Topic - concediul pt. ingrijirea copilului (CIC)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Musette79 spune:

Salut, fetelor!

Sunt noua pe forum, am citit din scoarta in scoarta cele 26 pagini incercand sa gasesc o solutie la intrebarea mea. Am vazutca si alte mamici au pus intrebarea, dar nimeni nu a raspuns concret.

Pe scurt: in 4 decembrie 2008 mi se incheie concediul de maternitate si as vrea sa intru pe noul CIC cu 85% din ianuarie. Intrebare:
1)Sa-mi depun dosarul pt cic numai din ianuarie, oare pot?
Luna decembrie trag mitza de coada cu un concediu de odihna (mai am zile) sau cu un medical... Daca intru in concediu de odihna nu se considera ca m-am intors la lucru si sa nu am surprize in ian ca nu mai pot intra in cic daca nu am intrat imediat dupa maternitate?

2) Sa imi iau concediu medical/odihna pana prin 15-20 decembrie sa sa depun atunci actele pt cic? (in noul proiect de lege scrie clar ca cele aflate deja in cic pot opta de la 1 ian pt cei 85% )

Daca va vine sa credeti, am sunat ieri la fortele de munca (bine, asta dupa ce m-am conversat cu 6 persoane sa dau de cine trebuia ), si am intrebat ce sa fac cu luna decembrie? Nu a stiut sa-mi zica... dar nu ati mai avut cazuri? Nu. Ca pana nu intra noile norme de aplicare ale legii nu stie sa-mi zica...

Si parca vad ca noile norme or intra odata cu primavara ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca.b spune:

Ylari, Contractul Colectiv de Munca la Nivel national art 17 iti da acest drept pina implineste copilul 2 ani, indiferent daca alptaezi sau nu. poti sa intri la pagina legislativa si sa ti-l listezi.

Citat:
citat din mesajul lui YLARI

Buna ziua, as avea si eu o intrebare, imi cer scuze daca s-a mai raspuns la ea... Eu doresc sa revin la birou din 5 ianuarie 2009 (fetitza mea va avea atunci 8 luni). Am inteles ca am dreptul la program de 6 ore, dar nu stiu pana cand, pana implineste copilul... cat? Ma puteti ajuta va rog frumos? Daca se poate spuneti-mi si mie care este legea, ca sa fiu sigura pe mine cand vorbesc cu shefii. Va multumesc din tot sufletul!

YLARI


http://b1.lilypie.com/tFAgp3.png



Anca si Stefan (13.01.2008)
www.flickr.com/photos/23412074@N05/?saved=1" target="_blank">Bebe Stefan
Povestea Nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonzca79 spune:

helloooooo...am si eu o intrebare...la ultimul loc de munca m-am angajat incepand cu 10 septembrie 2007 si am nascut pe 18 septembrie 2008...practic sunt 12 luni dar eu din iulie am ramas in prenatal...ca urmare...trebuie sa aduc adeverinta si de la locul de munca anterior???mentionez ca nu am avut intrerupere...am incheiat activitatea in 9 sept si am inceput in 10....

POZE...POZULICI

puiutul meu... Erik

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Musette79 spune:

Da, ramonzca79... si eu sunt in aceeasi situatie, am 12 luni cotizate de la 2 firme, si trebuie adeverinta cu lunile cotizate de la fiecare in parte. Am sunat la fortele de munca si mi-au zis clar: adeverinta cu statutul de salariat din data de ... in data de..., cu ultima zi de maternitate si adeverinta cu lunile cotizate la CAS de la amandoua firmele (amandoua adeverintele).

Sper ca ti-am putut fi de ajutor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Musette79 spune:

Am gresit putin, scuze... Trebuie adeverinte pt cele 12 luni anterioare nasterii, iar prenatalul se considera stagiu de cotizare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui strunfita

Intrebare pentru Marius:

"Legea mamelor" subliniaza ca se primesc pentru cresterea copilului 85% din venitul impozabil timp de 2 ani, sau minimul garantat de 600 RON. Dar lucrand in domeniul IT ca programator, eu am fost si sunt momentan scutita de impozit, si prin urmare, as primi tot 600RON de la stat pentru ca legea se refera la cele care lucreaza si au venituri impozabile.
In afara de impozit, contributia la asigurarile sociale si la cele de sanatate le platesc la nivelul salarului de programator.

E normal??? Stiti ceva despre asta?

12+ si Bogdan (04.02.2005)
Poze1
Poze2

Legea este destul de clara. Orice asigurat(a) are la dispozitie doua variante la alegere. Ori 600 RON, ori 85% din media veniturile brute realizate in ultimele 12 luni anterioare datei nasterii copilului. Nici impozitul nici CAS-ul nu au nici o legatura.

Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Musette79 spune:

Buna dimineata!

Si eu sunt programator si sunt scutita de impozit, dar ar fi culmea sa nu putem lua 85% din venit (Marius, eu intelesesem ca din cel net, nu din brut).

O intrebare: cele 12 luni anterioare nasterii copilului sunt dupa cum urmeaza:
- 4 luni am fost si cu carte de munca (cu 7 milioane pe carte) si cu PFA cu norma fixa de venit (aveam contract de colaborare cu danezii pe suma mult mai mare, dar cred ca se ia in calcul venitul impozabil, adica norma fixa)
- 8 luni la alta firma cu carte de munca cu tot salarul pe carte (PFA-ul l-am desfiintat)

Ma incadrez, nu? Acuma in decembrie vreau sa-mi iau concediul de odihna ramas de pe anul acesta (14 zile), mai am din maternitate 4 zile si acopar cumva luna decembrie, iar din 1 ian sa depun cerere pt CIC.

Multumesc mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

Marius, tocmai ca mie nu mi se pare deloc clara legea. Cum a spus si strunfita, pentru unele persoane din IT venit brut nu este acelasi lucru cu venit impozabil, pentru ca salariul brut nu se impoziteaza in cazul lor.
Stiu ca au fost probleme tocmai din cauza acestei exprimari si la plata cas-ului, si o periada a trebuit sa ne facem contract individual, nu ne platea angajatorul tocmai pt ca nu aveam venituri impozabile, iar formula de calcul a cas-ului era in functie de venitul impozabil.

Didi de Aida Maria (03.07.2008)

Jos kg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Mussette89 - este OK din ceea ce ai scris.
Didi81 - citeste te rog legea 247 - 2008 este extrem de simpla si de usor de inteles. Are dealtfel un singur articol. Daca tot nu intelegi revin cu explicatiile de rigoare. Ca si observatie daca venitul brut nu se impoziteaza care ar fi diferenta fata de venitul impozabil? Tocmai in acest caz cele doua valori coincid. M-ai bagat in ceata nu am inteles deloc ce ai vrut sa scrii. Poate reformulezi.

Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Fals. Venitul tau este impozabil insa prin exceptie nu se calculeaza si nu se retine impozit in conf cu prev legale. Dar este venit impozabil in toata regula. Impozitul aferent acestui venit este zero prin prevederile legale cu titlu de exceptie nicidecum ca nu ar fi impozabil. Este impozabil iar valoarea impozitului este zero. Stiu ca pare bizar dar este corect.

Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput