LHC - numa' miine nu-i poimiine :)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

ce-am inteles io:
O sala eleganta, cocheta, cu un auditoriu mic si atent, plin de barbi, ochelari, laptopuri, notebookuri, carnetele si pixuri. Un nene serios in fata arata cu laserpointul cum se ciocnesc gluonii pe ecran si iese higgsul peste doua slideuri mai incolo. Speechul transmis in direct la un NGC sau DScience.
Brusc o angajata in halat albastru da buzna in sala strigand: Tovarasi, lasati prostiile si treceti la lopata sa dam zapada la o parte ca nu poa'sa iasa domn derector din parcare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

B.nica m'ai dezamagit! Credeam ca sint intotdeauna imposibil.

Daca vrei sa vezi aplicatiile electrocasnice ale LHC'ului trebuie sa astepti numai un pic. Cu putin inainte de 1800 Luigi Galvani isi galvaniza audienta compusa din doamne'n'crinoline electrocutand broaste. Broaste moarte. Dincolo de evantaie, oroare - broastele inviau (sau cel putin rand pe rand cate un membru de'al lor se trezea la administrarea curentului, minune urmata de trezirea membrelor audientei la administrarea sarurilor). Prima aplicatie concreta a fost una mai degraba artistica. Marcata de perspectiva reanimarii cadavrelor Mary Shelley scrie Frankenstein doar doua decenii mai tarziu. Inainte de sfarsitul secolului 19 sint descoperite aproape simultan EEG'ul si EKG'ul. Pana la aparitia primului defibrilator mai trec doar 50 de ani si incepand de atunci sute de mii de oameni tehnic morti au fost readusi la viata de ambitia lui Luigi de a'si impresiona audienta scrobita care'l agasa cu intrebarea Asa si..!?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:


B.nica, reusesti sa ma amuzi de fiecare data, fara exceptie. Uite o aplicatie care te poate interesa: www.columbia.edu/cu/alumni/Magazine/Summer2001/Rabi.html" target="_blank">I. Rabi (creditat cu initiativa care a dus la formarea CERN-ului in 1954), cooking www.columbia.edu/cu/alumni/Magazine/images/Summer2001/Rbihotdogs.jpg" target="_blank">hot dogs pe acceleratorul de particule de la Columbia University.

La ce-i bun LHC? Azi, la CERN, pot fi gatiti mai multi hot dogs in acelasi timp ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Beren,,pt. ca nu te-ai suparat pe mine,sau cel putin nu ai aratat.
Eu cred ca din ce s-a spus, gaurelele alea micute negre pt. confirmarea teoriei corzilor sunt tentante pt. investitori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Eu vreau in bula lui Alcubierre. Aia aplicatie practica. "Maturand" universul si ajungand la distante inimaginabile. Din pacate in timpul vietii noastre nu o sa vedem atata energie negativa adunata la un loc.
M-am mai gandit: daca se modifica spatiu-timpul, nu ma pot intoarce si in trecut sa vad ce a facut Geoana la Vantu?

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

De unde vrei sa "aduni energie negativa", Ingrid? Poate doar din grimasele referentilor de articole rejectate la publicatie, despre particule ipotetice si "anti-gravitatie" . Pe de alta parte, n-ai nevoie de LHC pentru warp drive, Patrick Stewart e suficient (si magnificent) .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Am o mare indoiala ca Patrick Stewart stie cinne-i Vantu...tot mama Omida saraca -:)
Daaar .... ar merge sa-i faca vedete in Fringe, imposibilitatea imposibila de gust indoielnic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Citat:
citat din mesajul lui beren

De unde vrei sa "aduni energie negativa", Ingrid? Poate doar din grimasele referentilor de articole rejectate la publicatie, despre particule ipotetice si "anti-gravitatie" . Pe de alta parte, n-ai nevoie de LHC pentru warp drive, Patrick Stewart e suficient (si magnificent) .




Nu vreau sa adun energie negativa, nu in sensul de faras si matura. Damn! Ci stii tu, pentru a te juca cu spatiu-timpul.
Da, nu are legatura cu LHC, dar mi-a placut de d-l Alcubierre. Asa de tanar si asa de intelept..
Nu sunt fan Star Trekuri. E o greseala?

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S


Nu vreau sa adun energie negativa, nu in sensul de faras si matura. Damn! Ci stii tu, pentru a te juca cu spatiu-timpul.
Da, nu are legatura cu LHC, dar mi-a placut de d-l Alcubierre. Asa de tanar si asa de intelept..
Nu sunt fan Star Trekuri. E o greseala?




Surely you're joking, Ms. Ingrid! Cum sa fie o greseala? Dar poti fi fan Sir Patrick fara sa fi fan Star Trek.

Cu spatiu-timpu' ... hai sa ramanem de partea asta a conului de lumina. Modele foarte interesante pentru calatorit intre dimensiuni are si Sir Roger (Penrose), care e un pic mai explicit decat Alcubierre si Krasnikov. Dar toate astea raman literatura, iar CERN-ul ramane cel mai precis instrument al omenirii, care face o munca incredibila in timp ce (din pacate) multi contribuabili isi inchipuie ceva luat din "Ingeri si Demoni". Ay, ay, ay, signor Alcubierre ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Ingrid, doar nu te-ai suparat? "Surely you're joking, Mr. Feynman!" e o carte foarte faina cu anecdote despre fizicieni, adica exact ca aici: light-hearted si fara formule . "Ingeri si demoni" era despre altcineva ...

Mergi la inceput