Mamici norocoase de sept -oct 2008 (139)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns angelynna82 spune:

Tzitziri eu zic sa verifici repede daca ai apa sau nu ...sper ca iti dai seama ca mi-s geloasa acum...abia diseara la 10.30 da drumul la apa

Unde in capatul dinspre Tei?

34+ mai mult ca sigur Crina Alexandra

Bebe

Eco

www.onetruemedia.com/otm_site/auth_preview?work_id=7088649" target="_blank">Tati, mami&bebelina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musettepink spune:

Andy galro bine ai venit acasa!!!!!!Bebe e un frumos!

asa creste minunea noastra,un baietel

Doamne ajuta in continuare!Mai avem 2s!

38+LUCA

AMR 9 ZILE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clau_geo spune:

Poate va intereseaza:

Conservarea laptelui matern

In perioada de dupa nastere laptele matern se formeaza din plin, mult peste nevoile si cerinta bebelusului. De aceea, multe dintre mamici ar dori sa-si poata conserva laptele, pentru a-l putea folosi in cazuri diferite: intoarcerea la lucru, o calatorie mai lunga sau atunci cand va fi necesar.


Daca aveti obiceiul sa va goliti sanii cu o pompa speciala, iata cateva sfaturi pentru a conserva laptele in frigider, daca e consumat in ziua urmatoare, sau in congelator:

- in frigider, trebuie pastrat in biberoane sau in recipiente din plastic, daca va fi folosit in urmatoarele 24 de ore,

- in congelator, nu are importanta ce recipient folositi.

Durata de conservare la temperatura camerei

- colostrul (laptele ce se formeaza in primele 6 zile de la nastere) se pastreaza timp de 12 ore,

- laptele matur se poate tine timp de 6 ore la o temperatura de 25° C si cateva ore in plus la o temperatura mai scazuta ( pana la 24 de ore la 15° C).

La frigider

- laptele matur se conserva 24 de ore intr-un recipient din plastic.

La congelator

- Laptele se pastreaza 2 saptamani in compartimentul de congelare,

- Intr-un congelator separat, in care temperatura este constanta la -18° C, laptele poate fi tinut pana la 6 luni.

Puteti folosi orice recipient din plastic, sticla sau punga speciala pentru congelare.

Incalzirea laptelui

Curatati-va mainile inainte de orice operatie.
Nu recongelati niciodata un lapte care a fost decongelat!
Reincalziti laptele sub jetul de apa calda sau la bain-marie daca a fost congelat.
Atentie:

Nu folositi niciodata cuptorul cu microunde, deoarece distruge anumite componente ale laptelui.

37 + weeks - Mami fericita de Irina Alexandra

Doamne ajuta-ne sa ajungem pe 8 septembrie cu bine si sanatoase si nasterea sa nu aiba complicatii!

www.flickr.com/photos/26166390@N04/" target="_blank">Noi si bebita

AMR 6 zile +/- cateva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andy.p spune:

Andy_g ce dragutz e Andrei!!Ii place pe burtica la tati?Asa poate se mai linistesc colicii.

37+bbelina
laura si andy (07.04.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Angelynna, imi pare rau (pentru tine), dar eu am apa..pe verificatelea..dna Ghica capatul dinspre Petricani.
Si ca sa fim si on topic:pai daca stam asa aproape ne vedem in parc cu bebeii..ca avem destule parcuri pe aici

35+
bebe David

Lucrusoare bebe David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kllemi spune:

ange, unde ai spus ca stai? ca nici eu nu am apa de azi dimineata si de unde stii ca o sa ii dea drumul tocmai diseara la 10.30???

34 + mami super fericita de AMALIA ANDREEA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piolica spune:

Citat:
citat din mesajul lui andy_galro

Multumesc mult de primirea calduroasa!!!!
Dragele mele este super bine acasa....ne acomodam excelent in noua formatie...bebe Andrei este un scump si un dulce si ne umple casa si viata de bucurie.
Am sa imi fac timp si o sa scriu povestea nasterii si acolo voi povesti toate prin cate am trecut.
poze gasiti in link

Andreeade Andrei
Poze:
http://picasaweb.google.com/AndreeasiPompiliu


ce scump este el cum doarme pe burtica lui taticu'. iar tu radiezi de fericire! inca o data felicitari.
sa mai pui poze cind ai putin timp



39+
minunea
Piolica_Enceinte
---------------
Education is what remains after one has forgotten everything he learned in school. (Einstein)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelynna82 spune:

Tzitziri nu-i bai...pana la urma dau astia drumul la apa, fii sigura ca ne vedem cu bbii in parcuri, doar avem 2

Kilemi eu stau in Dna Ghica - Colentina, socrela mi-a zis ca da drumul diseara la apa

34+ mai mult ca sigur Crina Alexandra

Bebe

Eco

www.onetruemedia.com/otm_site/auth_preview?work_id=7088649" target="_blank">Tati, mami&bebelina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelynna82 spune:

Andy_galro te asteptam cu povestea nasterii, bb Andrei doarme asa de frumos la tati

34+ mai mult ca sigur Crina Alexandra

Bebe

Eco

www.onetruemedia.com/otm_site/auth_preview?work_id=7088649" target="_blank">Tati, mami&bebelina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piolica spune:

Citat:
citat din mesajul lui EvaF

Imi plac lucrusoarele bebelinei, Piolica! Eu sunt fan mobila alba, o gasesc fff linsititoare!


37+ LUCA

AMR 17 ZILE!!!

POZE
CAMERA LUCA
Toate lucrusoarele lui Luca
VIDEOS LUCA!!!



“Everything is possible for him who believes.” (Mark 9:23)


merci! eu sper sa gasim o casa frumoasa si sa fac o camera adevarata pt fetita.

39+
minunea
Piolica_Enceinte
---------------
Education is what remains after one has forgotten everything he learned in school. (Einstein)

Mergi la inceput