Pepenasi de iulie-august 2008 (6)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ariadnabr spune:


Intru repede sa va salut ca azi avem program de tipat. Nu stiu ce are cum o las jos cum incepe. I-am dat de toate, Bonissan, Infacol...la titza tipa de zici c-o tai!!

Diarux Esti tare fato!! Ai zis tu aseara ca apari cu poezie dimineata dar nu mi-am inchipuit cat de tare va fi

Mada E triumph, e putin cam strampt pt Sonia da' pt ce l-am luat o sa-si faca treaba...

Stiu ca poate nu am raspuns la toata lumea da' tre sa fug acum c-a inceput scandalu' iar!

Pupici si revin daca ma lasa dansa mea mica

Madalina, mami de Sonia si bebe Julia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

IOANA - dar ce legatura era intre granulom si vaccin? Noi am facut vaccinul marti, si abia apoi nitratarea, dar singura contraindicatie o avem la intepaturi... Sper sa nu fie vreo problema, ca doar doctorita ne-a trimis...
FELICITARI PENTRU LAPTIC!!!
Suna bine bona voastra. Succes!

GINI - multam de incurajari Asa sper si eu, sa nu fie o drama... Cand ajung acolo, mereu ma simt bine. Si mereu ma gandesc sa nu mai fiu asa depresata la urmatorul drum. Si tot sunt... Pana ajung acolo. Sa vedem acuma, cu bebe mic cu tot.. Plus Eliza care alearga dupa matze...
A venit alocatia? Ia sa ma duc sa verific si eu cardul, ca fie-mea e tot pe 1 iulie Nu vine pe luna in care s-a nascut, dar va veni pe luna cand va implini 2 ani, deci o sa iei in iulie 2010.

KIMMY - ce pilule ti-a recomandat medicul?

CAPRI - treaba asta cu depresarea vine si pleaca... Eu... cand am lapte, cand scade, iar creste productia, iar scade.. Cand sa zic si eu hop ca stam cu tzitzi, pac scade si tre' formula... Asa ca... asta e... doar nu o sa infometez copila. La tine contribuie si faptul ca pe Matei l-ai alaptat mai mult. Eu zic merci si de atat, ca la Eliza abia am reusit 3 luni din cauza serviciului... Iar la vremea aia nu aveam eu habar de stimulente de lactatie...

TRULI - sa treceti repede peste raceli si fara sa ia si Victorasul...

Uite dom'le TIBERICA disparuta! Da' si Violetica29!
Si stiti cine nu am mai vazut? Pe TURTU dom'le!

ANACO - super nasol... Imi amintesc ca am avut un furuncul pe pulpa cand eram copil... Mama ce durere... Sper sa treaca repede!

DIARUXULE - la Erika, daca desfaceai putin buricutul, vedeai ca e cam adanc si sub prima cuta era o carnita, ca o mica gelatina, mai mare decat un bob de orez. La ea supura de ceva vreme, si am dat cu alcool si baneocin, dar in loc sa se potoleasca, parca mai rau supura. Acuma, ca i-a dat cu nitrat de Ag, a cazut carnita aia, si arata ca un dopusor, ca se uscase de la substanta. Acuma buricutul nu mai e asa de adanc, dar o sa iti pot zice mai bine dupa ce o spal, maine seara. Mai bine i-as fi facut o poza... ca le ai tu cu astea... before and after...
Cre' ca Diana e ocupata cu copiii... Oare o duce pe printesa la gradi anul asta?

KAMELYA - din punctul meu de vedere nu e nici o diferenta intre vaccinurile platite si cele gratuite. Acuma depinde de ce schema vorbesti, ca sunt vaccinuri obligatorii pe care le poti cumpara, si mai sunt si suplimentare pe care nu le poti face gratuit nici daca vrei. Eu am ales sa le fac pe cele obligatorii gratuite, si cele suplimentare le voi plati. De exemplu am facut acuma vaccinul de 2 luni > antihepatita B, antipolio, antidifteric, antitetanos si antipertussis. Iar la 3 luni ii fac Rotarixul, platit. La 4 luni iar facem cel gratuit, la 5 luni facem rapelul la Rotarix... si tot asa...
Parerile sunt impartite. Cica sunt mai bune alea pe care dai bani, dar eu nu am vazut pe nimeni sa faca difterie sau maistiou eu ce din cauza ca a fost vaccinul prost. De fapt, cica ar fi efecte adverse (febra, etc). Dar la noi, nici Eliza si nici Erika nu au avut nimic dupa vaccin.
Fa si tu cum iti recomanda medicul si cum iti spune inima

ANNA - daca ajungem si noi la Slanic, ai chef sa ne vezi? Am notat nr tau de la contacte



Anca mami de Eliza si Erika

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M&M spune:

Asa...acum vin si eu cu "piticutii " mei. Adica numai Ruxi si Anka pot sa aiba piticuti??? Sa va povestesc de ziua mea de ieri....
Vin socrii in vizita si , se nimereste ca bebe sa se trezeasca si sa vrea papa...il iau in camera cu mine, ii dau san si vine soacra-mea. Il dau pe bebe socra-mii , ca se tot uita la el ca sa il puna sa ragaie...Ei bine, si incepe sa "faca sport cu el"..incepe sa il traga de picioruse, sa il frictioneze , il pune sa " faca bicicleta" , il mai intoarce de o pe-o parte pe alta si tot asa...Acum eu ce sa zic...fie sunt eu tampa si habar nu am sa cresc un copil, fie soacra-mea a cam sarit calu.'..

Deci...intrebare...voi faceti exercitii cu bebeii si daca da, cum???



Cristina
de Mihai Daniel (30.07.2008)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marimar spune:

Cristina , m-ai facut sa rid cu soacra ta Io cred ca ea e doar obisnuita cu copiii asa mici, o fi crescut si vazut mai multi, o fi dextera
Exercitii sigur ca poti sa faci cu el, bicicleta, avionul , gimnastica cu minutele si piciorusele : sus - jos - sus- jos ...si tot asa

-------
eu si cele 3 minuni ale mele
........
Alaptati cit de mult, incepeti diversificarea de la 6 luni si mare atentie la ce alimente dati copilului!
Nu va jucati, repercursiunile in timp pot sa fie iremediabile !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SunSmile spune:

Cristina ce simpatica ai fost! Soacra a avut intentii bune, e ok sa faca gimnastica DAR a gresit teribil momentul. Dupa masa bebe NU trebuie zgaltait, chiar daca nu regurciteaza tot nu e ok. Dar in rest, e chiar utila gimnastica. Noi avem program de 2 ori/zi. Dimineata, cand ne trezim, inainte sa papam si seara dupa baita/masaj, urmeaza gimnastica si apoi papa.

Mai, acum sa-mi permiteti sa spun ceva. Eu nu vreau sa-mi fie frica de acum incolo ca se supara vreo fata pt ca uit sa-i raspund. Si daca va suparati, sa-mi ziceti atunci, in fata. Ca toate acu' vad ca scriem asa cu teama, punem finaluri de telenovela...zau. Eu nu omit cu intentie si NIMENI nu o face. Asa ca hai sa nu ne mai simtim vinovate ca nu raspundem la toata lumea...nu e cu intentie si punct. Ma scuzati ca am indraznit dar e aproape hilar...asta ca sa nu zic altfel.

Va pup...pe toate!

------------------------------------------------------------------------

SUN - mamica minunii luptatoare THEA-PATRICIA(16.06.2008)
Cand Dumnezeu saruta suflete...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M&M spune:

Hehehe..e bine ca v-am mai binedispus!!!

Acum nu intelegeti ca eu nu ii fac copilului masaj sau nu ma joc cu el, doar ca , intr-un mod " mai finut"...totusi sa nu ii disloc femuru din articulatie sau sa ii rup vreun oscior ( asa gandesc eu)...

Cristina
de Mihai Daniel (30.07.2008)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Fetelor victorie am reusit sa fac pdf-ul si l-am trimis pe mailul comun acuma pe care dintre voi va intereseaza donwloadati si ziceti-mi va rog daca se vede bine daca merge si etc. Ms mult. Cer scuze pt eventualele greseli eu m-am chinuit sa corectez tot unele poze le-a luat aiurea nu am reusit sa le ajustez perfect si uneori scrisul e mai la stg mai la dr da e prima oara cand am lucrat cu programelul ala si e si trial si nu ma lasa sa fac tare multe.
Sper sa va fie util eu zic ca sunt multe informatii bune retetele eu le-am incercat toate mie mi-au placut pacat ca Ari nu a fost asa incantata de ele da eu am sa mai incerc poate odata si odata o sa se hotarasca sa pape. Sa vedem cum va fi Ami cu diversificarea deja mi-e groaza de momentul ala.
Sorry ca nu scriu mai mult nu am mai citit din urma da ma grabesc sa ioi dau papa lui Ari si apoi sa ma pregatesc de mers la sala.

de Ari si Ami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michellab spune:

Laremi si galusca mea regurgiteaza destul de mult dar doctorita mi-a zis sa stau linistita ca are stomacelul plin si pt ca se agita de aia mai da afara.Si am observat ca daca o tin ridicata pe umar cam 10 min dupa ce a ragait nu mai regurgiteaza

Anaco eu nu am avut niciodata furuncul dar imi imaginez ca e f dureros.Din cate stiu eu cam intr-o saptamana se sparg singure dar sa nu ramana ceva infectie pe acolo si sa faci cine stie ce minune. sa mai treaca din durere

kamelya sper ca nu a fost f dureros vaccinul si Denisa e bine


oanasm eu sunt sigura ca voi scapa repede de burtica imediat ce am unda verde.Acum doi ani am scapat de 14 kg intr-o luna jumate cu un regim care mie mi s-a parut f usor si mergeam pe jos zilnic 6 km.Nu m-am dus la sala ca munceam pana seara si nu aveam cand.Asa ca faceam traseul de acsa pana la munca si inapoi pe jos

ankalaura bine ca ia-ti venit de hac granulom-ului.Sper sa tina minte Eliza si sa nu se joace cu pisicile e f periculos daca inghite par de pisica



mada te admir cum te descurci tu cu doi copilasi mici pt ca ai pus alt emoticom l-am schimbat si eu



violeta tot asa de infect si plin de gandaci e spitalul judetean? Ti se pare ca e un oras urat GL?Mie mi se pare f frumos unde il vad si f rar

cristina si la baietelul meu ii facea o matusa asa cica facea gimnastica.Probabil asa era pe vremea lor Eu deocamdata nu fac nici un exercitiu mi se pare prea mica si fragila.Doar o frec usor pe spate ca e amortita saraca de atat stat pe spate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michellab spune:

Vad ca voi spuneti ca deja faceti exercitii cu bebelusii.De la ce varsta ati inceput? Poate e cazul sa incep si eu cu Raisa
Fetele care dati si lapte praf la copii e vreuna care da NAN1 TRANSIT? Eu am inceput sa-i dau Raisei de azi si as vrea sa stiu daca copilasii vostri il tolereaza bine.Revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michellab spune:

Tot tin sa va intreb ceva si mereu uit.Raisa are 5 saptamani si mananca la o masa in medie 90ml.Uneori si 120.E normal?Cat trebuie sa manance un bebe de varsta ei? Pe cutia de lapte praf scrie 120 ml dar ea rar mananca atat

Mergi la inceput