Puiuti de Randunici 2008!! (90)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pucca spune:

Cristina pentru raspuns. Ce limbaj de lemn mami, m-ai dat pe spate cu explicatia. Lucrezi in domeniul medical?

Bianca Maria - 28.03.2008
Minunea mea!
poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lianam spune:

neata...la pranz dar am avut activitati diverse cu copilu' atomic!
tuchi pentru capucino. buuuuuuun!!! bafta la nota, sa fie maxima! si numai astazi nu e maine si acus se umple casa de galagie si "diversificare" !
Kya, gata, da-o-n... diverse chestii pe soacra! are dreptate sovi: trimite-i butoiul la pachet, si niste smoala, ca dupa ce intra in el sa smoleasca cepul ! cunosc problema, acum e nitel mai soft, dar am avut o perioada mai acu 2 ani nasoala rau! nu e felul meu sa fac rau la nimeni, ba dimpotriva, si nici sa doresc raul cuiva; dar atunci am zis atat: sa dea Dumnezeu ca raul pe care mi-l face fara sa am vreo vina (plans, certuri de aiurea din cauza ei...) sa i se intoarca pe masura! suna copilareste nu? asa o fi, insa Dumnezeu nu doarme si chiar asa a fost; nu imediat, dar....uite ca acum nu pot sa o compatimesc ptr unele chestii, si nici sa ma impresioneze lacrimile ei; iar al meu sot si-a dat seama mai tarziu desi nu a recunoscut; insa se vedea din comportament. mai recunoaste asa, mascat cateodata; ei, nu ma mai lungesc; gaseste o tactica cu randunoiu' tau asa incat sa iti fie tie bine, iar ea....ce-si face omu cu mana lui lucru manual se numeste ; dupa fapta si rasplata, isi primeste ea curan "palmele"!
mimo bine ai venit! ma bucur ca te-ai relaxat si atmosfera a fost asa naturala (mai un cal, mai un caine...) dar altfel confundai "trebile" si uitai pe ce litoral esti! sa stii ca tot de la covalact am vazut si in Cora iaurt si lapte batut, in caz ca ajungi mai repede.
sovi ma bucur ca ai spart butoiul!

Liana, mami de Teo (27.03.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gecko spune:

ete na c-am aparut...nu am fost la mare...ci am fost la mare distanta de forum...p-aci prin casa...mai o fiertura de legume...mai un impins de mop...mai o boarfa calcata si vremea a trecut.

experiment:
se ia una bucata copchil in sfanta zi de sambata...i se plaseaza o bavetica de plastic dupa umeri...incalzeste tatal 3 linguri de muruitura de legume de la borcanel...se plaseaza camera in pozitie strategica...si se incepe diversificarea ... strambaturi ... schimoneli ...facut bulbuci la gura de o culoare portocalie in final s-a trecut la scuipat ca la usa cortului...rezultat...copil trezit la ora 5 dimineata cu IUIUIUI si GAGAGA...vrei nu vrei plaseaza-i tzatza in gura ca poate da sfantul si se culca.

duminica pauza de diversificare...bunele obiceiuri persista...la 1 noaptea cand am vrut si noi sa tragem pe dreapta el gangurea...scos organul...alimentat bursucul.

luni, singura acasa, hai sa ma joc si cu restul de piure din borcan...strambaturi...scuipaneli...borboroseli...rezultat...la 4 noaptea treaz...da si trezirea in regiment...nu oricum ci scuturand de zor o jucarie zdronganitoare...nu am mai sarit asa din pat de pe vremea cand lucram la SMURD si imi bagau noaptea alarma de foc si de descarcerare.

am mai sapat internetul...am mai cotrobait cartile...Patrick e australian si se va supune normele australiene...asa ca nu voi mai incerca sa il diversific pana la 6 luni...deie Domnul sa am lapte in tzatze cat mi-am propus. azi i-am adus la cunostinta domnului tata decizia mea. sigur ca pentru mentinerea cordiala a relatiilor de familie pentru bunicii atotcunoscatori copilul este diversificat si mananca cu o pofta nebuna orice rahat de leguma sau fruct iar ca sa isi clateasca dintii primeste in mod regulat ceai.

si pentru ca pentru o jumatate de zi am fost hotarata sa il arunc in alimentatia adultului am mai achizionat 2 scule pentru el aka steamer si blender...ma apropii cu pasi repezi de amenintarile primite de liana...maine poimaine imi voi gasi chilotii in strada pe motiv de lipsa de spatiu. nu vreau sa aflu fata sefului cand ii voi mai spune si de scaun de masa (mimo, vezi ca mult laudatul chico polly dintr-un buton se strange instant de incape dupa frigider...ma rog...daca mai este loc acolo...daca nici asa nu esti multumita atunci exista scaunele ce se pun pe scaunele normale...mie una mi se pare ca ocupa totusi mai mult spatiu)

si gata fug sa fac o salata de somon ca si-a aruncat imparatul buzduganul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maia37 spune:

Sovi- si eu sunt pro lactate de capra dar numai dupa 9 luniii voi da si lui Vlad.
In ceea ce priveste bb2 Doamne ce o sa-l mai iubiti!Asa spuneam si eu ca nu as putea iubi la fel de mult ca pe Andra ,dar, viata mi-a dovedit contrariul si Dumnezeu mi-a dat sansa de a avea al doilea copil si de a-mi dovedi ca nu poti face diferente intre ei.Eu sunt topita dupa amandoi si Andra a inteles ca Vlad e mai mic si are nevoie de toata atentia noastra.
lianam- Ferice de voi!Bravo Teo!
mihutza-La anulca anul asta nu prea m-am invrednicit sa merg prea mult la plaja,doar aerosoli.Cam greu sa te deplasezi cu toate dupa tine,traficul infernal din oras,caldura mare,copil nervos care vrea tzatza doar intins intr-o parte caci altfel il fura perisajul si nu mai mananca si mai ales pe urma vrea mai des...Scoate tzatza,baga tzatza...Dar nu as da pe nimic in lume sentimentul care-l am cand il vad fericit la san, linistit langa mine stiind ca nimic si nimeni nu-i poate lua locul!Noaptea chiar daca ma trezeste de nu stiu cate ori sunt fericita de fiecare data cand se apuca de sanul meu si vine singur sa suga.Eu il voi alapta cat de mult voi putea caci nu vreau sa-i iau acest drept.In ceea ce ma priveste o sa vad cum voi face si cu .Nu ma indur sa-l intarc desi am fost tentata o data si am abordat subiectul cu medicul lui.Mi s-a spus sa nu ma gandesc deocamdata la asta ca este si in perioada diversificarii nici nu manca prea bine atunci,canicula si sa nu dau in alte necazuri.Acum mananca ce-i drept,dar atunci eram tare obosita de m-am gandit la intreruperea alaptarii.Acum sunt putin mai odihnita dar nu in forma maxima pe care ar trebui sa o am cu un copil asa energic.Da'nu vine el randunoiul meu acasa!Atunci ma voi odihni pe zi macar.
mstela-fericito!
mimo- eu fac branzica din lapte Milli si este tare buna iar Vlad nu are probleme de la ea cum a avut de la cea de cumparat.Am incercat si eu de doua ori si m-am linistit cand am vazut gazele si scaunele lui Vlad.
Cristina-multumim!

Mihaela, mamica Andreei (5.09.1994)si a lui Vlad Constantin (29.02.2008)

http://family.webshots.com/album/565553696LqJomD

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gecko spune:

si sa completez...Patrick intre 6 saptamani si 2 luni s-a culcat la 8-9 seara si s-a trezit la 3 noaptea si la 6 dimineata pentru alimentare.
de la 2 luni pana acum...s-a culcat la 8 seara si s-a trezit la 6:30/7 in functie de cum ii suna ceasul lui taicasu.
acum ca o fi diversificarea bai, ca o fi vre-un puseu de crestere ce necesita alimentari mai dese, ca o fi vre-un dinte...habar nu am...dar eu asa m-am hotarat ca las diversificarea pentru altii dupa ce am citit in zeci de locuri ca acum se recomanda introducerea alimentelor dupa 6 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maia37 spune:

http://img84.imageshack.us/img84/4199/p1020866am8.jpg
http://img525.imageshack.us/img525/2276/p1020866nu4.jpg

Si puiul meu papa la masa de oameni mari

Mihaela, mamica Andreei (5.09.1994)si a lui Vlad Constantin (29.02.2008)

http://family.webshots.com/album/565553696LqJomD

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lianam spune:

pentru Vladut "omu mare"

Citat:
citat din mesajul lui Maia37
Si puiul meu papa la masa de oameni mari
Mihaela, mamica Andreei (5.09.1994)si a lui Vlad Constantin (29.02.2008)


Liana, mami de Teo (27.03.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sovietica spune:


A fost pediatra in sfarsit, toate bune, 6,6 kg, 67cm, kestia din gura nu prezinta interes nici pt ea! O mai pandesc eu si mai vad. De cat mai curand completare cu 2 linguri cereale seara, eventual cu aptamil, caci la cat se zbenguie zbanghiul, n-a luat chiar f satisfacator in greutate.
pt stimularea lactatiei mi-a zis sa iau spirulina. Si parea f sigura de ea. Mie mi-e ciuda ca nu am intuit asta fara sa imi zica, doar stiam de proprietatile spirulinei.

Bubu, cum arata acel minunat Asevi de aragaz?? sa imi iau si eu unul, poate voi arata mai gospodina.

Clau, tare frumos ai zis tu de puii tai! Sanatosi sa fiti cu totii!


Am stat si m-am minunat de ursulet care zice mama si de Bianca de Puca ce rade de numa!

Maia, sa stii ca asa voi face si eu cu "caprismele", de pe la 9 luni. Branzica am facut-o asa, "de control" sa vad ce iese. Si azi pediatra a zis si ea ca deocamdata e mult prea devreme.
Monix, ai citit mai sus, da? Daca totusi vrei sa incerci sa ii dai mai devreme, poate incerci putinel intai sa nu fie alergic (am citit pe alte forumuri ca una i-a dat de la 3 luni cate 250 ml lapte capra le sapt la bb, crescand progresiv; eu n-are rost sa ma grabesc)

Gecko, gata, zburd paici, ceea ce va doresc si voua Dar de unde ti-a trecut prin cap sa diversifici acum? Si mie mi-a zis la fel, piureuri si alte alea de la 6 luni. cerealele pe care le voi da curand se numeste completare

Cristina, bine ai revenit!


sovi& sasha-pachetelul nostru de primavara 17Apr'08
pozici
nasterea delfinasului ilustrata
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5a33b72a1a20de458aef69&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">MONTAJE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lianam spune:

http://www.babyexpo.ro/b/index.php

daca vreti sa faceti "incalzirea", sa intrati in atmosfera !

Liana, mami de Teo (27.03.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ursuleata spune:

Mimo, bine ai venit!!
ti-am simtit tare rau lipsa. Super ca te-ai revazut cu fostii colegi si ca te-ai simtit bine. Dar ala de ce a fugit de la miss boboaca??
Clau, mami faci cum crezi tu, parerea mea este ca daca vrei sa o intarci sa iti pui randunoiul sa ii dea el biberon.
Gecko, da, la 6 luni e perfect sa-l diversifici.

Acum am si eu 2 mari probleme, de cand i-am facut vaccinul mi se pare mie ca nu prea misca bine piciorusul si nici nu mai papa, asta este a 3-a zi. Voi ati patit asa ceva? sau fug repede la doctor. El papa, dar mult mai putin.

www.dropshots.com/ursuleata14" target="_blank">1
2
tiker
Mami de ursulet

Mergi la inceput