Inimioare de iulie - august 2005 ! (21)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

'neata!
Si la noi e jale si durere . Prima zi a fost neasteptat de bine. Nu au protestat deloc, au intrat repede sa vada jucariile noi. Dar de marti,sa te tii! Tipete, plans, proteste, tras de noi, sa ii laum sa plecam de acolo, sau sa stam si noi cu ei. Rares a facut mai urat ieri dimineata, Bianca azi. Dupa ce plecam, in cateva minute se linistesc si seara povestesc ce au facut peste zi, zic ca mai merg si maine. Mananca, dorm, doamnele educatoare spun ca sunt cuminti. Sper sa dureze perioada asta de plans mai putin decat anul trecut la cresa. Avem insa o problemutza: Bianca s-a scapat pe ea si luni si marti. Ingrijitoarea ne-a zis ca ea a dus-o la baie si dupa putin timp a facut pe ea. Ma gandesc sa nu fie o raceala, o infectie urinara ceva. Desi acasa, dupaamiaza nu face des. Dar a facut si nopatea pe ea si ea nu facea deloc in somn. Face la culcare, apoi dimineata, dupa ce se trezeste. Peste noapte nici nu vrea la olitza. Incerc sa-i fac azi analize de urina, dar banuiesc ca e doar schimbarea de vina. La cresa si acasa, sta o olitza la vedere, baia e aproape, dar la gradinita, baia e in celalalt capat al holului si banuiesc ca uita sa spuna sau spune cand e prea tarziu si nu se mai poate tine.

Eh, trecem noi si peste asta. Bafta multa si adaptare usoara si cat mai rapida!

Monica vacantza placuta in continuare! Nu e frumos sa ne faci in ciuda asa! La noi ploua de rupe si e frig de parca e inceput de noiembrie.



Laura de shtrumphi gemeni, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Cugetari gemene,
Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

Poveste cu shtrumphi


'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tethys spune:




Azi l-am lasat la gradinita si am plecat... n-am mai ramas ca ieri, sa vedem reactiile... si nici educatoarea nu ne-a mai lasat pe hol, cum e si normal de altfel ! Trebuie sa se obisnuiasca cu faptul ca, mami pleaca si revine mai tarziu sa-l ia! Cand m-am dus sa-l iau, cica a plans putin... in schimb, i-a facut-o doamnei educatoare ... Adicatelea, cand s-a dus doamna sa bea o gura de apa, la oficiu, Robert a si zbughit-o din clasa ! Cica era deja jos, la parter... sala lor de clasa fiind la etaj... Si doar vroisem s-o atentionez pe doamna, ca al meu o tuleste, daca prinde vreun moment de neatentie ! Dar, nu mai reusii sa-i spun asta ... hmmmhhh, hmmmhhh... bine ca nu a patit nimic!!! Gradinita are iesirea exact la strada!!! Cum ai iesit, cum dai nas in nas cu masinile ! Offf, offf, offf...




"Singura lectie de morala care este potrivita pentru un copil, cea mai importanta lectie pentru fiecare moment al vietii lui, este aceasta: ''Nu rani niciodata pe nimeni.'' " - autor: Denis Breeze . - eu completez: ... pentru ca, nu vei putea sti niciodata cat de mult rau si cat de multa suferinta poti cauza!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brianamica spune:

Salutare tuturor

Nu am mai intrat pe aici de ceva vreme spre rusinea mea.

Noi am inceput scoala - clasa a 4-a...fete mari, iar la gradi mergem de luni. Am asteptat sa se deschida gradinita cea noua si de luni ar trebui sa o luam si noi...de la capat. Ana a mai fost la gradi anul trecut si s-a comportaqt binisor. Om vedea...dupa o pauza de cateva luni cum o fi...

Vin si va dau detalii.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brianamica spune:

Dar vreau sa va povestesc si ceva de cosmar.....ca inca nu imi revin.

La inceputul lui septembrie am angajat o bona noua (cea veche s-a cam maritat.....). Doamna aceasta era la noi de 2 saptamani, luata in urma unui anunt in ziar...

Ieri, imi da apel (in jur de 11.00) si incepe sa urle in telefon ca Ana nu vrea sa iasa afara iar Ela (care venise de la scoala ) ii tine isonul....

O iau pe cea mare la telefon si ii explic frumos sa o lase sa o scoata afara etc etc, iar ela imi spune ca nu e normal nici ca ea swa tipe la ana de 10 minute ca trebuie sa iasa afara...

In sfarsit....insist la ela sa o lase in pace si inchid telefonul.

La juma de ora dupa asta, sun acasa sa vad care mai sunt "apele". Imi spune Ela senina ca TANTI A PLECAT, le-a incuiat pe amandoua singure in casa si a zis ca vine dupa ora 18.00 cand ma intorc eu !!!!!

Sincer, am zis ca imi crapa inima cand am aflat ca stau singure in casa. ELa imi spune ca sunt cuminti si sa stau linistita ca are ea grija de Ana, ca or sa isi incalzeasca supa sa manance ca ea e mare si stie cum....

Am rugat-o sa nu incalzeasca ancarea ca o sun eu in 5 minute. Si m-am pus pe telefon sa dau de nebuna ! Avea telefonul inchis , asa incat m-am suit in masina si am plecat acasa....deja imi tremurau mainile la gandul ca aia de nervi a plecat de acasa iar copii mei sunt singuri !

Va dati seama ca ma gandeam la toate cele...ca se apleaca pe geam, ca se lovesc, ca dau drumul la aragaz etc etc mai ales caq eu nu le-am lasat niciodata singure incuiate in casa.

Am alergat cu masina ca nebuna si am ajuns acasa cam in 40 de minute...

Le-am gasit bine, le-am imbraqcat si le-am luat cu mine unde aveam treaba...ce era sa fac...

Intr-un final dau si de bona, care imi spune senina ca a vrut sa le pedepseasca ca nu asculta si nu fac ce spune ea....

Evidnt ca i-am cerut cheile...iar de azi caut iar bona

De cosmar................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicoll_mada spune:

Off Briana cum sa inchida fetele si sa plece?Auzi,sa le pedepseasca???????Bine ai facut ca ai terminat-o cu ea.Pai cum a putut gandi una ca asta????Mai bine le iei dupa tine decat sa se intample ceva,Doamne fereste!Va pup si sper sa rezolvati cat de repede situatia!

Acum despre noi pot sa zic ca pe de o parte e bine,adica nu mai plange,doar o mica miorlaiala la inceput.Asta cu conditia sa fiu ascunsa in dulap .Dar pe mine m-a speriat ca de cand vine acasa si pana adoarme 90% din discutiile noastre sunt ca ea nu mai vrea la gradi.Ca nu se obisnuieste,ca nu poate sa manance ce ii da,ca plang alti copii si o doare capul...Si mai fetelor,ar mai fi cum ar mai fi,dar copilul meu se ridica si noaptea in somn in fundulet si practic cu ochii inchisi spune "eu nu mai veau a gadi niciodata,niciodata".Chiar m-am speriat.Azi vroiam sa nu o duc,dar m-am gandit ca stric ce am obtinut pana acum.A mai patit cineva asa ceva?Mi-e teama sa nu capete vreo trauma;auzi si noaptea in somn sa zica ca nu vrea...
Voi ce ati mai facut la gradi,cum a mai fost?
Pupicei dulcei!

nicoll_mada Codruta Andreea ( 29.07.2005 ) si Alexandra Stefania ( 12.07.2007 }
http://community.webshots.com/user/nicoll_mada
MMN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brianamica spune:

Nicoll, vezi sa nu fie ceva in neregula acolo...la gradi ...sau chiar cu educatoarea...sa aiba prea multi copii si sa fie prea dura cu ei...nu stiu....
NU E NORMAL sa vorbeasca asa in somn.....

Eventual stai de vorba cu educatoarea si explica-i ca copilul trebuie ajutat sa se acomodeze si ca ai asemenea probleme cu ea acasa....mai ales ca iti vorbeste noapte....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicoll_mada spune:

Briana de multi sunt foarte multi dupa parerea mea.Acum sunt 34 si mai urmeaza sa mai vina 3,azi mi-a zis educatoarea.
Si sigur nu s-a obisnuit cu programul de mese si apoi somn.Sigur e ca ieri au avut paste,ea nu prea mananca si din ce am dedus eu ca i-ar fi zis ceva de genul ca daca nu mananca nu o mai luam.Azi dimineata am vb cu asistenta si am rugat-o sa o lase in pace chiar de ar fi sa nu manance nimic.Ea de mancat atunci cand ii place mananca,am gasit in sortulet si servetele murdare,nu suporta sa fie murdara la gurita sau pe barbie.
Nu stiu,ieri nici nu prea mi-a povestit ce au facut,pur si simplu nu a vrut.O sa vad cum evoluam.nu vreau sa prinda frica.Oricum vin si va povestesc si accept orice sfat,sugestie.Va pup!

nicoll_mada Codruta Andreea ( 29.07.2005 ) si Alexandra Stefania ( 12.07.2007 }
http://community.webshots.com/user/nicoll_mada
MMN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tethys spune:




Incerc sa mai si raspund un pic ... pe ici pe colo ...

Dupa cum se pare, mai toate avem ceva probleme de adaptare a puiutilor la gradinita... unele au necazuri mai mici, altele mai mari... offf, offf, offf... Ma bucur pentru mamicile cu puiuti "cuminti" (Valy, de ex., bravo lui David ), iar...pentru restul mamicilor: MULTA BAFTA in continuare !!!
Monica, concediu placut in continuare! Asteptam sa ne mai povestesti ! Siii... mai ales... despre cum va fi inceputul de gradinita pentru Mihnea ... Il dai sau nu la gradinita? Daca da... multa bafta! .
Delia, spor la invatat si multa bafta la examenul de specialitate!!! Asteptam pozutele !!!
Marami, cum fu azi la gradinita? Sper ca bine, nu-i asa?!? . Ai terminat de "redecorat" casa ?!? Adicatelea, nu au mai "venit" si acuarelele , nu?!?
Laura, speram sa se rezolve cat mai repede problema Biancai cu pipisorul ... E, intradevar, si schimbarea atmosferei (gradinita versus cresa = stress in plus ) dar, cred eu, si schimbarea vremii (prea repede a venit frigul, prea brusc )! Bafta si cu plansetele ! Sa treaca cat mai repede !
Offf Briana, prin ce ai trecut !!! Bine ca ai scapat de bona asta!!! Succes sa gasesti una mai buna !!! Si... la fel, multa bafta la scoala (Ela ) si la gradinita (Ana )!
Nicoll... vorbeste cu ele (educatoare, ingrijitoare...), ca sa vezi ce fel de comportament au fata de copii... ca se sperie Codruta de ceva ... or fi prea dure cu ea!!! Eu nu consider normal sa "ameninte" copilul ca nu mai vin parintii sa-l ia, daca nu face ce zic ele !!! Depinde foaaarte mult si tonul (intonatia) folosit cand zic asa ceva... e dur, e blajin... Siii... sunt, intradevar prea multi copiii! Si eu m-am cam speriat, cand mi-a zis educatoarea ca sunt 32 de copii in grupa lui Robert, din care 3 nici nu au varsta de 3 ani (sunt mai mici cu vreo juma' de an)... nu ca as avea ceva impotriva varstei... dar, cand a zis ca are 32 de copii, imediat mi s-a "ridicat" in minte intrebarea: "o sa poata sa se ocupe de toti asa cum trebuie ?!?". Hmmmhhh, hmmmhhh... rabdarea... atentia pentru fiecare... unde va fi oare?!?

Despre noi... pot sa zic ca, azi a fost mai bine . Educatoarea a zis ca, au fost "cei mai buni prieteni" ... Deci, nici n-a mai facut urat, nici n-a mai incercat sa fuga ... Vom vedea in continuare ce si cum... ca el are perioade... cand se linisteste si asculta, cand o ia de la capat... hmmmhhh, hmmmhhh...

la toate fetele... siii... MULT SUCCES in continuare !!!







"Singura lectie de morala care este potrivita pentru un copil, cea mai importanta lectie pentru fiecare moment al vietii lui, este aceasta: ''Nu rani niciodata pe nimeni.'' " - autor: Denis Breeze . - eu completez: ... pentru ca, nu vei putea sti niciodata cat de mult rau si cat de multa suferinta poti cauza!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicoll_mada spune:

Buna fetele!La noi sunt sigura ca e vorba de adaptare in primul rand.Se plange Codruta ca o ia prea repede sa doarma,cred ca la maxim 13 sunt in pat,pt ca in jur de 15.30sunt deja imbracati pe scaunele.Acasa ea de multe ori abia mergea sa doarma in jur de 15.Dar nu am nimic impotriva sa doarma devreme,se trezeste oricum la 6.30,deci ar fi ok.Imi zicea educatoarea ca ar fi fost bine ca macar cu o saptamana inainte sa fi incercat un program asemanator celui de la gradi.Nu m-am gandit...si sincera sa fiu nu ma asteptam sa doarma asa de putin acolo.Ieri am inteles ca nu au fost la gradi copii care plang mai des,nici Codruta nu a mai plans azi noapte,a dormit bine si nici dimineata nu a plans,doar zicea ca nu vrea sa mearga.Dau dreptate si educatoarelor care spun ca tot universul lor a fost dat peste cap.Sper sa ne obisnuim cat mai repede.
Acelasi lucru doresc pt toti puiutii nostri.Sa ramana linistiti si sa le placa.Ma bucur cand vad ca sunt si copilasi care nu resimt atat de puternic schimbarea.
Vali ma gandesc ca in cazul vostru a contat si faptul ca David a fost la tara,nu tot timpul cu tine.
Laura la voi cred ca perioada de adaptare va fi mai mica,aveti un pic de experienta.Pupam gemenasii!
Cristiana la voi cum mai e?Cum stai cu treaba in casa?
Va pup si intru mai tarziu!

nicoll_mada Codruta Andreea ( 29.07.2005 ) si Alexandra Stefania ( 12.07.2007 }
http://community.webshots.com/user/nicoll_mada
MMN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caterina71 spune:

Buna

Iertare, n-am mai intrat demult pe forum sa scriu, va tot citesc peripetiile, dar cum Ali nu face nimic iesit din comun, n-am mai scris.

A inceput si ea de luni gradi si-a fost asa: luni - plans de-i sarea camesa de pe ia, a evadat o data din clasa si-a sarit pe tati, apoi la a doua evadare nu ne-a mai gasit si plangea dupa noi la scara, am rugat o mamica s-o vare in clasa si sa spuna ca parintii au plecat; dupa vreo 30 de minute nu mai plangea niciun pitic, ii calmase educatoarea pe toti; la 12 juma am luat-o acas, am lasat-o cu buni si am plecat la servici;
marti - a inceput acas sa planga ca nu vrea, am linistit-o, am iesit pe usa si pana la masina m-a tot bodoganit, cand am intrat in gradi a inceput sa planga, am schiombat-o si i-am pus-o educatoarei in brate;
miercuri - n-a mai zis nimic pe drum, cand am ajuns s-o schimb in gradi a incercat sa planga si am dat-o educatoarei, desi seara spunea sa-i iau pijama sa doarma, dimineata n-a mai vrut;
joi - s-a imbracat fericita, m-a verificat si-n casa si pe drum daca i-am luat pijamaua, s-a schimbat, a intrat in clasa, mi-a arata o jucarie care i-a placut, i-am lasat si pijamaua si-a dormit acolo de pranz;
azi - am imbracat-o repede, am ajuns la gradi si m-a lasat s-o schimb repede ca sa avem timp sa vedem unde-s baile pe culoar, ca ei au la clasa lor baie separata in care se intra direct din clasa, asa ca de doua zile cand vrea la baie ii spune doamnei si o trimite impreuna cu alta colega, care mai vrea, sa faca singure... bine, in prima zi s-a dus cu ei si a vazut care se poate descurca singur.

In concluzie, dupa 3 zile s-a cerut singura sa doarma acolo cu copii, ca doamna le spune poveste... si eu care eram superstresata de inceputul gradinitei !

Bafta in continuare cu acomodarea piticilor care inca mai plang, si la Ali mai sunt cativa care inca intra plangand in clasa!

Pupici,
Cati si Ali (24.07.2005)

Mergi la inceput