Topic - cadastru, asociatii, teren, proprietati

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns magghyc spune:

Buna seara,
Mai am nevoie inca odata de ajutorul vostru...
Problema - vrem sa contruim o casa in Bucuresti, pe un teren care are 4 vecini. Avem acordul vecinilor stg-dreapta insa nu avem acordul celor doi vecini din spate (sunt doi, unul a refuzat sa ni-l dea,spunand ca nu vrea, pur si simplu iar celalalt nu e de gasit)
In spate avem o retragere de 3m jumatate, deci nu s-ar pune problema de calcane.
Ni s-a spus ca e obligatoriu sa ii notificam si pe acesti doi vecini ca sa primim autorizatia de construire. (Pregatim dosarul pentru PUD pentru primarie).
Insa nu stim cum sa ii notificam pentru ca nu stim cum se numesc - deci nu putem trimite scrisoare recomandata, de exemplu.
are cineva vreo idee cum putem afla numele celor doi vecini? Nici ceilalti locuitori nu stiu cum ii cheama, se pare ca nu au relatii cu comunitatea...
Sau ce demersuri am putea face ca sa demonstram ca i-am anuntat?
Suntem un pic contra-cronometru caci in 1 saptamana avem comisie la primarie in care ni se va aproba sau ba amplasamentul pe care il cerem pentru casa, si nu as vrea sa avem o bila neagra din cauza acestui aspect.

multumiri pentru idei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maadi spune:

Buna ziua,

Am si eu iar nevoie de ajutorul vostru

Intrebarea mea este urmatoarea: noi locuim intr-un apartament, pe care avem un credit
ipotecar. Dorim sa ne mutam la o casa. Se poate muta creditul de pe apartament pe casa,
sau mai intai trebuie achitat creditul initial si facut altul nou pe casa?

Va multumesc mult.

O zi buna,

Maadi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maadi spune:

Revin cu amanunte - casa vreau sa o cumpar, nu este inca proprietatea mea.

Va multumesc din suflet.

Maadi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Doar banca va poate spune daca accepta asa ceva. Personal nu cred. Este alt contract, alte garantii, alte evaluari, alte valori.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maadi spune:

Multumesc mult Marius.
Oricum ma duc saptamana aceasta sa vorbesc la banca.
O zi minunata.
Maadi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralutzy_che spune:

sal.
vreau sa vand un apartament in constanta si sa cumpar altul la baia mare. exista vreo procedura prin care as putea sa mai scutesc din banii cheltuiti pt comisioane, taxe si alte cheltuieli umflate care se percep la asemenea tranzactii? mentionez ca nu cunosc legislatia in vigoare, defapt nu prea stiu nimik de tranzactiile astea si e o situatie urgenta, adica trebuie sa fac totul in 1-2 saptamani si nu vreau sa iau tzeapa datorita faptului ca nu am timp destul sa ma informez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralutzy_che spune:

totodata sa nu comit vreo ilegalitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Pai il vinzi pe primul pe baza de contract incasezi banii si il cumperi pe al doilea similar daaai banii. Taxele se platesc ca asa este legal.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madyrizi spune:

buna,
am si eu o intrebare legata de cadastru. poate pare tampa, dar nu ma pricep deloc.
mama mea a decedat acum 3 ani si am mostenit o garsoniera (unic mostenitor). am gasit, printre acte, un dosar cu schite, adresa de inaintare catre oficiul de cadastru si nr. de inregistrare de la cadastru (193/2003). nu exista altceva care sa ateste ca ar fi cadastrul facut. acest dosar a fost facut in 2003 (dupa cum arata datele).
cum pot sa aflu daca e cadastrul facut? mentionez ca am incercat sa iau legatura cu firma care a facut dosarul, dar nu mi se raspunde la mesaje. nu stiu de ce: nu si-or fi terminat treaba, s-o fi desfiintat...alte motive...
multumesc anticipat pt. raspuns...

Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/z7m2069icppvwhff.png" target="_blank">Mihai siwww.pregnancy-duedate.com/tickers/3n5z7sh3szzc8t5z.png" target="_blank">Alex
NOUTATI IN ALBUM
pt. Alexandru Hapaleti si alti copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Te adresezi Oficiului cadastral de care apartine acest imobil. Acolo poti sa afli cu precizie situatia acelui imobil daca si ce anume ar trebui facut. Nu este obligatoriu sa administrezi actele cu o firma anume exista desti operatori pe piata care sa iti intocmeasca un eventual dosar si/sau piesele necesare acestuia. De asemenea vezi sa nu platesti ceva ce ai deja doar asa ca sa ai pe ce sa dai banii.
poti sa te interesezi si singura de ce anume ai nevoie in functie de ce anume soliciti sa vezi de ce anume dispui si ce anume poti sa iti administrezi singura ca si documente si sa platesti doar partile(dcumente schite relevee autentificari legalizari) pe care nu ai cum sa le organizezi singura. Costul scade dramatic. Desigur timpul creste in consecinta.


Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput