Copiluti de mai-iunie 2005 (84)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elisor spune:

Buna!
Ne-am intors si noi din excursie (ca asa i-a spus Bianca) si mi-am luat doua zile de concediu, ieri ca sa imi revin dupa drum si azi i-am facut analizele pentru gradi.
De dimineata m-am trezit voiniceste, m-am bucurat ca si Bianca a fost la fel de matinala din proprie initiativa si m-am pus pe asteptare, sa produca ceva la olita, de data asta. Cu greu am convins-o sa stea si nu pricepea de ce trebuie sa fie bebelus din nou cand ea face la wc. Bineinteles ca atunci cand trebuie sa i le culeg atunci se lasa asteptate. Cu chiu cu vai la ora 9 am ajuns la doctor sa ne dea trimitere si pentru pipi (v-am mai spus ca o suspectez de-o infectie urinara) si am primit bonus si pentru exudat, cu atat mai bine o cheltuiala mai putin.
Asa ca Andreea, sper si trag nadeajde sa avem pana luni dimineata toate analizele si sa incepem, ca pe tine te-am auzit ca nu credzi ca veti ajunge la deschidere.
Si cum n-am rezolvat totul la primul laborator am ajuns si la al doilea de i-am facut IDR-ul (Ioana poti sa razi, ma laudam ca nu-l vom face dar uite ca n-am scapat, s-au schimbat regulile), noroc ca nu i-am spus prea multe si a luat-o prin surprindere si am terminat repede. Printre lacrimi mi-a spus foc de suparata ca a durut-o (dar a recompensat-o cu o bombonica).

Cum necum luni trebuie sa incepem gradinita. Ca nu mai are cu cine sa stea. Stau cam stresata ca analizele vor fi gata vineri dupamasa cand eu nu mai am medic de familie .

M-apuc de citit sa vad ce-ati mai facut, mai revin cu povesti, cu poze...

A, Cristina scuze daca nu ti-am multumit si pe alta cale decat forumul (aici am scris dar probabil erai plecata deja), am primit pachetul si chiar in timp util. De data asta are o bila alba posta desi nu merita. So, inca o data iti multumesc mult, deocamdata nu are prea mare succes ca am fost mai mult pe-afara, dar vine ea vremea urata si atunci avem material, gratie voua, multumim !


Eli cu Bianca (13.06.2005) Andreas (17.08.1998)

www.dropshots.com/elisibia2" target="_blank"> foto 1, , foto 2 ,
"Daca un copil traieste in LAUDE, invata sa APRECIEZE.
Daca un copil traieste in SIGURANTA, invata sa aiba INCREDERE.
Daca un copil traieste in ACCEPTARE si PRIETENIE, INVATA SA IUBEASCA LUMEA"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tdi spune:

Ciao! Noi suntem varza, Alyssa nu vrea la gradinita adica vrea dar cu mami, ceea ce nu e posibil...trebuie dusi si lasati acolo, asa e politica pe aici...in prima zi a fost ok, ieri a plans umpic spre sfarsit iar azi a urlat incontinuu de la un capat la altul, am lasat-o plangand in brate la educatoare dupa ce m-am straduit juma'de ora s-o conving sa stea sa se joace cu copii si sa nu planga. Offf, ce aiurea e...imi vine sa mor...sa-i vezi cum plang saracutii si toti striga "mama" de ti se rupe sufletul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

Si n-ai sunat mai tarziu sa vezi cum e? Ca si al meu si acum plange cand il lasa acolo, dar dupa doua minute e de-al casei, parca n-a plans niciodata.


Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla
www.dropshots.com/gabitzam3" target="_blank">Poze noi cu maimutzica mea, Andrei-Stefan (25.05.05) si puiul mic Raducu(06.06.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tdi spune:

N-am sunat, Gabitza, eram acolo la intrare si am anuntat ca raman sa o iau daca nu se opreste din plans...a urlat 1 ora incontinuu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elisor spune:

Teddy eu ma asteptam sa reactioneze asa, majoritatea sunt incantati in prima zi, hai si-a doua ca apoi sa ramai socata de ce nu mai vor si urla. Exact asa a fos si Bianca si Andreas, stiu cum e, dar fii linistita ca intr-o saptamana doua o sa se acomodeze. Rau sunt sigura ca nu-i este acolo, dar s-a invatat sa fie doar cu tine si te-ar vrea si acolo. Iti doresc inima de piatra ca sa ai puterea s-o lasi sa se acomodeze, iar lui Aly, of, acomodare cat mai usoara, pui mic !

Andra am vazut pozele, foarte frumoasa e cea unde sunteti toti patru, uitandu-ma la acest tablou nici ca-mi vine sa cred ce-ai povestit vreodata despre greutatile din cuplu, sotul tau pare cel mai tandru si iubitor sot si tata din lume...ar merge si-o fetita pe umerii lui ?

Aurasa vazut si pozele voastre, stiu ca ai niste baieti de mare ajutor si-o recolta bogata...baietii tai seamana foarte bine unul cu altul, mie asa mi se pare


Eli cu Bianca (13.06.2005) Andreas (17.08.1998)

www.dropshots.com/elisibia2" target="_blank"> foto 1, , foto 2 ,
"Daca un copil traieste in LAUDE, invata sa APRECIEZE.
Daca un copil traieste in SIGURANTA, invata sa aiba INCREDERE.
Daca un copil traieste in ACCEPTARE si PRIETENIE, INVATA SA IUBEASCA LUMEA"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elisor spune:

Anca asa face si Bianca cu verisoara ei Mara, care e cu un an mai mica...Mara nu poate sa sara asa ca mine, Mara nu stie sa spuna aia sau Mara da pe ea eu nu dau ca sunt fetita mare si tot texte de-asta de superioritate. Stiu ce greu va e fara tati, ca am experimentat nu demult si noi, dar poti sa-l pui sa faca ceva special pentru tati, un desen sau ceva ce-i place lui de obicei sa mestereasca, eventual il ajuti si tu, si astfel timpul trece mai usor sau cu folos ca sa spun asa. Cred ca lui tati ii e si mai greu departe de voi. Un sa suportati dorul mai usor!

Pisicule pai m-am reprofilat pe maro, ce sa fac, nu ma dau in vant dupa el, dar nu e atat de dur ca negrul, problema mea e cu tremuratul mainii si de asta evit sa-mi conturez ochii desi sunt constienta ca mi-ar sta foarte bine, dar mai bine nemachiati decat cu niste dungi aiurea puse. Parca nici chef de machiat (doar strictul necesar) nu mai am de la un timp si asta datorita atmosferei din birou care-mi taie tot elanul sa fiu eu insami, totul e anost, fara gust, tacut...toata lumea se mira ce atmosfera de cacao avem. Mersi de compliment, ti-l intorc cu placere !

Simona mersic de raspuns, pai de vreo 2-3 zile s-a mai dat pe brazda, cum spuneam am pus in bagaj vreo 10 perechi de chilotei si in 2 zile am schimbat doar 4 perechi, e foaaaaarte biiine!!! azi i-am facut si urocultura si sumarul si sper sa iasa negativ sa elimin aceasta cauza.

Gabitza voi aveti botezul acum? Oricume mai bine mai racoare decat canicula ce-a fost, pana si la Cheile Bicazului am scos limba...

Beatrice grea misiune imi dai, adica imi faci alegerea tot mai grea, asta suna a compliment sa stii ! Mi-a reinstalat windowsul si am pierdut toate mesajele, dar il vreau pe cel turcoaz, daca mai stii de care vorbesc.


Eli cu Bianca (13.06.2005) Andreas (17.08.1998)

www.dropshots.com/elisibia2" target="_blank"> foto 1, , foto 2 ,
"Daca un copil traieste in LAUDE, invata sa APRECIEZE.
Daca un copil traieste in SIGURANTA, invata sa aiba INCREDERE.
Daca un copil traieste in ACCEPTARE si PRIETENIE, INVATA SA IUBEASCA LUMEA"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danelutza spune:

La multi ani, Ana-Ioana !
La multi ani, Ana-Ilinca !


Teddy imi pare rau sa aud ca Alyssa plinge. De aceea la noi, primesc doar cite doi-trei pe zi, ca sa nu fie o "urlatoare" continua. Cica e primul an cind nu a plins nici un copil. Ieri plingea o pustoaica, dar plingea ca o luase mamasa acasa la ora 11.30 si vroia sa stea la gradinita. Am trecut si noi ieri pe la gradinita, doamne ce chin cu Isabella.
A inceput "mami, voglio la gadinita cu copiii"
eu: "nu se poate, Isabella, ca tu mergi luni"
"mami, si, se poate. te iog, mami"

Mama, m-a innebunit ca ea vrea sa ramina si stie ca atunci cind spune "te rog" nu pot refuza, dar pina la urma a inteles ca nu se poate si mi-a spus intr-una pina acasa, ca ea merge "la gadinita, senza la mama" . Sper sa o tina tot asa si sa nu plinga. Mai avem si avantajul ca, cunoaste majoritatea copiilor, deci tot este ceva.
sint cu gindul la tine si sper ca miine sa aveti o zi buna, fara lacrimi.




Daniela, mami de capsunica
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=53616" target="_blank">Nasterea printesei noastre, poze in casuta galbena , www.dropshots.com/danelutza" target="_blank">filmulete
Elvetia in miniatura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elisor spune:

Asa e, azi e zi de urat: LA MULTI ANI ANA!

Ioana sa-t traiasca Mogaldeata!

Vad ca mai avem o Ana si-un Ioachim in listuta...

Gabitza vazut pozicile, ce falcos s-a facut strumfisorul si s-a implinit binisor peste tot, imi place de el ce zambaret e in toate pozele...mi se pare mie sau Andrei a devenit mai dezinvolt, nu mai pare asa legat de tati...

Nu v-am spus ca azi am tuns-o pe mandra, stiam de cateva zile ca-si doreste sa se tunda si azi venind de la lab am intalnit un coafor si-am intrebat-o daca-si mentine dorinta. Asa ca am o domnisoara tunsulita. Am scapat de codite, de agrafe, de clamute...


Eli cu Bianca (13.06.2005) Andreas (17.08.1998)

www.dropshots.com/elisibia2" target="_blank"> foto 1, , foto 2 ,
"Daca un copil traieste in LAUDE, invata sa APRECIEZE.
Daca un copil traieste in SIGURANTA, invata sa aiba INCREDERE.
Daca un copil traieste in ACCEPTARE si PRIETENIE, INVATA SA IUBEASCA LUMEA"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aurasa spune:

Elisor - multumim de comentarii. Intr-adevar, recolta bogata si frumoasa. Si organice toate, fara strop de chimicala. In poza cu ardeiul capiat era un friiiig si nu am avut hainute groase, acum vreo 2 saptamani, asa ca l-am imbracat pe Alexandru cu un puloveras pastrat de mama de pe la fratele meu. Era cu vreo 2 nr. mai mare, dar nu ii era frig copilului. Eu am fost cu ei la mama in fiecare vara de cand s-au nascut, 2-3 luni, cat a fost timp frumos, asa ca lor li se pare normal sa mearga in gradina sa aduca o rosie sau un ardei sau sa le dea strabunicul pere proaspat culese din pom.

Aly - succes cu gradi! Urmeaza si Catalin de luni. Povestesc atunci, ca acum e tare incantat. I-am cumaparat botosi de interior cu Tiger, ca aceia cu Winnie erau roz, desi el pe aia ii voia initial.

Analizele noi le-am luat. E ok cu totul. Mai trebuie sa ne facem noi micro, sa vedem unde mergem sa il facem.

Cam atat ca urla Alexandru langa mine"da-teeee, ammiii", adica sa frece el calculatorul cat o vrea, deja nu prea mai merge ca il inchide si deschide cum isi aduce aminte.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patriciaRO spune:

Elisor, da, e C2, al doilea din lista. Vezi, uita-te si la seturi ca am mai pus ceva mumos rau. Ti-l opresc pe-ala pentru tine. Oricum mai fac si pana in octombrie cand vreau eu sa fac pachetele si sa le trimit in RO, tot o sa mai fac.


Teddy, cam nasoala treaba la voi. Cred ca era mai bine daca te lasau sa stai acolo, sa se obisnuiasca. La noi a functionat foarte bine treaba asta. Adica au avut dreptate cand imi ziceau sa vin sa stau si apoi dupa o vreme sa-l las cate o ora, apoi doua, si tot asa... Si a avut un mare succes, chestia cu statul.

Acuma nu mai vrea sa plece.


Beatrice, mamic de Alex pifos




Mergi la inceput