Topic - cadastru, asociatii, teren, proprietati

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lara_ro spune:

Buna ziua,

As avea si eu nevoie de cateva sfaturi: as vrea sa inchid balconul, si stiu ca e nevoie de autorizatie de constructie. Din Lg 50/1991 eu inteleg ca nu am nevoie de certificat de urbanism (cf art 2 alin 4). Asa e? Mai departe insa nu stiu ce pasi sunt de facut, de unde sa incep sa obtin restul de acte pt autorizatia asta. A facut cineva recent demersuri reusite de obtinere a unei asemenea autorizatii? M-ar interesa orice informatie in acest sens. Locuiesc in sectorul 2, daca asta are cumva importanta.

Multumesc frumos

38+

AMR 1-2 saptamani

http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=Valeria&year=2009&month=5&day=22&babycount=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns axxxa spune:

Buna
As avea si eu nevoie de ajutor pt urmatoarele probleme:

1) In cazul vanzarii si cumpararii aproape simultane de apartamente, ce probleme juridice pot aparea? Trebuie sa asteptam o perioada de timp ca sa nu mai aparem in cartea funciara drept proprietari ai vechiului imobil, sa iesim de pe rol la administratie, ne tine vreo hartie sau vreo procedura juridica pe loc? Sau e posibil sa faci o vanzare si o cumparare in aceeasi saptamana (legal vorbind)?

2)Care este procedura obtinerii cadastrului si a intabularii si daca se pot face pe cont propriu sau prin intermediar. Cat dureaza in cazul ambelor variante? Este inchis Oficiul de Cadastru pe perioada verii?

3) In cazul unei succesiuni, la notariat sunt obligatorii 2 martori sau este suficient unul? Ce se intampla daca rudele in viata nu mai gasesc nici o persoana (alta decat ruda de sange sau prin alianta, care e interzisa) care sa-l fi cunoscut pe decedat de nu stiu cati ani(15-20 de ani, ceva de genul parca stiu)?


Multumesc mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid spune:

Nu stiu daca am ales bine topicul sa intreb; va rog sa-mi spuneti ce as putea sa fac daca am pierdut contractul de vanzare-cumparare al unui apartament, daca pot sa iau o copie de undeva sau un alt act care sa ateste proprietatea asupra apartamentului.
Multumesc.




de



Bazar pentru Sonia, Andrei, Mihaita


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Este posibil ca doua terenuri alaturate sa aiba, ca date de identificare in acte, aceeasi tarla si aceeasi parcela, si sa difere doar prin nr cadastral?

Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atlantiana spune:

Un notar s-ar putea sa va spuna de unde puteti obtine un act de proprietate.

Citat:
citat din mesajul lui kid

Nu stiu daca am ales bine topicul sa intreb; va rog sa-mi spuneti ce as putea sa fac daca am pierdut contractul de vanzare-cumparare al unui apartament, daca pot sa iau o copie de undeva sau un alt act care sa ateste proprietatea asupra apartamentului.
Multumesc.




de



Bazar pentru Sonia, Andrei, Mihaita



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olguttza spune:

Citat:
citat din mesajul lui axxxa

Buna
As avea si eu nevoie de ajutor pt urmatoarele probleme:
1) In cazul vanzarii si cumpararii aproape simultane de apartamente, ce probleme juridice pot aparea? Trebuie sa asteptam o perioada de timp ca sa nu mai aparem in cartea funciara drept proprietari ai vechiului imobil, sa iesim de pe rol la administratie, ne tine vreo hartie sau vreo procedura juridica pe loc? Sau e posibil sa faci o vanzare si o cumparare in aceeasi saptamana (legal vorbind)?
2)Care este procedura obtinerii cadastrului si a intabularii si daca se pot face pe cont propriu sau prin intermediar. Cat dureaza in cazul ambelor variante? Este inchis Oficiul de Cadastru pe perioada verii?
3) In cazul unei succesiuni, la notariat sunt obligatorii 2 martori sau este suficient unul? Ce se intampla daca rudele in viata nu mai gasesc nici o persoana (alta decat ruda de sange sau prin alianta, care e interzisa) care sa-l fi cunoscut pe decedat de nu stiu cati ani(15-20 de ani, ceva de genul parca stiu)?


s-ar putea sa vina prea tarziu raspunsurile, dar, decat deloc... :)

1)teoretic, se pot face si-n aceeasi zi - e vorba de carti funciare diferite (una in care nu mai esti proprietar, una in care ti se inregistreaza dreptul de proprietate). ca idee, termenul pentru intabularea dreptului de proprietate, la cartea funciara, este de 9 zile lucratoare. mergi la un notar sa te lamureasca in privinta actelor si a costurilor (impozitul e mare).
2) OCPI nu e inchis vara (au concedii, banuiesc, prin rotatie, ca tot omu). cel mai sigur e sa suni la ei (http://www.ancpi.ro/pages/ocpi.php?oid=8&lang=ro, daca e vb de bucuresti) ca sa te puna in legatura cu un cadastrist. oricum, treaba e de durata (cam 3-4 saptamani), iar costurile sunt, in general, in functie de suprafata masurata. nu-ti recomand intermediari pentru treaba asta.
3) pentru dezbaterea unei succesiuni, este obligatoriu sa fie adusi 2 martori, care sa nu fi fost rude de pana la gradul IV cu defunctul si care sa-l fi cunoscut cu cel putin 10 ani inaintea decesului.

sper ca ti-am putut fi de folos.

mami de Olga Cristiana 5.07.07

Daca ar fi sa am doua vieti, as trai o singura data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olguttza spune:

Citat:
citat din mesajul lui kid

Nu stiu daca am ales bine topicul sa intreb; va rog sa-mi spuneti ce as putea sa fac daca am pierdut contractul de vanzare-cumparare al unui apartament, daca pot sa iau o copie de undeva sau un alt act care sa ateste proprietatea asupra apartamentului.
Multumesc.
de

se poate solicita notariatului unde ati incheiat actul o copie legalizata dupa originalul detinut in arhiva.

mami de Olga Cristiana 5.07.07

Daca ar fi sa am doua vieti, as trai o singura data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olguttza spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rozi

Este posibil ca doua terenuri alaturate sa aiba, ca date de identificare in acte, aceeasi tarla si aceeasi parcela, si sa difere doar prin nr cadastral?
Multumesc!

da. e vorba, din cate stiu eu, despre terenurile dobandite prin reconstituirea dreptului de proprietate, in baza legii 18/1991. parcelarea (masuratorile si atribuirea de numere cadastrale) se face de catre primarii. pe aceeasi tarla si aceeasi parcela pot fi mai multi proprietari (fiecare cu o anume suprafata si un anume nr. cadastral), respectiv mai multe terenuri.

mami de Olga Cristiana 5.07.07

Daca ar fi sa am doua vieti, as trai o singura data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid spune:

olguttza Multumesc pentru raspuns. Dar daca am luat garsoniera de la stat, unde as putea sa merg?

de




Bazar pentru Mihaita

Bazar pentru Bogdan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olguttza spune:

de la stat, adica de la ICRAL? daca e asa, cauta sa vezi care e continuatorul juridic al ICRAL-ului de la care ai cumparat (cotroceni, foisor, titan etc.) si te interesezi direct la ei. din cate stiu, se depune o cerere pt. eliberarea unui duplicat. contra-cost, banuiesc. sfatul meu este ca, odata cu duplicatul contractului, sa ceri duplicat si dupa procesul verbal de predare-primire a locuintei, precum si dupa hartia/adeverinta din care reiese faptul ca apartamentul a fost achitat integral - bine-nteles, daca ai pierdut si actele astea. in cazul in care vei dori vreodata sa vinzi, nu o poti face fara toate documentele de care ti-am spus.

mami de Olga Cristiana 5.07.07

Daca ar fi sa am doua vieti, as trai o singura data.

Mergi la inceput