Puiuti de Randunici 2008!! (87)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns jinxie spune:

buna,
ma cheama ruxi si am o fetita pe nume sofia, nascuta pe 3 martie 2008.
va citesc de 1 an si mi se par foarte interesante informatiile de aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns underqueen spune:

legumele le fierb uneori si cu apa de la robinet, pana se fierb legumele. uneori fac si pentru 2 zile si tin legumele la frigider. mai nou ii piureul cu laptic din bibe si vad ca ii place mai mult

-------------------------
inteligenta ma urmareste dar sunt prea rapida

Maria cea mai fericita mamica de bebe Tudor Stefan (26.02.2008)

POZE

POZE BOTEZ

minunea mea

asa creste strumful mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tuchita spune:

Clau, asta pentru inceput! eu i-am adaugat cate o leguma noua la 3 zile, acuma fac din ce am, dar pentru ca il fac pentru o saptamana ma straduiesc sa am de toate!
Am mai zis, cred, ca din punctul meu de vedere morcovul cu dovlecelul reprezinta combinatia ideala pt inceput!
Pucca, si eu tot apa de la robinet folosesc. Iar legumele le fierb pana sunt gata!

mamica de Ilinca (5.07.2005) si Sebastian(30.01.2008)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kya spune:

Citat:
citat din mesajul lui pucca

[blue]Pentru mamicile care se lupta cu diversificarea, sa nu aruncati cu pietre , am si eu 3 intrebari.

1. Cand fierbeti legumele pentru piure, folositi apa plata sau de la robinet?
Apa de la robinet

2. Cat timp le fierbeti, 2 ore, cum scrie la carte?
Le fierb la abur, pana sunt gata. Habar nu aveam ca trebuie fierte 2 ore...

3. Piureul il facetzi in fiecare zi, sau ii dati 2 zile din el? Cum se pastreaza la frigider?
Ii fac o data mai mult (5-6 zile) si il pastrez la congelator, in borcanase de cate o portie. In fiecare zi dezghet cat mananca.





Raluca mamica de Sanziana mititica

Varsta bebelinei

---------------------------------

God didn't bring me this far, to leave me here!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jinxie spune:

hei, din nou
am inteles ca trebuie sa trimit mai multe mesaje ca sa apara in timp real.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kya spune:

Si ca sa fac reclama legumele la abur le fac intr-o sita foarte misto si practica luata de la Ikea. Are forma de floare, si se potriveste pentru orice diametru de oala sau craticioara (daca e mica se mai pliaza "petalele") Are niste picioruse cu care sta pe fundul vasului. Pun apa in oala, sita deasupra cu legume, capac peste, si intr-un sfert de ora gata dovlecelul! Radacinoasele stau ceva mai mult.



Raluca mamica de Sanziana mititica

Varsta bebelinei

---------------------------------

God didn't bring me this far, to leave me here!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tuchita spune:

Kya, ce misto ce zici tu acolo! O sa caut si eu, daca mai ajung in secolul asta pe la Ikea!

mamica de Ilinca (5.07.2005) si Sebastian(30.01.2008)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clauclau spune:

Kya, ce bine suna! Si eu as vrea , sper sa mai fie, dar cine stie cand mai ajung eu la Ikea?

POZE

POVESTEA NASTERII

mamica fericita de Razvanel ( 11.01.2002 ) si de Rebecca ( 25.02.2008 )!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jinxie spune:

si noi am inceput diversificarea la aproape 4 luni, acum are aproape 6, implineste 6 luni pe 3 septembrie.
am inceput cu suc de mar simplu, apoi cu morcov sau cu piersica, acum mananca deja banana mixerata, si ca legume am inceput cu supa de morcov, telina, pastarnac, patrunjel, dovlecel, intai doar morcovul pasat acum le pasam pe toate.a , si seara cereale de la nestle sau milupa fara lapte si le punem in biberon.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Bunaaa!
Iar am de recuperat o gramada...am ciorbita de vitel pe foc si tropaie toata lumea in jurul ei sa se faca mai repede

Eu am rezolvat azi cu ultimele doua dosare pe care trebuia sa le depun si pentru prima data erau complete si nu m-a mai trimis dupa te miri ce hartie Mi-am depus pt. CIC si pt. indemnizatia aia de 2 mil. Pt. trusou nici macar acum nu m-au sunat si am depus la inceputul lui mai .
Aaaa, si am verificat cardul, am luat extras de cont si mi-a bagat alocatia de 2 mil retroactiv, pe trei luni, mai putin luna in care am nascut, normal.

Pfiu...apoi am fost sa-i iau lui Vlad camasuta alba si cravata , ca poimaine mergem la cununia surorii sotului si trebuie sa fie si el barbatel, nu?


Asaaa...
Azi am avut putin mai mult succes cu piureul de legume, chiar deschidea gurita si papa. I-am facut doar dovlecel si morcov si am pus o cupa de cereale cu lapte, orez cu porumb . Cred ca ar fi mancat mult mai bine, dar i-am dat intai lapticul si apoi piureul, era lihnit de foame si nu mai avea rabdare pana se fierbeau legumele. Oricum, ma declar multumita.

Eu tot cu apa de la robinet gatesc, deci lui Stefan tot la fel.

Maine mergem la vaccin!

Mai citesc din urma si revin cu scrisorica.

Oana, mami fericita de Eric-Stefan (18 aprilie 2008)
si Vlad-Ionut (2 ianuarie 2005)

Bubu mic
Bubu mare
Poze

Mergi la inceput