Topic - taxe si impozite

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui mababei

Buna! Am primit si eu, probabil ca alte cateva mii de persoane juridice din tara, o notificare prin care sunt instiintata ca trebuie sa platesc aceasta taxa in cuantum de 360 Ron calculata pentru perioada 2006-2008. Intrebarea mea este: daca sediul social este inchiriat de la doua persoane fizice ( in speta, parintii ) care platesc aceasta taxa pe factura de electricitate, ar trebui sa o platesc si eu-S.C. numai pt. ca sunt persoana juridica? Mie mi se pare ca mi se solicita sa platesc la dublu pt. acelasi serviciu! M-am uitat un pic pe lege, am vazut ca nu distinge daca societatea are sau nu venituri, sau detine astfel de aparate ( in cazul pers. fizice existand posibilitatea de a declara lipsa acestora), dar poate cunoaste cineva o portita de a scapa de plata acestei taxe, care neplatita se dubleaza, zic ei, si mai primesti si o amenda contraventionala. Nu incerc sa ma exonerez de plata acestei taxe, dar daca o platesc odata ca persoana fizica, nu inteleg necesar sa dublez plata numai pt. ca ascult un radio si ca persoana fizica si ca administrator. Multumesc mult! Scuze daca m-am "desfasurat" prea mult!Si sper sa fi nimerit topicul!!

Mihaela Ababei



Baza legala:
Precizari privind Hotararea Guvernului nr.977/2003 privind taxa pentru serviciul public de radiodifuziune modificata prin Hotarârea Guvernului nr. 1292/2007
Art.11 Persoanele juridice cu sediul în România,inclusiv filialele, sucursalele, agentiile si reprezentantele acestora, precum si reprezentantele din România ale persoanelor juridice straine, au obligatia sa plateasca o taxa pentru serviciul public de radiodifuziune.
Art.12 Obligatia de plata a taxei radio pentru toate persoanele juridice nu este conditionata de detinerea receptoarelor radio.
Deci, ai sau n-ai radio, asculti sau nu, platesti oricum daca esti persoana juridica! Toti au pierdut fara exceptie in instanta!



www.urbaniulian.ro/2008/08/12/ce-pot-sa-fac-daca-sunt-dat-in-judecata-pentru-neplata-taxei-tv-taxei-radio/" target="_blank">Uite aici cate ceva despre aceasta problema

Pagina familiei / Mai multe...
www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank">Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui mgabi

Buna.

Urmeaza sa vand curand un apartament si as dori sa stiu daca impozitul pe care trebuie sa-l platesc este 4.000 + 1% pentru ce depaseste suma de 200.000 RON sau de 2%? Asta deoarece notarii au pareri impartite.

Depinde.
Daca este o tranzactie speculativa (adica daca ai obtinut proprietatea de mai putin de 3 ani), atunci impozitul este 6000 lei plus 2% din ce depaseste 200.000 lei.
Daca imobilul este in proprietatea ta de mai mult de 3 ani, atunci este 4000 lei plus 1% din diferenta peste 200.000 lei.
Nu cred ca notarii pot avea pareri impartite pe text de lege, ci este doar un viciu de comunicare referitor la vechimea in proprietate a apartamentului.

Baza legala:
Legea 571/2003 Codul Fiscal art. 77^1


ART. 77^1

(1) La transferul dreptului de proprietate si al dezmembramintelor acestuia, prin acte juridice între vii asupra constructiilor de orice fel si a terenurilor aferente acestora, precum si asupra terenurilor de orice fel fara constructii, contribuabilii datoreaza un impozit care se calculeaza astfel:

a) pentru constructiile de orice fel cu terenurile aferente acestora, precum si pentru terenurile de orice fel fara constructii, dobândite într-un termen de pâna la 3 ani inclusiv:

- 3% pâna la valoarea de 200.000 lei inclusiv;

- peste 200.000 lei, 6.000 lei + 2% calculate la valoarea ce depaseste 200.000 lei inclusiv;

b) pentru imobilele descrise la lit. a), dobândite la o data mai mare de 3 ani:

- 2% pâna la valoarea de 200.000 lei inclusiv;

- peste 200.000 lei, 4.000 lei + 1% calculat la valoarea ce depaseste 200.000 lei inclusiv.

(2) Impozitul prevazut la alin. (1) nu se datoreaza in urmatoarele cazuri:
a) la dobandirea dreptului de proprietate asupra terenurilor si constructiilor de orice fel, prin reconstituirea dreptului de
proprietate in temeiul legilor speciale;
b) la dobandirea dreptului de proprietate cu titlul de donatie intre rude si afini pana la gradul al III-lea inclusiv, precum si intre soti.
(3) Pentru transmisiunea dreptului de proprietate si a dezmembramintelor acestuia cu titlul de mostenire nu se datoreaza impozitul prevazut la alin. (1), daca succesiunea este dezbatuta si finalizata in termen de 2 ani de la data decesului autorului succesiunii. In cazul nefinalizarii procedurii succesorale in termenul prevazut mai sus, mostenitorii datoreaza un impozit de 1% calculat la valoarea masei succesorale.
(4) Impozitul prevazut la alin. (1) si (3) se calculeaza la valoarea declarata de parti in actul prin care se transfera dreptul de proprietate sau dezmembramintele sale. In cazul in care valoarea declarata este inferioara valorii orientative stabilite prin expertiza intocmita de camera notarilor publici, impozitul se va calcula la nivelul valorii stabilite prin expertiza, cu exceptia tranzactiilor incheiate intre rude ori afini pana la gradul al II-lea inclusiv, precum si intre soti, caz in care impozitul se calculeaza la valoarea declarata de parti in actul prin care se transfera dreptul de proprietate.




Pagina familiei / Mai multe...
www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank">Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mababei spune:

Marius, multumesc pentru lamuriri! Voi urmari subiectul pe pagina avocatilor de pe link-ul trimis de tine, poate declara taxa ca fiind neconstitutionala la un moment dat!

15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui mababei

Marius, multumesc pentru lamuriri! Voi urmari subiectul pe pagina avocatilor de pe link-ul trimis de tine, poate declara taxa ca fiind neconstitutionala la un moment dat!

15+

Poate.

Pagina familiei / Mai multe...
www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank">Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chiara.2005 spune:

Multumesc Marius pentru raspuns, dar raspunsul acesta presupune sa fi stiut dinainte problemele pe care le intampin cu cei de la Administratia Financiara, si in plus nu e asa de simplu cum crezi cu retragerea autorizatiei si facerea uneia noi....Si in plus fata de asta, legislatia atat cat am citit eu si de asemenea si procedurile stabilite de cei de la Finante prevad suspendarea si nu retragerea pentru situatii ca aceasta.
De cand am scris pe forum am mai citit prin legislatie si am descoperit ca in situatia intreruperii temporare a activitatii trebuie instiintata Administratia Financiara in termen de 5 zile daca bine imi amintesc iar ei ar fi trebuit sa faca o nota de calcul pentru recalcularea impozitului conform cu perioada intreruperii. E clar ca mult mai comod si mai avantajos a fost sa imi emita doi ani la rand decizie de impunere si sa ma oblige la plata impozitului ; doar sunt bani fara dobanda folositi timp de doi ani de zile - si sa imi faca o nota de calcul doar acum o data cu cererea de reincepere a activitatii . Sunt tare curioasa daca banii imi vor fi restituiti sau ii vor considera ca impozit platit in avans pentru urmatoarele trimestre....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Atentie ca poti sa le ceri si tu lor sa-ti plateasca dobanda la sumele retinute in mod necuvenit!!! Plus dobanzile pe care le-ai platit fara sa le fi datorat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

referitor la taxa asta pt radio, pt persoanele juridice : daca firma este declarata fara activitate la administratia financiara , atunci cum sa platesti aceasta taxa?? Din ce, din moment ce firma nu are activitate, deci nu are niciun fel de venit! Practic firma nu functioneaza! ma poate lamuri cineva??

Mami de fetita si de baietel 17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Citat:
citat din mesajul lui Eseea

referitor la taxa asta pt radio, pt persoanele juridice : daca firma este declarata fara activitate la administratia financiara , atunci cum sa platesti aceasta taxa?? Din ce, din moment ce firma nu are activitate, deci nu are niciun fel de venit! Practic firma nu functioneaza! ma poate lamuri cineva??

Din pacate, nu te poate lamuri decat legiuitorul, pt ca n-a prevazut astfel de situatii (mai precis, n-a prevazut nimic!) si ma indoiesc ca o va face. Noi, cu atat mai putin putem. Daca insa in lege nu apare nicio distinctie intre firme (cu/fara activitate, ce inseamna "fara activitate"), inseamna ca TOATE firmele ar trebui sa platesca (de unde, nu ii intereseaza!).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Mulyumesc Rozi. Practic, din moment ce firma e FARA NICIO activitate, deci nu are nicio incasare, niciun ban, e absurd sa platesti, ca nu poti opera in niciun fel in contabilitatea firmei!

Mami de fetita si de baietel 17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancasilv spune:

Salut! Si eu am primit acea instiintare de plata de la radio. Nu am de gind sa o platesc. S-a initiat o petitie in favoarera abrogarii acestei legi. Sper sa o semnati cit mai multi

http://www.petitieonline.ro/petitie-p35002038.html

anca si Vladut... 06.10.2007

Mergi la inceput