Evolutia motrica la prematur-experienta noastra

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Drum bun Ella( asta in caz ca nu ai ajuns deja in Romania) si bine ati venit acasa.
Noi suntem bine si am inceput sa dormim mai bine.Sper sa-l tina, ca l-am mai laudat o data si nu a tinut.Dormim amandoi in pat si de catva nopti nu se mai trezeste decat dimineata la 7 si dupa o ora adoarme iarasi inca putin.Tare imi place sa dorm cu el.E atat de dulce pana adoarme cum se tot foieste langa mine si ma mangaie pe fata si ma cauta cu manutele prin pat.Ma topeste.Acum vreau sa incerc sa-l culc din nou in patut dar tot aman momentul pentru ca il vad ca doarme atat de linistit si pe langa asta si mie mi-ar parea rau sa nu il mai simt noaptea langa mine.Mai vedem.
Acum am si iesit foarte mult afara, ca la noi a venit direct vara asa ca stam si cate 4-5 ore afara/zi.Probabil si din cauza asta doarme atat de bine.Si din cauza asta nici nu am mai ajuns sa scriu nimic pe aici.
Andy ce mai face Andrei al vostru?Inca se trezeste noaptea?
Va pupam si nopti cat mai line va dorim.

ali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andy_galro spune:

Buna fetele! Si la noi s-au mai schimbat treburile...nu se mai trezeste ata de des dar tot se trezeste de 1-2 ori sa pape...ce sa facem....foamea sta e mare....in schim de 2 zile face febra si se vad punctele albe pe gingie...adica eu si dr speram sa fie de la dinti si sa nu fie vreun virus ceva d-ne fereste!!!!...asa ca asteptam dintisotii sa apara odata si sa nu-l mai supere ca e tare marait.
Ella bun venit in acasa si sa petreci sarbatori frumoase alaturi de familie!!!
Ali ma bucur ca aveti nopti linistite....si noi stam mult pe afara si tare-i place puiutuli meu.Iti dorescsi tie sarbatori fericite alaturi de familie si sa ne auzim cu bine!

de Andrei Petru(18.08.2008)
Povestea bobocelului nostru

You can learn many things from children. How much patience you have, for instance. Franklin P. Jones

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Sarbatori fericite alaturi de cei dragi va doresc.Nu prea am timp sa scriu ca ma maraie Andrei.
Va pup pe toate .

ali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Ce mai faceti fetelor?Sper ca e totul in regula si ca doar sunteti ocupate.

ali
Mama fericita de Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andy_galro spune:

Salut! Noi suntem bine.....a aparut si la noi in sfarsit la 8 luni jumate primul dintzisor....acum suntem in asteptarea celui de-al doilea....mergem n continuare la gimnastica si la un grup de socializare cu alti copilasi.
Voi cum sunteti?
Pupici!

de Andrei Petru(18.08.2008)

Asa creste strumfi
Povestea bobocelului nostru

You can learn many things from children. How much patience you have, for instance. Franklin P. Jones

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ella2008 spune:


Hristos A Inviat, mame de puiutzi,

Nici nu stiu de unde sa incep... Ne-am intors in tara pe 10 aprilie si la o saptamana mai tarziu s-au coborat parca toate problemele asupra noastra: plans din greu (si noaptea!), dureri de dinti,... si ca totul sa fie complet, dupa Paste, Ella a facut diaree! Dar nu orice fel de diaree, asa cum ne-am fi gandit ca este normal la aparitia dintzilor, ci foarte violenta incat se trezea noaptea speriata de faptul ca ii clocotea burtica atat de tare si apoi ii exploda scutecul! Draga de ea... Fetelor, am auzit de toate de la pediatri nostri: sa plec imediat inapoi cu ea caci ei mai stiu cazuri de copii nascuti si crescuti in alte tari din vest si atunci cand au fost adusi in Romania, copiii au facut dezinterie...! Apoi, mi s-a spus sa-i fac ampicilina injectabila (cu toate ca ea nu avea temperatura!) ca sa previn nu stiu ce!!!!!!! Eu stiu ce inseamna sa faci antibiotic injectabil: mori de durere si nici vorba nu am acceptat sa imi supun copilul la asa ceva! In cele din urma, multzumesc lui Dumnezeu!, o prietena mi-a recomandat un pediatru aici in Bv care mi-a dat de facut teste al scaunului fetitei... Mentionez ca Ella avea scaune diareice de 7 zile, era palida si pierduse in greutate 300g! Se pare ca pe aici multi copii s-au imbolnavit de rotavirus (cautati pe net sa vedeti ce groaznic e!) si a trebuit sa-i fac si ei teste pentru acest virus. Fetelor, stateam la coada intr-o clinica particulara pentru a-i lasa proba de scaun si mi se inodau lacrimile in barba: copilul meu care nu a fost niciodata bolnav, acum dintr-o data nimeni nu stie ce-i cu el! In fine.... a trecut: doamna dr. i-a dat o suspensie de antibiotic foarte usor care i-a rezolvat problema de la prima administrare si ea este bine acum! Motivul imbolnavirii ei? Simplu: am fost prin prea multe case cu ea, case ce nu erau tocmai toate impecabil de curate si a luat un microb ce s-a localizat la nivelul tubului digestiv!

De ajuns despre noi! Ce mai faceti voi? Andy, am auzit ca avem un dintzisor! Bravooo! La cat mai multi! Aly, voi tot asa unul in bratele celuilalt dormitzi? Lasa, ca parca nimic nu-i mai frumos pe lume decat sa-ti privesti puiul cand doarme! Si apoi vor creste mari si toate aceste bucurii sfinte vor disparea... Sa fiti voi sanatosi!

Fetelor, plec caci trebuie sa-i fac supa Ellei (a tinut regim saraca 9 zile!). Va pup cu drag si sper sa aud curand de voi!

Alina de Ellutz dragutz
P.S. Cum am putut uita?! Ne cresc trei maselute! Eu crezusem ca sunt canini dar nu este adevarat. Si asa de tare ne doare... of, of!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Bine ati revenit fetelor.Incepusem sa ma gandesc ca ceva nu e in regula.Imi pare rau pentru problemele pe care le-a avut Ella.Cred ca e cumplit sa vezi ca e bolnavior copilul si sa nu poti face nimic.
Bine ca acum e in regula.
Si noi am fost putin raciti si chiar putin de rosu in gat dar ne-a trecut cu biseptol si mucosolvan.E tare pacatos vantul asta care bate pe afara si probabil ca l-a dat peste cap pe Andrei.Dar acum suntem bine, sper.Am inceput sa-i dau ceva pentru imunitate ca se pare ca-l chinuie incisivii centarli de sus si si cei laterali de jos asa ca m-am gandit ca imunitatea e mai scazuta acum si sa nu avem probleme.
Inca tot nu mergem in 4 labe si tare mi-e ciuda ca tot insist dar degeaba.Stam destul de mult pe afara si a bronzat pe maini si pe fata.Ii si place mult sa iasa la aer.Am inceput sa stam cu copiii prin parc si cred ca-i place.Totul e sa fie mancat si sa nu-i fie somn ca atunci nu are rabdare.
Nu stiu ce sa va mai zic ca facem.Dormim tot amandoi si ne place.E atat de fericit seara cand il pun in pat si adoarme atat de vesel.Noaptea doarme cand mai bine cand mai rau.Probabil ca si dintii il chinuie.Sper sa treaca durerile in curand.
Acum in wk-end mergem la Bv si sper sa se adapteze usor la alt pat ca am observat ca daca nu e acasa seara adoarme dar dupa aceea se trezeste in hohote de plans.Am incercat 2 nopti la parintii mei si nu stiam cum sa-l potolesc pe la 11 noaptea.Desi dormeam tot amndoi in acelasi pat.Am emotii ca il apuca crizele de plans pe acolo.Asa ca va rugam tineti-ne pumnii.

Va pupam si Alina va dorim refacere cat mai rapida.
Andy am inteles ca doamna la care mergeam la fundatie la kineto nu mai lucreaza acolo, e adevarat?


ali
Mama fericita de Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ella2008 spune:

Saluti mamici,

Asadar, Ali, cum a fost la Bv? S-a acomodat Andrei? Probabil ca nu deoarece cei mici (din experienta mea cu Ella cel putin) se comporta precum pisicile: sunt indragostiti foarte tare de casa in care au crescut! Si apoi, Ali, cand mai veniti la Bv, zi si tu mai din vreme... ne-am putea vedea la un suc cu piticii nostri! Ar fi tare frumos iar noi suntem aici pana la sfarsitul lui iulie: va asteptam cu drag! Ce fain!
Da, confirm: vantul e un mare dusman al copiilor mici. Am avut-o si eu pe Ella cam mult in vant si i-am dat miere de albine in lapte. Din cate stiu eu insa copiii sub un an nu au voie sa consume miere de albine... asa ca Ali vei gasi sigur niste mijloace homeopatice sa-l imunizezi pe Andrei! In rest stai linistita cu mersul de-a busilea: doar cand o sa vrea el va face-o! Spre exemplu Ella a mers pe la 8-9 luni in patru labutze dar mersul in picioare e de mare exceptie acum: merge de la 15 luni de mana cu noi dar in rest nimic, nimic caci nu vrea ea! Doar e capricorn, ce Dumnezeu! Eu una, fetelor, nu mai pot de durere de spate: caratul Ellei in brate m-a distrus aproape. Pe de o parte sper sa mearga cat mai curand dar pe de alta parte cand ma gandesc cate nebunii o sa faca cand va incepe sa mearga, prefer sa mai astept.
Ali, am uitat sa-ti spun ca am un tarc de joaca nou-noutz (inca in cutie) daca vrei... In momentul asta am doua tarcuri (si doar un singur copilutz!) si habar n-am cum s-a intamplat asta!

Andy, tu pe unde ne esti?! Te asteptam cu drag pe aici...

Fetelor, si va urez multa, multa sanatate!

Alinutza de Ellutz dragutz



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

A fost f bine la Bv.Andrei s-a comportat exemplar.Nu a facut nici o criza de plans, a fost foarte sociabil...Ce mai incolo si incoace, am un copil la care-i place sa umble lela.La fel ca si parintii lui ca si noua ne place sa tot plecam.Asta ma bucura pentru ca va fi mai usor de plecat.
Nu am stiut ca esti in Bv.Am crezut ca v-ati intors in Elvetia deja.Si probabil ca nu mai ajungem in Bv pana la sf lunii iulie.
La ce pret e tarcul Ella?
CA acum suntem cam in criza de bani ca toti banii merg spre terminarea casei.Daca ne ajuta Doamne Doamne sper sa ne mutam la inceputul lunii iunie.E tarc din ala cum ziceai tu din lemn?
Noi inca nu mergem in 4 labe si sunt putin necajita din cauza asta.per sa remediem situatia asta cumva.
Pupici din partea noastra


ali
Mama fericita de Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ella2008 spune:

Buna dimineata, dragelor,

Ali, imi cer iertare ca am intarziat atat de mult cu raspunsul la intrebarea ta insa Ella a avut din nou un episod de diaree si astfel toate mi s-au dat peste cap! Asa ca ne-am intors la Hydrasec si Biotics baby insa fara antibiotic... bineinteles si regim alimentar! "Nu stiu altii cum sunt" (asa ca sa ne amintim de Creanga!) dar eu sunt foarte sperioasa: cum tuseste Ella putin sau mi se pare mie ceva, cum ma alertez... Nu e bine, stiu... dar ce sa fac?! Dupa ce nasti un copil atat de mic si tii in brate un trupusor de 2kg nu mai poti fi ca toate celelalte mame: te sperii si te ingrijorezi de o mie de ori mai tare! Mi-e groaza si acum caci din nou ne vom intoarce treptat la alimentatia normala si ceva pe ea o deranjeaza. Noi te tot gandim si nu intelegem nimic. Doamne, Ajuta!

Ali, felicitari pentru comportamentul lui Andrei la Bv! Asa da puiutz! Ella mea e grozava doar la ea acasa! Cum iesi cu ea, cum te rupe-n doua! Eh, glumesc dar Andrei e grozav din acest punct de vedere. Norocul nostru al amandorora cu ei este ca mananca foarte bine si astfel si cresc frumos. Ella a recuperat spre exemplu cele 300g si a mai luat 200g in greutate. In ce priveste mersul de-a busilea a lui Andrei nu iti fa, Ali, nici o grija! Crede-ma, eu stiu copil nascut la termen care nu a facut NIMIC pana la un an! Nichts! Medicul nostru mi-a zis ca totusi greutatea copilului influenteaza evolutia lui motrica. Sunt copii ce au deja 11-12 kg la un an! Normal ca unul care are 8,5 kg este mai flexibil. Ella mea avea 10kg la un an si cred ca Andrei al tau va avea si mai mult la aceeasi varsta. Ar mai fi ceva... baietii sunt un pic mai "relaxati" in ce priveste miscarea! Ai rabdare, Ali si nu te ingrijora caci puiul tau le va face pe toate in curand!

Ah, aproape ca uitasem: tarcul este intr-adevar din lemn, cu salteluta, nou-noutz in cutie inca si costa 80 de euro. Noi am dat 100 insa stim ce inseamna sa construiesti/renovezi la noi: nu se mai termina si intre timp ti se duc toti banii! Asa ca, Ali, daca il vrei ti-l voi trimite cu drag.

Fetelor, voi restul, pe unde mai sunteti?! Sper ca bine sanatoase! Mai dati-ne de veste!


Alinutza de Ellutz dragutz



Mergi la inceput