PCOS (10)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CrisaS spune:

Nu stie nimeni sa-mi spuna de analize??? Ce parere aveti?
Crisa



http://tt.lilypie.com/YT4Dm4.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

Crisas, astea sunt analize facute in timp ce luai glucophage? E posibil ca valorile sa fie influentate. Le aveai la fel si cand nu luai?


CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns margabadea spune:

Citat:
citat din mesajul lui gudinde

Gudinde, multumesc pentru raspuns.
La ginecolog intentionez sa ma duc pentru eco. Nici nu ma gandeam altfel.
Azi mi-au iesit rezultatele la analizele pe care le-am facut pe 16.10.

Imbunatatirile sunt:

- HDL colesterol de la 22 la 32 in prezent
- lipide totale de la 940 la 694 in prezent
- trigliceride de la 700 la 248 in prezent

Inrautatire:

- TGP de la 38 la 46 in prezent
- DHEAS de la 470 la 700 in prezent

Asadar, repar intr-o parte si stric in alta cu medicamentatia...
In prezent iau siofor de 3 ori pe zi, si lypantil 1 data pe zi/seara.
Plus dieta de bun-simt: fara gasimi, fara dulciuri, fara mancat dupa 7 seara, si sport in limita timpului.
Aici recunosc ca m-am mai puturosit, dar imi revin.

Eu ma duc pe 21.10 la control la dna doctor Bajenaru, insa pana atunci as vrea sa ma ajute cineva sa-mi spuna cum se vede situatia din afara....
Ma bate gandul sa ma apuc de proiectul bebe mai devreme decat planificaseram initial.....dar cu valorile astea mari ale DHEAS si sa vreau si nu pot, cred...

Va pup pe toate!

Marga



margabadea,

Ce sa spun? Ieftina nu-i. E scumpa eco.
Daca ar fi ok eco facuta in alta parte? Greu de spus. Din punctul meu de vedere nu vad de ce nu. Din punctul doctoritei de vedere nu stiu ce sa-ti spun.

Ceea ce pot sa-ti spun, adica sfatul meu ar fi ca daca decizi sa-ti faci eco in alta parte, la un pret mai mic, sa mergi la un ginecolog care face eco nu la un medic de medicina generala care mai face printre altele si eco.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns margabadea spune:

am scris ca naiba in chenar, dar intelegeti voi....

va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns margabadea spune:

Gudinde, esti pe-aproape?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

margabadea,

Asa cum ai vazut si tu unele analize s-au imbunatatit, in timp ce altele nu au avut rezultatul asteptat.
De ce organismul tau a reactionat asa? Ma tem ca eu nu pot sa stiu.
Care ar fi drumul cel mai bun de urmat in cazul tau?
Toate astea sunt intrebari importante pe care trebuie sa le discuti cu drita.

De asta nici nu am vrut sa-mi dau cu parerea imediat ce am vazut postarea ta. Cred ca e bine sa te duci la control si sa ai o dicutie clara cu dr despre cum reactioneaza organismul tau, posibile explicatii de ce o face si care este calea de urmat.
E cel mai bine. Nu te gandi la cine stie ce scenarii.

Eu cam asa fac cand imi ies analizele proaste, proaste de insulina.

Stiu ca e tare greu sa nu fi un caz care reactioneaza ca la carte, cum era de asteptat. Psihic e foarte greu!
Si ia mai mult timp pana sa ajungi la rezultatul dorit. E nevoie de mai multe incercari si schimbari de tratament pana sa se stabilizeze sindromul. Dar e important sa nu-ti pierzi rabdarea, increderea si speranta ca va fi bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CrisaS spune:

Citat:
citat din mesajul lui psj

Crisas, astea sunt analize facute in timp ce luai glucophage? E posibil ca valorile sa fie influentate. Le aveai la fel si cand nu luai?
CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Nu ...chiar nu luasem..vreo doua saptamini inainte:) deci nu luam glucophage...inainte nu erau la fel..inainte erau 5 si ceva si 6 si ceva...si lh era mai mare parca..nu mai stiu..dar e de rau?



http://tt.lilypie.com/YT4Dm4.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marijan90 spune:

Buna fetelor. Nu am mai scris demult deoarece nu am mai avut timp si am vrut sa vad cum imi merege dupa ce am inceput sa beau ceai de napraznic si de cretisoara preparat dupa reteta Liviei. As vrea sa intreb daca a mai urmat cineva acest tratament si daca a avut vreun simptom. De cand am inceput sa beau aceste ceaiuri, m-am umplut de acnee pe fata. Oare are vreo legatura? Ce sa fac sa le intrerup sau sa merg mai departe cu ele ca poate o sa imi treaca? Va rog sa imi spuneti si mie ca sunt disperata, incep sa ma interiorizez, sa imi ascund fata in spatele parului, sa nu ma mai uit in ochii celui cu care vorbesc. Please. Nu stiu ce sa fac, ajutati-ma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns margabadea spune:

Gudinde, multumesc pentru rapsuns.
Am fost azi la consult la dna doctor Bajenaru, si nu pot spune ca m-a lamurit foarte tare: mi-a dat in continuare acelasi tratament cu siofor si lipantil, si pe langa niste pastile al caror nume nu il descifrez; de indata de merg la farmacie si il cumpar, va spun cum ii zice; este ceva de genul faravit...?
In mare, este bine; analizele s-au imbunatatit; dar este ingrijorata ca nu reusesc sa slabesc; adica am mai slabit dar nu foarte mult:(
ceea ce si pe mine ma deprima, este adevarat; dar ma si inversuneaza in acelasi timp; am inceput sa fac miscare si-acasa atunci cand nu ies la alergat...sper ca in timp sa slabesc....
Marijan90, cine ti-a spus sa iei tratamentul asta in urma caruia tu sustii ca ti-au aparut cosuri? este naturist 100%? ai citit totusi indicatiile de pe prospect? este posibil ca acneea sa aiba si alta cauza, de care sa nu iti dai seama acum?
fii tare si se vor rezolva toate!
eu stiu ca un tratament bun impotriva acneei este....mibazon crema, daca suporti ideea de a te da pe fata cu o crema care de regula se intrebuinteaza la unsul ugerelor vacilor........stiu, suna aiurea, insa asa este; si eficacitatea este probata, crede-ma!
Curaj mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns montelimar spune:

Marijan90, nu stiu ce sa spun. Eu sunt pe acest forum in principal din cauza acneei, care banuiesc ca are cauze endocrinologice. Am luat Vitex si mladite de zmeur o luna, acneea mi s-a agravat si nu am mai avut rabdare sa vad daca e doar o prima faza, urmeaza sa ma duc la endocrinolog ca sa nu mai fac tratamente dupa ureche. In general am observat ca orice tratament de dezintoxificare a organismului are ca efect o inrautatire a acneei, pentru ca intr-o prima faza se elimina toxinele din corp. Eu nu am avut rabdare sa vad daca, in cele din urma,tratamentul era eficace. Oricum, singurul sfat pe care ti-l pot da este sa nu agresezi pielea, cel mai bine e sa folosesti produse dermatocosmetice impotriva acneei.

Mergi la inceput