Topic - contabilitate, salarii

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns m_d_2004 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rozi

Citat:
Multumesc frumos. De aici am inteles ca se retine doar CAS 9,5%.

Atentie! 9.5% se aplica NU la valoarea indemnizatiei, ci la valoarea unui salariu minim - 540 incepand cu octombrie 2008, 600 de la anu'.


Cei de la serviciu nu stiu de aceasta prevedere(9.5% din valoarea unui salariu minim). Care este legea in care se specifica acest lucru?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavrentziu spune:

Pentru blanca000 concediul medical este platit maxim 80% din salariu, iar concediul de odihna este 100%.

O zi buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Fals, un concediu medical este platit diferentiat in functie de codul de boala. Pt interventii chirurgicale sau boli infecto contagioase este de 100%. Pt afectiuni comune 75%, pt concedii medicale de maternitate 85%.

Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanielaAB spune:

Buna seara!

Am o intrebare pentru cine ma poate ajuta.
O colega este insarcinata in luna a IV si vrea sa beneficieze de cei 85% pentru crestere copil.Poate angajatorul(este firma sotului ei) ca in penultima luna inainte de a naste sa-i mareasca salariul la ex.50000 ron, pentru a-i creste media veniturilor nete?

Mersi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanielaAB spune:

Revin.

Nimeni nu ma poate ajuta cu un raspuns???

Daniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Citat:
citat din mesajul lui DanielaAB

Buna seara!

Am o intrebare pentru cine ma poate ajuta.
O colega este insarcinata in luna a IV si vrea sa beneficieze de cei 85% pentru crestere copil.Poate angajatorul(este firma sotului ei) ca in penultima luna inainte de a naste sa-i mareasca salariul la ex.50000 ron, pentru a-i creste media veniturilor nete?

Mersi

eu stiu ca se ia in calcul media ultimelor 12 luni lucrate inainte de nastere

anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)
poze si filmuletepovestea nasterii
www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria
www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca
SA IL AJUTAM PE ANDREI


EMA INVINGE CANCERUL!!!!!!!


UN VOT VA RUGAM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Viviannie spune:

Buna,

As avea si eu nevoie de ajutorul vostru (sper ca am nimerit bine topicul), va rog :
Sunt in ultima luna de concediu maternal si din 6 mai 2009 trebuie sa intru in CIC. Ma stresez putin cu declaratia de venit pentru ca pe langa fisa fiscala de la locul de munca, mai am venituri ca si distribuitor independent de 480 ron/2008. Cu ce afecteaza declararea acestui venit suplimentar CIC-ul? Voi primi CIC tot cei 85% din salariu net?

Multumesc,


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanielaAB spune:

Da, exact, este 85% din media veniturilor nete pe ultimele 12 luni.Dar eu am intrebat altceva?Stie cineva?
Mersi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Viviannie spune:

Buna si Christos a inviat!

Revin cu o intrebare:
Cu ce afecteaza declararea unui venit suplimentar, CIC-ul?

Multumesc,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angela1975 spune:

va rog frumos ... spuneti-mi si mie ce reprezinta C.I.A.S ( 9, 5 %) - am pe fluturas suma de 260 ... mi se pare mult si nu stiu ce reprezinta

http://photobucket.com/florentza_2008

Mergi la inceput