Gravidute prin FIV (22)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns valeria72 spune:

Cris, Bombonique, bine ati venit!!! Sa va dea Dumnezeu sarcini usoare si multa sanatate voua si bebeilor!

Andrada multumim de noul capitol si ne ajute Doamne Doamne sa fim sanatoase si noi si bebeii nostrii


19+

Cat de mari suntem

Asa crestem noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha2004 spune:

Salutari burticute si mamici nu am mai intrat in ultima vreme pt ca nu m-am simtit bine, m-a durut burtica si era contractata aproape tot timpul asa ca am primit gynipral 1/2 la 6 ore no-spa 2/zi, utrogestan 6/zi(4 vaginal si 2 oral) 3 magne b6/zi 1 elevit la 2 zile si repaus in pat dar m-am simtit si mai rau, tensiunea mea era 85/40 pulsul 110, tremuram de nu puteam merge, ameteam si plangeam fara sa vreau, nu puteam dormi pt ca imi auzeam inima batand foarte tare. Cand nu am mai rezistat l-am sunat pe dr si mi-a redus doza de gynipral la 1/2 la 12 ore si ma simt mai bine dar am contractii uneori, stau numai in pat si pe 1 oct. mergem la control sper sa fie bine pt ca m-am speriat foarte tare mi se pare mult prea devreme sa am contractii, voi ce ziceti?
CRIS m-a bucur f tare ca ai reusit, sa dea DD sa fie bine pana la capat, bine ai venit la gravidute
Bombonique bine ai venit
INTERNET te-am sunat azi, multam pt PM acum l-am citit, pe tine si pe Daria

Mihaela 23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha2004 spune:

Am pus si eu poze cu burtica mea,

Mihaela 23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki01 spune:



AndradaP, multumim pentru noul capitol!

Noi ieri nu am reusit sa ma intram pe aici pentru ca ne-am plimbat aproape toata ziua. Am fost in centrul vechi, ne-am uitat la teatru de papusi, am mancat turta dulce, ciubuc si am baut must. Mi-a placut tare mult.
Tot ieri mi-am luat burtiera si chiar cred ca-mi va folosi, este cu forma de chilot si destul de elastica.
Am inceput si noi sa bifam din "lista" - cam firav pana acum, dar important este ca am inceput.

Ref la testul de non stress, nici eu nu am auzit de el si imi pare tare interesant.

Fetele, voi aveti analize recomandate in W36 - culturi din col si urocultura?

Kittyke si eu stau f prost cu somnul. Seara adorm undeva intre orele 22-23 dar ma invart din jumatate in jumatate de ora de pe o parte pe alta cu mari dureri de oase. Spatele m-a cam lasat, de vreo 5 sapt am inceput sa fac un masaj pe sapt special pt gravidute si a fost tare benefic.

Pupici,




Miki 32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rami 73 spune:

Va pup, fetelor !

Am trecut cu bine (sper eu) de incercarea cu amniocenteza, pana acum nu am avut probleme cu contractii sau altceva si sper nici sa nu am. Oricum, mi s-a dat un tratament profilactic pentru 5 zile cu antibiotic (si asa trebuia sa iau pt. infectia urinara) si litice, deci cred ca ajuta si astea. Chestia e ca eu nici nu prea stiu cum sunt contractiile nedureroase, ca sa stiu daca le am sau nu. Simt uneori un vid in burtica, nu stiu ce sa zic...

Procedura in sine nu a fost foarte traumatizanta fizic, insa stress si emotii cat cuprinde... Am mai fost cu 2 fete care erau mai terminate decat mine, efectiv tremurau la propriu si a trebuit sa le incurajez si pe ele. Doctorul m-a laudat ca am fost cea mai curajoasa si m-a rugat sa stau langa fete si in timpul procedurii lor, sa le mai tin de vorba.
In fine, sa va zic cum se deruleaza in mare : se face intai o eco cu masuratori, probabil sa vada si in ce pozitie sta copilul, apoi se face o injectie cu xilina in burtica in locul pe care il vede el mai liber. Chestia e ca la nici una din noi nu s-a putut face intepatura in locul respectiv, deoarece intre timp copiii s-au miscat fix in acel loc ! Asa ca ne-a intepat pe viu in alta parte, dar nu e f. dureros, oricum. Ai doar o senzatie de presiune puternica si e nasol cand simti acul ca strapunge muschiul, care e destul de dens (e cam ca la stomatolog cand iti face injectia in gingie...) Apoi se extrage lichidul (3 seringi la fiecare !) si se scoate repede. In tot acest timp, doctorul sta numai cu ochii in monitor, sa urmareasca copilul. La una din fete copilul s-a miscat inspre ac cand l-a introdus doctorul si a fost nevoit sa-l scoata repede si s-o mai intepe odata. Fiecare pacienta are o caseta inregistrata cu procedura respectiva, care se pastreaza si pe care o poate solicita oricand.
Eu am facut pe viteaza, ca de obicei, si am tot stat de vorba cu doctorul in timpul interventiei, dar dupa ce s-a terminat totul mi s-a facut rau, cred ca atunci am rabufnit, incarcatura emotionala a fost f. mare. Dar cu putina apa mi-am revenit imediat, si am ramas sa le mai incurajez si pe celelalte fete (si lor li s-a facut rau dupa, tot pe fond nervos cred...)
Acum asteptam rezultatele, care se lucreaza la Genetic Lab, avem emotii mari, sper sa fie totul bine ! Se fac 3 analize, prima iese miercuri, apoi vineri si luni. Sunt sigura ca DD va fi alaturi de noi !

Va pe toate si sa auzim numai de bine !

PS : Miha 2004 ai o burtica superba si f.f. sexi !





pozici

rami 17+

"Dream as if you have forever. Live as if you only have today."
James Dean

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kittyke spune:

Bravo Rami esti o fata foarte curajoasa si sa tii tot asa !!!!
Rezultatul o sa fie OK , stai linistita
Asteptam cu mari emotii rezultatul dar va fi ok


Micky ce bine ca poti sa faci plimbari asa mari si lungi , eu am fost la baby expo si la Auchen si eram terminata de oboseala
Adevarul e ca la baby expo erau milioane de oameni si era cald fara aer ...era o catastrofa ..dar am luat cate ceva n-am venit acasa cu mana goala

kittyke 32 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha2004 spune:

Rami 73 ma bucur ca esti bine, pacat ca a trebuit sa treci prin asta la fel de curajoasa am fost si eu la cerclaj dar de atunci mi-a trecut nu l-as mai face preventiv. Ma rog sa ai rezultate bune la amnio si sa te linistesti,

Mihaela 23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flori76 spune:

Bravo,Rami,curoajoasa noastra.Ma bucur din tot sufletul ca ai trecut si peste hopul asta si sunt sigura ca DD este alaturi de tine si de bb si rezultatul o sa fie bun.

------------------
Flori 25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valeria72 spune:

Rami sunt sigura ca totul o sa fie bine si bebe este sanatos tun.


19+

Cat de mari suntem

Asa crestem noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PETRICIA spune:

fetelor ati mai aflat ceva de gravibinon??
Mie imi aduce o prietena din america care vine pe data de 5.10.2008 si mi-a zis ca a gasit asa:
- fiola de 1ml 4 euro
- fiola de 2ml 6 euro
Stiti cumva cum sunt preturile in alta parte?

carmen

Mergi la inceput