Topic - alte probleme juridice neregasite la...

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:

Multumesc frumos pentru raspunsul prompt!
Mai am o intrebare, de fapt o curiozitate: daca nu semnez declaratia de la Starea Civila inseamna ca nu pot scoate Certificatul de Nastere?
De fapt, nu prea stiu cum se deruleaza procedura de declarare a nasterii, poate ma puteti indruma spre un site sau ma puteti lamuri pe scurt ce acte sunt necesare si ce imputerniciri (olografe sau nu ) trebuie prezentate la Oficiul Starii Civile.
Multumesc inca o data!

24+


Ba da, faci declaratia singura, si ti se elibereaza certificatul de nastere.

Pentru copilul din afara casatoriei, declararea nasterii poate fi concomitenta cu recunoasterea voluntara de catre tata.
Pe langa actele obisnuite (certificate de nastere parinti, carti identitate parinti, certificatul constatator al nasterii copilului care se elibereaza la maternitate) tatal declara paternitatea, iar mama confirma prin semnatura alaturi de acesta.

Daca nu exista recunoastere voluntara, atunci la oficiul starii civile merge doar mama si declara nasterea, iar in certificat va aparea linuta la tata.

Tatal are posibilitatea de a face declaratia de paternitate ulterior (in aceleasi conditii de mai sus), iar copilului i se elibereaza alt certificat de nastere.
Daca mama se opune recunoasterii, tatal se poate adresa instantei care hotaraste/sau nu recunoasterea.
Daca tatal nu vrea sa recunoasca copilul, dar mama vrea - atunci ea se poate adresa instantei cu o actiune de stabilire a paternitatii.

Cam acestea sunt variantele posibile.
Oricum s-ar face recunoasterea minorului, tatal capata in acel moment drepturi si obligatii de parinte egale cu ale mamei. Daca parintii nu locuiesc impreuna sau nu au o foarte buna relatie, atunci este bine sa se ceara incredintarea minorului in instanta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns panterableu9 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mediajust

Citat:

Multumesc frumos pentru raspunsul prompt!
Mai am o intrebare, de fapt o curiozitate: daca nu semnez declaratia de la Starea Civila inseamna ca nu pot scoate Certificatul de Nastere?
De fapt, nu prea stiu cum se deruleaza procedura de declarare a nasterii, poate ma puteti indruma spre un site sau ma puteti lamuri pe scurt ce acte sunt necesare si ce imputerniciri (olografe sau nu ) trebuie prezentate la Oficiul Starii Civile.
Multumesc inca o data!




Ba da, faci declaratia singura, si ti se elibereaza certificatul de nastere.

Pentru copilul din afara casatoriei, declararea nasterii poate fi concomitenta cu recunoasterea voluntara de catre tata.
Pe langa actele obisnuite (certificate de nastere parinti, carti identitate parinti, certificatul constatator al nasterii copilului care se elibereaza la maternitate) tatal declara paternitatea, iar mama confirma prin semnatura alaturi de acesta.

Daca nu exista recunoastere voluntara, atunci la oficiul starii civile merge doar mama si declara nasterea, iar in certificat va aparea linuta la tata.

Tatal are posibilitatea de a face declaratia de paternitate ulterior (in aceleasi conditii de mai sus), iar copilului i se elibereaza alt certificat de nastere.
Daca mama se opune recunoasterii, tatal se poate adresa instantei care hotaraste/sau nu recunoasterea.
Daca tatal nu vrea sa recunoasca copilul, dar mama vrea - atunci ea se poate adresa instantei cu o actiune de stabilire a paternitatii.

Cam acestea sunt variantele posibile.
Oricum s-ar face recunoasterea minorului, tatal capata in acel moment drepturi si obligatii de parinte egale cu ale mamei. Daca parintii nu locuiesc impreuna sau nu au o foarte buna relatie, atunci este bine sa se ceara incredintarea minorului in instanta.

"Procesele iti rapesc timpul, banii, tihna si prietenii." (Proverb englezesc).


Nu vreau sa devin agasanta, dar mai am o intrebare: in cazul in care cer incredintarea minorului in instanta, aceasta hotarare se poate da chiar in absenta tatalui (acesta fiind plecat din tara, sa zicem,la momentul respectiv), urmand probabil ca el sa ceara separat, apoi drepturile sale de vizita etc. sau cele doua aspecte sunt "judecate" obligatoriu deodata.
Nu stiu daca m-am exprimat suficient de clar: pot sa obtin incredintarea minorului in instanta, chiar in absenta tatalui sau fara sa am nevoie de vreun acord din partea lui(acesta urmand, eventual, sa-si ceara drepturile ulterior) sau nu?
Multumesc mult si scuze pentru insistenta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui panterableu9
Nu vreau sa devin agasanta, dar mai am o intrebare: in cazul in care cer incredintarea minorului in instanta, aceasta hotarare se poate da chiar in absenta tatalui (acesta fiind plecat din tara, sa zicem,la momentul respectiv), urmand probabil ca el sa ceara separat, apoi drepturile sale de vizita etc. sau cele doua aspecte sunt "judecate" obligatoriu deodata.
Nu stiu daca m-am exprimat suficient de clar: pot sa obtin incredintarea minorului in instanta, chiar in absenta tatalui sau fara sa am nevoie de vreun acord din partea lui(acesta urmand, eventual, sa-si ceara drepturile ulterior) sau nu?
Multumesc mult si scuze pentru insistenta!

24+

Separat.
Actiunea de incredintare a minorului o deschizi tu, si se judeca oricum, chiar daca tatal nu se prezinta la termene.
Dreptul la vizita este al sotului, si-l poate revendica in instanta cand vrea si daca vrea, pana la majoratul acestuia.
Niciuna dintre cele doua actiuni nu este obligatorie, se pot deschide oricand, nu exista termene.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns panterableu9 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mediajust

Citat:
citat din mesajul lui panterableu9
Nu vreau sa devin agasanta, dar mai am o intrebare: in cazul in care cer incredintarea minorului in instanta, aceasta hotarare se poate da chiar in absenta tatalui (acesta fiind plecat din tara, sa zicem,la momentul respectiv), urmand probabil ca el sa ceara separat, apoi drepturile sale de vizita etc. sau cele doua aspecte sunt "judecate" obligatoriu deodata.
Nu stiu daca m-am exprimat suficient de clar: pot sa obtin incredintarea minorului in instanta, chiar in absenta tatalui sau fara sa am nevoie de vreun acord din partea lui(acesta urmand, eventual, sa-si ceara drepturile ulterior) sau nu?
Multumesc mult si scuze pentru insistenta!



Separat.
Actiunea de incredintare a minorului o deschizi tu, si se judeca oricum, chiar daca tatal nu se prezinta la termene.
Dreptul la vizita este al sotului, si-l poate revendica in instanta cand vrea si daca vrea, pana la majoratul acestuia.
Niciuna dintre cele doua actiuni nu este obligatorie, se pot deschide oricand, nu exista termene.


"Procesele iti rapesc timpul, banii, tihna si prietenii." (Proverb englezesc).


Multumesc mult pentru informatii!
Un An Nou minunat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didi spune:

Buna seara si la multi ani! Marius, te rog, am o nedumerire si m-am bagat la acest topic pt ca nu stiu unde. Deci, am un card de credit. Cei de la banca respectiva m-au sunat acum vreo 5-6 sapt si mi-au prezentat o oferta de asigurari etc. Le-am raspuns ca in principiu as fi de acord, urmand sa-mi trimita contractul acasa, sa-l studiez si sa-l semnez. Pana acum nu l-au trimis, in schimb m-am trezit ca ei au tras deja din cont prima rata aferenta asigurarii. Am primit azi extrasul si.... Crezi ca legal e corect, fara ca eu sa semnez un contract?
Multumesc mult anticipat,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

In mod sigur nu este legal. Iti recomand sa iei legatura cu ofiterul de credite careeste responsabil(a) cu acest segment si sa ceri (soliciti) restituirea sumei respective de bani (fara retinrerea vreunui comision) pana la semnarea eventuala a contractului de asigurare de catre ambele parti.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didi spune:

Multumesc mult, Marius. Ma gandeam eu. O zi buna!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blondi_m17 spune:

Buna seara,
am si eu o nelamurire...in cazul firmelor private cine plateste concediul medical angajatului? firma sau casa de sanatate? ( de fapt nu cred ca e vreo diferenta intre firme private si stat...)e o vorba de un concediu de 14 zile...multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

In acest caz atat firma cat si casa din cate retin primele 5 zile sunt platite de firma - restul de casa.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blondi_m17 spune:

buna seara,
vrem sa cumparam un apartament. am aflat ca e luat cu credit - are ipoteca - si e pe firma. noi luam tot cu ipoteca. ni s-a spus un pret daca luam tot ca persoana juridica si altul - mai mare, in care include un TVA- daca suntem persoane fizice.
De ce acesta diferenta>? e ok?
putem sa ne asteptam la probleme sau mergem in continuare sa realizam tranzactia...?
multumesc anticipat

Mergi la inceput