Sezatoarea canadiana (103)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maru spune:

eu, da vii neaparat cu toti puii, ca numai pe tine nu te primesc
mie imi place tare mult cand e casa plina, ii ducem dorul Ilincai

noi am reluat cititul in limba romana, andrei nu a vrut deloc sa citeasca in romana pana acum deloc. Acum cand am mutat casa, am gasit o carte cu scurte povestioare, Nastratin Hogea, distractive. Acu 2 seri am citit eu, aseara a vrut el sa imi citeasca.
de cand cu mutatul am constatat ca stam mai putin la tv, asta si datorita faptului ca nu am pus tv in living room, ci unul in dormitorul mare si cel mare in basement.

Doamne'ajuta!

POZE
POZE2

http://maru-incotro.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Marule, nu am apucat nici sa-ti mai scriu, nici macar aici sa-ti urez mutare usoara. Vad ca te-ai mutat, bravo, sa va fie de bine si sa va simtiti bine in noua casa. Chiar, cum e!?! Pai, eu vin singura daca ma primesti, promit ca stau jos in subsol, la televizorul ala mare si nu ma misc pina nu vad vreo 10 filme si citesc macar doua carti. Ce frumos, Nastratin Hogea... Parca avea si eu o carte adusa, daca nu le caut pe internet, as incerca sa-i citesc Agatei, ca acum intelege mai bine romanescul, cu tot ce are el si bun si rau. A venit atit de romanca... nu stiu cum sa explic, dar tare-mi place, o mai trimit!

CORNELIA, mami de AGATA, TUDORA si LISANDRU

Starile sufletesti care par a nu avea nici un motiv, au motivele cele mai adinci. (Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simi spune:

Si eu te invit, cu mare drag, dar tot asa, cu ei, nu singura, ca ne plictisim...
Sint in vacanta saptamina asta si m-a apucat harnicia, sa vopsesc niste usi si cum mi-a mai ramas vopsea, ce mi-am zis, sa ma apuc si de baia de serviciu ca arata jalnic (nu ca acum ar arata mai bine).Acum vopseaua se termina la jumatatea peretelui, fuga la Rona sa mai iau un galon, dupa aia imi ramine iar vopsea, cine stie de ce m-apuc iar! Si tot asa. Noroc ca-i joi si timp prea mult nu mai am la dispozitie...
Va pup si spor la renovari si amenajari fetelor cu mutarea!
Va pup dintre bidinele si pensule!

Smile,tomorrow could be worse!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simi spune:

Nelia, dac-o mai trimiti pe Agata si la anul imi zici si mie ca si eu vreau s-o trimit pe Alice!
Tin minte cind l-am trimis pe baiat singur in Romania in vara lui 2000 (cind am ramas gravida cu Alice) s-a intors de-acolo cu niste expresii noi si accentul ii devenise foarte "romanesc". Imi placea sa-l pun sa-mi povesteasca. In plus stia si un cintecel nu foarte adecvat virstei , ceva gen "Jimmy, Jimmy iubesti fetitele-n bichini..." . Am inteles de la sora mea ca a fost "hit-ul" verii respective in Romania. Sa mor cind l-am auzit, el sfintenia pamintului!

Smile,tomorrow could be worse!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

nelia, ce sa spun, calcam pe nori...suntem atat de incantati, faptul ca e multilevel si daca ai nevoie de liniste, ai unde te ascunde

tu vino cu toata gasca si n-ai decat sa te ascunzi in basement sa te uiti la tv, ca are andrei colectie de dvd-uri la greu iar de carti ce sa zic: m-au bombanit toti cand au carat pachetele cu carti...
cat despre povestioare scurte si simpatice, care plac tare mult la copii de toate varstele, are Lev Tolstoi o colectie, nemaipomenite, eu le citeam pana la clasa a 4-a elevilor mei si erau atat de incantati!

Doamne'ajuta!

POZE
POZE2

http://maru-incotro.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Simi, da, accentul. Asta este schimbat la Agata, vorbeste romaneste! Vorbeste ca o bucuresteanca, nu ma mai satur sa o aud. Si s-a schimbat asa, in general, nu peste tot numai in bine, dar exista o schimbare majora la ea. A devenit extrem de pudica, ieri am fost la tisnitoare in Westmount si nu a vrut dom'le sa-si dea bluza jos de pe ea si sa ramina numai in slip. Nu aveam costumul cu totul la mine, asa ca a intrat in slip si cu bluza pe ea, pentru ca erau multi baietei si nu voia ca ei sa se uite la ea. Apoi vrea sa faca totul singura. Mi-a spus nu stiu de cite ori, ca ea se ingrijeste singura si asa eu pot sa ma ocup de cei mici, care sint mici si nu pot singuri. Si a devenit foarte grijulie si tandra cu cei mici, mai ales cu Tudora. Dar si Tudora cu ea, tot timpul se pupa amindoua, Agata are grija de ea, o piaptana dimineata, o imbraca seara in pijamale si Tudora profita, ca nu mai vrea sa fac eu, o cere pe Agata. Ii cere ajutorul la toate fleacurile, asa cu un ton alintat, iar Agata ii spune sigur ca te ajut, ca tu esti surioara mea cea mica. Ieri a avut o tema de facut, de facut portretul si la ce-i place ei sa faca cel mai mult a trecut fara sa stea pe ginduri ca ii place sa ai ba grija si sa se joace cu surioara si cu fratiorul ei. M-a topit! Dar... a venit cu o atitudine... aoleu!!! Asta nu e numai de laudat, pentru ca nu-mi place intodeauna. Ce era ea inainte, dar acum, dupa ce a stat cu verisori adolescenti... are o atitudine de adolescenta combinata cu aerele fetelor din filmele americane... ca ma doare capul. Nu mai stiu cine, Dana cred ca zicea de oglinda pe usa vestiarului. Ei, ce sa spun despre Agata, ca i-am luat la cererea ei hirtie frumoasa si i-am aranjat ieri dulapioarele, ca are vestiar pe hol si unul mic in clasa si imi spune ca ar avea nevoie si de o oglinda, poate sa fie si mica, nu conteaza. Eu, in naivitatea mea, o intreb pai, de ce ai tu nevoie de oglinda. Iar Agata, cu un aer plictisi ca si cum ma-sa e clar ca nu stie nimic, face un gest cu miinile a nedumerire si da ochii peste cap: cum, mami, pentru ce, pai mai arunc si eu un ochi sa vad cum arat, cum imi sta parul, daca nu sint murdara la gura... Si vreau sa spun ca dupa ce a intrat ea in clasa am deschis mai multe usi de la vestiare cu nume de fetite si nu avea nici una oglinda. Cel putin nu la vedere... si ma intreb de unde i-a venit ideea, cred ca din filme.

Nu am curaj sa o trimit inca singura, nu stiu cum vom face la anul. Mai ales ca tare am vrea o vacanta-expeditie impreuna, toti cinci. Ne vom hotari prin februarie ce si cum facem la vara viitoare si daca e sa o trimitem, iti spun.

Simi, tot cu tine voiam sa vorbesc. Agata are RV pe 19 septembrie la dentist, ca sa-i imbrace maselele definitive din spate. Adica nu sa le imbrace, nu mai tin minte acum cum se numeste procedeul respectiv, dar stiu ca si tu mi-ai spus despre el. Sotul meu cam mormaie in barba, costa ce-i drept si cica nu intelege cum mai creste maseaua daca pune asa ceva si nu i se pare co chestie prea sanatoasa. Ai putea sa mai descrii inca o data in ce consta si care sint beneficiile, sa-i dau si lui sa citeasca. Sfatul tau este sa fac asa ceva sau nu? Tu parca ai spus ca ai facut la copii... Fetele de pe aici, ati facut la copiii vostri, va spune Simi cum se numeste, ca imi scapa numele si nu am timp sa caut programarea ca sa vad cum se numeste exact procedeul.
Oana, parca si tu ziceai ca i-ai facut Antoniei... Ah, si Oana, poti sa ne spui, te rog, cum se numeste uleiul ala de simburi de struguri si de unde il ia sotul tau?

Maru, eu carti nu am, din pacate! Mi-ar placea si mie povestioarele alea de Tolstoi, nu le stiu. Oare le gasesc pe net? Din seara asta mi-am promis ca reluam lecturile de seara, Tudora singura nu prea a avut rabdare, mai mult ne uitam la poze si le comentam sau ii spuneam povesti, de cind a venit Agata nu am apucat sa citim nimic seara, ca abia am reusit sa o pun pe ea sa citeasca o carticica... Dar trebuie sa reiau lecturile, ca ne invatam asa, fara... timp nu gasesti niciodata.

CORNELIA, mami de AGATA, TUDORA si LISANDRU

Starile sufletesti care par a nu avea nici un motiv, au motivele cele mai adinci. (Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simi spune:

Nelia, se numeste "sealant" in engleza sau in franceza "Scellant des puits et fissures" (stii ca pentru un cuvintel in engleza exista o fraza in franceza) Consta in acoperirea maselelor permanente (cele iesite la 6 ani) cu o rasina lichida, care acopera numai suprafata masticatoare a dintilor, deci n-are cum sa-i impiedice la crestere. Dupa ce s-a aplicat rasina respectiva, se intareste cu lampa cu lumina albastra (ca o plombita normala). Se verifica muscatura si voila! Singura problema e la izolarea dintelui. Daca izolarea nu-i perfecta (adica sa nu intre saliva acolo in timpul procedurii) atunci, in timp, se dezvolta carie sub scellant (pentru ca bacteriile cariei sint anaerobe) si se trezeste bietul copilas cu o carie imensa in maseluta acoperita de scellant.
Deci, in principiu e bine sa aiba scellant pe masele cu conditia sa fie bine facut. Eu i-am facut eu personal Alicei si am avertizat-o sa nu miste capul. Dar ei ii place la dentist, n-am avut niciodata probleme cu ea, merge de la 2 ani, deschide gura larg, ii place sa i se umble-n gura.
Cu Romania, inca n-am idee cum vom face, eu voi avea o luna de vacanta la vara, vrem s-o trimitem pe ea inainte si apoi in iulie sa mergem si noi si sa ne intoarcem impreuna. Fiul meu nu vrea sa vina
Vrea sa mearga singur cu un prieten in Franta , stringe bani pentru asta!
Caut o poza cu scellant si va trimit!
Pupam pe toata lumea!


Smile,tomorrow could be worse!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simi spune:

uite aici
http://www.ohdq.com/Sante/Conseils/Scellement.aspx


Smile,tomorrow could be worse!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simi spune:

Si da, se zice "scellant" sau "scellement" - tot aia.

Smile,tomorrow could be worse!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daiopri spune:

Eu am fost cu motanul al mare la scoala si is cam suparata ca nu a nimerit cu nici unul din prietenii lui de la gradinita. Doar cu o fetita desi sunt vreo 6 cred care merg de la aceeasi gradinita. Of,of. Trebuie sa invete sa isi faca noi prieteni deja.
Si nu pricep ce fel la pus in clasa de ESL cand a vorbit numai cu mine invatatoarea. Cert e ca trebuie sa mearga de dimineata pana la 2,30 si ma gandesc ca o sa fie tare mult pt el. Nu mai zic ca numai intr-un loc nu a stat, se plictisise si casca, si se intindea pe mine. Da cand la intrebat daca are frati sau surori a zis ca da la mama in burtica:))
Try stiu ca a vrut pe mine sa ma pedepseasca cu ce a zis. Ca mai facea asa si inainte, cand noi ii ziceam ca nu mai vede aia sau ailalta imi zicea si el "no coffe for you, mama":))) Stia el care e punctul slab. Da tot rau mi-a picat si ma ingrijorez cum o sa ma descurc cu ei.
Apoi la gradinita m-au intebat daca mai astept un bb, ca le-a zis el ieri de fratele lui:)) Chiar ma gandeam daca o fi mentionat ceva.
Try si eu zic sa il dai pe Adrian la gradinita. Baiatul meu a vorbit tare tarziu, si acum e inca in urma. El vorbeste mult mai bine in engleza decat in romana, si merge la gradinita full time de inainte de 3 ani. Oricum nivelul lui de vorbire cred ca abia acum e de vreo 3 ani jumate sa zic. Ca face propozitii si tot, acuma chiar zice si povesti cumva, dar nici pe departe nu filozofeaza ca altii de varsta lui (5 ani si 3 luni). Si se simte asta. Ca sa nu zic ca in romana e la propozitii basic, si nu stiu de ce dar toate cuvintele aproape ii ies pocite.
Am si eu o intrebare, chesti asta cu ESL e doar pt o perioada pana recupereaza sau cum? Ar fi trebuit sa intreb da m-am naucit si eu cu totul.
Si invatatoarele si colegii de clasa se schimba in fiecare an? Chiar daca sunt in aceeasi scoala?
Nelia cum de aveti teme, ca peste tot am auzit ca nu se dau teme.
Ktrinel cum mai sunteti?
Olga tu cum mai esti? Khristin?
Si eu as vrea sa ii acopar maselele la al meu. Si el sta frumos al dentist, mereu ma intreaba cand mergem acolo, desi de fel are mancarici undeva si nu sta intr-un loc.
Apropo de poze pe dupal, Nelia, ati vazut noua serie 90210? Eu una m-am speriat si ma gandeam ca nu e rau homeschoolingul ala:)) Vai de mine si de mine ce schimbari de pe vremea noastra. Si exact cand a fost cel vechi eram si eu inliceu, asa ca paralela e mai mult decat perfecta. Dar de speriat cum e acum:((((
Multa sanatate si spor la teme:))

Numai bine tuturor
http://bd.lilypie.com/hfkmm7.png

Mergi la inceput