Mladite si mugurasi de mai-iunie 2008 (19)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DanaH spune:

'neatza fetele! tare imi este dor de voi, sa stam la taclale, sa mai scriu si eu una alta, chiar daca nu ma prea pricep sa dau sfaturi, sa mai admir un bebel, o rochita, o suvitza. dar sa stiti ca va citesc in fiecare diminetza la cafelutza si in mintea mea am raspunsuri pt toate, dar nu prea am timp si mai ales rabdare sa scriu. sunt super stresata cu teza asta, as vrea sa termin primul draft pana in decembrie. mai am de scris numai 3 capitole, da mi se pare ca tot timpul apar detalii pe care vreau eu sa le lamuresc si pierd mult timp cu asta. dar ma rog sa fiu sanatoasa si copiii al fel, si o termin eu pana la urma.

despre noi nu am foarte multe de povestit. de cand au plecat ai mei, am eu ajutor in timpul zilei, cu teodroa, dar seara "ajutoarul" pleaca si eu raman singura cu destule pe cap. mai ales ca saptamana asta tati a avut niste prezetnari foarte importante si a trebuit sa stea o ora-doua in plus la munca. asa ca de cand ajung acasa, pe la 6 (odihnita, ca doar vin de la munca, nu? n-o fi ea munca fizica, dar uneori merg si nici nu stiu pe unde merg, ma gandesc numai la cifre, grafice si tot asa) si pana pe la 22:00 cand termin cu baitza, alaptarea si culcarea piticaniei, sunt la foc continuu. bine ca in general sotzul se ocupa de alex, cu dush, culcare, dar saptamana asta nu s-a simtzit prea bine, o raceala, combianta cu stresul cu prezentarile, si l-am mai menajat putin. dupa ora 22:00 abia mai sunt in stare sa schimb doua vorbe cu sotzul. acum doua seri m-am intins in sufragerie pe canapea si am zis ca eu nu mai plec de acolo, acolo dorm. dar s-a oferit sotzul sa ma duca in bratze doua etaje. evident ca nu am apelat la el, dar mi-a picat bine oferta lui .

despre teodora, iar este la regim. abia de ii prinsese mama chichitzele si o facea sa manace aproape 200ml la o masa, de se si vedea pe falcutzele ei. pana se prinde si tanti care are grija de ea acum iar trece ceva timp, si vina soacra-mea. macar ea sta mai mult.
in fine, acum mananca foarte putin si foarte des. problema la ea este ca daca incepe sa se sature si te pune .... sa razi sau sa vorbesti cu ea, ai pierdut-o. se hlizeste toata, impinge biberonul cu limbutza, nu mai poti sa o faci sa manance de nicio culoare. mama ii dadea sa manace fara sa se uite la ea, daca va puteti imagina, o punea in patutz si statea in genunchi langa patutzul ei pana termina portia. asta este, de foame nu moare, dar sunt eu mai nebuna. oricum, cand sunt acasa o pun numai la san.
si aporopo de san, scade productia pe zi ce trece, cu toate eforturile mele de a manca bine si a bea ceaiuri pt stimularea lactatiei. trag de sani de nu mai pot pana las acasa lapticul necesar peste zi. dar tot sper sa ii mai dau macar inca o luna laptic numai de la san.

ieri ne-am luat si noi inima in dintzi si mi-am laut biletul pt chile. aseara am facut programul de vacantza. stam de pe 13 noiembrie pana pe 30 noiembrie. am ceva emotii. o sa mergem cu rucsacul in spate, prin munti, pe la lacuri. nu am mai facut asta de cand eram in tara, adica de acum 7 ani. sper sa ma mai tina baierele.
plus ca nu mai spun de emotiile cu copiii. stiu ca sunt pe maini bune, am incredere totala in soacra, o sa imi urmeze sfaturile intocmai, dar stiu cum reactioneaza alexandru cand sta tati plecat mai mult de 3-4 zile. devine foarte irascibil, nu te mai intelegi cu el. bine, sunt sigura ca o sa fie altfel cu bunica, dar tot o sa ne simta lipsa. mai ales ca tati o sa fie plecat cam o luna in perioada aia, adica de pe 3 noeimbrie pana pe 7 decembrie. mai pleaca si mami vreo doua saptamani.... cine stie ce idei o sa se nasca in capsorul lui, ca il parasim. dar eu sper sa nu fie asa si sa imi fac eu griji degeaba.

hai ca trimit mesajula sta si revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

Dana imi pare rau ca esti asa de ocupata, probabil ca de asta si lapticul se imputineaza. Imi pare bine ca ai scris, mi-era dor de tine, de voi.

Lori, mami de pui drag si iubit Robert

Poze Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaH spune:

asaaaa.... deci sa continui. sa incerc si eu u conspect firav, cu ideile care mi-au ramas in cap:

Daria, incep cu tine. sincer, pe mine ma-r da gata si numai doua zile cu programul tau. nu stiu cum reusesti tu sa faci fatza de atata timp. clar tebuie sa iei masuri cu fetitza, dar usor de spus, greu de facut. poate ideea fetelor cu gradinitza este foarte buna. eu as mai face ceva in locul tau, nu as mai lasa-o la desene noaptea, indiferent ce ar face ea. trebuie sa inteleaga ca noaptea e de dormit, ziua de jucat. am avut si noi o perioada cand alexandru se trezea noaptea si statea trez vreo 2-3 ore, cu chef de joaca. evident ca nu puteam sa dormim, dar nu aprindeam lumina pt nimic in lume, nici mcar nu paraseam dormitorul, desi plangea cu lacrimim de crocodil ca vrea in sufragerie. in cel mai rau caz il luam in bratze si il duceam la fereastra, sa vada ca nu maie ste nimeni pe strada, ca sunt luminile stinse la toate geamurile.
poate ar trebui sa nu cedezi nici tu la crizutele ei, desi stiu din proprie experientza ca uneori cedezi decat sa ii auzi plangand sau chair zbierand, mai ales in toiul noptii. oricum, iti trebuie multa multa rabdare.

simonacip, am vazut flacaii tai dulci. doamne ce frumos este david. iar mateiash o sa il prinda din umra. cat despre tine.... te-am vazut in rochitza aceea aurie si m-ai dat gata. pai tu esti femeie cu doi copiii? nu arati mai mult de 18 ani, asta asa, ca sa nu invinuim sotzul ca umbla cu minore.
am vazut ca mateiash sta deja in funduletz. tare repede mai trece timpul asta. si teodorei ii palce sa stea in funduletz, o mai punem sprijinita in coltul canapelei, dar nu mai mult de un minutzel, de vreo 2-3 ori pe zi. plsu ca se iminge in picioare... daca nu vrea ea, nu mai poti sa o pui jos.

cat despre frumusetzea voastra, a gemanutzelor, nici nu mai am cuvinte. va urez distractie placuta la botez. abia astept pozele.
laura, sper sa iti fi trecut stomacul, sa te poti distra la botez. ai descoperit de la ce s-a intamplat asta? si vorba lui cleo (cred!): cate kg ai slabit?

fetele cu intalnirea, tare va invidiez. am vazut pozicile, snteti toate niste frumoase, iar de bebeii vostri nici nu am ce sa zic. asa mi-e dor si mie sa ma intalnesc cu mamici in parc, sa vorbim aceeasi limba. asa cum spunea si simonix, pe aici este cam pustiu in parcuri, nu prea vezi mamici cu bebelusi, iar daca se intampla sa vezi una, fiecare este cu teaba lui, nu prea se leaga prietenii. bine, nici nu ajung eu in mod frecvent si constant in parc, poate si de aia.
simonix, tare dulcel este robertzel. si ce plete are el.... cred ca este unul dintre cei mai pletosi bebelusi de la odiseea noastra. daca nu, hai, mamicile, iesit cu pozele-dovezile la interval. aaa, sa nu o uitam pe Stefana lui vianne si ciufuletzul ei. tare mai e scumpica. teodora mea este tare cheala, mai ales la spate, unde isi freaca caputzul de pat...

lorich, vazut pui zambaretz si dulcel. si noi am fost cu teodora la eco la sold, ca cica a stat cu capul in sus in burtica dupa sapt 30. dar nu are nimic. si ea are o cuta in plus la un picior. acum ca mi-a zis doctora aceea ca nu se vede nimic la sold, nu imi fac probleme, dar inainte....

Doloress, sa fiti fericiti in noua casa. ce conteaza ca este de inchiriat, improtant este sa fiti voi feirciti. suna tare bine ce spui tu acolo de imprejurimi.

Miss, am vazut pozele din austria. asa imi e un dor de munte... sper sa imi potolesc dorul acum, in chile. evident ca la-m vazut si pe daviduc, cu toate fetzele lui de nazdravan. e fantastic cate de multe fetze pot face ghemotoacele astea mici si cat de repede le pot schimba. iti vine sa ii mananci. aaa, sa nu uitam suvitzele, mi-au palcut tare mult. eu mi-am facut o singura data suvitze, candva, de mult, dar mi s-a aprut ca ma imbatranesc. nu ar strica sa mai incerc, si asa vreau sa maif ac ceva schimbari, ca m-am saturat de freza mea monotona.

cleo, se mai intampla dezastre din astea in bucatarie. eu am uitat niste oua la fiert cand eram in spania, in vantza. le-am pus frumos si am pelcat. cand ne-am intors, portarul ne-a spus ca a intrat in apartament, ca iesea fum pe geam. nu va spun cum mirosea, va dati seama, exact ca niste oua clocite. vreo trei zile a stat mirosul ala in casa. plus ca ibricul in care le pusesem s-a stricat. restul vacantzei imi era si rusine sa dau cu nasul de portar sau de vecinii de palier.
cat despre "nevoia te invatza", functioenaza la orice. eu cu gatitul nu prea aveam tangentze cat statea in romania. mama ne trimitea pachete de la pitesti in fiecare weekend, de la soacra plecam sambata seara cu sarsanaua plina. nici nu terminam mancarea pana weeeknd-ul viitor. salata de vinete ce mai faceam si eu, ca aia oricum dadea gata vreo 2 kg in doua zile.
cand am venit aici.... sa ma vezi pe mine ce oparea varza la nici trei luni de olanda... cu ocazia primului craciun departe de mamicutze.... si de atunci... tot asa. ba as putea sa spun ca acum am intrecut-o pe mama la facut prajituri, mama care este o maestra cofetara, sau cel putin era. iar pe soacra am intrecut-o la unele feluri de mancare (la celelalte inca mai lucrez). si astea sunt declaratiile fiului ei, respectiv sotzului meu, ba chiar si ale cumnatei, adica fiica ei. dar am furat de al ambele mame ce a fost mai bun si imi si place sa gatesc. plus ca asa se intampla cu elevul, de multe ori isi intrece profesorul. na, ca mi-au murit acum si laudatorii.

gabitza, cum te mai descurci cu andrei? a trecut perioada aceea mai irascibila?

fecian si aldaesme,cand povestiti voi acolo, retraiesc sentimentele de acum patru ani, cand l-am dus pe alex la cresa. parca am last o parte din mine acolo, asa de tare ma durea. si ma umfla plansul toata ziua. acum am amanat putin acest moment, dar din ianuarie... sunt sigura ca o sa ne fie la fel de greu.

as mai scrie, dar uite ca acush se face ra de pranz si trebuie sa fug la printzesita sa ii dau sa pape.
va pupic si daca nu mai intru azi, va urez weekend placut si distractie placuta fetelor care petrec zilele astea. va asteptam cu povesti si poze.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaH spune:

lorich, pupici si voua!

fetele, era sa uit ceva foarte important: cred ca teodorei ii iese un dintzisor. in afara de faptul ca ar roade si mobila, daca as lasa-o, cred, si ca este nitzel mai morcovita, ieri am simtit ca m-ar zgaria ceva la deget cand ii ating gingia.
oare asa o fi, este posibil sau sunt eu nebuna?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jady spune:

Buna Dimineata fetitele


Mely la multi ani !sa fi sanatoasa sa te bucuri de bebe mic si scumpic AMELIA.


Laura sper ca te simti mai bine ,trebuie acum in pragul botezului,tinem pumni ca totul sa iasa cum tu iti doresti,sa va distrati sa va bucurati ,chefuiti pt bebe vostru drag ,si sa papati tort si pt mine.

Simonix daca nu ma insel cred ca si tu esti in pragul pregatirilor,spor la treaba si la fel tot ce va doriti ,un bebe neplangacios,cuminte si scumpic ,sanatos,DISTRACTIE PLACUTA.

Miss ERIC a mancat la fel ieri ,nu stiu poate areul sau toamna nu?pupam dulce pe DAVID


PUPICURI REVENIM ma cheama bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonacip spune:

Am venit si noi d eafara, ne-am intilnit si cu Andreeap..

Loricgh, Cleo, gabitzam, va multumesc mult de tot, dupa botez merg cu el sa-i fac o eco si sa aud un sfat...Macar daca asta ma linisteste..

Lorich, scump foc robertzelul, ce okisori albastri frumosi are el...

Dana, mey, parca ieri ne-am vazut in parc, ofof ce mai trece timpul. Deci si tu suspectezi un dintisor, cit am suspecat si eu de 2 sapt incoace, dar nu vad sa apara nimic...Super excursia in Chile, sper ca ne pui si noua pozici cind veniti macar cu astea sa raminem, ca eu una nu cred ca voi ajunge vreodata acolo...
Multumim de complimenteDar lasa ca si Teodora si Alexandru sunt niste frumusei de-ti vine sa-i maninci. Alexandru vrea mai mult cu tati, nu? ce vrei, e baiat, trage spre tati care este modelul lui de urmat.Sa speram ca va iesi cum veti dori voi excursia, oricum si teo va fi mai maricica un pic si va veti intelege altfel cu ea.





Simona, mami de baieti

David (10 nov 2004)si
Matei (24 aprilie 2008)

"Cele ce sunt cu neputinta la oameni sunt cu putinta la Dumnezeu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaser spune:

Simo si eu am fost f ingrijorata ca al meu a fost in pozitie pelviana...i-am facut radiografie si mi-a zis dr ca e ok Asa m-am linistit.

Dana si eu am mesajele in minte, insa greu reusesc sa le scriu...si acum scriu cu Eli in brate! Ce super suna...Chile! Spor la traba!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaser

Simo si eu am fost f ingrijorata ca al meu a fost in pozitie pelviana...i-am facut radiografie si mi-a zis dr ca e ok Asa m-am linistit.

Dana si eu am mesajele in minte, insa greu reusesc sa le scriu...si acum scriu cu Eli in brate! Ce super suna...Chile! Spor la traba!

Mihaela&Cristian 25.03.2006&Maria Eliana 19.05.2008
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=341f286d3bf41ca4ad740e&skin_id=701&large&utm_source=otm&utm_medium=embed" target="_blank">Cu toata dragostea!



poze botez


o potoroasa potoroasa potoroasa, nu am mai vazut asha potoroshenie!!
soarele din viatsa noastra
mamica natanga de pe 9.05.2008
povestea nashterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

Citat:
citat din mesajul lui cleo78

Citat:
citat din mesajul lui mihaser

Simo si eu am fost f ingrijorata ca al meu a fost in pozitie pelviana...i-am facut radiografie si mi-a zis dr ca e ok Asa m-am linistit.

Dana si eu am mesajele in minte, insa greu reusesc sa le scriu...si acum scriu cu Eli in brate! Ce super suna...Chile! Spor la traba!

Mihaela&Cristian 25.03.2006&Maria Eliana 19.05.2008
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=341f286d3bf41ca4ad740e&skin_id=701&large&utm_source=otm&utm_medium=embed" target="_blank">Cu toata dragostea!



poze botez


o potoroasa potoroasa potoroasa, nu am mai vazut asha potoroshenie!!
soarele din viatsa noastra
mamica natanga de pe 9.05.2008
povestea nashterii


Niceeee.....

Lori, mami de pui drag si iubit Robert

Poze Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

Am facut o vizita pe la birou cu raducu, a fost atractia zilei, l-au coplesit cu laude, el a ranjit gingiile la toata lumea si a fost un cuminte.

Pe 24 mi se termina postnatalul si o sa ma duc cateva zile la servici, cat sa dau un examen de promovare, dupa care o sa intru in CIC. Am aranjat cu seful, mai trebuie semnatua unuia din directori, care acceptase de principiu, sa vedem daca si semneaza. Si trebuie sa fac o lucrare pina atunci.

DanaH, Andrei al meu tot cam asa e, dar cred ca m-am mai obisnuit eu sau am inceput sa stiu cum sa-l iau, incerc sa-i dau si lui ceva timp in afara lui Raducu.


Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla
www.dropshots.com/gabitzam3" target="_blank">Poze noi cu maimutzica mea, Andrei-Stefan (25.05.05) si puiul mic Raducu(06.06.2008)

Mergi la inceput