Topic - pasapoarte, acte, calatorii...

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns victorys spune:

Buna ziua
O intrebare: am o fetita de 5 ani are pasaport italian si in el este trecut ca poate sa calatoreasca cu unul dintre parinti. eu am pasaport romanesc si cetatenie italiana( nu am reusit inca sa-mi scot si pas italian ), si vreau sa plec cu fetita in Italia cu avionul. Mai am nevoie de procura din partea tatalui? ( este italian si ne asteapta in Italia ). Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Eu nu stiu ce inseamna"in ele trecut ca poate sa calatoreasca cu unul din parintzi"insa daca e pasaport italian,nu ai nevoie de nicio declaratzie din partea tatalui pentru a parasi teritoriul romanesc!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Poti sa-i faci pasaport - poti sa iesi din tara fara acordul tatalui - dar nu poti sa-i prejudiciezi dreptul stabilit de sentinta judecatoreasca. Daca faci asta esti pasibila de proces deschis de el. Faptul ca ai primit copilul in custodie iti confera drepturile si obligatiile corespunzatoare insa in egala masura al doilea parinte are drepturile conferite de aceeasi instanta de judecata aceasta sentinta fiind obligatorie pentru ambele parti in egala masura.
Pe scurt poti sa mergi in Italia cu copilul fara acordul lui dar sa nu incalci decizia judecatoreasca pt ca este foarte usor sa deschida proces impotriva ta. Singurul interval in care nu poate sa faca asta este cel continut intre doua weekenduri.
Exemplu:
Daca sa zicem cade dreptul lui in acest weekend si urmatorul peste 2 saptamani poti sa mergi intre ziua de luni si vinerea din a doua saptamana pt ca sambata deja este dreptul lui la copil si daca incalci acest drept deschide foarte usor proces impotriva ta pt incalcarea unei decizii judecatoresti. Intelegi ce vreau sa spun?

Sa nu uit iti va trebui si copie dupa sentinta definitiva pe langa pasaport.
Poti de asemenea sa iti inscrii copilul pe pasaportul tau ca sa nu mai trebuiasca sa tot dai de gandit dar oricum politia de frontiera cunoaste astfel de cazuri deci nu e o problema dar sa ai sentinta la tine.
Si sa nu depasesti intervalul maxim admis de judecatorie pt ca incalci legea tu. Apoi nu mai poti sa faci nimic.


Ma gandeam pe viitor sa discuti cu un avocat sa incerci sa obtii mutarea dreptuluiceluilalt parinte pe intervalul 1-4 nu 1-3 cum este acum - cred ca s-ar putea obtine asta si in acest caz ai avea 3 saptamani legate nu 2 ca si acum dar este doar o idee ce mi-a venit acum in cap.
www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Daca are 14 ani si peste 14 ani - i se elibereaza pasaport simplu. Daca este sub 14 ani fie i se elibereaza pasaport simplu, fie poate fi trecut in pasaportul parintilor la cererea acestora.
Indiferent de situatie poate sa aiba pasaport simplu individual. Ramane doar sa decizi si sa faci cererea potrivita la serviciul pasapoarte. Nu uita sau nu ignora insa sentinta judecatoreasca - daca o incalci risti sa ai probleme mari de tot daca ex sotul doreste asta - si nu vei putea sa faci nimic in acest caz. Esti la mana lui cum se zice dar o faci cu mana ta. Nu te amagi singura ca daca ai pasaport la copil faci ce vrei. Faci ce vrei in limita legii.Ok?


www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luiza@rianna spune:

marius te mai deranjez cu cateva intrebari daca se poate.
am permisul de conducere expirat din 2009. vreau sa merg sa-l schimb. ai ideea o sa primesc amenda pt ca e expirat sau e mai bine sa-l declar pierdut?
si ce acte mi-ar trebui sa-l schimb? se face iar fisa medicala, cazier, aviz psihologic?
multumesc esti un dulce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu primesti nici o amenda. Nu este contraventie sa iti expire permisul de conducere.

Ai toate informatiile necesare mai jos inclusiv formularele necesare pe care le poti completa de acasa ma putin partea medicala.

http://politia-rutiera.ro/2011/01/preschimbare-permisului-de-conducere/


Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luiza@rianna spune:

iti multumesc pt tot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice2004 spune:

Buna dimineata !
In vara aceasta avem planuita o vacanta in Bulgaria si nelamuririle mele sint urmatoarele :
Noi, adultii, putem trece frontiera doar cu buletinul sau este necesar pasaport ?
Pentru baietelul meu de 7 ani am inteles ca trebuie musai pasaport. Pentru foto este obligatoriu sa fie prezent sau i se pot face in alta parte si duce ulterior la depunerea actelor ?
Si unde se pot depune actele pentru pasaport - in Iorga, in Pipera sau si la sectiile de politie sau Udriste ?
Multumesc frumos pentru atentie !

Alice si Andrei
"Seen it all. Done it all. Can't remember most of it"
www.youtube.com/watch?v=DybPQjeBQF0" target="_blank">By an ion

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

1. Adultii cu CI sau pasaport - la alegere
2. Fotografia se face din cate stiu doar la directia Pasapoarte.
3. aici nu stiu ca nu sunt din Bucuresti

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice2004 spune:

Multumesc, Marius !

Alice si Andrei
"Seen it all. Done it all. Can't remember most of it"
www.youtube.com/watch?v=DybPQjeBQF0" target="_blank">By an ion

Mergi la inceput