Mladite si mugurasi de mai-iunie 2008 (21)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

Alina am vazut scortisoara mica, Doamne ce dulce e! Super poze! Si DA, se vad genele si-n poze.

Lori, mami de pui drag si iubit Robert

Poze Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

Si eu pupic la Mirciulica pe cucui.
Noapte buna fetele!

Lori, mami de pui drag si iubit Robert

Poze Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_anto spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lorich

Alina am vazut scortisoara mica, Doamne ce dulce e! Super poze! Si DA, se vad genele si-n poze.

Lori, mami de pui drag si iubit Robert

Poze Robert


S-o vezi cand plange, cum i se ''rimeleaza'' genele

Sara la Breaza

Scortisoara

Alina SARA-MARIA - Scortisoara cu gene lungi!

Botez Sara-Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_anto spune:

NOAPTE BUNA!!!

Sara la Breaza

Scortisoara

Alina SARA-MARIA - Scortisoara cu gene lungi!

Botez Sara-Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inais spune:

Uraaa am ajuns la zi!! Remarcati ora, va rog!

Fiica-mea doarme toata noaptea si de-aia imi permit. Noaptea trecuta a dormit chiar 10 ore...

Am citit tot si vroiam sa scriu pe scurt fiecareia insa nu cred ca reusesc!

Vroiam sa multumesc lui Alysh pentru urarea de La Multi Ani! pentru Ana mea. La fel si lui Cleo si cui ne-a mai urat...

Am pus cateva poze de la baitza. Restul sunt cu o multime de lume care a fost pe acolo si am preferat sa le las deoparte nu sa incarc albumul Iasminei cu ele.

Am mai vrut sa o intreb pe Adriana de ce trebuie ea sa se intoarca in Ro cand totul e atat de bine in Austria. Si a propos, unde este ferma aia din poze? Super arata!!!

Am vrut apoi sa ii urez sedere placuta lui Doloress in noua casuta si sa-i spun ca m-a amuzat cum a povestit ca a ales sotul ei casuta! Imi pare rau de laptic si mai ales de faptul ca te chinuie Patrick atat prin faptul ca nu mai vrea bibe dupa. Eu una am tot o productie mica dar nu ma mai stresez. Sanii mei nu se mai intaresc, curg fff rar si bb papa constant dupa ce suge 160 ml de lapte praf. Dar creste ea, asa cum au crescut atatia cu lapte praf. Si picatura aia care o ia de la mine e si ea importanta. Si gata! Iasmi a mea le vrea pe toate (dupa cum am mai spus). Si san si bibe si suzi! Macar ma ajuta asa sa continui cu alaptatul. Altfel cedam de mult!

Reallaura mi-au placut mult pozele de la botezul lui Mirciulica!! Si tu si Simona ati fost 2 frumoase!!

Leeloo succes pentru botezul ce va sa vina!

Miss succes in cautarea apartamentului perfect. Intaresc si eu ce s-a spus pe aici. 13 ani este super!!

Esme o dulcica Lorelai! Citesc pe nerasuflate ce povestesti tu de la cresa si va admir ca treceti atat de usor peste o experienta care pune la grea incercare orice parinti: sa stea despartiti de puiul lor! La fel si pe fecian!

Cleo vazut poze super de la botez! Si noi am avut barza din aia dom'le!! Aaaaa si vin si eu la targ numai sa ne potrivim programul!

Lori

Cam asta e conspectul la ceas de noapte!

mamica Iasminutei...adica lui mami si a lui tati

05.06...07...08 sau "Povestea Iasminutei"

Cat de maaaare sunt!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicole1980 spune:

Fetelor, in special Cleo (parca tu erai cu congelatul), vreau si eu sa congelez dovlecei, prune, pepene galben si piersici pt bebe. Cum fac chestia asta le tai cubulete si le pun la pungi sau trebuie sa le mai fierb inainte.
Pana acum eu am congelat doar ardei si morcov (crude), restul imi face mama…, dar s-au congelat super bine si folosesc loa mancaruri iarna.
Ylari – eu te inteleg perfect. Ai facut foarte bine ca ai spalat-o imediat pe micuta de baloseniile socrului. Si eu sunt in aceeasi situatie cu sotul Ne iubim foarte mult, este un om extraordinar, insa pana la subictul soacra-mea. “Ea e singura, nu are pe nimeni, nu vrea sa spuna nimic rau….. tu exagerezi, tu esti nebuna, tu esti de vina.”. Iubita, eu te sfatuiesc sa le tii piept si sa le dai peste nas de cate ori este nevoie, sa inteleaga k este familia ta si nu trebuie sa se bage.Imi pare tare rau pt ce s-a intamplat. Si l-a mine s-a intamplat o data sa ma ameninte sotul si am ramas traznita pt k nu cred k ar fi in stare sa ma loveasca, insa m-a deranjat ca motivul era tot soacra-mea. Noi nu ne certam niciodata din alte motive.
Adriana 78 – super pozicile, ce copii frumosi, sa iti traiasca. Parca sunt poze din filmele americane…
Cleo – am notat link-ul. O sa fac si eu saptamana aviatoare. Gasesc conopida in oras la vremea asta ?
Leeloo – va urez distractie placuta la botez. Sa vii repede cu poze.
Laura – si la mine s-a lovit David…cu un cartof…. da….am fost in piata sic and mi-a rsturnat nenea cartofii in plasa a cazut un cartof baban in carut , insa pe manuta sau burtica….micutul, nu a zis nimic…
Nu ai zis nimic de pozele de botez, acum am vazut ca ai mai pus si altele. Ce tortulet frumos ati avut. Vad ca Daviducul l-ar fi mancat pe tot…




Poze
Bebe David Adrian 16.06.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicole1980 spune:

Si pt ca pt mancare ne-a dat Cleo retete, sa va spun cu ce m-am delectat eu astazi.
Aveam pofta de papanasi, insa nu am nimic pe apropae de unde sa iau. Si stiti ce am facut am cumparat 2 gogosi simple, un borcan cu gem de fructe de padure si unul de smantana cu 20% grasime si...mi-am decorat "papanasii".
Bineinteles ca am incalzit putin gogosile la microunde si au fost delicioase.

Maine...abia astept...o sa repet faza cu gogosicile ca tare bune au fost.

Poze
Bebe David Adrian 16.06.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Nicole1980

Si pt ca pt mancare ne-a dat Cleo retete, sa va spun cu ce m-am delectat eu astazi.
Aveam pofta de papanasi, insa nu am nimic pe apropae de unde sa iau. Si stiti ce am facut am cumparat 2 gogosi simple, un borcan cu gem de fructe de padure si unul de smantana cu 20% grasime si...mi-am decorat "papanasii".
Bineinteles ca am incalzit putin gogosile la microunde si au fost delicioase.

Maine...abia astept...o sa repet faza cu gogosicile ca tare bune au fost.

Poze
Bebe David Adrian 16.06.2008



si stiu sa fac!!!


o potoroasa potoroasa potoroasa, nu am mai vazut asha potoroshenie!!
soarele din viatsa noastra
mamica natanga de pe 9.05.2008
povestea nashterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monik16 spune:

mama ce spor aveti la scris... Eu m-am trezit de durere de urechi si de sani. Am muls-o pe Fulga si am luat un algocalmin. Tot nu imi trece otita. La 12 ma duc iar la medic sa imi dea un tratament mai puternic. Nu mai pot...Mi s-a luat.

Astet si eu raspunsul lu' Cleo cu privire la congelarea fructlor.


MAMI DE PRINTESA Sara-Maria - 29.05.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CamiM spune:

salut!! chiar ca aveti un spor la scris.... greu va prinde omul din urma.

Cleo mmmmmm buna cafea.. multumim!! eu o dau pe ciocolata calda ca la mine e cam tarziu pentru cafea.

Ma bag si eu sa povestesc cum se face diversificarea la noi poate foloseste cuiva:
- 4-6 luni( cu cat mai tarziu cu atat mai bine ca scade simtitor riscul ca bebe sa faca alergii la anumite alimente).Alergiile nu apar neparat pe loc ci pot sa apara pe parcurs( luni poate si ani mai tarziu asa ca atentie mare). se incepe cu cereale (orez, orz, ovaz) amestecate cu lapte.
se introduce cate un aliment nou la fiecare 3-5 zile nu mai des pentru a observa eventualele reactii alergice. Se continua cu piure de legume si fructe cate un fruct sau leguma pe rand. primele fructe legume cu care se incepe de obicei: cartof dulce, dovlecel(butternut squash),fasole verde,mar ,para ,banane. Se continua cu alte fructe si legume.
Dupa ce ati introdus cateva tipuri de legume / fructe se pot face si combinatii.
la inceput toate fructele si legumele se fierb/coc. Exceptie fac bananele si avocado.

- 6-8 luni se continua introducerea diferitelor tipuri de fructe si legume. Se fac combinatii.

-8-10 luni se introduc: carnea de pui, curcan, vita, tofu si iaurtel si galbenus de ou.

albus de ou, lapte de vaca, citrice, peste se introduc dupa 1 an.

Cami - mami de de mai: Sofia Alexandra - 2006 si Sabina Adriana - 2008

Mergi la inceput