Topic - cadastru, asociatii, teren, proprietati

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

La taxe nu ma pricep, este treaba notarului.
Dar, din punct de vedere al succesiunii, lucrurile stau asa:
- nu se poate accepta succesiunea partial (adica numai x metri). Ori o accepti, ori renunti la ea in favoarea celorlalti mostenitori. In mod evident, nici nu mai platesti nimic daca renunti.
- cat priveste tatal - el nu are vocatie succesorala dupa bunicii materni, vine direct nepoata (descendenta mamei).

Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ni-na spune:

Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

Buna seara.
Am si eu oproblema cu asociatia: am reclamat la Primarie faptul ca cei din bloc (scara, este o singura scara in asociatie) NU VOR SA STRANGEM BANI SA REPARAM TERASA, DESI EU STAND LA ULTIMUL ETAJ AM RECLAMAT DE NENUMARATE ORI CA IMI PLAUA IN CASA. Cei de la rpimarie mi-au dat ca raspuns ca nu au ce face, intrucat este rea vointa si singura mea solutie este sa fac cu banii mei si sa incerc sa imi recuperez banii pe parcurs (asta ar insemna cateva zeci de milioane si i-as recupera probabil in cativa ani). Alta solutie ar fi sa dau asociatia in judecata, adica timp si bani pierduti.
Ce alta solutie sa mai gasesc eu, in conditiile in care administratora este o incapabila, iar vecinii sunt rauvoitori, nu vor efectiv sa dea banii. Daca administratora pune o suma de bani la intretinere ptr fondul de reparatii, cum ii poate obliga sa o plateasca. Poate sa le refuze primirea intretinerii fara acea suma? Fonfdul de rulment poate fi transferat in fond de reparatii ca mai apoi sa fie refacut?
Legat si de acest fond de rulment, eu am centrala individuala, apa o am trasa separat, practic ce mai platesc eu la administratie sunt salariile, gunoiul si liftul. Sunt obligata sa il mai platesc neavand utilitatile la comun?
Multumesc ptr orice sfat.

Mamica lui Rares (15 oct 2006) am 2 ani poze ,


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devil666 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mh

VA rog mult sa ma ajutati cu un raspuns, este urgent.


Intentionez sa cumpar o casa in jud Sibiu. Actualul propietar mi-a prezentat ca acte intabularea, pretinzand ca nu are cadastru sau cel putin nu stie de el, si nici nu ar dori sa il faca.
La notar ni s-a confirmat ca se poate efectua vanzarea cumpararea fara cadastru doar cu intabularea si extrasul de carte funcioara, cadastrul fiind treaba cumparatorului.
Eu cum aflu exact pozitionarea/dimensiunile terenului si a casei? Se poate face tranzactia fara sa stim exact delimitarile parcelelor si vecinii ?
Mentiune: actualul propietar a cumparat casa in 1998 .
Orice informatie cat de mica e binevenita.


mh



intabularea nu se poate face daca nu exista cadastru,iar cadastrul se face o singura data de catre primul proprietar care instraineaza.notarul v-a raspuns corect ca se poate face vanzarea cu intabularea.pentru a putea obtine o copie dupa documentatia cadastrala pe care inteleg ca proprietarul nu o mai are depuneti o cerere la oficiul de cadstru si vi se va elibera una.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana2004 spune:

Buna seara, va rog din suflet sa ma ajutati cu un sfat caci nu stiu de unde sa incep cu urmatoarea problema:in urma cu 6 luni peste drum de casa a inceput constructia unei biserici;ne-am suparat initial dupa care ne-am resemnat.Azi am constatat ca in curtea bisericii s-au construit 2 cavouri!!!Deci preotul vrea sa faca cimitir linga casa mea!
De unde sa incep?Unde sa ma duc mai intii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

De unde sa incepi ce? Este pe teren privat nu? Deci legal pot sa faca ce vor, nu? Care lege contrazice posibilitatea de a face doau sau noua cavouri? Ce legatura are un imobil (casa ta sau a altuia) cu un alt imobil?

Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana2004 spune:

Marius,chiar nu inteleg tonul mesajului tau,eu am pus o intrebare, nu am dat cu parul;eventual nu raspunde la mesaj daca te enerveaza dar nu ma lua la rost ca esti tu prost dispus.
Nu conteaza ca e un teren privat,ca sa faci cimitir iti trebuie aprobari speciale de la mediu si de la sanepid.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Intre impresii, dorinte si legalitate este o oarecare diferenta. Succes!

Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana2004 spune:

La legalitate ma refeream si eu si am gasit ce acte sint necesare pt obtinerea autorizatiei de constructie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Doua cavouri nu sunt un cimitir (se practica astfel de constructii in curtea bisericii unde se depun diferite oseminte, moaste etc). Dar chiar daca ar fi, se face un studiu de impact asupra sanatatii, se avizeaza PUD, si are regimul oricarei constructii normale (cu limita de securitate sanitara si restul prevederilor care sunt la fel de valabile si pentru o ferma de vaci).
In rest, dupa cum spuneam succes si toate cele bune!

Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput