PCOS (10)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns celiane spune:

buna fetelor..v-a citit dar nu am mai scris nimic..astazi am fost la control la doamna bajenaru, dar lucrurile nu sunt prea roz..mi-a redus doza de metformin la 850 mg de la 1500 pentru ca era f ingrijorata ca am slabit 3 kg si am ajuns de la 46 kg la 43 kg, la o inaltime de 1,55 si in plus aveam si probleme cu stomacul..ideea e ca eu dupa 3 luni de metformin tot nu am menstruatia cat de cat regulata..ma bucurasem luna trecuta ca mi-a venit la 29 de zile, dar acum pauza sunt deja in ziua 43 si nimic. am venit foarte descumpanita pentru ca doamna doctor a zis ca daca nu mi se regleaza menstruatia nu are rost sa continui tratamentul, doar pentru ca mi-a scazut testosteronul si ca va trebui eventual sa iau ori anticonceptionale, ori progesteron lunar..sunt ff dezamagita si cand va vad si pe voi atat de descumpanite imi dau seama ca atunci cand voi dori sa am un bebe voi avea mult de luptat. sper ca sa reusiti sa aveti parte de ca sa ne dati si noua forta...imi pare rau ca e trist ce am scris aici, dar asa ma simt si din pacate nu am cu cine sa vorbesc
elenaraluca, sa stii ca si eu sunt si moreni, dar stau acum in bucuresti
va si sper sa aud numai de bine de la voi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CrisaS spune:

Buna fetelor,
Eu am scris ceva timp pe-aici...dupa ce in prealabil am mers la ginecologi la endocrinolog si mi-au spus ca am PCOS.
Mi-a dat endocrinoloaga glucophage...1000 mg ..seara..am luat citeva luni am si slabit vreo 13 kile...dupa care m-au luat durerile de stomac foarte tare..eu stiind ca am ulcer...am spus dr si mi-a spus ca sa reduc la 500...asa am facut ..dupa 3 sau 4 luni am mers la control..surpriza..mi-a zis ca sa continui ..cu glucophage.., e bine ca am slabit dar ea nu crede ca eu am PCOS...
Ma rog ..in final ..am decis luna trecuta cand mi-a venit cm..sa fac analizele pentru ultima data:((( m-am saturat de luat sange...si in a doua zi a cm..aveam asa...
LH...2.9..Follicular Phase: 1.9-12.5
FSH..3.8..Follicular Phase: 2.5-10.2
Prolactin..11.6..aici imi da referinta la Postmenopausal: 2.0-20.00, Pregnant..10-209; Non pregnant: 3.0-30.0..
Estradiol zice ca e in range <32..dar la postmenopauzal arata ca e mai mic de 32:(((((((( la follicular phase: <=212...e ceva ce nu inteleg...ma apropii de menopauza????:((((((((
Care stiti sa mi le interpretati:) inca nu am ajuns la ginecolog dar eu nu mai fac nimic. Am ajuns la concluzia ca simgura chestie la mine care ma impiedica e grasimea!!!!!
Voi ce parere aveti?
Am un caz o pacienta care vine la noi...si era saraca mare a mers la acelasi ginecolog(cred c aam mai povestit nu mai stou!!, scuze daca am mai spus!!)) ca al meu acelasi lucru i l-a spus...si ei s aslabeasca a slabit acum e gravida:((((((((((
Ea chiar are PCOS..ii venea cm..cind si cind..are si endometrioza:((((((((
Offf...fetelor ce sa mai cred?
Va pup,
Numai bine,
Crisa





http://tt.lilypie.com/YT4Dm4.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenaraluca spune:

Crisas ,intradevar,grasimea afecteaza fertilitatea pt ca asta mi-a spus-o si mie dr!Si eu cunosc persoane care dupa ce au slabit considerabil,au ramas insarcinate,pana acum la mine nu sa intamplat sa raman dar dupa ce am slabit 14 kg incepusem sa ovulez fara tratament,aveam si ciclu fara utrogestan,dar de cateva luni de cand nu mai tin cura de slabire, parca m-am dereglat din nou!Am luat luna asta utrogestan 2 saptamani,l-am intrerupt de o saptamana si ciclu tot nu vine!Trebuie sa mergem inainte chiar daca e greu ca nu avem incotro!
Celiane,ce mica e lumea!chiar as vrea sa ne intalnim odata daca esti din moreni.Tu esti la facultate la bucuresti,sau locuiesti acolo?
Daca treci prin moreni ma poti cauta la coaforul ala vis a vis de gresie si faianta dupa sensul giratoriu de dupa fabrica de confectii!
Va pup dulce pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns margabadea spune:

Buna la toata lumea,

Am o problema legata de o ecografie pe care trebuie sa o fac, si anume utero-ovariana.
Insa, la Medlife au niste scoruri de-o iei la fuga: 235 ron, ceea ce mi se pare fff. mult.
Imi poate spune cineva daca sutn eu paranoica de mi se pare asa de mult?

Eu as vrea s-o fac in alta parte, la ginecologul unde merg de regula, insa dna doctor Bajenaru m-a trimis la o doctorita de la Medlife, si nu stiu cum sa rezolv problema asta; stiti ca exista sanse mari ca in cazul in care fac ecografia in alta parte, sa spuna ca nu are inceredere in ea, ca nu-i facuta de x doctor de la medlife:(

chiar sunt in dilema:(

astept pareri....

Multumesc.

Marga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns margabadea spune:

nu ma ajuta nimeni c-o parere....?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

Nu stiu ce sa-ti zic, era bine daca intrebai atunci daca e vreo problema sa faci in alta parte. Pana la urma o eco e o eco, adica se vede si in poza aspectul ovarelor.

CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns margabadea spune:

multumes pentru rapsuns!
teoretic, poza arata acelasi lucru la orice cabinet; nu este vorba de interpretare.....
vad eu ce fac....

va pup pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annamar spune:

Buna fetelor,
Numele meu este Anamaria si am fost diagnosticata cu PCOS acum 3ani. Pana anul acesta am luat anticonceptionale, mai intai yasmin apoi am facut o pauza si am luat 6 luni Diane35. Inainte sa intrerupt Diane35 am fost la ginecolog, si a zis ca ovarele s-au curatat si ca nu e nevoie de tratament si as putea ramane insarcinata si fara. Din pacate am intrerupt Diane si ciclul a intarziat. Am mers inapoi la medic si a zis ca a aparut un chist functional. Am luat duphaston pt ciclu. Intre tip am fost la endocrinolog. Am facut dozari hormonale pt. progesteron, prolactina, testosteron. Progesteron 0,66, Prolactina 11.11, Testosteron 0.67. Aceste analize au fost facute dupa 46 zile de la cm.Am luat duphaston 2 pastile 5 sile(pana in ziua 43).Chistul a disparut dupa cm. Am merg la un alt ginecolog si a zis sa incep sa fac anumite investigatii(trompe infundate,spermograma) si pe urma sa incepem stimularea ovulatie ca este putin probabil sa am ovulatie spontana. Va rog dati-mi un sfat ca nu mai stiu ce sa fac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

annamar,

Din pacate asta este problema cu ACO. Ele nu trateaza cauza si cum le-ai intrerupt revin toate problemele.

Tu ne-ai dat foarte putine detalii, eu nu sunt medic ...
Dar niste sfaturi pe care as putea sa ti le dau:
- in masura timpului disponibil incearca sa citesti toate capitolele de PCOS. Nu sunt multe si in ele vei gasi o multime de informatii legate de PCOS, vei gasi si reusite ale colegelor de suferinta si din pacate si deceptii, momente dificile, stimulari nefinalizate cu sarcina;
- cred ca e bine sa faci o monitorizare ecografica a ovulatie ca sa vezi exact cum stai;
- spermorama mi se pare normal ca a cerut-o medicul. Ca poti trata pacienta pana nu mai poti si intr-un final sa afli ca ups si sotul are probleme;
- nu ai mentionat nimic de un eventual surplus ponderal (des intalnit la pacientele cu PCOS). Daca ai cateva kg in plus, ma alatur celor care spun ca slabitul ajuta. Uneori ajuta f mult.

In rest, tin pumnii, nu te lasa ca-i o batalie grea si Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

margabadea,

Ce sa spun? Ieftina nu-i. E scumpa eco.
Daca ar fi ok eco facuta in alta parte? Greu de spus. Din punctul meu de vedere nu vad de ce nu. Din punctul doctoritei de vedere nu stiu ce sa-ti spun.

Ceea ce pot sa-ti spun, adica sfatul meu ar fi ca daca decizi sa-ti faci eco in alta parte, la un pret mai mic, sa mergi la un ginecolog care face eco nu la un medic de medicina generala care mai face printre altele si eco.

Mergi la inceput