Mamici de septembrie - octombrie 2008 (140)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Raluca83 spune:

Multumesc fetelor. Am fugit. Sper sa ma intorc cu vesti bune.


Raluca

33+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andy.p spune:

Citat:
citat din mesajul lui denisa.g

Andy.p - ce frumos!! Cred ca ai emotii si ca vine bebelina dar astepti sa vezi si reactia lui Andy... Cred ca e asa dragostos perioada asta ...




38 +
www.flickr.com/photos/25613544@N08/?saved=1" target="_blank">noi si burtica


Vaii daca l-ai vedea ..e o scumpete ,si daca ma vede trista sau si mai rau ca plang vine si ma mangaie si ma pupua si nu stie ce sa faca ca sa ma simt bine.N-am crezut ca un copil poate reactiona asa..ma ajuta,nu ma lasa sa ridic nimic stie ca n-am voie,ieri m-a vazut ca ma chinuiam sa-mi iau sosetele a venit si m-a ajutat..mi-au dat lacrimile instant..il iubesc de mor.

37+bbelina
laura si andy (07.04.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa.g spune:

Fetelor, referitor la clisma, chiar aseara vb la tel cu o prietena care a nascut acum cateva luni - normal. Ei i-au facut clisma si nu a avut probleme pe masa, adica fara parturi, sau altceva mai rau. O alta fata insa, a avut travaliul de vreo 5 ore si a facut kk acolo pe masa, ei nu i se facuse clisma, ca nu a vrut si s-a luat moasa de ea..
Eu nu sunt pro clisma dar parca decat sa fac un kk pe masa.....
OPff..ce probleme avem......

38 +
www.flickr.com/photos/25613544@N08/?saved=1" target="_blank">noi si burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andy.p spune:

Andreea_and ii adora pur si simplu,le da apa,mancare si ar sta tot cu ei in brate..nu-l lasa buni si atunci se supara,cum pleaca buni o ia de la cap.
Denisa la nastere normala se pot intampla chestii din astea ,dar la cezariana nu-i vad rostul.

37+bbelina
laura si andy (07.04.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laureta spune:

Denisa io fac cezariana. La cezariana se face clisma ca se presupune ca din cauza anesteziei devine tranzitul intestinal mult mai lent si se aduna gaze si doare rau operatia.
La nasterea normala cred ca si io as fi facut clisma, nu as fi vrut sa am surprize mirositoare





www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Cu%20inghetata%20din%20Danonino&page=2" target="_blank">Concurs DANONINO lau1 si lau2


Laureta bb2 - 38+ si galusca Inisa(10 iunie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa.g spune:

Citat:
citat din mesajul lui andy.p

Citat:
citat din mesajul lui denisa.g

Andy.p - ce frumos!! Cred ca ai emotii si ca vine bebelina dar astepti sa vezi si reactia lui Andy... Cred ca e asa dragostos perioada asta ...




38 +
www.flickr.com/photos/25613544@N08/?saved=1" target="_blank">noi si burtica


Vaii daca l-ai vedea ..e o scumpete ,si daca ma vede trista sau si mai rau ca plang vine si ma mangaie si ma pupua si nu stie ce sa faca ca sa ma simt bine.N-am crezut ca un copil poate reactiona asa..ma ajuta,nu ma lasa sa ridic nimic stie ca n-am voie,ieri m-a vazut ca ma chinuiam sa-mi iau sosetele a venit si m-a ajutat..mi-au dat lacrimile instant..il iubesc de mor.

37+bbelina
laura si andy (07.04.2002)


Ce frumos!! Sa-ti traiasca amandoi copilasii si sa fiti sanatosi cu totii.
Ai vb asa frumos ca iar ma ia melancolia - sa vina si bb meu la mine in brate

38 +
www.flickr.com/photos/25613544@N08/?saved=1" target="_blank">noi si burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

Ce fac burticileee? Bineee? Va rog sa va bucurati de burticile voastre si sa nu mai asteptati cu atata nerabdare nasterea...Eu am asa o nostalgie dupa burtica mea...mai ales ca probabil nu voi mai fi gravidutza niciodata...ma ia cu fiori reci pe sira spinarii cand ma gandesc. Niciodata suna asa de negru...Tati s-ar mai baga la un copil, mai incolo, eu cam la fel...dar dupa ce dr T. mi-a zis ca mi-a gasit uterul foita de tigara de-i vedea parul lui bebe prin el (inainte sa il taie) nu cred ca mai tine o sarcina...Sunt f melancolica, e asa frumos sa fii gravidutza, sa stralucesti, sa fii iubita, admirata, respectata (mai putin prin magazine sau pe strada, ma refer acasa, cu ai tai ).

Si perioada noua e plina de satisfactii, cand il ai pe bebe cu tine, dar e un sentiment ciudat sa simti burtica goala, sa nu il mai simti pe bebe acolo, cand se trezeste, cand sughite, cand joaca fotbal. Asa ca traiti fiecare moment, zi, noapte, weekend cu bebe din burtica. Am cazut in butoi, stiu.

Ca sa revin la lucruri mai utile ce v-ar putea interesa:
1. Centura postnatala. Eu am avut de la Chicco (o gasiti pe c h i c bebe- m-a intoxicat Eva cu site-ul asta, azi am pus si eu o comanda). Am purtat-o si dupa prima ceza si acum. E super buna, are prindere cu arici deci o fixezi cum te simti bine si nu ai riscul sa nu iti vina (eu am un S, si nu sunt deloc o mignona, dar se intinde bine). Mi se pare complicata cea cu mos si baba, ca te cam chinui sa prinzi toti mosii in babe
Am pus-o a doua zi dupa ceza (cum m-a vazut Babytza) si m-a ajutat enorm. Burtica fiind taiata, nu prea poti sa iti incordezi muschii abdominali (de fapt nu poti deloc) si simteam cum imi cad toate organele interne prin taietura aia...centura m-a ajutat sa le tin in loc (sau macar mi-a dat senzatia). Se pune peste taietura, se poarta ca in poza de la site-ul de mai sus, adica oarecum pana pe solduri, pana peste fund, incepand un pic mai sus de talie. Deci taietura se tine sub centura, dar nu te deranjeaza deloc, ca nu e nici o presiune pe ea.

2. Aparatori laterale. Avem si noi doua seturi. Deocamdata nu le-am pus, prima oara le-am folosit doua luni: luna a 5-a si a 6-a a lui bebe. Sa va zic de ce: desi patutul arata adorabil cu ele puse, mi se pare ca nu circula aerul la bebe si sta asa ca intr-o etuva, Alexandra transpira rau cu ele in jurul ei, la Maria nu le-am pus. Apoi la 5 luni le-am pus ca bebe se rostogolea si se lovea de zabrelele de lemn (niciodata nu s-a lovit destul de tare ca sa planga, dar in fine, am zis sa le folosesc daca tot am dat banii pe ele). Apoi la 7 luni s-a ridicat in picioare in patut si am prins-o inainte de un plonjon in cap...pusese piciorul pe aparatori si se ridicase, o secunda sa fi asteptat si ar fi cazut fix in cap. Asa ca le-am scos...Cam asta e...parerea mea: nu prea merita banii, decat daca sunt cadou sau daca vreti sa arate f frumos patutul.

3. Clisma...depinde de la spital la spital. Eu nu am facut nici prima nici a doua oara inainte de cezariana. Am facut in asa fel incat sa mananc mai light cu o zi inainte de operatie...apoi am tinut regim in spital sa nu fac gaze (vorba vine, ca a doua zi de la cezariana am fugit cu Nadina la chiosc si am mancat covrigi si mini croissant-uri cu vanilie plus cate o inghetata Betty Ice (am ascuns bine ambalajele sa nu ne certe nimeni) mmm, alta viata fata de branza de vaci din spital). Cu niste extra carbune medicinal, am supravietuit (neaparat sa aveti asa ceva la voi, la cezariana, pentru dupa, gazele chiar dor rau...)

Noi raportam o noapte buna. Maria a dormit dupa baie de la ora 11 la ora 3 si apoi de la ora 4 (cand a terminat masa) pana aproape de 8, deci o singura trezire pe noapte. Boierie...daca o tine tot asa o propun la premiul Nobel pentru cel mai cuminte bebelus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laureta spune:

Andy tu l ai pregatit pe pitic cand vei fi plecata la spital? Eu m am trezit brusc cu Inisa mult mai lipicioasa de mine de cand am iesit din spital.
In fiecare zi ma intreaba daca mai plec. Noaptea atunci cand eram la spital sotul mi a zis ca a plans in somn si ma striga :(.
Acum incerc sa i explic ca merg la spital sa il au pe bb a casa, dar atunci m am internat brusc si a ramas cu un pic de frica.






www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Cu%20inghetata%20din%20Danonino&page=2" target="_blank">Concurs DANONINO lau1 si lau2


Laureta bb2 - 38+ si galusca Inisa(10 iunie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andy.p spune:

Citat:
citat din mesajul lui laureta

Andy tu l ai pregatit pe pitic cand vei fi plecata la spital? Eu m am trezit brusc cu Inisa mult mai lipicioasa de mine de cand am iesit din spital.
In fiecare zi ma intreaba daca mai plec. Noaptea atunci cand eram la spital sotul mi a zis ca a plans in somn si ma striga :(.
Acum incerc sa i explic ca merg la spital sa il au pe bb a casa, dar atunci m am internat brusc si a ramas cu un pic de frica.






www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Cu%20inghetata%20din%20Danonino&page=2" target="_blank">Concurs DANONINO lau1 si lau2


Laureta bb2 - 38+ si galusca Inisa(10 iunie 2004)


Sa stii ca si ptr mine e o problema treaba cu plecatul la spital,am incercat sa-i explic,da el vrea sa merg sa o scoata pe bb si sa vin inapoi nici vorba de ramas acolo.De cand i-am zis ca plec la spital seara tre sa ma duc sa stau cu el in pat sa-l pup,noapte ma cauta si nu stiu ce as putea face sa-l linistesc.Voi la ce solutii v-ati gandit?Noi n-am fost despartiti mai mult de o noapte.

37+bbelina
laura si andy (07.04.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laureta spune:

Kid ai o bebelusa model de cuminte, vrem si noi




www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Cu%20inghetata%20din%20Danonino&page=2" target="_blank">Concurs DANONINO lau1 si lau2


Laureta bb2 - 38+ si galusca Inisa(10 iunie 2004)

Mergi la inceput