Topic - alte probleme juridice neregasite la...

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui petrean

Citat:
citat din mesajul lui Mediajust

Citat:
citat din mesajul lui petrean

m-ar interesa si pe mine dc s-a confruntat cinvea cu asta:vreau sa dau in udecata statul pt as primi bani pentru ambii copii(gemeni)si vroima sa stiu care e procedura si cam cat ma costa toata treaba..adik..merita..sau dau banii ce-i primeste copilul pe avocati ?



Vlad si Catalin-17.03.2009 si Andrei Luca -15.12.2006

Poze gemeni


Povestea noastra


Nu ai de ce sa-i dai in judecata, exista text legal (Legea 239/2009), se asteapta publicarea normelor in aceste zile (au fost deja trimise de la secretariatul Guvernului).
Modificarea legislativa se va aplica si mamelor cu indemnizatia in plata, deci daca gemenii sunt cei de la semnatura, vei beneficia de un plus de 600 de lei.



e sigur ca zilele astea se vor publica?ar fi ok..sa fie asa.
Da..gemenii sunt cei de la semnatura .Multumesc mult



Vlad si Catalin-17.03.2009 si Andrei Luca -15.12.2006

Poze gemeni


Povestea noastra


...pe cat de sigure pot fi informatiile oficiale de la Guvern. Oricum, data fiind campania electorala care se apropie, mai multe grupuri parlamentare (de PNL stiu eu), precum si organizatii neguvernamentale au cerut urgentarea adoptarii. S-a formulat textul (eu l-am citit), declaratia este ca se afla in drum spre Monitor.
In orice caz, daca ii chemi in instanta, actiunea va fi respinsa din start, deoarece exista deja baza legala pe care trebuie sa ceri acesti bani in plus. Nu-ti ramane decat sa formulezi cererea, in baza legii invocate la celalalt raspuns, si abia daca iti refuza "suplimentul" de 60 de lei ii poti da in judecata pe contencios. Dar pana trec termenele legale in care trebuie sa-ti dea decizia, probabil ca vor fi publicate normele, iar raspunsul va fi pozitiv.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

Mai am o intrebare, e posibila scoaterea a doi copii din tara(minori)daca tatal lor e in coma?se poate face vreun demers in acest sens?



Vlad si Catalin-17.03.2009 si Andrei Luca -15.12.2006

Poze gemeni


Povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui petrean

Mai am o intrebare, e posibila scoaterea a doi copii din tara(minori)daca tatal lor e in coma?se poate face vreun demers in acest sens?



Vlad si Catalin-17.03.2009 si Andrei Luca -15.12.2006

Poze gemeni


Povestea noastra


Hotarare judecatoreasca prin care exercitarea drepturilor si obligatiilor parintesti sa fie exercitata doar de tine, prin declararea incapacitatii sotului tau de a-si exprima vointa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinushca spune:

Buna! Am si eu o intrebare. E vreo lege despre nasterea acasa, sau despre ce au voie sau nu sa faca doctorii/moashele legat de nasterea acasa ? Nu prea am gasit informatii pe net, nu explicate pt oamenii care nu se pricep la legi. In legea 307 din 28.06.2004 am gasit doar informatia simpla ca moasa poate asista la nasteri acasa (art.6 pct g). Dar prin postarile mamicilor, foarte putine, care vorbesc de subiectul acesta, pare sa existe teama ca sunt probleme legale privind certificatul de nastere dupa aceea? Care e situatia reala?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui alinushca

Buna! Am si eu o intrebare. E vreo lege despre nasterea acasa, sau despre ce au voie sau nu sa faca doctorii/moashele legat de nasterea acasa ? Nu prea am gasit informatii pe net, nu explicate pt oamenii care nu se pricep la legi. In legea 307 din 28.06.2004 am gasit doar informatia simpla ca moasa poate asista la nasteri acasa (art.6 pct g). Dar prin postarile mamicilor, foarte putine, care vorbesc de subiectul acesta, pare sa existe teama ca sunt probleme legale privind certificatul de nastere dupa aceea? Care e situatia reala?


Legal, nu exista nicio problema privind inregistrarea nasterii. Declararea nasterii se face in maternitate, iar in urma acesteia se emite certificatul constatator al nasterii, document obligatoriu pentru inregistrarea la starea civila si obtinerea certificatului de nastere. Daca copilul se naste acasa, competenta eliberarii revine dispensarului medical teritorial.
Termenul de eliberare - 3 zile.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

buna dimineatza,
am si eu o problema legata de o banca
am facut credit pe numele de fata X si domiciuliul X
m-am casatorit si am facut refinantare pe numele dupa casatorie Y si domiciliul Y
refinantarea la aceeasi banca
cand a fost cu maririle de dobanzi m-au anuntat la adresa X, hartie care a ajuns cu o zi mai tarziu decat imi dadeau ei termen sa raspund.oricum eram de acord..ca nu aveam sa returnez tot!am sunat apoi la ei, si-au cerut scuze, ca au gresit..bla bla
acum..eu luna trecuta nu am platit rata ca nu am avut cu ce din cauza unei probleme cu indemnizatia.scadenta a fost pe 16 nov.ieri 10.12 primi somatie.sotul ca el a fost girant, ca sa plateasca urgent in termen de 5 zile de la data primirii dar nu mai tarziu de 12.12si ca ar fi instiintat si debitorul adica eu , dar cu numele X.
problemele mele:
1. am vre-un drept sa fac scandal ca ei trimit pe numele X si adresa X hartiile astea?(adresa X fiind la 250 km distanta, locuiesc parintii mei si oricum azi inca nu ajunsese hartia acolo)
2.daca somatia lor e redactata pe 3, data postei din pitesti e 9 si la mine a ajuns pe 10...cum ma obliga sa platesc pana pe 12?la fel am vre-un drept ca ei au redactat-o pe 3 si a plecat abea pe 9?ca de pe 9 pana pe 12 nu sunt 5 zile?

poate m-am exprimat aiurea si cam dur, dar sunt foarte suparata, am facut rost de bani si-i platesc azi..dar e corect si legal sa faca asta?
contractul pe care il mentioneaza ei in somatie e pe numele Y si nu X cum scriu ei acolo..
multumesc..astept un raspuns cat de cat..ca vreau sa-i sun!
probl


www.duracell-romania.ro/galerie-foto/lorellay/2/" target="_blank">[ Un vot pentru Codrin va rog mult!]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui lorellay

buna dimineatza,
am si eu o problema legata de o banca
am facut credit pe numele de fata X si domiciuliul X
m-am casatorit si am facut refinantare pe numele dupa casatorie Y si domiciliul Y
refinantarea la aceeasi banca
cand a fost cu maririle de dobanzi m-au anuntat la adresa X, hartie care a ajuns cu o zi mai tarziu decat imi dadeau ei termen sa raspund.oricum eram de acord..ca nu aveam sa returnez tot!am sunat apoi la ei, si-au cerut scuze, ca au gresit..bla bla
acum..eu luna trecuta nu am platit rata ca nu am avut cu ce din cauza unei probleme cu indemnizatia.scadenta a fost pe 16 nov.ieri 10.12 primi somatie.sotul ca el a fost girant, ca sa plateasca urgent in termen de 5 zile de la data primirii dar nu mai tarziu de 12.12si ca ar fi instiintat si debitorul adica eu , dar cu numele X.
problemele mele:
1. am vre-un drept sa fac scandal ca ei trimit pe numele X si adresa X hartiile astea?(adresa X fiind la 250 km distanta, locuiesc parintii mei si oricum azi inca nu ajunsese hartia acolo)
2.daca somatia lor e redactata pe 3, data postei din pitesti e 9 si la mine a ajuns pe 10...cum ma obliga sa platesc pana pe 12?la fel am vre-un drept ca ei au redactat-o pe 3 si a plecat abea pe 9?ca de pe 9 pana pe 12 nu sunt 5 zile?

poate m-am exprimat aiurea si cam dur, dar sunt foarte suparata, am facut rost de bani si-i platesc azi..dar e corect si legal sa faca asta?
contractul pe care il mentioneaza ei in somatie e pe numele Y si nu X cum scriu ei acolo..
multumesc..astept un raspuns cat de cat..ca vreau sa-i sun!
probl


www.duracell-romania.ro/galerie-foto/lorellay/2/" target="_blank">[ Un vot pentru Codrin va rog mult!]



Iti voi raspunde tot cu o intrebare: e corect si legal sa nu platesti la termenul convenit in contract?
Ca notificarea are termen 3 sau 5 zile, ca numele este X sau Y - prea putin relevant, in conditiile in care este foarte usor de demonstrat ca X si Y sunt una si acceasi persoana care a semnat contractul, deci si-a asumat conditiile lui.
Cred ca exista stipulat acolo "in termen de nu-stiu-cate-zile, imprumutatul are obligatia de a anunta orice modificare privind situatia sa", deci ar trebui sa notifici tu banca referitor la adresa si nume.

Iti voi spune si care este scopul notificarii bancii: daca se ajunge in instanta pentru executare silita, banca va arata ca a incercat recuperarea datoriei, dar n-a putut altfel.

Asa ca, de scandal nu stiu ce sa spun...sigur ca poti face, dar intai trebuie sa fii tu in regula.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns panterableu9 spune:

Buna dimineata,

Am mare nevoie de ajutor intr-o problema care devine din ce in ce mai spinoasa.
Urmeaza sa nasc in scurt timp (cateva zile-o saptamana). Din pacate relatia mea cu tatal copilului s-a deteriorat constant (nu suntem casatoriti), iar recent incepe sa devina violent, nu doar verbal. Inca nu s-a ajuns la batai in sensul propriu al cuvantului, doar la amenintari, dar tare mi-e teama ca lucrurile nu se vor opri aici, daca relatia va continua. De fapt, nu stiu cu ce anume ma ameninta (nu cred ca stie nici el), spune doar ca va avea grija sa beneficieze de toate drepturile care i se cuvin. Nu prea stiu ce inseamna asta, nu am dorit niciodata sa-mi privez copilul de prezenta tatalui, dar in situatia actuala, vreau sa fac ceea ce e mai bine pentru micut si pentru mine.
Intrebarea mea este daca pot sa trec numele tatalui pe certificatul de nastere, dar copilul sa aiba numele meu de familie, in asa fel incat sa nu fie nevoie, de exemplu daca doresc sa calatoresc cu el de vreun acord al tatalui - senzatia mea este ca se va folosi de orice mijloace pentru a ma santaja pe viitor cu orice ocazie i se va ivi. Nu sunt impotriva vizitarii copilului, dar sub supraveghere (pentru ca, asa cum am spus, mi se pare ca are un fond violent), dar vreau sa fim independenti de tata.
Va rog sa-mi spuneti care este modalitatea legala de declarare a minorului, care sa ma fereasca de neplaceri pentru viitor.
Mentionez ca tatal lucreaza actualmente in strainatate (cetatenia este insa romana) si probabil, va ramane acolo definitiv. Eu sunt in tara, iar copilul se va naste in orasul meu de resedinta, care este diferit de cel al tatalui.

Nu stiu daca am reusit sa explic foarte clar, sunt bulversata de ultima iesire pe care a avut-o fata de mine si de faptul ca mi-a promis ca "imi va arata de ce e in stare si ca nu stiu cu cine ma pun"!

Nu as vrea sa se ajunga la un proces, (asa cum tatal e hotarat sa o faca) iar asta nu pentru mine, ci pentru copil - nu as vrea sa afle vreodata partea aceasta mizerabila din relatia noastra.

Va multumesc anticipat si astept un raspuns cat se poate de repede.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mediajust spune:

Citat:
citat din mesajul lui panterableu9

Buna dimineata,

Am mare nevoie de ajutor intr-o problema care devine din ce in ce mai spinoasa.
Urmeaza sa nasc in scurt timp (cateva zile-o saptamana). Din pacate relatia mea cu tatal copilului s-a deteriorat constant (nu suntem casatoriti), iar recent incepe sa devina violent, nu doar verbal. Inca nu s-a ajuns la batai in sensul propriu al cuvantului, doar la amenintari, dar tare mi-e teama ca lucrurile nu se vor opri aici, daca relatia va continua. De fapt, nu stiu cu ce anume ma ameninta (nu cred ca stie nici el), spune doar ca va avea grija sa beneficieze de toate drepturile care i se cuvin. Nu prea stiu ce inseamna asta, nu am dorit niciodata sa-mi privez copilul de prezenta tatalui, dar in situatia actuala, vreau sa fac ceea ce e mai bine pentru micut si pentru mine.
Intrebarea mea este daca pot sa trec numele tatalui pe certificatul de nastere, dar copilul sa aiba numele meu de familie, in asa fel incat sa nu fie nevoie, de exemplu daca doresc sa calatoresc cu el de vreun acord al tatalui - senzatia mea este ca se va folosi de orice mijloace pentru a ma santaja pe viitor cu orice ocazie i se va ivi. Nu sunt impotriva vizitarii copilului, dar sub supraveghere (pentru ca, asa cum am spus, mi se pare ca are un fond violent), dar vreau sa fim independenti de tata.
Va rog sa-mi spuneti care este modalitatea legala de declarare a minorului, care sa ma fereasca de neplaceri pentru viitor.
Mentionez ca tatal lucreaza actualmente in strainatate (cetatenia este insa romana) si probabil, va ramane acolo definitiv. Eu sunt in tara, iar copilul se va naste in orasul meu de resedinta, care este diferit de cel al tatalui.

Nu stiu daca am reusit sa explic foarte clar, sunt bulversata de ultima iesire pe care a avut-o fata de mine si de faptul ca mi-a promis ca "imi va arata de ce e in stare si ca nu stiu cu cine ma pun"!

Nu as vrea sa se ajunga la un proces, (asa cum tatal e hotarat sa o faca) iar asta nu pentru mine, ci pentru copil - nu as vrea sa afle vreodata partea aceasta mizerabila din relatia noastra.

Va multumesc anticipat si astept un raspuns cat se poate de repede.


24+


Nu conteaza numele pe care il va purta copilul, ci daca/sau nu se stabileste filiatia, daca este/sau nu legal copilul sau.
Daca il va recunoaste, nu are importanta ce nume va purta, el va avea toate drepturile si obligatiile de parinte.

Din pacate, nu tu hotarasti cum faci declaratia. Daca el doreste sa-si recunoasca copilul, nu-l vei putea impiedica decat in prima faza (adica sa nu mergi/semnezi declaratia la Starea civila). Chiar daca te opui, el se poate adresa instantei daca vrea, si va obtine recunoasterea paternitatii.
Apoi, tot in instanta ar trebui sa ceri incredintarea minorului, pentru a nu mai avea nevoie de acordul lui pentru calatorii in strainatate. De asemenea, el va putea cere exercitarea drepturilor parintesti (de ex., dreptul la vizita).

In concluzie, trebuie sa te calmezi si sa vezi exact ce intentii are. Daca este hotarat sa recunoasca copilul, nu are rost sa ajungi in instanta pentru asta, pentru ca rezultatul ii va fi favorabil, dar vei pierde timp/nervi/bani.
Asta este, nu poti impiedica relatia legala si personala cu tatal copilului, pentru simplul fapt ca parintii au aceleasi drepturi si indatoriri fata de minori.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns panterableu9 spune:

Citat:


Nu conteaza numele pe care il va purta copilul, ci daca/sau nu se stabileste filiatia, daca este/sau nu legal copilul sau.
Daca il va recunoaste, nu are importanta ce nume va purta, el va avea toate drepturile si obligatiile de parinte.

Din pacate, nu tu hotarasti cum faci declaratia. Daca el doreste sa-si recunoasca copilul, nu-l vei putea impiedica decat in prima faza (adica sa nu mergi/semnezi declaratia la Starea civila). Chiar daca te opui, el se poate adresa instantei daca vrea, si va obtine recunoasterea paternitatii.
Apoi, tot in instanta ar trebui sa ceri incredintarea minorului, pentru a nu mai avea nevoie de acordul lui pentru calatorii in strainatate. De asemenea, el va putea cere exercitarea drepturilor parintesti (de ex., dreptul la vizita).

In concluzie, trebuie sa te calmezi si sa vezi exact ce intentii are. Daca este hotarat sa recunoasca copilul, nu are rost sa ajungi in instanta pentru asta, pentru ca rezultatul ii va fi favorabil, dar vei pierde timp/nervi/bani.
Asta este, nu poti impiedica relatia legala si personala cu tatal copilului, pentru simplul fapt ca parintii au aceleasi drepturi si indatoriri fata de minori.


"Procesele iti rapesc timpul, banii, tihna si prietenii." (Proverb englezesc).




Multumesc frumos pentru raspunsul prompt!
Mai am o intrebare, de fapt o curiozitate: daca nu semnez declaratia de la Starea Civila inseamna ca nu pot scoate Certificatul de Nastere?
De fapt, nu prea stiu cum se deruleaza procedura de declarare a nasterii, poate ma puteti indruma spre un site sau ma puteti lamuri pe scurt ce acte sunt necesare si ce imputerniciri (olografe sau nu ) trebuie prezentate la Oficiul Starii Civile.
Multumesc inca o data!

Mergi la inceput