INSEMINARE (28)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tusce spune:

Buna ziua,
Am si eu o nedumerire.Am facut IUI joi dimineata la ora 9.40, dupa un sindur eco care mi-a fost facut marti dimineata pe la ora 9.10, cand am avut un ovul de 16.8, pe ciclu natural, iar de endometru a zis ca-i f. gros.Eu nu am intrebat ce inseamna asta.Mi-a spus sa ma prezint joi pentru inseminare iar eu am presupus ca-mi va mai face macar un eco.Acum ma gandesc daca s-a spart foliculul la timp sau nu. Voi ce parere aveti? Este prima mea inseminare si eu sper sa raman insarcinata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lara20 spune:

tusce ,daca endometrul este gros este fffffffffff bine pt ca acolo se implanteaza bebe!eu cred ca s-a spart foliculul,el creste 1 cm pe zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tusce spune:

Multumec mult lara20,
Sa stii ca m-ai mai incurajat un pic.Am uitat sa specific ca eu am un ciclu de 28 de zile iar inseminarea s-a facut in ziua a 12-a.Asta m-a pus pe ganduri.Eu stiam ca ovulatia se produce cam in ziua a 14-a.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lara20 spune:

sa stii ca nu se produce tot mereu in a 14 zi ,asa ca stai linistita!da normal e sa-ti fi facut eco inainte dar ei nu prea fac........asta e!si inca ceva spermatozoizii traiesc 48 de ore asa ca trebuie sa fi ajuns unul acolo unde trebuie, am inteles ca e mai bine sa faca inainte de ovulatie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bytzi spune:

anaconda ieri am primit raspuns de la Gynera sa merg luni pt IA la Giulesti dar ea nu este si ami face dr Moisa sa o sun si sa o anunt.....ieri am vorbit cu ea si mi-a zis ca nu rezista foliculul pana luni z 13 ,fiind z10 de 20mm si a zis sa ami fac un test de ovulatie sa nu fac un drum degeaba pana la Bucuresti(400km),azi mi-am facut testul si este negativ ,deci s-a spart foliculul ,e bine ca am vorbit cu Moisa ca altfel faceam un drum degeaba ...pt urmatoarea IA voi merge la Sibiu m-am hotarat ,acolo asi dau mai mult interes....mult succes la toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cipcirip spune:

Citat:
citat din mesajul lui bulinanico79

cipcirip eu stiu (se poate insa sa gresesc) ca intre ovulatie (fie ea stimilata sau nu) si ziua in care ar trebui sa vina cm temperatura bazala este crescuta (peste 37) daca nu scade dupa 18 zile de la ovulatie si nu vine cm atunci abia poti considera temp. bazala mai mare de 37 un semn de sarcina.

tin pumnii...

nico
http://tt.lilypie.com/57OKp2.png
asteptam bebe din februarie 2005


Bulinanico multzumesc pt raspuns. Nu o sa stau pana la 18 zile ca ma urc pe peretzi, o sa fac un test de sange in zi 14. Multzumesc inca odata.

Cirip

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bulinanico79 spune:

Cu placere, si mult succes. Ai facut inseminare pana la urma? Sa ne dai de veste daca faci test, da?

asteptam bebe din februarie 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cipcirip spune:

Da Bulinanico am facut inseminarea shi sunt in zi 10. Cred ca in zi 13 ma duc sa dau sange ca sa pot lua rez saptamana ac. Dc ma duc in z 14 nu-l pot lua decat luni shi e prea mult de ashteptat.
Succes si tzie. Tu ce ai mai facut?

Cirip

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danye spune:

Buna fetelor.

Am luat si noi decizia de a trece la inseminare insa citesc, citesc si tot nu se lamuresc niste lucruri. In primul rand am aflat ca mediul la care merg, nu face inseminari deci nu ma poate sfatui.
Pe urma am citit ca sunt mai multe tipuri de inseminari, unele cu o rata mai buna de succes, altele care nu prea se fac. Aici decide medicul in privinta celei potrivite pentru fiecare?
Pe urma..NU stiu unde sa ma duc si incotro sa o apuc, sunt tare dezamagita. Sotul face spermograme la dna dr. Matei;sa merg sa discut cu ea? Voi din ce capat ati luat-o? Ati facut analizele care sunt aici la inceputul topicului, inainte de a merge la medic? Eu am deja analize de cateva luni facute, or mai fi valabile? Ooofff.
Multumesc celor care ma vor ajuta cu un sfat si mult succes celor ce incearca pe orice cale sa devina mame.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaconda2 spune:

Dany , ti-l recomand pe dr Tutunaru , de la Elias . Are cabinet privat si te poti duce la o consultatie sa stati de vorba . Face FIV , inseminari....
Dar de ce crezi ca e cazul sa treci la inseminare ? Poate reusesti sa ramai gravida chiar de la primele monitorizari...

Mergi la inceput