Efectul Mozart

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

nu, nu are voce toata lumea. In sensul de voce frumoasa.
Glas ca sa cante cat de corect e altceva:)



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Sabina Tin sa te cotrazic.
Glas si voce, dupa parerea mea, e acelasi lucru. Deci in cazul in care cineva nu are o problema de sanatate la corzile vocale, atunci are voce.
O voce poate fi educata sau nu. Dupa cum "ureche" poate fi educata sau nu.
Eu, de exemplu, am voce. Frumoasa chiar. Dar pentru ca nu am educat-o, nu voi putea sa cint ca la opera. Daca as lua lectii de canto, as invata cum sa respir corect si cum sa-mi maresc volumul, probabil ca, teoretic as putea ajunge la acea performanta (desi virsta joaca un factor si la virsta mea nu iti mai poti modela vocea asa de usor ca la 20 si ceva de ani.)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

nu Bic.
atunci de ce exista absolventi de Conservatoare care ajung doar in corul filarmonicii?
pur si simplu vocea lor, la fel de educata a Angelei Gheorghiu, nu e la fel de frumoasa.

Eu am cantat in cor ani de zile, cu o voce frumusica, asa mi se parea la vremea aia. credeam la 15 ani ca as putea face canto fara probleme.
Acum imi au seama ca nu, nu am acel ceva special*.
Voce/glas tot aia, n-am vrut sa repet cuvantul.
une e sa inveti sa nu canti fals.asta se educa.
Alta ca e ca timbrul tau vocal sa fie cu adevarat frumos.


* special inseamna timbrul (in cazul nostru vocal)
Se poate defini si prin continutul in armonice al sunetelor emise. Unii are...unii n-are....
Dar si aia cre au, si cei care nu au, pot fi educati sa cante corect. Frumusetea insa numa la aia care are...:)


Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB_AC spune:

Citat:
citat din mesajul lui filofteia

Citat:
filofteea, sigur o lectie frumoasa de muzica e mai folositoare decat jucatul pe computer, indiferent de aptitudinile copilului.
Nu ma refer la performanta, ci la joc prin muzica.

Si totusi sunt copii carora nu le plac nici macar cantecelele pentru copii...si care inteleg mai bine un joc pe calculator despre matematica decat un cantecel pe aceeasi tema...


Da, jocurile sunt o simplificare a realitatii si de aceea copilul le asimileaza mecanismul. Nu le priveste ca noi si eu n-as baga mana in foc pentru ce intelege. Si copiii mei stiu sa omoare procese pe Unix, dar nu cred ca inteleg prea bine ce executa .. dar au un algoritm:). Oamenii si ca atare copiii prefera facilul, dar nu progreseaza cu el.

Pianul se poate face ca un joc. De mici un parinte fie el si afon (ca mine) poate sa se joace de-a animalele. Cu cateva carticele poti face ca puiul, iepurasul, leul sau o caprioara la pian. Daca le dai drumul sa si topaie in ritm i-ai castigat ... in plus ei au alergat si tu inca mai poti respira:)
Apoi trebuie sa prinda ritmul si apelezi la un prof sau vreun membru mai talentat al familiei sa cante ritmuri diferite si lor le dai ceva castaniete, tambourine sa te acompanieze.
Abia apoi incepi lectii, lectii... Dar si acolo daca-si incep lectiile c-un metronom si un Czerny in fata .. fara talent ... e groaznic. Baiatul meu cel mic face din Czerny la cinci ani pentru ca-i place. Fatuca nu are inclinatie (e a mea ma recunosc), descifreaza mai greu. Dar exista carticele de tehnica la doi trei dolari in care dintre linii melodice imiti un balaur sau topai ca indienii. Atunci conteaza profesorul enorm si capacitatea lui de a acompania in mod hazliu copilul.
Teaching Little Fingers to Play: John Thompson's Modern Course for the Piano
Bastien Piano Technic Primer Level Book

Pianul stimuleaza o coordonare fina, capacitatea de concentrare si imaginatia, dincolo de efectul cultural.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Sabina
Inteleg ce spui si in sensul in care explici tu, ai dreptate.
Eu credeam ca vorbim despre redarea corecta notelor si faptul ca multa lume confunda incapacitatea de a face acest lucru cu "a nu avea voce."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

pai aia am mai explicat din prima :)


Aburel, si Sofia tot cu Thompson a inceput :) Czerny nici pana in ziua de azi n-a invatat vreunul calumea, ei ii plac acuma Bach, Mozart si Schumann.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

[b]Sabina/b],dar ce poti sa spui de un copil, sa zicem de 2-3 ani,caruia ii place o piesa muzicala(una dintre multe altele:"Oda bucuriei") si care sta ceva timp sa o asculte cu atentie si pe care o reda,aproape identic,ulterior?
Sa nu spui ca are ureche,asta este evident,dar de ce i-a placut cat sa o retina?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

ca are linie melodica simpla si e f energica? :)

(eu alte virtuti nu ii gasesc, mi se pare plictisitoare si cam prea demonstrativa, dar in copilarie imi placea )



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

OK! Sabina ma provoci!
Indica-mi o piesa muzicala care sa imi arate ca acel copil are o sensibilitate deosebita PT.SUNETE SI ARMONIE(poate gresesc indicand aceasta directie,muzica este pt. el extrema satisfactie)!
Acel copil si fratele lui geaman au 2 directii de interes intens:muzica si cifrele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

nu exista the piesa:)
dar daca copilul e tentat sa reproduca muzica e clar ca ii face placere, ceea ce e tot ce conteaza.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput