Tampoane, absorbante si absorbante zilnice-dilema

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rhoneea spune:

Eu sunt una dintre cele care le multumeste celor ce au inventat absorbantele zilnice.Eu una nu pot trai fara ele.Dr. meu mi-a spus ca sunt ok.Daca si astea ar contine substante chimice,tampoanele interne or fi mai sigure??
Nu stiu daca voua vi s-a intamplat,dar mie cel putin uneori simteam cum curgea secretia iar cand ajungeam la baie(ptr ca imi dadea impresia,de parca mi-ar fi venit ciclu)ma uitam pe lenjerie si nu era decat o picatura amarata.Tocmai de aceea folosesc absorbantele zilnice.Pentru a inlatura aceste "senzatii" "incomode".
Poti sa faci "n" dusuri pe zi ca secretia nu o poti controla.Poate curge oricand,chiar dupa dus cand tocmai ti-ai pus lenjeria cea noua

Irina lui Pierre-Sebastien nascut la 05.06.07.





Sebastien's age Pictures www.onetruemedia.com/shared?p=336a8e388908e126cef388&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Montage
*Miracolul nostru*




**Ramona are nevoie de ajutor**

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana d spune:

Sunt multe feluri de absorbante zilnice, unele mai grosute pe care le folosesc pentru ultimele zile de menstruatie, unele si parfumate, pe care le folosesc ocazional in preajma ovulatiei cand am acele scurgeri. Am observat ca nu in toate lunile scurgerile de la ovulatie sunt la fel, de obicei sunt doar o umezeala fara culoare si miros, dar mi s-a intamplat de curand sa am scurgeri abundente tot fara culoare si miros dar atat de abundente incat se putea vedea pata si pe pantaloni. Aici intervin absorbantele zilnice.
Deci nu cred ca se poarta chiar zilnic, nu o luati ca atare, asta e o denumire comerciala, este un produs la care putem apela in caz de nevoie si atat, nu ne obliga nimeni sa le folosim zilnic.


Fetele mele

Iremediabil indragostita de CANADA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Eu le folosesc de vreo 8-9 ani zilnic si am un Papanicolau normal si culmea de cand le folosesc n-am mai facut candidoza.



Mami de Razvan si de Maria
Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns energy79 spune:

mie din contra,mi-a recomandat medicul sa NU folosesc.si asta inainte sa apuc eu sa il intreb.eu sunt insarcinata si e normal sa am secretii mai mult sau mai putin abundente,si mai ales vara,cand transpiri mult,e atat de comod sa le folosesti!insa din start mi-a zis medicul ca pot face candida sau diferite infectii pt ca pastreaza zona umeda si nu lasa aerul sa treaca...si deci,am preferat sa fac dus de 5-6 ori pe zi si sa schimb lenjeria cam de fiecare data cand mergeam la toaleta decat sa le folosesc...

http://i19.tinypic.com/87kqdcg.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

pai si la serviciu/ in oras ce faci?

cati chiloti iei cu tine? nu e incomod sa te schimbi? si cum ii transpoti pe cei de care te-ai schimbat?

eu de cand am ramas gravi folosesc zilnic si le schimb in functie de cat de abundente sunt secretiile (uneori nu folosesc de loc ca nu e nevoie); as inebuni sa schimb lenjeria de 3-5 ori pe zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca.b spune:

mai, nici eu nu folosesc acum absorbante zilnice, insa in sarcina mi-au prins tare bine. sincer nu stiu ce m-as fi facut fara ele...secretii, urinari dese... chiar au fost necesare. eu am mers la munca pina in ultima luna si sincer nu vad cum mi-as fi putut cara cu mine schimburi in fiecare zi. asa ca mi s-a parut o solutie igienica, confortabila si eficienta sa folosesc absorbantele zilnice.
si nu am facut nici un fel de infectie...acum nu le mai port deloc, la ciclu folosesc ob-uri...asa ca si acum mai am un pachet desfacut de cind eram gravida.


Anca si Stefan (13.01.2008)
www.flickr.com/photos/23412074@N05/?saved=1" target="_blank">Bebe Stefan
Povestea Nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns energy79 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Porumbita

pai si la serviciu/ in oras ce faci?

cati chiloti iei cu tine? nu e incomod sa te schimbi? si cum ii transpoti pe cei de care te-ai schimbat?

eu de cand am ramas gravi folosesc zilnic si le schimb in functie de cat de abundente sunt secretiile (uneori nu folosesc de loc ca nu e nevoie); as inebuni sa schimb lenjeria de 3-5 ori pe zi


nu lucrez,deci in majoritatea timpului sunt acasa.oricum este f incomod si enervant,mai ales vara cand transpiri mult,dar am respectat indicatiile medicului.sincer mi-a fost f frica de vreo infectie,mai ales ca inainte faceam destul de des si probabil asta m-a motivat.
numai in concediu de 7 zile eu aveam o plasa imensa numai cu lenjerie dupa mine...imagineaza-ti.si la plaja mereu aveam lenjerie de schimb si de multe ori vara,cand am purtat rochicioare si haine usoare schimbam lejeria pe unde ajungeam...

http://i19.tinypic.com/87kqdcg.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tisina spune:

Eu una le folosesc in ultimele zile de CM, cand mai vin doar asa, cateva picaturi, si nu are rost sa imi pun un absorbant "mare", precum si in perioada ovulatiei, cand secretia este mai abundenta.
Sincera sa fiu nu vad care e dilema: te deranjeaza absorbantele, nu folosesti. Le simti nevoia si nu ai "probleme", le folosesti. Situatia difera de la persoana la persoana. Cat priveste interdictia de a purta in timpul sarcinii, eu tot nu o inteleg: pai care e rostul absorbantelor: sa mentina umiditatea, sau sa o absoarba? Eu le-am folosit pe timpul ambelor sarcini, cand aveam secretii destul de abundente, nu am facut candida si nici altceva. Ca sa nu mai zic ca mi-au fost recomandate chiar de medic. Este adevarat ca le schimbam mai des (de cate ori simteam nevoia).
A, si referitor la punctul cu "momentele intime", eu una, da, mi-l scot inainte de a veni langa sot, la baie, cand imi fac si dusul. Si asta pentru ca nu ma pot simti bine ( ) daca nu mi-am facut dus inainte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motana spune:

E clar ca absorbantele zilnice nu isi au sensul decat pentru acele persone care au o secretie destul de abundenta, deci pentru ele scriu in mod special. Eu le folosesc dar nu zilnic pentru ca pur si simplu ma enerveaza, si cand sunt la menstruatie abia astept sa scap de absorbantele normale, de aia de fapt le alternez cu Tampaxul ca ma streseaza ceva lipit de chilot.

Dar, pentru ca am nevoie de o protectie, si in loc sa fac dus de 20 ori pe zi (by the way, nu e recomandat f. des, adica mai mult de 2-3 ori pentru ca se distruge flora vaginala, dai in altele, eram pepunctul de.. cand am venit aici in Mx si era super cald numai sub dus stateam), asadar, eu pur si simplu folosesc o protectie din vata. Da, stiu ca multe poate au reminiscente de cand se folosea vata in loc de tampoane, dar ca o protectie zilnica e de folos: un petec moale care se muleaza dupa forma corpului care poate fi schimbat de nenumarate ori pe zi. E mult mai bine decat ca scurgerea sa fie direct pe lenjerie, ma simt mai bine. Nu stiam faza ca zilnicele pot duce la candida, dar acum ca am alfat, un motiv in plus sa folosesc vata (ca protector de zi de zi), caci permite circulatia aerului. De fapt de aia cica se si recomanda vata acoperita cu fese sterile dupa nastere si nu tampoane, pentru circulatia aerului.

Ok, sper ca a fost ceva de folos pe aici!

Mergi la inceput