori sa ma asigur ca am inteles bine
eu nu cred ca analizele sunt relevante astfel...fetelor voi ce credeti? e posibil asa ceva?
m-ar ajuta tare mult o parere!
multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

raportul ala e relevant doar in z2/3, asta e sigur.
mai multe nu stiu sa-ti zic.

CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

Eu acum citesc de la coada la cap si mai raspund pe unde am habar.
elenaraluca, ai luat suficient utrogestan, poti sa intrerupi ca da e sa-ti vina, vine in 5 zile max. Mie nu mi-a venit niciodata peste utrogestan, numai la 2-3 zile dupa ce intrerupeam.

CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput