bebe de 2 luni cu hernie inghinala

bebe de 2 luni cu hernie inghinala | Autor: bogalina

Link direct la acest mesaj

dragi mamici,am o prietena al carei bebelus de 2 luni a fost diagnosticat cu hernie inghinala.Este nascut normal,la termen,a luat bine in greutate pana acum .Aseara a ajuns la urgenta cu el,dupa ce toata ziua a fost agitat,nu a vrut sa manance,l-a vazut un chirurg,i-a facut o "manevra"nu stiu ce si s-a linistit bebe,i-au si internat si tinut sub observatie pana azi cand i-au si externat.Acum eu va intreb,ati patit careva asa ceva cu copiii vostri?Este nevoie de operatie sau nu?Ma gandesc ca totusi este prea micut pt o interventie chirurgicala desi prea multe optiuni nu exista la hernie.Orice sfat mi-ar fi de ajutor.Va multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns neliaCris spune:

Sincer imi pare rau sa aud asa ceva.eu nu te pot ajuta cu vreun sfat poate alte fete dar cum azi e duminica majoritatea sunt in familie sau in plimbari.mai asteapta pana luni si vei afla mai multe rasp.am avut si eu o prietena in ro care a fost diagnosticat cu hernie.am auzit eu ca dupa 3 ani se poate face sau ma insel!!!pana la varsta aia se trateaza doar.asteptam mai multe rsp sa vedem.
http://community.webshots.com/user/neliaCris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2xmama spune:

Nu exista tratament pentru hernie. Fetita mea a fost operata la 6 luni de hernie inghinala. La copii asa de mici, operatia se face cat mai repede posibil.

Daca este strangulata (nu mai poate fi impinsa inapoi), operatia se face de urgenta. Daca bebelusul are diaree, vomita, face febra, trebuie operat de urgenta.

Operatia este usoara, chiar si la copii asa de mici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Farah spune:

manevra aia de i-a facut-o chirurgul a fost probbil sa-i impinga inapoi intestinele herniate in abdomen.

variantele-s doua
1. operatie
2. amina operatia si se roaga sa se repete situatia cu intestinele herniate cit mai tirziu, mai rar si mai fara complicatii. si cind se-ntimpla again, aceeasi poveste
acu' intre astea, nu poate sa hotarasca in cunostinta de cauza decit doctorul impreuna cu mama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bogalina spune:

va multumesc pt raspunsuri,bebe e linistit acum,parintii trebuie sa mearga cu el vineri la control,mi-e mila de ei mai ales ca sunt in toiul pregatirilor pt botez dar asta e.
2xmama,poti sa-mi spui te rog ce fel de anestezie i-au facut copilului tau?te intreb mai ales ca bebe a fost vazut si de medicul pediatru de garda si nu a fost de acord cu anestezia propusa de chirurg desi copilul e sanatos in rest.nu stiu de ce.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Prietena mea si-a operat baietelul de hernie cand avea nici o luna cred. Se numeste LILINA, ia legatura cu ea pe PM si cred ca te va ajuta cu multe informatii despre operatie, anestezie, etc..

Pup si sanatate multa!

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567493374/" target="_blank">poze pana la 1 an, www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567398541/" target="_blank">de la 1 la 2 ani, www.flickr.com/photos/madau/sets/72157603478525150/" target="_blank">PARTY 2 ANISORI , www.flickr.com/photos/madau/sets/72157606362146432/" target="_blank">de la 2 la 3 ani
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_r spune:

pe matei l-am operat de hernie ing stg.la 1,3 ani( am descoperit-o la 8 luni si am amanat operatia, la sfatul medicului pana la 1,3 ani cand incepuse sa faca crize,cu voma,dureri, nici nu vreau sa-mi aduc aminte prin ce trecea saracu,apoi la 3 ani iar,a facut pe dreapta si l-am operat imediat.

Dar, am o prietena al carei baietel a avut la 2 luni si chirurgul a invatat-o cum sa-i reduca hernia(procedura pe care i-a facut-o medicul si s-a linistit) si nu l-a lasat sa planga si acum are 4 ani si nu a mai avut probleme,a scapat de operatie.

In cazul in care ajunge la operatie,este foarte simpla,dureaza jumatate de ora,noi am plecat acasa in aceeasi zi.

mamica trebuie sa aiba multa putere si curaj,stiu foarte bine ce este in sufletul ei, totul va fi bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana maria spune:

Baietelul meu a avut hernie inghinala de la 6 saptamani si l-am operat la 1 an si trei luni. Si eu pana atunci ii reduceam hernia si mai mult decat atat, chirurgul (dr Bratu Budimex) ma invatase cum sa il leg cu o fasa ca sa previn strangulearea herniei. Multa sanatate!!!

Mergi la inceput