Gravidute prin FIV (21)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andrada.P spune:

Marush in afara de faptul ca ma mananca ingrozitor burta de vreo 2-3 saptamani, mi s-a ridicat burta si a crescut dintr-o data(a observat si sotul meu care ma vede zilnic). Pana acum aveam burta foarte jos si toata lumea imi spunea. acum cateva zile s-a ridicat dintr-o data. Nu stiu daca e ok sau nu dar ma gandesc ca poate nu mai apasa pe col asa tare. Sper si eu...

Andrada 28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ennni spune:

Marush mersi.

Eni 14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tuculucu spune:

pupici la mamici si burtici!!!


eu sunt acum intr-o dispozitie mai proasta...dar imi trece mie...

stau ft mult timpm singura si cred ca de acolo mi se trage...whatever, trec si astea, vin bebicii si atunci nu voi mai fi singura...

eu cu tot felul de dureri: ma omoara crampele din cauza gazelor (orice mananc sau beau le am oricum, parca ar fi un dop acolo lam capat si imi provoaca o presiune mare, discomfort si apoi contractie nedureroasa BH), apoi mai am acid sau arsuri cum sa-i zic aproape zilnic. inainte nu era asa de mult dar acum e groaznic. pe langa rennie tratam acidul cu lapte, ajungand si la 1 litru de lapte in fiecare zi. imi place laptele si nu era nicio problema, dar fierea mea cam puturoasa a inceput sa-si ceara drepturile si acum nu mai imi pica bine laptele. azi noapte l-am vomat si azi am incercat sa mananc la regim desi mi-e tot timpul foame. nu mi-e pofta de ceva anume, dar stomacul nu-mi da pace de la 7-8 dimineata.

au inceput si la mine durerile de burta, nu asa de tare ca la voi, insa prezente aproape in fiecare zi. nu sunt foarte tari, dar am inteles ca se pot inteti. aceste dureri din josul burtii, asemanatoare cu cele de la ciclu sunt cele care provin de la momentele premergatoare nasterii. oasele bazinului incep sa se desfaca si de aceea doare.

la mine chiar nu mai e mult si simt ca toate au ramas pe ultima suta de metri. am comandat un dulap mare pt hainutele bebicilor care e gata saptamana asta, covorul pe care-l vreau eu nu e pe stoc, la scaunele de masina oscilez intre 2 variante, (amandoua din acelaea cu durata mai mare de folosinta de la 0 la 18 kg), n-am semnat inca acel contract pt celule stem, asa ca suntem tare in urma.

azi am spalat perdele (cu masina) si sotul o sa le intinda, dar n-am avut putere si de geamuri. nu fac pe viteaza, pur si simplu sunt chestii pe care le pot face, nu am cui sa cer ajutorul si atunci ma apuc de una singura.

va doresc dureri cat mai putine si sa treaca repede cat a mai ramans!

voi ziceti ca va creste repede burtica? sa vedeti la mine: intr-o saptamana si jumatate, am pus la circumferinta, masurata in zona buricului 4 cm. ce ziceti ce va asteapta?

hai ca nu vreau sa va sperii, dar n-am cui sa ma laud si eu

va pup pe toate si numai bine!!!

35+


si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmendu spune:

marush - tocmai spusei ca si pe mine ma doare burta din cand in cand.
tuculucu - hai mai stai si tu vreo 3 sapt. spune-le bebeilor sa nu se grabeasca.

29+ Victor
http://good-times.webshots.com/album/565055246KyFrzA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Dragele mele,

am trecut sa va salut, pe voi si pe bebelusi, si ma bucur sa vad ca sunteti, in general, bine. Doamne-ajuta sa fie bine pana la capat, pentru fiecare in parte!

De Alina-Alexandra mai stie cineva ceva? Stiu ca a nascut un pic inainte de termen, dar ok. Vad ca nu a apucat sa intre sa ne spuna ce fac minunile...

Aveti mare-mare grija de burtici!

---------------------------
http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kittyke spune:

Carmendu , Andrada merci pentru raspuns , acum in weekend ma apuc si mai cumpar cate ceva pentru bebici , incep sa pregatesc si eu bagajul (ce bine suna , ma dau lacrimile)

Fetelor eu cred ca era ceva in aer in ultimele doua zile ieri m-am simtit si eu foarte rau , ma rog m-i s-a intarit burtica aproape non-stop , erau nedureroase dar tare m-am speriat.
Am avut niste musafiri si am gatit dar altceva nu am facut sa zic ca m-am obosit foarte tare dar se pare ca pe azi totusi s-au mai linistit,tare mi-as dori sa duc macar pana la 36 de saptamani.

Tuculucu ce bine mai ai foarte putin si poti sa strangi bebicii in brate.Sa nu te apuci de curatat geamurile , lasa pe sotul tau sa faca acum fiecare zi conteaza in burtica.
Si eu as avea o gramada de lucruri sa fac (sigur si geamurile) dar o sa le faca sotul ca deja mi-e greu sa spal si pe jos sau sa matur....

Fetelor am inceput sa respir mai greu, ma obosesc si vorbind deci cred ca acum incepe partea cea mai grea dar sunt pregatit
Sper din toata inima ca caldurile nu se mai intorc ca eram terminata de calduri, cred ca in viata mea o vara asa de calda si lunga n-am avut .....oricum ador primavara si toamna ( iarna si vara mai putin)
Va pup

kittyke 31 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kittyke spune:

Lucaluc iti doresc multa putere sa poti trece peste problemele astea (te mai citesc si pe Fiv) chiar imi tin pumnii pentru tine sa reusesti la urmatorul Fiv ca meriti din plin

Din pacate Alina Alexandra a disparut nu a mai intrat deloc , poate nu are timp sau ar fi inca in spital cu bebicii?
Poate daca ne citeste intra si ea un pic si ne povesteste cum a fost nasterea.....
Capul sus si mergem inainte !!!!

kittyke 31 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marush spune:

Ieri si azinoapte a fost GROAZNIC! Am avut dureri foarte puternice de burtica si de spate! Am luat no-spa si gynipral la greu-pe vena!

Acum sunt foarte bine, nu mai am nimic! Sper sa fie ok.....intr-adevar am citit si eu asta cu latilea bazinului care iti da dureri de burta si de spate! E cam devreme la mine, dar poate nu e de la pregatirea pentru nastere, ci pur si simplu, poate sunt eu mai mica in bazin!?

Am tinut mortis sa stau acasa, nu vreau sa mai vad spitalul, mai ales alt medic decat al meu!!

M-a consultat o data rezidenta de am crezut ca-mi intra in col, si de atunci mi-e frica de alti medici cum ar fi cei de garda!

Bine insa ca a trecut!

26+!

Asa crestem Noi!
http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=Mommy&year=2008&month=12&day=11&babycount=2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela_1 spune:

Of Marush, ai grija de tine. Si pe mine m-a trezit durerea dimineatza pe la 4. Eu am luat tablete, nospa si gynipral, durerea a cedat putin si la ora asta inca ma mai sacaie (nu ma doare tare, dar suficient cat sa ma deranjeze). Am sunat ieri dr si mi-a zis ca atunci cand ma mai doare sa merg la spital sa incerce cu perfuzii, insa ma gandesc ca daca nu ma doare asa tare...Mai mult nu as vrea sa ies din casa pentru ca sunt racita si nu as vrea sa fac temperatura si mai mare.
Andrada, asa fac, beau ceaiuri la greu.

Mirela 24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada.P spune:

Tuculucu lasa-le in colo de gemamuri. Important acum e sa stea bebicii cat mai mult in burtica. Acum, dupa indicentul cu prematurii de la Giulesti, mi-e si mai frica de nasterea prematura si stat cine stie cat in spital. Nu vreau ca bebelicile mele sa stea mai mult decat necesar, fara supravegherea mea. Asa ca cel mai important acum - in special pt o sarcina gemelara - este repausul.
I-ai mai scris lui Kovacs? Ii scrii dupa ce nasti?

Mirelush, Marush imi pare tare rau ca ati avut iar dureri. fetele curajoase si tin pumnii sa aveti o zi buna si fara dureri.

Kittyke si pe mine ma apuca emotiile cand ma gandesc ca trebuie sa ma apuc de bagaj. Zilele astea o sa inchei si contractul cu cord center. Am citit in documentatia lor ca e foarte mare probabilitatea ca fratii din aceiasi parinti sa fie compatibili asa ca m-am gandit sa vorbesc cu dr mea si sa-i spun ca daca operatia nu merge chiar bine si nu o sa aiba timp suficient sa recolteze ca lumea pt amandoua, sa recolteze macar pt una ca lumea. Prefer sa am un rand de celule care se pot folosi de catre oricare dintre ele cateva zeci de ani decat 2 randuri care se pot folosi de catre fiecare pana la un an, cum am mai auzit.

Rami cuma fost la profu? Pui fundita la rockerita?

Eu am avut ieri o gramada de contractii nedureroase unele si altele cu o presiune mare pe bazin si durere, dar nu ca la ciclu. Cred ca se misca si bebelicile in acelasi timp si apasa. Nu stiu... Azi vad ca nu mai am dar am avut 2 si azinoapte care m-au trezit. Peste vreo ora sun dr sa o intreb daca trebuie sa iau ceva pt astea. De cateva zile ma trezesc cu mainile (palmele) foarte umflate. Atat de umflate ca ma doare daca strang pumnul. Voi ati patit chstia asta?

toate burticile!

Andrada 28+

Mergi la inceput