Topic - contabilitate, salarii

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Contributie individuala asigurari sociale - pensia pe scurt

Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biancas spune:

Citat:
citat din mesajul lui DanielaAB

Buna seara!

Am o intrebare pentru cine ma poate ajuta.
O colega este insarcinata in luna a IV si vrea sa beneficieze de cei 85% pentru crestere copil.Poate angajatorul(este firma sotului ei) ca in penultima luna inainte de a naste sa-i mareasca salariul la ex.50000 ron, pentru a-i creste media veniturilor nete?

Mersi


Poate sa ii mareasca salariul de ce nu... Ca doar cei de la ITM unde opereaza marirea de salariu nu stiu ca doamna merge in concediu de maternitate. Atata doar sa ii faca marirea de salariu cat timp ea figureaza pe statul de plata nu in penultima luna cand poate isi ia concediu prenatal. Oricum indemnizatie de crestere a copilului nu primeste exact 2 ani , primeste banii doar dupa ce efectueaza zilele de prenatal si postnatal care sunt de vreo 63 zile la numar daca nu s-a schimbat cumva legea mai nou.
Indicat e ca in luna a 6-a sa ii mareasca salariul, in luna a 7-a sa mearga in concediu prenatal, dupa ce naste in postnatal si dupa 2 luni va beneficia de indemnizatia de crestere a copilului.

Bianca , mami de Sandra( 8.07.1997) si de Daniel (17.01.2006)
www.dropshots.com/biancas" target="_blank">Poze cu noi 1, www.dropshots.com/biancas1" target="_blank">Poze cu noi 2, www.dropshots.com/biancas2" target="_blank">Poze cu noi 3,www.dropshots.com/biancas3" target="_blank">Poze cu noi 4
Poti sa ai orice valoare,sa fii DOMN(A) e o-intamplare,sa fii OM e lucru mare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biancas spune:

Contributia la asigurari sociale de stat s-a majorat cu 1 februarie 2009 la 10,5 %. Pana la 1 februarie 2009 era 9.5 %.
Angela1975 te sfatuiesc sa mergi la departamentul contabil sa intrebi ce inseamna contributia aia si daca iti spune ca e contributia ta la asigurari sociale (pensie adica) inseamna ca nu si-au updatat programul de salarii cu noile procente valabile cu 1.02.2009. (am mai vazut cazuri la o firma care nu si-a updatat programul de salarii asa ca de asta spun ca se poate... se predau declaratiile asa cu procentele vechi si nu stiu cum nu vede nimeni)
Altceva nu stiu ce sa insemna 9,5 %....ca nu mai este nici o contributie cu procentul asta.

Bianca , mami de Sandra( 8.07.1997) si de Daniel (17.01.2006)
www.dropshots.com/biancas" target="_blank">Poze cu noi 1, www.dropshots.com/biancas1" target="_blank">Poze cu noi 2, www.dropshots.com/biancas2" target="_blank">Poze cu noi 3,www.dropshots.com/biancas3" target="_blank">Poze cu noi 4
Poti sa ai orice valoare,sa fii DOMN(A) e o-intamplare,sa fii OM e lucru mare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angela1975 spune:

multam mult de raspunsuri - sa inteleg ca banii acestia imi vor fi de ajutor la pensie ... e bine, dar parca prea mult opresc ...

de updatat nu au updatat sigur - pt ca noi luna asta ne asteptam sa luam bani mai putini la salariu ( legat de anularea unor sporuri ) si nu a fost asa , am luat salariul normal - se pare ca luna viitoare v-a opri si pt luna asta - dublu ( acum nu s-a putut pt ca statele deja au fost facute si refacerea lor insemna intarzierea salariilor ). Asa circula zvonul ...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biancas spune:

Angela..gandeste-te ca trebuia sa iti retina 10,5 % nu 9,5 %...deci ar fi trebuit si mai mult putin .
Ce contributii mai scrie pe statul tau de salarii? Nu vreau sume neaparat..precente ca sunt curioasa cat a platit angajatorul pt tine.
Pe ce luna a fost salarul asta?

Bianca , mami de Sandra( 8.07.1997) si de Daniel (17.01.2006)
www.dropshots.com/biancas" target="_blank">Poze cu noi 1, www.dropshots.com/biancas1" target="_blank">Poze cu noi 2, www.dropshots.com/biancas2" target="_blank">Poze cu noi 3,www.dropshots.com/biancas3" target="_blank">Poze cu noi 4
Poti sa ai orice valoare,sa fii DOMN(A) e o-intamplare,sa fii OM e lucru mare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

E posibil sa fie corect calculat insa sa nu fi corectat pe statul de plata sau fluturas. Vezi efectiv in sume calculate cat anume este 9.5% sau 10.5%. Oricum discutam de pensie

Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TweetyGeo spune:

"pana la sfarsitul anului am avut o anumita suma in cartea de munca, din Ianuarie salariul a crescut considerabil pe cartea de munca...in februarie am avut 3 zile de concediu medical (platibil 100%) si 4 zile de concediu de odihna...cand a venit fluturasul de salariu acum la sf lunii februarie am observat o micsoare de aprox 130 lei.
Cei de la mine de la contabilitate zica ca diferenta se datoreaza acestor zile in care am lipsit...dar ma intreb daca CM era platit cu 100% si CO tot asa din cate stiu...de ce diferenta de suma ???????"

Probabil micsorarea salariului net se datoreaza cresterii CAS-ului de la 9.5% la 10.5%.
La concediu medical 100% iti iese salariul mai mare pt ca pentru perioada aflata in cm se calculeaza CAS 9.5% din sal min pe ec, nu din salariul tau. Adica la 4 zile de CM din 21 lucratoare se calculeaza 9.5% din salariul aferent celor 17 zile lucrate + 9.5%*4*600/21.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oprietena spune:

Va rog daca ma poate ajuta/ lamuri cineva: Un angajat al societatii (cetatean francez relocat in Romania) a carui factura de utilitati (factura de telefon fix) este pe numele societatii- implicit societatea face plata luna de luna, ulterior el platind cash suma lunara aferenta, doreste sa achite catre societate contravaloarea facturii prin retineri lunare din salariu. Este legal acest lucru? Si daca da care este cadrul legal si ce documente trebuie intocmite in acest sens?
Stiu ca in Codul muncii sunt reglementate retinerile din salariu (Retinerile cu titlu de daune cauzate angajatorului nu pot fi efectuate decat daca datoria salariatului este scadenta, lichida si exigibila si a fost constatata ca atare printr-o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila). Nu pot intocmi un act aditional/ acord intre societate si salariat prin care cele 2 parti isi dau acordul cu privire la retinerea respectiva?

Multumesc frumos pentru ajutor



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Este o eroare de fond. O societate are o factura de platit si o plateste iar utilitatile facturate catre societate si achitate de aceasta din urma sunt efectuate(utilizate, consumate) in cadrul societatii de catre un angajat al acelei societati. Intrebarea fiind daca societatea poate sa incaseze aceste utilitati de la salariat. Raspunsul este NU pentru ca nu exista nici un temei legal prin care o societate sa pretinda cu titlu de creanta de la un angajat cheltuielile cu telefonul societatii gestionarea consumurilor fiind in sarcina exclusiva admiinistrativa a societatii, costurile fiind strict ale societatii conform contractului de telefonie dintre societate si furnizorul de servicii de telecomunicatii iar faptul ca un angajat vorbeste in numele societatii este irelevant. Poate fi secretara, directorul, portarul nu are relevanta atata vreme cat are acel telefon se considera ca este un atribut de serviciu sa vorbeasca la acel telefon.

Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oprietena spune:

Marius iti multumesc pentru raspuns dar as mai vrea sa fac o precizare. Telefonul despre care vorbeam este telefonul fix de "acasa" al respectivului anjagat (el locuieste cu chirie- contract incheiat tot pe numele societatii)

Mergi la inceput