Gravidute curajoase de Noiembrie-Decembrie2008(82)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diana21 spune:

Am facut o boroboata , o sa se supere fiica-mea pe mine ! A vrut bicicleta Disney cu printese de pe Bimbomarket, iar eu, din greseala, am comandat alta care semana cu asta. Numa' ca nu e asta, ce ma fac??? Unde sun si ce zic ca sa schimb bicicleta???

Diamisha, Mirtha, help, pls, ca voi ati mai comandat de pe Bimbomarket!!!
_

Diana, mamica Domnisoarei Nasturel
Dialoguri strumfesti


Tudor Stefan 31+



Asa creste bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicus spune:

Otilav... groaznic ceea ce ti s-a intamplat... bine ca nu a luat mai mult... si ca hotul a umblat numai dupa bani.... Apropo nu se ia masuri.. nu anunti la politie??
Eu in locul tau ma speriam tare... observ ca tu ti-ai pastrat cat de cat calmul ...si ca nu te-ai speriat.....pe moment.
Dar voi stati singure???? Nu sta nimeni cu voi???


Citat:
citat din mesajul lui Otiliav

Plec cu Ana la gradinita. Asa pe scurt suntem bine toate fetele, dar m-am trezit cu un hot in casa pe la 4 dimineata. L-am vazut cum umbla prin casa, ma trezisem si putin mai devreme ca am auzit un zgomot suspect pe terasa proprietarei. Bine ca nu m-am ridicat sa merg la toaleta asa cum intentionam. A plecat cu portofelul meu, moment in care m-am ridicat sa vad cum este Ana si cand am ajuns in holul de la intrare ca sa trec in partea cealalta a casei numai vad ca se deschide usa, mi-a lasat portofelul gol, dar mi-a returnat toate cardurile si permisul auto. Am tipat la el de-am trezit tot cartierul. A luat si ultima moneda din portofel noroc ca nu umblu cu multi bani cash. In concluzie o sperietura de zile mari si vreo 40 de euro lipsa.

Mami de www.dropshots.com/otiliav" target="_blank">Ana nazdravana (18.12.2004) si Minunea din burtica 28+
Pozele noastre


http://community.webshots.com/user/Bebitza_Iorgulescu
graviduta 26+
AMR 14 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana21 spune:

Amalia, vezi ca si eu am patit la fel si cand am intrebat, mi s-a spus ca toxo dureaza 5 zile si listeria 10 (lucratoare). Cand vor fi gata, le vor afisa pe site alturi de primele, care au fost gata in doua zile. Poti suna si cei de la laborator iti vor spune daca sunt sau gata@!

_

Diana, mamica Domnisoarei Nasturel
Dialoguri strumfesti


Tudor Stefan 31+



Asa creste bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmendu spune:

noi astazi mergem la dr sa facem ultima injectie du dexa si sa facem testul non stress. sa va zic mai tarziu rezultatul si in ce consta mai exact procedura.

30+ Victor
http://good-times.webshots.com/album/565055246KyFrzA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana21 spune:

Carmendu, iti tin pumnii! Testul asta este, de fapt, monitorizarea fetala, l-am facut data trecuta din doua in doua zile in ultimele sapt . Ti se pun niste electrozi (sau ce-or fi aia ) pe burtica si esti conectata la un aparat care scoate o foaie pe care este tiparita electrocardiograma lui bebe. In paralel se monitorizeaza si contractiile, daca ai!


_

Diana, mamica Domnisoarei Nasturel
Dialoguri strumfesti


Tudor Stefan 31+



Asa creste bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns futuremother spune:

Citat:
citat din mesajul lui Amalia

Futuremother tu cum te mai simti?

Ami, mamica lui David Alexandru ( 7 ani)
si 34+ Luca Gabriel



Amalia multumesc de intrebare, ma simt chiar bine pana si eu ma mir de mine ... cu fetitza, la vremea asta eram deja in prenatal, facusem din cauza greutatii o bursita la un picior ...era destul de greu. acum sunt sprintena, inca lucrez, bebe e bine asa sa tot fi insarcinata ... am diverse activitati care ma tin in priza ca de ex dus-adus de la gradi grupa mica , tu stii mai bine cum e , asa- i ?


31+ si mamica de
AMR 9 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicus spune:

diana21 monitorizarea fetala ti-a fost recomandata sa o faci atat de des? Si de ce faci...? ai probleme? de ce faci atat de des??? nu ii cauzeaza bebe-ului?
Spune-mi mai mult ....

Citat:
citat din mesajul lui diana21

Carmendu, iti tin pumnii! Testul asta este, de fapt, monitorizarea fetala, l-am facut data trecuta din doua in doua zile in ultimele sapt . Ti se pun niste electrozi (sau ce-or fi aia ) pe burtica si esti conectata la un aparat care scoate o foaie pe care este tiparita electrocardiograma lui bebe. In paralel se monitorizeaza si contractiile, daca ai!


_

Diana, mamica Domnisoarei Nasturel
Dialoguri strumfesti


Tudor Stefan 31+



Asa creste bebe


http://community.webshots.com/user/Bebitza_Iorgulescu
graviduta 26+
AMR 14 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirtha spune:

Ufff...credeam ca am imbulinat-o !
Ma bucur ca ti-a fost utila trimiterea.
Sa fiu sincera si noi tot in raport de povestirile parintilor , argumentele pro si contra expuse de ei , ne-am coordonat in achizitionarea saltelutei. Am luat in calcul si varianta ca Eva sa nu se acomodeze cu saltea tip relaxa si suntem pregatiti la o adica sa o schimbam. Deocamdata asta a fost alegerea si numai in timp ne vom convinge daca a fost cea buna sau nu.


Citat:
citat din mesajul lui carmendu

mirtha- referitor la saltele, sa stii ca pe mine m-a ajutat trimiterea la "parintii....". tocmai asta incercam sa-i spun lui brie. oricum, pana la urma fiecare decide cum e mai bine.


30+ Victor
http://good-times.webshots.com/album/565055246KyFrzA


Mirtha 34 + Eva
http://community.webshots.com/album/565533323SncafB?start=0

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana21 spune:

Citat:
diana21 monitorizarea fetala ti-a fost recomandata sa o faci atat de des? Si de ce faci...? ai probleme? de ce faci atat de des??? nu ii cauzeaza bebe-ului?
Spune-mi mai mult ....


Monicus, nu acum fac monitarizari fetale, ziceam ca data trecuta, cand am fost gravida cu fetita, am trecut prin asta! Atunci am avut pb. mari cu placenta, era gradul IV spre V (asa zicea Iosup, care incepe numaratoarea de la I si merge pana la IV...V nu exista, dar mi-a scris ca e IV spre V ca sa-si dea seama dr. meu cat e de varza placenta). In fine...bebe era ok, nu a avut pb. din cauza asta, insa din sapt. 34 nu a mai luat in greutate deloc . Am nascut-o la 37s fix, cu aprox. aceeasi greutate de la eco de 34 s, adica 2.600 g. Ma rog, la eco de 34s avea 2.400 g. Monitorizarea o faceam pt. ca daca dr. ar fi observat ca bebe e in suferinta, l-ar fi scos de urgenta! De regula, testul asta se face cand e o pb, cand e o sarcina ultra-pretioasa sau la nastere, in timpul travaliului.
Sper ca te-am lamurit !

_

Diana, mamica Domnisoarei Nasturel
Dialoguri strumfesti


Tudor Stefan 31+



Asa creste bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirtha spune:

Mav , in ultima perioada numai surpize neplacute ai avut !
Multa sanatate ! Ma bucur pentru vestile bune ref. la dopul care nu a fost gelatinos sau care nu a fost dop si pentru streptocolul care nu a iesit. Hi. hi...sunt si lucruri negative care sa iti aduca bucurii !
Totusi pentru Clexane nu era cazul sa faci niste analize din care rezulte necesitatea administrarii medicamentului?

Citat:
citat din mesajul lui mav

Cand a auzit ca iar am facut tromboza si am dat pe la chirurgie din nou, mi-a dat trimitere pt analize si... reteta de... Clexane!
Despre gelatina aia... mi-a zis sa stau linistita, m-a consultat, colul este inchis si secretia este ok.
Mi-a facut pe loc analiza pt streptoculul B si rezultatul e negativ, slava Domnului!!!!
...In functie de analize, mai vorbim daca voi avea cezariana sau nu, dar din cate mi-a explicat in seara asta (si n-am rabdare acum sa mai scriu, scuze!), se pare ca totusi varianta nasterii naturale este cea mai buna, atat pt bb (in primul rand), cat si pt mine....
Cam atat despre noi....
Plec la nani! Noapte buna!


34+

Mami de Sebi (04.02.2004)


www.youtube.com/watch?v=RYMC822iT4I" target="_blank">CITY OF ANGELS
"Iubirea ne face sa plonjam in necunoscut si apoi ne da curajul de a rezista!" (Pam Brown)





Mirtha 34 + Eva
http://community.webshots.com/album/565533323SncafB?start=0

Mergi la inceput