Topic - cadastru, asociatii, teren, proprietati

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Se poate inscrie in cadastru orice structura/constructie, construita neautorizat pe hotar, confectionata din scanduri de lemn vechi, acoperita cu carton asfaltat, avand destinatie de magazie si in plus lipita de peretele unei locuinte de pe proprietatea invecinata (aceasta din urma legal construita, intabulata), magazia neavand perete propriu ci folosind ca sprijin al acoperisului peretele de caramida al locuintei?

Mai exact exista niste conditii minime clar formulate in legislatie care ar fi necesare unei constructii pt a fi inregistrata intr-un cadastru si ulterior transmisa catre mostenitori prin succesiune, sau indiferent de natura juridica, amplasament pe hotar, starea de degradare sau destinatie, se poate inscrie orice(cotet, grajd, magazie, Wc de curte)?

Structura data de mine ca exemplu n-are nici macar 4 pereti, cred ca din spirit de economie, ca daca tot era peretele vecinului acolo...

Pene colorate... cate putin din toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leokris spune:

am mers la ultima adresa pe care bunicii mei au avut-o si am aflat ca singurul baiat al doamnei a murit in 1972 si mama nici nu era trecuta la locatari aici ne-am blocat dar vom merge la serviciul de evidenta si speram ca vom rezolva cumva, oricum va multumesc pentru raspuns

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui olympia

Se poate inscrie in cadastru orice structura/constructie, construita neautorizat pe hotar, confectionata din scanduri de lemn vechi, acoperita cu carton asfaltat, avand destinatie de magazie si in plus lipita de peretele unei locuinte de pe proprietatea invecinata (aceasta din urma legal construita, intabulata), magazia neavand perete propriu ci folosind ca sprijin al acoperisului peretele de caramida al locuintei?

Mai exact exista niste conditii minime clar formulate in legislatie care ar fi necesare unei constructii pt a fi inregistrata intr-un cadastru si ulterior transmisa catre mostenitori prin succesiune, sau indiferent de natura juridica, amplasament pe hotar, starea de degradare sau destinatie, se poate inscrie orice(cotet, grajd, magazie, Wc de curte)?

Structura data de mine ca exemplu n-are nici macar 4 pereti, cred ca din spirit de economie, ca daca tot era peretele vecinului acolo...

Pene colorate... cate putin din toate!

Da, in cadastru se poate inscrie orice constructie (aici este anexa gospodareasca). Ca-i din materiale vechi - nu are nicio relevanta. Cat priveste autorizarea - in principiu, ea trebuie obtinuta pentru orice maghernita. Dar daca este construita demult, de exemplu, din vremea cand Legea 50 nu exista - ea se inscrie ca atare. Aici problema este a constructiei pe hotar - care, potrivit aceleiasi legi, are nevoie de acordul vecinului pentru obtinerea autorizatiei. In acelasi timp insa, si tu ai fi avut nevoie de acordul lor pentru a-ti construi casa pe hotar, asa ca... Poti incerca sesizarea Biroului de disciplina in constructii de pe langa primarie. Inainte de a face acest demers insa, vezi daca indeplinesti tu conditiile, sa nu obtii efectul invers (si ma refer la picatura stresinilor, mi-e greu sa cred ca daca ai casa pe hotar, ai putut respecta 615 Cod Civil).

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Marius, multumesc mult pt raspuns.
Eu n-am probleme cu nicio constructie de pe proprietate, au fost inscrise si intabulate cu ani in urma, burlanele sunt amplasate la trei metri de hotar.
Vecinii de care vorbesc fac acum succesiunea dupa fostul proprietar, decedat in urma cu 18 ani. Anexa cu pricina s-a ridicat candva in acest interval ,cand noi nu locuiam pe proprietate ci aveam alta adresa de domiciliu. Acum vor sa se foloseasca de anexa pt extinderea locuintei(aflata tot pe hotar), ingloband anexa si construind in spatiul dintre ea si casa veche. Astfel se vor suprapune cu extinderea in intregime pe zidul meu, in timp ce al lor ramane liber.
Ma intreb daca pentru modificarea aceasta au nevoie de acordul meu si ce sanse am sa ma opun.


Pene colorate... cate putin din toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xerxe2005 spune:

Am primit de la primarie, prin concesiune, teren 300 mp pentru constructie de locuinta conform legii 15/2003.
Am inceput demersurile pentru realizarea documentatiei pentru obtinerea autorizatiei de constructie. Am chemat un inginer topo sa ne faca masuratorile.
Inginerul ne spune asa: trebuie facuta documentatie cadastrala ptr carte funciara intai pentru primarie (consiliu local), care era proprietarul initial al terenului si apoi o alta pentru noi.
Mi-a dat o cerere sa o duc la primarie sa o semneze ei oficial, ca sa o inainteze la Oficiul de Cadastru pentru intocmirea primei documentatii, urmand ca dupa eliberarea acesteia, sa realizeze documentatia pentru inscrierea terenului in cartea funciara pe numele nostru.
A fost sotul la primarie si cei de acolo i-au zis ca nu ii pot semna asa ceva, ca nu sunt ei proprietarii terenului acum, ca nu trebuie sa facem documentatie cadastrala in numele primariei, ci direct pe numele nostru.
Inginerul insista ca asa i-au cerut cei de la Oficiu sa procedeze si sa insist deci la primarie.

Eu acum nu stiu pe cine sa cred si ce sa fac. Ma puteti ajuta?
Mai este cineva pe aici care a primit teren de la primarie si care a facut PAC?
Multumesc

Elena Isabela, mamica lui Razvan - Gabriel - 01.08.07

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu prea inteleg despre ce masuratori vorbesti, si nici ce legatura are cartea funciara cu autorizatia de constructie, dar iti spun cum stau legal lucrurile. Pentru obtinerea autorizatiei de constructie iti trebuie urmatoarele acte:
a) Certificatul de urbanism - il obtii de la primarie. Este actul administrativ de informare prin care se stabileste regimul juridic, economic, tehnic al terenului. De acolo va reiesi ca este un teren proprietate a consiliului local, concesionat tie, pe care se poate construi casa in regim de inaltime X. Tot aici ti s vor comunica avizele de care ai nevoie (gaz, lumina, apa etc).
b) Dovada titlului asupra terenului si/sau constructiilor. In cazul tau - contractul de concesiune.
c) Proiectul pentru autorizarea executarii lucrarilor de constructii. Contactezi un proiectant, si functie de elementele din certificatul de urbanism (regim de inaltime, in principal) ii povestesti cum vrei casa, functie de gustul tau, banii din buzunar, si conditiile tehnice impuse de Certificatul de Urbanism.
d) Avizele si acordurile legale necesare, stabilite prin certificatul de urbanism. Aici e vorba despre ce spuneam mai sus - acordurile de la furnizorii de apa, lumina gaz etc.
e) Dovada privind achitarea taxelor legale. Aici difera de la consiliu la consiliu, nu stiu cat sunt, dar nu groaznic de mult oricum. Pe baza acestor acte, in 30 de zile trebuie sa primesti Autorizarea de construire. Apoi gasesti constructorul (sau te apuci tu), si spor la treaba. Atentie, autorizarea expira daca nu te apuci de construit intr-un an, si vei avea nevoie de o noua autorizare.

Cu Cartea funciara este alta poveste, fara legatura cu ce iti spun. Acolo nu inscrii niciun "teren pe numele tau", ci doar inscrii DREPTUL tau de concesiune. Terenul tau a fost masurat cand ti s-a dat, are numar cadastral/topografic, pentru ca altfel nu putea fi identificabil si determinat cand ti s-a concesionat.
Gasesti aceste elemente in contractul de concesiune, ai acolo parcela/tarla etc. Inscrierea dreptului tau de concesiune in cartea funciara nu face decat sa "anunte" in mod public ca acel teren este grevat de dreptul tau, ca nu poate fi concesionat sau vandut altuia. Pentru inscrierea acestui drept vei completa o cerere tip, vei duce contractul de concesiune în form#259; autentic#259;/ sub semn#259;tur#259; privat#259; si, evident, vei plati o taxa (cateva sute de mii).

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xerxe2005 spune:

Primaria mi-a dat:
- proces verbal de predare primire a ternului cu titlu gratuit
- hotararea Consiliului Local prin care ni s-au atribuit 300 mp teren
- hotararea Consiliului Local si anexa la acea hotarare prin care se certifica faptul ca acel islaz (pe care l-au impartit in parcele) este in proprietatea primariei si unde este trecut numar tarla si numar parcela

Eu am scos certificatul de urbanism. La rubrica regim juridic scrie asa: "Terenul se afla in sat..., comuna..., jud. Iasi si apartine solicitantului conform cu procesul verbal de predare primire. La autorizare va prezenta copie autentificata dupa actul de proprietate si declaratie notariala ca terenul nu este in litigiu."
La celelate rubrici nu scrie absolut nimic de tarla, parcela sau alte semne de identificare a bucatii mele de teren.
Ni s-a spus apoi ca primaria nu a facut nici o masuratoare topografica in zona pentru ca nu a avut fonduri si ca sa ne descurcam singuri.
Asa ca inginerul contactat de mine a facut planul de situatie cu curbele de nivel (necesare arhitectului la documentatia PAC) si schita cu planul parcelar pe care primaria mi l-a semnat si stampilat si mi-a urat succes la Oficiul de Cadastru, unde trebuie avizata documentatia cadastrala pentru CF.
Eu voiam sa ma lamuresc daca e necesar sa fac documentatie cadastrala ptr primarie.

Aaaa, ei ne-au dat parcela delimitata prin 4 tarusi de celelalte parcele, la o intalnire "pe deal" cum s-ar spune si ne-au zis: asta e a voastra.

Elena Isabela, mamica lui Razvan - Gabriel - 01.08.07

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Imi pare rau, dar nu mai inteleg nimic.
In primul post, vorbesti despre concesiune.
In al doilea, despre primire cu titlu gratuit.

Cand ai in mod limpede relatia juridica, te rog sa revii. Altfel, nu stim despre ce vorbim.

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xerxe2005 spune:

Legea 15/2003
Art. 1.
(1) Prezenta lege reglementeaza regimul atribuirii, la cerere, tinerilor cu varsta cuprinsa intre 18 si 35 de ani, a unui teren in suprafata de 250 m2 pana la 500 m2, din terenuri aflate in domeniul privat al unitatilor administrativ-teritoriale, pentru construirea unei locuinte proprietate personala.
(2) Atribuirea terenului se face in folosinta gratuita pe durata existentei locuintei proprietate personala, in limita suprafetelor disponibile, prin hotarare a consiliului local al comunei, orasului sau municipiului in care este situat terenul.

In procesul verbal de predare primire pe care l-am primit de la primarie scrie:
"Primaria com....in calitate de atribuitor preda cu titlu gratuit familiei B. cu domiciliul in com..., in calitate de concesionar, suprafata de 300 mp teren situat in loc...., com..., jud....
Acest teren a fost atribuit cu titlu gratuit, in vederea construirii unei case de locuit, conform Legii 15/2003, pe perioada nelimitata"











Elena Isabela, mamica lui Razvan - Gabriel - 01.08.07

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Deci, nu este concesionare (in ciuda a ceea ce au scris "profesionistii" in administratie publica din primaria cu pricina).
Este o atribuire cu titlu gratuit, pentru ca daca ar fi concesiune ar fi trebuit sa ai un contract prin care sa se stabileasca valoarea redeventei. Ce am scris mai sus insa ramane valabil, nu esti proprietar, deci n-ai nicio treaba cu cartea funciara decat in masura in care vrei sa-ti inscrii in CF acest drept de folosinta gratuita.
Fa-ti proiectul de constructie, si depune dosarul pentru autorizatie. Oricum, singurul act contestabil din dosar ar putea fi certificatul de urbanism (eliberat tot de ei, in inteligenta lor juridica) care nu prea are legatura cu realitatea (terenul nu-ti apartine, ci ai drept de folosinta asupra lui, iar act de proprietate nu vei putea prezenta niciodata). Dar iti dai seama ca nu-ti vor respinge un act emis tot de ei.
Sugestia mea ar fi sa gasesti totusi in primaria aia unu' cu scoala mai multa, si sa refaceti procesul-verbal in conditiile legii. Deci fara concesiune (ca nu este), si nu pe perioada nelimitata (ci doar pe perioada existentei constructii, asa cum zice legea de atribuire).

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput