Topic - pasapoarte, acte, calatorii...

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns silvana75 spune:

Suntem cateteni romani cu domiciliul in strainatate. In vara asta am vrea sa trimitem copilu acasa pe perioada vacantei de vara insa problema e ca pasaportul copilului a expirat (e trecut in pasaportul meu). Am sunat la Consulat si-mi pot elibera titlu de calatorie pentru iesirea din SUA si intrarea in Roamnia cu conditia sa-i facem pasaport pe perioada sederii in tara. Pentru ca am vrea sa-l trimitem singur, o sa imputernicim pe cineva sa-i faca pasaport insa la intocmirea lui are nevoie de actele noastre ale parintilor de identitate iar noi nu le avem valabile.

Putem imputernicii pe cineva in tara sa ne intocmeasca acte de identitate?

Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui silvana75

Suntem cateteni romani cu domiciliul in strainatate. In vara asta am vrea sa trimitem copilu acasa pe perioada vacantei de vara insa problema e ca pasaportul copilului a expirat (e trecut in pasaportul meu). Am sunat la Consulat si-mi pot elibera titlu de calatorie pentru iesirea din SUA si intrarea in Roamnia cu conditia sa-i facem pasaport pe perioada sederii in tara. Pentru ca am vrea sa-l trimitem singur, o sa imputernicim pe cineva sa-i faca pasaport insa la intocmirea lui are nevoie de actele noastre ale parintilor de identitate iar noi nu le avem valabile.

Putem imputernicii pe cineva in tara sa ne intocmeasca acte de identitate?

Multumesc

Silvana si Paul


www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Povestea unui Licurici

Poze cu noi
blog DC, Timisoara impreuna


"Life is not about waiting for the storms to pass ... it's about learning how to dance in the rain."


Nu, pasapoartele nu se mai elibereaza prin imputernicit - doar paersonal titularului aici, in tara, ori in tara de domiciliu (la misiunile diplomatice, oficiile consulare - unde cred ca dureaza ceva).


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris-cris spune:

Buna.
As avea si eu nevoie de niste informatii de la voi, in cazul in care ati fost intr-o situatie similara:
-eu am un baiat, 6 ani,dintr-o casatorie anterioara, sotul meu, o fata, 12 ani.- care a fost incredintata mamei ei..
-la vara vrem sa plecam in vacanta in Bulgaria, toti 4.
1. pt.baiat stiu ca trebuie sa am, pe langa pasaportul sau ( pe care urmeaza sa i-l fac) si hotararea de divort definitiva prin care imi este incredintat, original si copie; copia imi va fi oprita la vama, la iesirea din tara; la intoarcere mai am nevoie de vreo copie, la vama, la noi sau la bulgari? Mi-ar trebui cumva si tradusa in engleza si legalizata hotararea?
2. Pt. fata de ce acte avem nevoie, in afara de pasaport? Ne trebuie de asemenea hotararea de divort a sotului meu, original si copie, desi nu i-a fost lui incredintata fata? Stiu ca ne trebuie procura de la mama fetei, prin care este de acord cu iesirea ei din tara.Oare trebuie facuta in 2 exemplare, sau xeroxata, daca vor sa opreasca la vama un exemplar, sau doar verifica aceasta procura si ne-o returneaza?
3. Cu ce data ar trebui facuta procura ( in conditiile in care noi plecam in august) si ce ar trebui sa contina ( sau poate stiu notarii, nu?)

Va multumesc mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns redai spune:

Sunt diortata de un an, copilul minor incredintat mie (nu stiu daca irevocabil, unde pot afla?), programul de vizita este un weekend o data la doua saptamani.
In cazul in care as dori sa plec din tara(definitiv), cu copil cu tot, mentionez ca tatal refuza,ce ar trebui sa fac sa nu am probleme?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns redai spune:

Am mai revenit cu o intrebare, sunt divortata din 2009 (sf anului), nici pana azi nu am ajuns in posesia deciziei de divort, Pot avea probleme pentru ca nu mi-am schimbat inca buletinul? La divort am cerut revenirea la numele de fata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

cris-cris, eu sunt in situatia ta, cu fata cea mare din prima casatorie si am sa iti raspund din prisma experientei mele. Dar cel mai corect este sa suni la Politie si sa intrebi si acolo. Asadar, pentru baiatul tau, e OK ce acte spui, copia iti va fi retinuta la romani, atat. Si numai la iesire din tara ii interseaza, la intrare nu mai ai nevoie de nimic in afara de pasaport. Pentru fata sotului tau, am sa iti spun cum am procedat eu cand fostul meu sot a iesit cu fata din Ro sa o trimita in Suedia. Tatal a avut acceptul meu, facut la notariat, unde scriam perioada iesirii din tara(am trecut doua saptamani caci nu stiam exact data cand va iesi cu ea) si unde(la noi era Budapesta). A avut la el si hotararea de divort, dar nu a cerut-o nimeni...fiind tatal copilului nu cred ca are nevoie de cazier, fostului meu sot nu i-au cerut-o, dar cum scrie exact in lege nu mai tin minte...

redai...daca prin hotarare de divort ai cerut revenirea la numele de fata, nu poti iesi din tara cu un act fals. Fugi si fa-ti actele legale! Referitor la cealalta problema, ai nevoie in tara unde mergi(banuiesc ca e o tara unde nu ai nevoie de viza, caci altfel iti cere la acordarea vizei acceptul tatalui pentru plecare definitiva) de acceptul tatalui ca sa iti poti inregistra copilul legal. Accept care trebuie tradus si legalizat intr-una din limbile de circulatie internationala sau in limba tarii in care pleci. Cel putin la noi asa a fost...


vorbe de copil...

Hobby

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

redai, ca sa intri in posesia hotararii de divort trebuie sa mergi tu la tribunal si sa o ridici. Pe ea ar trebui sa fie deja(daca nu este, cere sa fie pusa) hotararea "definitiva si irevocabila a sentintei" care se face automat dupa trecerea a trei saptamani(daca imi amintesc eu bine si daca mai este asa, eu am divortat in 2001) de la eliberarea si neatacarea sentintei. La mine e o stampila, nu stiu acum cum se procedeaza, dar stiu cei de la tribunal cu siguranta.


vorbe de copil...

Hobby

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns redai spune:

Mihaela, mersi de raspuns, dar ma intreb ce ar trebui sa fac daca vreau sa plec de tot cu cel mic, e ok, imi sxchimb actele, ii fac celui mic pasaport individual, dar cum fac referitor la plecarea definitiva... avand in vedere ca programulde vizita e asa des, mi-ar fi imposibil sa il aduc o data la doua saptamani in tara. Ar trebui sa deschid un proces in vederea schimbarii programului de vizita?
Edit: Asta intreb in cazul in care tatal nu este deacord cu plecarea definitiva.Chiar e imposibil sa plecam?(legal)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Asta e o problema mare...in ce tara urmeaza sa pleci?
Nu stiu daca e valabil in orice tara, dar atunci cand va inregistrati in tara in care mergeti, ei cer si dovada faptului ca tatal copilului este de acord sa plece copilul in tara respectiva, sa se stabileasca acolo.
Eu am avut mari emotii cand am plecat, stiind ca fostul meu sot mi-a spus la divort ca niciodata nu va fi de acord sa plec cu copilul definitiv din tara. Si ca atare nu am indraznit sa ii spun ca plecam, am fost la un avocat ca sa stiu ce ma astepta in cazul in care plec fara acordul sau...se putea deschide un proces dar era dificil si greoi, sa arati ca ccc copilului ii va fi mai bine in tara in care pleci decat in Ro. Pana la urma sotul meu a semnat hartia, constient fiind ca in Ro lucrurile se indreptau spre mai rau si nicidecum spre mai bine...

Ce ai mai putea face, incearca sa vezi pe site-ul de emigrare in tara in care mergi, conditiile de acceptare ca rezident acolo, in cazul tau. Pe site-ul suedez scrie aceste lucruri, noi asa am stiut ca ccc copilul nu va putea sta legal fara aceasta hartie, adica nu primea numarul personal suedez definitiv, ci numai temporar, urmand sa il primeasca pe cel definitiv cand va veni si acea hartie. Problema era ca fostul sot sa nu ma dea in judecata ca am luat copilul fara voia lui...Si la noi vizitele erau o data la doua saptamani...
Daca poti, ia legatura cu un avocat, poate si schimbarea frecventei vizitelor sa fie ceva...
Sau intra pe forumul fetelor din tara unde pleci si intreaba acolo, pentru ca sunt situatii si situatii...Succes!


vorbe de copil...

Hobby

calator de profesie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Redai,eu am scris si aseara insa din cauza unor probleme tehnice mesajul a disparut!

Nu te potzi stabili definitiv cu copilul in afara tzarii fara acordul tatalui!Nu stiu ,de fapt nu cred ca exista prea multe solutzii legale,totusi au mai fost fete pe forum care au ridicat problema asta,poate totusi itzi pot da ele un raspuns!

Trebuie acordul tatalui ,fara el nu se poate!Ma indoiesc ca exista stat care sa-tzi acorde dreptul de sedere legal pentru tine si copil,fara acest document!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput