Copiluti de mai-iunie 2005 (84)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns onixone spune:

am intrat si eu caci m-am trimis fii-miu la tigara prima data si am zis ca nu vreau sa fumez dupa care m-a trimis in bucatarie la laptop cica sa fac treaba la calculator.Si toate astea ca sa il lasa sa se joace la playstation.Ma uitam la televizor la Tanar si Nelinistit la englezi.Si asa ca... m-am conformat.

Va aud pe toate cu analize pt gradinita.Aici nu mi s-a cerut nimic mi s-au pus intrebari despre Alex cand au venit sa ne faca vizita acasa(directoare gradinitei si o educatoare).V-am povestit cand au venit pe 4 septembrie.

Am doua intreabri.
1.Ce ma fac cu Alex care nu vrea sa renunte la lapte?Inca noaptea il am in pampersi si daca ii dau laptele mai devreme mai vrea unul.
2. Si-a luat taica-su vitamina C efervescenta si ma tot bate la cap sa ii dau.I-am dat o data si ii place mult.Asa ca le-am ascuns pana una alta ca nu prea stiu daca sa ii dau sau nu.
I-am luat niste vitamine lui Alex A C si D comprimate de supt si le vrea intr-una .Sunt bune ca au gust de padure, dar el tot ma bate la cap cu cea care o pun in pahar.

Tdi imi pare rau ca plange Alyssa la gradinita.Sa vad ce o sa se intample cu al meu.Copil care il vad sociabil si il pot lasa oriunde fara sa planga.Chiar sunt curioasa.cate ore merge Alyssa?

Elisor.Se vede ca ai fost plecata caci am intrat zilnic sa citesc si era cam slaba miscarea.

Beatrice pai pt asa coliere frumoase merita sa nu dormi noptile.Ma chinui si eu sa fac ceva pt mine(inafara business-ului care il avem).Dau sfoara in tara (aici) ca fac tax return pt cei care vor.M-am trezit cam tarziu dar incerc...desi vroiam ceva creativ nu cifre si alte chestii.Ma tot gandesc cu hainele de copii dar nu prea stiu de unde sa o apuc.Sa le vand in tzara sau pe net pt romani.Sunt confuza rau .Asa ca inca ma tin de taxe.

Sufletica ai niste copii minunati.Sa va traiasca si sa fiti sanatosi si fericiti.

Gabitzam am vazut si pozele tale in w-end parca.Cresc copii atat de repede ca parca as face si eu inca unul.

Oana lu'Alex
www.flickr.com/photos/copiluti_mai_iunie/sets/72157600515762396/" target="_blank">poze pe FLICKR

www.oana-jipa.magix.net/" target="_blank">Poze Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Asta asa de introducere si nu mai dezvolt ca deja cred ca plictisesc cu aceleasi lucruri. Pe scurt: ii laudasem de dimineata ca s-au dat pe brazda. Stiti metoda lui super nanny? aia cu cartoane si cu abtibilduri cand copilul face un lucru bun primeste un abtibild frumos si cand face ceva naspa primeste unul urit, si apoi la o perioada de timp se trage linia si se aduna? De la ce varsta functioneaza? Cred ca problema e la mine, nu incerc destul, nu am rabdare. Bun moment si-a ales si Mihai sa devina workohoolic Aaa, am uitat sa va zic ca din cauza ca in fiecare zi e cu scandal si din cauza ca sunt o imprastiata Georgia are un frumos inceput de rahitism. Asta pentru ca niciodata nu reusesc sa ies cu ei din casa dimineata, iar azi ratam si iesirea de seara pentru ca Filip se incapataneaza sa nu ma asculte, iar eu care nu mai fac fata decat amenintand m-am gasit tocmai azi sa incep sa ma tin de amenintari. Asa ca daca Filip e pedepsit si nu iese in parc nu iese nici Georgia. Copilul asta nu mai face nimic, dar nimic daca nu-l amenint. Fa aia ca iti iau jucariile, fa aialalta ca opresc dvd-ul, de cele mai multe ori nu ma tin de promisiune si el nu pricepe nimic. Neaparat imi trebuie alta tactica. Cu ignoratul crizelor si dorintelor imposibile nu merge. Deja ma intreaba vecinii ce are de urla in halul ala. La mine in casa e un ospiciu! Ma duc sa citesc o carte de psihologie ceva ca sunt in impas rau de tot.

Despre ce reguli noi vorbiti? Eu am trimitere pentru analize de aseara si am de facut decat coproparazitologic si doua exudate unul faringian si unul nazal. Eu nu fac micro si de idr nu am auzit decat aici.

Vacanta in Maroc cu POZE
Andreea mama de Filip si Georgia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Androix, am citit doar ultima pagina, mesajul tau. Eu am probleme cu Agata, nu cu Tudora si de aceea intru sa-ti spun ca trebuie sa renunti la amenintari. Asa am procedat eu cind era mica si acum o incasez cu virf si indesat! Nici cu pedepsele si cu recompensele nu mai sint de acord, acum nu face nimic decit daca nu primeste ceva in schimb. Nu am metode, nu stiu care metoda e cea mai buna, dar am senzatia ca nici una nu e potrivita cu copiii mei. Toata vara m-am gindit la ce si cum voi face si a inceput anul si tot nepregatita sint. Anul asta l-am inceput fara nimic, cu constientizare. Atit! Am facut un regulament scurt, pe care toata lumea trebuie sa-l respecte. Uite aici citeva reguli de baza, necesare, esentiale, ca la gradinita si la scoala, pe care trebuie sa le respectem toti... si atit, in rest sint libere sa faca ce vor, atit timp cit nu ingradesc prea mult libertatea altora:
- reguli de igiena: spalatul pe miini, pe dinti, schimbatul de hainele de strada cu cele de casa (cu ajutor daca altfel nu se poate, la Tudora adica), cele murdare duse la cos de fiecare dintre ei nu de mami...
- nu se maninca decit in bucatarie sau la masa in salon cind sintem cu totii, nu se maninca la televizor sau calculator decit eventual un fruct; fiecare isi pune ce a ramas in farfurie la cos si farfuria in chiuveta, pahar, tacimuri (vasele le spala cine e liber, nu numai mami, adica si tati)
- nu se uita la desene sau filme decit atunci cind e timp pentru asa ceva, altfel acestea ramin inchise, se asculta doar muzica daca nu se lucreaza.
- fiecare isi stringe jucarii, carti, ziare etc. de mai multe ori pe zi, cind se incepe o alta activitate. S-au jucat si e camera plina de jucarii, nu au voie sa faca altceva (chiar daca e vorba de masa, desene sau culcat pina nu e ordine in camera - nu le cer ordine ca la carte, mai ales Tudorei, face mami dimineata, dar le-am luat rafturi, cutii colorate si le-am sortat jucariile pe categorii, le vreau pe fiecare in cutia lor, cartile in biblioteca, creioanele in cutia de creioane, ce e de aruncat la gunoi, ce e de pastrat in locul special amenajat, in debara, le sorteaza mami, numai sa le vad puse la loc, nu tot eu sa le adun de prin casa).
- de respectat orele pentru anumite activitati, au 10 minute, cu avertismente, de a termina activitatea inceputa. De exemplu, daca trebuie sa iesim din casa la ora 5, ca la 5.30 are patinaj, la 4.30 ii spun ca are 10 minute la dispozitie sa termine ce face si inca 20 sa se pregateasca, ca la 5 iesim din casa. Incerc si eu sa fiu mai organizata, si la 5 sa fiu gata cu restul... nu e la usa cu totul pregatit, iese din casa asa cum este. Eu am platit activitatea, ea a vrut-o, nu am luat nimic fara voia si dorinta ei, deci asta este! A facut patinaj cu manusi imprumutate, pentru ca eu i-am pus fiecare bagaj in geamantane mici, de carat, sarcina ei este sa pastreze totul acolo, nu o face, e pielea ei in joc. Fara pedeapsa, fara amenintari cum faceam pina acum. Pedeapsa este ca va trebui sa se descurce fara lcurul uitat, eu de intirziat nu mai intirzii, nu mai alerg ca nebuna pe strazi ca sa ajunga fii-mea la timp, nu mai iau taxiuri. Cu ghiozdanul de scoala la fel, are sarcina seara, dupa lectii, cind vrea ea, sa-si faca ghiozdanul, nu pune tot, se duce asa cum este... nu se mai intoarce tati din drum, riscind sa faca accidente pentru ca ea boceste ca nu stiu ce a uitat si va primi nu stiu rau la scoala.
- o jumatate de ora sau ora cind sintem toti acasa, fiecare se retrage in camera lui si are dreptul al o activitate proprie, in principal lectura, inclusiv noi doi, adultii... (vreau sa citesc si vreau sa-i invat si pe copii sa-si aloce timp pentru lectura).

Daca toate lucrurile de mai sus sint facute si la timp, cu ajutor acolo unde nu se poate altfel, cu avertismente, chiar doua sau trei... atunci, in restul timpului pot face ce vor ele.

Exemple: Agata, avem o ora si jumatate timp sa facem lectiile, nu le terminam (nu vorbesc doar in numele ei, ca sa stie ca sint linga ea, dar stie ca nu pot sa i le scriu eu), te duci cu ele asa cum si cit le-ai facut. Tudora, te rog stringe jucariile... si vino la baie sa te spal pe miini ca sa maninci. Si ma duc la baie... O astept, ii dau un avertisment, cu blindete: Tudora, mami te asteapta la baie. O data, de doua ori... nu vine. Am stins lumina, am iesit din baie si acolo nu ma mai intorc. Ori se spala singura (si ea stie ca nu poate), ori maninca cu miinile murdare pe raspunderea ei (stie foarte bine asta). Orice intirziere se ia din timpul ei, al lor, din desene, din joaca, din parc etc. Daca nu face ce trebuie, de multe ori sint doar unul sau doua lucruri de facut, simple pentru virsta lor, trecem la ce avem de facut asa cum sintem. Crede-ma, am scos-o pe Agata din casa cu un picior incaltat si cu unul nu. Nu sint absurda, daca vad ca nu avea cum sa termine pentru ca a apucat-o kk-area, asta se intimpla si o ajut ca sa terminam repede. Dar daca vad ca nu a fost gata pentru ca tras de timp si a mai dezbracat o papusa sau a mai colorat un sfert de pagina pe nervii mei... atunci nu o ajut si iese asa cum este. A iesit din casa in pantaloni scurti de pijama! A bocit tot drumul pina la piscina, ei si? Tudora tipa, o pun sus pe carut si o las sa plinga si sa tipe pina ajungem unde am de ajuns. Pe mine ma deranjeaza mai mult stresul meu permanent decit faptul ca urla ea prosteste. In timpul asta, cit urla, nu sint dura cu ea, ii spun blind ca am inteles ca e frustrata, ca e nervoasa, dar ca eu trebuie sa fiu la ora respectiva in locul respectiv, nu am cum sa nu fiu... Singura solutie ar fi sao fi lasat singura acasa si doar stii, mami, ca nu ai voie si nici tu nu vrei sa ramii singura, nu? Atunci, o pupi pe mami, te opresti din plins? Da! Si alta daca vei face asa cum trebuie, ca sa nu mai ajungem la suparari din astea? Daaaa! Cu Agata la fel, numai ca un pic mai ferma sint cu ea, ca e mai mare si nu are nevoie de trei avertismente ca sa asculte, unul e suficient. Tudora nici nu are nevoie de avertismente, ca s-a conformat, chiar si cu dormitul in camera, Agatei nu-i ajung nici trei... cu comentarii si tzitzieli. Dar indiferent cum si cit de mult ar dura, eu inapoi nu mai dau (desi, recunosc, ca-mi vine tare greu sa sa ma organizez eu in primul rind). Sint trei si eu sint una... pai, ajung la nebuni in citeva luni anul asta. Imi vine greu pentru ca pina la ora 2.30 eu trebuie sa fac tot ce am in sarcina: curatenie, mincare, de citit pentru cursurile mele, plus bebe bineinteles. Inca lucrez la programul meu si la eficientizarea mea... (se vede, nu, ca doar scriu pe DC...). Pentru ca dupa ce ii iau si seara nu mai vreau sa fac nimic, si sa ma ocup de ei. Dupa ce ii culc, mai pot recupera din ce nu am facut dimineata... deocamdata ma culc numai pe la 3 noaptea, ca am de recuperat la greu.

Nu stiu inca rezultatele, dar anul asta renunt la amenintari, la santaj, la pedepse, la recompense, la 1, 2, 3... Pe toate le-am incercat, nu merg! Vreau sa fie constiente ca sint anumite lucruri care trebuie facute la timp si bine, ca exista un program care trebuie respectat... Nu se respecta, se renunta la ce se poate: patinaj, inot, dans, desene, scurtam plimbarile, scurtam povestile, scurtam tot... in favoarea lucrurilor la care nu putem renunta: mincare, somn, scoala, lectii... Eu sper sa ajunga in timp sa intelegea (de fapt, sa intelegem si noi, astia mari), ca se pot face toate si inca si mai multe, cu calm si intelegere, daca sint respectate anumite reguli, putine dar bune, fara sa primeasca nimic in schimb, decit timp sa faca altele, de suflet. Mai vorbim la Craciun si la Pasti, sa vad ce mare brinza voi face anul asta cu noua metoda. Dar ce pot sa-ti spun clar este ca stiu sigur ca metodele gen amenintari, pedepese, recompense nu obtin decit un rezultat de moment, nici acela extraordinar si in timp fac rau. Am trei exemple acasa: eu, tati si Agata!

CORNELIA, mami de AGATA, TUDORA si LISANDRU

Starile sufletesti care par a nu avea nici un motiv, au motivele cele mai adinci. (Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elisor spune:

Andreea trage aer in piept si nu te mai stresa ca-ti amplifici panica neputintei, probabil ca in momentul asta asa vezi situatia dar sunt sigura ca sunt doar momente din zi, nu e o stare de fapt. Vecinii, lasa-i sa-si puna intrebari nu le satisface tu curiozitatea, oricum ai spus ca te muti asa ca ce-ti mai pasa.
Cu rahitismul nu cred ca e nimic pierdut, reiei din toamna vigantolul, dupa ce stabilesti cu pediatra doza exacta. Imi pare rau ca treci prin momente de-astea extenuante, dar esti una din cele mai puternice femei pe care le stiu asa ca sunt sigura ca veui fgasi cea mai buna solutie pentru voi, chiar si temporara, pana se mai tempereaza Mihai cu munca.
Am cautat in seara asta legislatia dupa care functioneaza gradinitele (dar n-am gasit inca nimica) sa pricep si eu care sunt totusi analizele medicale obligatorii, se pare ca difera. Esti prima pe care o aud exudat nazal pentru gradi.

MamaJipa vitamina C cred ca nu are ce rau sa-i faca dimpotriva, atata timp cat nu exagereaza. De Vitamina A si D cred c-ar trebui sa i le dai numai daca are deficit, ca stiu ca nici surplusul nu e bun. Bea laptele dupa ce-l speli pe dinti? Eu asa stiu ca excesul de lapte e daunator. Nu mai vorbesc pentru dantura. Te-am speriat destul ? Mda, ati fost cam lenese cat am lipsit, ma asteptam sa gasesc pagini, pagini si cand colo am terminat paginile inainte sa-mi termin cafeaua .

Aurasa ce fericire pe copiii tai sa poata zburda in natura...tu cand incepi serviciul?

Beatrice te rog eu mai da-mi o data linkul spre bijuuri, cum spuneam am reinstalat windowsul si nu mai gasec nimic nici la cookies...am vazut si aici magazin cu tot felul de bilute pe care tre' sa ti le faci singur ori in magazin ori acasa.

Fetelor daca nu vreti sa faceti micro de ce nu cereti radioscopie, aveti rezultatul pe loc, e procedura aia in care va vede instantaneu la parat pe toate partile.

Ha, pentru mine maine-i luni, prima zi de servici din aceasta saptamana, grea saptamana


Eli cu Bianca (13.06.2005) Andreas (17.08.1998)

www.dropshots.com/elisibia2" target="_blank"> foto 1, , foto 2 ,
"Daca un copil traieste in LAUDE, invata sa APRECIEZE.
Daca un copil traieste in SIGURANTA, invata sa aiba INCREDERE.
Daca un copil traieste in ACCEPTARE si PRIETENIE, INVATA SA IUBEASCA LUMEA"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onixone spune:

elisor]: sunt comprimate toate 3 in unul sincer sa fiu nici nu m-am uitat pe cutie sa vad cat contine din fiecare.Dar am sa ma uit.

neliaam citit pe nerasuflate ceea ce ai scris.Ma apuc si eu de aceeasi metoda caci m-am saturat sa amenintz (nu de alta dar nu mai am resurse).Nu stiu cum sa il mai amenintz.Sunt curioasa cat intele Tudora care e de varsta lui Alex.Nu contest Agata pricepe care e treaba dar daca ajung sa il duc in pijamale pe alex la grdinita(de ex) intzelege prichindelul care e treaba?

Oana lu'Alex
www.flickr.com/photos/copiluti_mai_iunie/sets/72157600515762396/" target="_blank">poze pe FLICKR

www.oana-jipa.magix.net/" target="_blank">Poze Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elisor spune:

Am pus pozele de la www.dropshots.com/elisibia3#date/2008-09-06/11:19:38" target="_blank">Lacul Rosu, Cheile Bicazului si Lacul Bicaz pentru cine e amator de munte si natura.

Au fost doua zile superbe, insorite si calduroase, am facut gratar, am jucat badmington, fotbal, ne-am plimbat, Bianca a tinut moortis sa mearga cu barca cu vasle, nu am mai mers ca am ajuns prea tarziu, dar cum m-a bazait ca i-am promis (desi eu nu-mi aminteam s-o fi facut) am mers a doua zi cu vaporasul pe lacul de la Bicaz. N-a fost exact ce si-a dorit ea, dar a mers, ea vroia ori cu barca cu vasle ori cea cu motor.
Cazarea a fost nicidecum cea rezervata, rezervare care n-am gasit-o nicaieri , dar ne-au dat totusi o camera la vila, noi ne-am dorit la casutele de lemn, ceva foarte rustic. Camera mi s-a parut cam scumputa, 120 lei, curata dar destul de modesta, spre bucuria copiilor avea si tv cu cablu, asa c-am adormit seara cu gala de premiere de la cerb. Destul de rau am dormit ca ne-am trezit cu Bianca peste noi in miez de noapte, dar s-a hotarat asa cum a venit sa migreze inapoi la ea. Spun rau ca am murit de cald.
Ne-am hotarat in ultimul moment ca de la Bicaz sa nu ne mai intoarcem pe acelasi drum, fapt care ne-a costat catve aore de condus in plus, nu mai spun de noaptea care ne-a surprins pe drum, nu sunt un fan al condusului pe intuneric, dar am ajuns acasa intregi si obositi, dar fericit ca am reusit sa ne bucuram de excursie.


Eli cu Bianca (13.06.2005) Andreas (17.08.1998)

www.dropshots.com/elisibia2" target="_blank"> foto 1, , foto 2 ,
"Daca un copil traieste in LAUDE, invata sa APRECIEZE.
Daca un copil traieste in SIGURANTA, invata sa aiba INCREDERE.
Daca un copil traieste in ACCEPTARE si PRIETENIE, INVATA SA IUBEASCA LUMEA"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns omustata spune:

Buna fetelor si multumesc mult celor care s-au interesat de noi. Eu am trimis cateva YM dar nu mi-a raspuns nimeni si incep sa cred ca nu-mi merge Messengerul. Eli, Monu, Olga nu ati primit nimic de la mine?

Inca nu sunt la zi cu cititul, dar nici mult nu mai am. Noi am trecut printr-o perioada putin mai agitata. Eu constat ca nu am timp de absolut nimic si asta in conditiile in care Mircea a incepu sa ma mai ajute. Pe cuvant daac inteleg de ce ma organizez atat de prost. Pe Maya am mutat-o la alta gradinita (Montessori, poate ati auzit de ea) pentru ca in luna august s-a imbolnavit aproape in fiecare saptamana si am ajuns la concluzia ca poate este ceva aiurea cu gradinita asta. Cert este ca era foarte mare, avea multi copii si asta unde este acum este mai mica, este vis-a vis de casa si pare mai "selecta". Problema este ca are multe zile libere, nu se face scoala in zilele cu zapada foarte mare (si la noi sunt cateva pe an) si au si multe vacante. Sa vedem cum ne organizam. Deocamdata cautam un babysitter care sa o ia de la gradinita si sa stea cu ea doua ore pana venim noi acasa si nu gasim deloc.

Eu am inceput serviciul si sunt extrem de ocupata pentru ca lucrez la universitate si tocmai a inceput anul scolar.

Am vazut poze multe, am citit ce ati facut in vacante si am fost alaturi de voi. Insa nu prea pot raspunde la fiecare in parte pentru ca nu vreau sa uit pe nimeni.

Olga-ti-am trimis un mesaj pe YM. Am fost socata de ce ti s-a intamplat si sper din tot sufletul sa-ti revii cat mai curand. Eu ma tot gandesc la tine si la cum poate avea un singur om atatea necazuri intr-o viata. Sa-ti dea Dumnezeu putere.

Va las acum si sper sa scriu mai des. Inca odata va multumesc din suflet celor care v-ati gandit la mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Am trecut proba de foc! Bebe a stat trei ore si 10 minute cu tati si cu fetele si totul a fost in regula! Dar a zis Octav ca daca nu-l ajuta Agata, nu reusea. Dar de fiecare data cind se punea pe plins, Agata il lua in brate, il purta prin casa, se juca cu el si tacea micutul! Apoi tot ea l-a hranit, i-a dat cereale... ce mai, ajutor de nadejde. Mi-au trecut toate supararile pe ea cind am auzit. Si am gasit-o atit de entuziasmata de ceea ce a facut si era atit de mindra cind mi-a laudat-o tati! Are mama o fetita mare, care stie sa-l ingrijeasca pe bebe mic... si mai are mami o fetita mijlocie care a numarat astazi in doua limbi, de la 1 la 10 si a zis si alfabetul pe jocul de puzzle. Sint rupta de oboseala, dar un zimbet din ala timp pe fata, de multumire sufleteasca. Ah, si si-a facut si lectiile Agata, aproape singura, eu numai m-am uitat peste ele si i-am dat dictare. Miine mergem la biblioteca, le-am promis fetelor, ca sa avem ce citi duminica dupa-amiaza, in acea jumatate de ora de lectura pe care am bagat-o in regulament. Octav, cica poate citi si etichete de la sticle de bere sau de vin? Am pierdut bunul obicei pe care il aveam inaintea de nasterea lui Lisandru si anume sa mergem citeva ore, o zi pe saptamina la biblioteca. De miine il reluam, probabil va ramine miercurea, daca nu gasim antrenori de inot, ca tati e pina tirziu la curs si nu avem nimic altceva de facut, in afara de lectii, pe care le putem face acolo, in biblioteca.

S-a trezit Lisandru pentru titza de miezul noptii si dupa ce-l alaptez ma duc si eu la nani. Pe miine, la cafea sau seara!

CORNELIA, mami de AGATA, TUDORA si LISANDRU

Starile sufletesti care par a nu avea nici un motiv, au motivele cele mai adinci. (Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monu spune:

Olga buna, ma bucur sa aud vesti despre voi. Am primit mesajul dar eram tare bulversata.

Fetele mele au trecut la o alta etapa care cica tine pana la 6 ani. Urla din orice. Alexia parca e o mironosita si o adolescenta de 14 ani care se schimba la fiecare 5 secunde. Acum rade apoi se pune pe plans cu sughituri. Astept cu interes gradinitele de sapt viitoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mercedes spune:

salutare!

laura-nu apari inca?

Fetele din ro vedeti daca faceti cumva raze la plamani veti primi o fisa pe care va tb. sa o duceti de cate ori va iradiaza de acum incolo. Stiu ca exista ceva l;egislatie in materie dar n am bagat de seama sa mi notez nr. Cristi a primit acea fisa cand si a facut raza la plamani pentru fotbal.

Bia e ok la gradi merge de luni( am mai scris dar probabil ati sarit peste postarea mea) sunt foarte multi copilasi care plang, probabil va mai dura. Suntem la faza de cumparat rechizite, e foarte incantata ca va duce atatea la gradi.
A primit bulinuta rosie pentru ca s a cerut la pisu ( mai sunt copilasi care poarta scutece). Abia astept sedinta de la gradi sa aflu varsta copilasilor ca tare mi se pare ca bia este printre cei mai mari( poate fi si din cauza inaltimii ei).

Apropo de inaltime , ce inaltime au copiii vostri? bia are 109-110cm

elisor- macar v ati distrat bine. De pret ce sa spun ... am stat si noi in sinaia la venire la cineva gasit de pe net in ultima clipa( nu am gasit loc unde mergeam de regula) si tare nasol a fost. La 150 de lei apartament cica doua margarete dar vai de capul lor. Imi era in minte sa fac reclamatie la opc mai ales ca avea autorizatia expirata si culmea era si afisata.O patroana imbacsita de tutun care te radiografia de sus pana jos si care merita sa i spun vreo doua dar... nu m am coborat la nivelul ei.

omustata- am citit de montessori pare interesant. Sa va obisnuiti rapid si aici.Si eu mi am pastrat bona pentru zile grele( eventuale imbolnaviri, vacante de la gradi). Bafta la gasit bona!

Azi mergem cu cristi la examenul de aptitudini pentru pian la sc. populara de arta. Am renuntat in privat ca a crescut pretul pe ora si e prea mult avand in vedere ca face si enfgleza si fotbal.

Androix- e foarte greu sa dai idei la ce spui tu. Stiu ca si eu de multe ori tampesc cu amandoi pe cap si mai ales cu bia care crede ca i se cuvine tot. Ce primeste ea e al ei si cedeaza foarte greu iar ce are cristi i se pare normal sa le ia ea. Si de aici pornesc certurile.Bia in secunda urmatoare il clapaceste pe cristi, cristi greu se abtine si culmea culmi ca bia continua sa minta.
Cine a rasturnat apa? raspuns din partea biei -cristi. Cristi care e in ultima camera care habar nu are ce se ntampla in bucatarie.
Ii povestesc ca nu e frumos ce face si intr un final imi spune ca ea a rasturnat apa.

Mergi la inceput