Topic - concediul pt. ingrijirea copilului (CIC)

Topic - concediul pt. ingrijirea copilului (CIC) | Autor: marius

Link direct la acest mesaj

Beneficiari: Indemnizatia de ingrijire a copilului minor se acorda, pina la al patrulea copil exclusiv.

Acte necesare:
-cerere tip(care se ridica de la serviciul de stare civila si tot acolo se depune) cartea de identitate (buletin) a mamei ,copie si original certificatul de nastere al ultimului nascut copie si original certificatul de nastere al altui copil,copie si original
Pentru obtinerea indemnizatiei pt cresterea copilului, este necesara o cerere insotita de urmatoarele acte:
a) actul de identitate al solicitantului;
b) certificatul de nastere al copilului si, dupa caz, livretul de familie;
c) certificatul de persoana cu handicap al copilului, dupa caz;
d) adeverinta eliberata de autoritatile competente sau de catre angajator, dupa caz, din care sa rezulte indeplinirea conditiilor prevazute la art. 1;
e) adeverinta eliberata de platitorul indemnizatiei de maternitate sau, dupa caz, alte dovezi, din care sa reiasa ultima zi de concediu de maternitate;
f) declaratie pe propria raspundere din care sa reiasa ca solicitantul nu beneficiaza in acelasi timp de indemnizatie de maternitate;
g) declaratie pe propria raspundere din care sa rezulte ca celalalt parinte natural sau, dupa caz, o alta persoana nu beneficiaza de drepturile prevazute de prezenta ordonanta de urgenta;
h) declaratie pe propria raspundere din care sa rezulte ca solicitantul se ocupa de cresterea si ingrijirea copilului si ca acesta nu este incredintat sau dat in plasament nici unui organism privat autorizat sau serviciu public autorizat ori unei persoane fizice;
i) dovada eliberata de autoritatile competente, de angajatori sau, dupa caz, declaratie pe propria raspundere, din care sa rezulte ca solicitantul se afla in concediu pentru cresterea copilului;
j) dovada eliberata de autoritatile competente sau, dupa caz, declaratie pe propria raspundere, din care sa rezulte ca solicitantul realizeaza venituri profesionale supuse impozitului pe venit, potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003;
k) dovada eliberata de autoritatile competente sau de catre angajator, dupa caz, din care sa rezulte plata contributiilor sociale timp de 12 luni anterior nasterii;
l) alte acte necesare, dupa caz, stabilirii dreptului, prevazute in normele metodologice pentru aplicarea prevederilor prezentei ordonante de urgenta.
m) dosar cu sina.

Aceasta cerere, insotita de actele mentionate anterior, se depune, dupa caz, la primaria comunei, orasului, municipiului, respectiv sectoarelor municipiului Bucuresti, pe raza careia/caruia solicitantul isi are domiciliul sau resedinta.
Pana la data de 10 a fiecarei luni, primariile au obligatia de a transmite pe baza de borderou cererile inregistrate in luna anterioara, insotite de documentele justificative, la directiile judetene de munca, solidaritate sociala si familie, respectiv la directia de munca,
solidaritate sociala si familie a municipiului Bucuresti.
Cererile se solutioneaza in termen de 15 zile lucratoare de la data inregistrarii la directia teritoriala, prin decizie de admitere sau, dupa caz, de respingere, emisa de directorul executiv. Decizia de admitere sau respingere se comunica solicitantului in termen de 5 zile lucratoare de la data emiterii. Contestatiile formulate impotriva deciziei se solutioneaza potrivit Legii contenciosului administrativ. Incepand cu 1 ianuarie 2007, drepturile pentru sustinerea cresterii copiilor se vor acorda astfel:
Lunar se va plati indemnizatia pentru cresterea copilului, in cuantum de 6 milioane lei lunar, persoanelor care realizeaza venituri supuse impozitului pe venit. In situatia in care beneficiarii indemnizatiei renunta la concediul de crestere a copilului, vor primi un stimulent de 100 de lei RON pana la implinirea varstei de 2, respectiv 3 ani de catre copil.
Alocatia de stat pentru copii, acordata lunar, va fi in cuantum de 200 de lei RON (2 milioane lei vechi) pana la implinirea de catre copii a varstei de 2 ani sau 3 ani, in situatia copiilor cu handicap.
Conform acestei reglementari, sfera beneficiarilor va fi mai larga. De acest drept vor beneficia si persoanele care nu sunt asigurate in sistemul public de pensii, precum si cele care nu desfasoara activitate.
De indemnizatia si stimulentul prevazute de acest act normativ beneficiaza, optional, oricare dintre parintii firesti ai copilului, persoana care a adoptat sau i s-a incredintat copilul in vederea adoptiei sau care are copilul in plasament ori in plasament in regim de urgenta, precum si persoana care a fost numita tutore.

Perioada in care persoana beneficiaza de drepturile pentru cresterea copilului constituie perioada asimilata stagiului de cotizare si, de asemenea, pentru drepturile de cresterea copilului nu se datoreaza contributii sociale obligatorii stabilite prin lege si nu pot fi urmarite silit.

ALOCATIA PENTRU COPIII NOU-NASCUTI ACORDATA IN BAZA LEGII 416/2001 (ACTE NECESARE)
• CERERE TIP
•BULETINUL DE IDENTITATE AL MAMEI(COPIE SI ORIGINAL)
•CERTIFICATUL DE NASTERE AL COPILULUI (COPIE SI ORIGINAL)
• LIVRETUL DE FAMILIE(COPIE SI ORIGINAL) COPILUL NOU-NASCUT TRECUT IN LIVRET
•CERTIFICATELE DE NA#350;TERE ALE COPIILOR NASCUTI ANTERIOR-COPIE XEROX (IN CAZUL IN CARE MAMA NU ESTE LA PRIMA NASTERE)
•NEGATIE DE LA SECTORUL SAU DIN LOCALITATEA UNDE A FOST INREGISTRATA NASTEREA COPILULUI, ALTA DECAT DOMICILIUL DIN ACTELE DE IDENTITATE ALE MAMEI
• DOSAR CU SINA
ACTELE SE DEPUN INAINTE DE IMPLINIREA VARSTEI DE 6 (SASE) LUNI A COPILULUI

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Vali5 spune:

Salut!

Am rasfoit pe aici inainte sa scriu, dar nu am gasit cazul meu.
Sunt in CIC 1 care se termina pe 24.04.2009. Pe 13.05.2009 (+/- 2 saptamani) voi naste al doilea copil. Societatea la care am lucrat inainte de primul copil nu mai exista. Cum pot face sa beneficiez de CIC 2?
Multumesc mult pentru ajutor!

6+
Valentina, mamica lui Andrei - 24.04.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

CIC nu are nici o legatura cu locul de munca. Iti administrezi dosarul la fel ca si pentru primul copil.

Pagina familiei / Mai multe...
www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank">Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitzulina spune:

buna!sunt mihaela,din iasi,noua pe acest forum.din motive medicale,am decis impreuna cu sotul sa apelam la adoptie.ma chinuie multe intrebari legate de acest subiect,dar aici voi lansa numai una(scuzati-ma daca s-a mai raspuns,eu am rasfoit destul de mult prin forum si nu am gasit!):in cazul in care adopt un copil mai mic de 2 ani,am dreptul la CIC?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui Vali5

Marius, multumesc pentru raspuns! Din pacate tot nu sunt lamurita. Vor fi cateva zile intre incheierea CIC 1 si nasterea celui de-al doilea copil. Cum fac cu acele zile? Vor fi nelucrate...

6+
Valentina, mamica lui Andrei - 24.04.2007


Iti iei concediu de maternitate (prenatal). Oricum va trebui sa il iei + 42 de zile postnatal. Abia apoi CIC2.

Pagina familiei / Mai multe...
www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank">Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui mitzulina

buna!sunt mihaela,din iasi,noua pe acest forum.din motive medicale,am decis impreuna cu sotul sa apelam la adoptie.ma chinuie multe intrebari legate de acest subiect,dar aici voi lansa numai una(scuzati-ma daca s-a mai raspuns,eu am rasfoit destul de mult prin forum si nu am gasit!):in cazul in care adopt un copil mai mic de 2 ani,am dreptul la CIC?

Daca persoana solicitanta indeplineste conditiile prevazute de lege raspunsul este pozitiv. Nu are relevanta daca acel copil este infiat sau copil natural. Legea prevede pt parinti sau tutori legali dupa caz. Si pt copiii infiati, cei care infiaza devin prin lege parinti cu toate drepturile si obligatiile corespunzatoare.

Pagina familiei / Mai multe...
www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank">Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mia83 spune:

am si eu o ntrebare...nu gasesc nicaieri un raspuns clar...
sunt angajata cu contract pe 2ore si studenta in anul 6, ar trebui sa nasc pe la sf lui martie 2009, licenta e prin iulie...pot beneficia de indemnizatie sau doar de alocatie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Citat:
citat din mesajul lui Vali5

Vor fi cateva zile intre incheierea CIC 1 si nasterea celui de-al doilea copil. Cum fac cu acele zile? Vor fi nelucrate...

Iti iei concediu de maternitate (prenatal). Oricum va trebui sa il iei + 42 de zile postnatal. Abia apoi CIC2.

Certificatul pentru oncediul de maternitate va trebui sa-l duci la casa de sanatate pentru a-ti fi platit, daca firma nu mai exista. Trebuie insa sa ai ceva documente care sa ateste acest lucru (o decizie de incetare a contractului de munca).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamacangur spune:

Va salut si vin cu o intrebare. Sunt PFA din apr.2008 si astept al doilea copil in mai 2009. Ce contributii trebuie platite la stat ca sa pot intra in CIC in 2009? Am asigurare de sanatate, dar atat deocamdata.
Multumesc pentru raspuns!


mamica fericita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamacangur spune:

Da, evident:platesc impozitul de 16% si asigurarea de sanatate, fara pensie somaj si mai stiu eu ce altceva. Am crezut ca sunt obligata sa platesc si pensia ca sa beneficiez de CIC; in plus nu mi-e deloc clar cum e cu concediul de lauzie...


mamica fericita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

In acest caz procedura este standard adica la fel ca pt orice asigurata.

Pagina familiei / Mai multe...
www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank">Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput