retete arabesti/ramadan (7)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Fetele,stie cineva reteta de "zalabia".Norocutzaaaaaaaa!!!
M-a lovit febra dulciurilor.
Ieri le-am facut molokhia si shakshouka ,azi am inca multa supa ,am peste ...si ma batea un gind sa fac kofta/kafta,dar al meu zice sa nu fac ca inca este multa mincare.O oala cu curry(sea-food),un platou cu kataif,lipii,niste chiftelute care`s pietroi si nu le maninca nimeni.Ieri am aruncat niste salata de vinete si lahmeh beajin
stau bine,nu?

Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas

www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Pozici
www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Noutati
www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Amira scolarita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Ia uitati ce am gasit!!
http://www.touregypt.net/recipes/recipesdeserts.htm

am gasit si zalabya
http://ikbis.com/Mimicooks/shot/130042

Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas

www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Pozici
www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Noutati
www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Amira scolarita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

hannen, tu ma omori definitiv...asta dupa ce m-a omorat miha de la dulciuri fel de fel cu ciocolata ei
auzi tu sa arunci bunatate de lahmeh beajin(pai de ce nu ma chemasi draga pe mine ca-l mancam pe tot)
si cu site-urile alea...mi-ai facut o pofta de ma duc sa fac ceva de mancare si sa pot papa ceva dulce..

monica

Prajituri si papa bun
Papa de post


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norocuta spune:

Salut fetele,

n-am dat bir cu fugitii, dar nici de calculator nu m-am mai atins .

Ali a inceput scoala si am reorganizat un pic prin casa, programul de somn e zapacit deocamdata si Ramadanul ne ademeneste cu program lung seara si cat de mult somn a doua zi.

Arabeste am mai "nimerit" cate ceva cum ar fi fate, pui tajine, moloheia, etc., insa nu dulciuri .

Ortansa multumesc pentru reteta!

Hannen iti admir curajul ...eu (cred) ca nu sunt asa tare la dulciurile arabesti, mi-e frica ca nu imi ies siropurile alea caci restul de ingrediente sunt relativ usor de procurat aici.Multumim pentru site-uri.


Mai am un comentariu la ceva mai vechi, ce intreba Ane80 parca, da sunt casatorita cu musulman, dar is inca ortodoxa si... mi-e imposibil sa cred ca schimbari de acest gen nu se fac decat din inima. hannen cum sa ma supar ca ma dai "exemplu"?
Personal am o admiratie enorma pentru foarte multe lucruri din religia sotului care ating viata de zi cu zi, insa (cu regret) spun ca putine sunt "expuse" ...daca pot sa zic asa.
Se face foarte mult tam tam pe nedrept pe unele aspecte denaturate de presa si de cei care au dorit asta, in special dupa 11 septembrie.

De exemplu in perioadele cand tin eu post soacra are grija sa aiba pe masa si preparate pentru mine si mi le "descrie", apoi si eu ii respect cand sunt pusa in anumite situatii. De Paste, cum v-am mai zis eu ii rasfat si imi face placere, sincer.

Nu-i loc aici de spus, sunt multe...de ex. Zina Dumitrescu (cea cu moda), vizitandu-si in mai multe randuri prietene casatorite in Dubai, a declarat la un moment dat, ca se gandeste din ce in ce mai serios la convertire, dupa ce a vazut "cu ochii ei" cum se desfasoara viata in familiile din aceasta religie.

Scuze ca m-am lungit..eu am o vorba "iubirea si durerea adevarata nu se striga", numai ca dupa niste replici prin gradina forumului pe aici nu ai cum sa te opresti.

Va pup pe toate si...ca sa-mi iertati lungimea mesajului va servesc cu niste dulciuri.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

norocutza, arata demential dulciurile, multumim de tratatie...mi s-a facut o pofta de dulciuri arabesti...cred ca cel mai rapid incropesc maine o rulada din aia dulce cu tot felul de minuni prin ea si miere(sirop)
pe toate

monica

Prajituri si papa bun
Papa de post


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Vai ce ne-ai facut!!Cica sa te iertam!
Si eu si al meu am sarit pe ecran uite asa

Te pup duuuuulce ,la fel de dulce cu ce ne-ai oferit tu acolo!

Eu n-am facut zalabya duminica,fiindca am avut doua borcane de iaurt si nu se minca,am hotarit sa fac gogosi cu iaurt.
Seara,de pofta ce m-a palit ,am infulecat citeva si mi s-a facut rau.Pe la 12 noaptea am dat la boboci.

Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas

www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Pozici
www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Noutati
www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Amira scolarita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

hannen, ai si tu grija


monica

Prajituri si papa bun
Papa de post


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norocuta spune:

Mai Hannen de cateva zile tot aman sa-mi cumpar zalabya ... mi-ai facut o pofta, cred ca acum ies sa cumpar paine si ma reped si la magazinul cu dulciuri.

Voiam sa va zic ca nu-s curajoasa la facut dulciuri arabesti vazandu-le si pe soacra, cumnatele, etc. din familie care nu se omoara.
Se cumpara!
Si asta de cati ani sunt aici.
N-as sti sa spun motivul ...aaaa singura care mai face baclava ori coneafa (cu crema) este soacra, dar rar de tot.

Eu, cel mai adesea, fac torturi-romaneste (am cateva favorite simple), Alba ca ca Zapada sau chec "a la mama"...Pana sa am bebe mic mai incercam si alte chestii: profiterol, gogosi, clatite, jelly cu capsuni ori babanane, dar acum nu mai am timp, ca mi-ar place. Cand o sa imi mai creasca maimutii ma voi intoarce la Hobby . In rest noi cumparam, traiasca nenea cofetarul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luny spune:

am innebunit pe loc rasfoind im topic si poze!!
sunt fan dulciuri arabesti, traiasca patiseria Fadel! si mancarici, balesc la humus, tre sa fac si eu!
cred ca mai trec pe la voi ptr ajutor, cand imi fac curaj sa ma apuc de bunatati!

LUNY, mami de bebe MATEI CRISTIAN - Mufarina Pufarina!(16 martie 2008)


Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

norocuta,si la noi la fel.soacra-mea facea rar dulciuri.
Pai la ce sa faca daca toti care intrau pe usa aduceau platourile de dulciuri!(in afara de fructe si alte minunatii)De aia a iesit Israa mea de 4600 de gr.

Ieri le-am facut Kofta dar n-a iesit cum trebuia,dar a fost buna,al meu a fost super incintat!Pai cum sa iasa daca marar n-am,coriandru n-am.
mi-am pus pe balcon intr-un chiveci dar nu vrea domne sa creasca deloc,din primavara tot ies citeva fire si se usuca.

Aa,si le-am facut si salata de icre.Ambele feluri nu le-am mai gatit personal de 5 ani.Am intrat pe topic sa citesc cum se face kofta,va dati seama ce tare is?

Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas

www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Pozici
www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Noutati
www.flickr.com/photos/moodyamira2" target="_blank">Amira scolarita

Mergi la inceput