retete arabesti/ramadan (7)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

hannen...la fel am patit si eu am plantat cu sotul meu si leustea, si telina si marar...si nimik...nici un firicel nu am acum in gradina mea
norocul meu ca mi-a mai trimis mama de-acasa din alea la plic uscate si...acum vreo saptamana am gasit si cimbru proaspat si intr-o dimineata mirosea a marar la usa mea pe dinafara de am zis ca am innebunit...pe bune un domn care a gasit la paita marar si stia ca imi doresc mult de tot mi-a luat(de la o tanti japoneza care vine din sud) 5 legaturi de marar imense...le-am tocat frumos si am pus in congelator iar cotoarele le-am uscat sa le pun la muraturi
acum...doar leusteanul imi lipseste...dar am si din ala la plic..uscat...ma multumesc cu el...ce sa fac
sunt convinsa ca ti-a iesit f buna kofta-ua...
cat despre icre...mmm...am o pofta...si pe-aici nu se prea gasesc si chiar ca de-astea nu am facut niciodata...cum le prepari tu? maica-mea si soacra-mea parca le fac cu ceva gris sau paine inmuiata...habar n-am...
ref dulciuri...mama de-as fi eu intr-o tara araba cred ca m-as face cat China
va pe toate

monica

Prajituri si papa bun
Papa de post


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

salut fetele,eu intru asa pe fuga sa-i spun lui hannen ca eu fac kofta fara marar-asa se face aici de fapt-
se pune patrunjel,ceapa,sare condimente,nici macar coriandru.nu stiu cum e in listuta reteta,ma duc acum sa vad.





www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=4" target="_blank">"An apple a day"&www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=34" target="_blank">"Prima comuniune",
cele mai importante clipe ale vietii mele.
O poveste cu "Mere verzi"



I've gt DC under my skin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

Ortansa te asteptam mai des
pe toate

monica

Prajituri si papa bun
Papa de post


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Ortansa,eu parca asa retin de la soacra-mea.stiu ca pregatea ingredientele si le ducea la macelar care avea o masinarie speciala de la amesteca bine pe toate.
Iesea o pasta aproape verde din cauza buruienilor.Se poate sa ma insel si sa nu intre coriandru ,dar parca marar zic eu ca punea!

Toate gospodinele au dat bir cu fugitii??Am ramas singura pe baricade?

Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas

www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Pozici
www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Noutati
www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Amira scolarita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

eu sunt pe-aici da azi cica gatesc mexican
am facut lipii din faina de porumb si apoi le-am pus la cuptor sa le fac chips si tot felul de alte nebunele cu care sa servim aceste lipii(triunghiuri) crocante


monica

Prajituri si papa bun
Papa de post


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

ia zi aici cum faci lipiile de porumb care se "transforma" apoi in chips.
Aa,nu uita nici de "nebuniile" accesorii!

Eu sunt intr-o cautare frenetica de dulce.Cred ca mi-i creierul paradit,ori prajit,faza e ca n-am nik dulce in casa(am avut o inghetata dar am lins-o deja si tot mai caut)
N-ai ceva dulce numa` bun de pus in prashtie?

Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas

www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Pozici
www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Noutati
www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Amira scolarita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

lipiile mexicane(Tortilias) le-am facut asa:
2 cani de faina de malai, 1 si 1/2 cana de apa, 1 lingura de unt, sare 1 lingurita
(insa am citit retete in care in loc de faina de malai se pune faina de grau...eu am ales varianta cu faina de malai)
se pun la fiert apa si untul+sarea apoi se rastoarna faina de malai si se amesteca bine.
se fac guguloaie(cat o mandarina mica scria pe site-ul de unde am luat reteta...e unul brazilian) se pune guguloiul intre doua folii de plastic si se intinde cu sucitorul, apoi se prajeste in tigaia fara ulei sau altceva la fel ca si lipiile arabesti(pe ambele parti)
dupa ce sunt gata se taie triunghiuri si se pun in tava la cuptor pentru a fi facut chips.
Pentru a face Taco mexican lipiile se lasa asa cum sunt nu se mai fac chipsuri si se umplu cu
1 piept de pui
2 rosii curatate din conserva
2 lingura ulei
1 ceapa tocata marunt
2 ardei Chili uscati si pisati
sare
Pieptul de pui se fierbe in putina apa 5-10 minute, apoi se taie marunt. Rosiile se taie in bucati mici. Uleiul se pune intr-o tigaie la incins si se prajeste ceapa. Se adauga rosiile si se lasa sa fiarba pana se evapora zeama. Se amesteca continuu. Se adauga ardeii si carnea se rumenesc un pic impreuna. se intinde pe lipii si se ruleaza.
Pe fiecare taco se pune cate o lingura de smantana si se serveste imediat.

Apoi chipsurile de lipii de porumb se pot servi cu fasole rosie/neagra care se prepara la fel ca fosolea batuta la noi(se fierbe fasolea se mixeaza bine se pune usturoi, sare, piper dupa gust si eventual carne uscata(deshidratata) sau kaiser

sau tot aceste chipsuri se servesc impreuna cu o salata taiata marunt de tot facuta din rosii, castraveti, ardei gras, porumb si sos iute...
eu asa am papat la restaurantul mexican de aici, am mai citit pe net(mai mult pe la brazilieni) ca in ro nu am gasit mare lucru sau n-am stiut eu sa caut

mai este un fel de mancare numit Burito(pe care nu l-am incercat inca acasa...l-am papat doar in orash)

Ulei de masline, 2 capatini de usturoi pisat, o ceapa de marime medie, taiata marunt, boabe de piper macinate, chorizo, fasole fiarta si uscata tortillas, smantana, masline negre.
Se amesteca usturoiul, ceapa si piperul in ulei de masline si apoi se aseaza chorizo in tigaie si se rumeneste carnea. Trebuia sa se topeasca orice urma in exces de grasime. Fasolea se adauga in tigaie alaturi si se aseaza la foc mic pana se incalzesc boabele. Tortillas se incazesc pe rand intr-o tigie. Se adseaza cate o lingura de mixtura, in centrul fiecarei tortilla, si se infasoara cu acestea. Si se serveste cu smantana, ganisit cu masline negre.

deocamdata asta am mancat






monica

Prajituri si papa bun
Papa de post


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Eid Mubarak fetele!

"La vita e bella"
De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

Aid el Feter Saaid!

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=4" target="_blank">"An apple a day"&www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=34" target="_blank">"Prima comuniune",
cele mai importante clipe ale vietii mele.
O poveste cu "Mere verzi"



I've gt DC under my skin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

Eid Mubarak

cum a fost sarbatoarea terminarii postului fetelor?
pe toate

monica

Prajituri si papa bun
Papa de post


Mergi la inceput